vyúčtování příspěvků vlastníků a nákladů svj alespon jednou ročně

Vložil huberg@email.cz (bez ověření), 6. Květen 2020 - 9:52 ::

Dobrý den, je výbor svj povinen provádět a písemně informovat vlastníky podrobné vyúčtování příspěvků vlastníků a nákladů svj alespon jednou ročně? Upřesnuje podrobnosti/ná­ležitosti takového vyúčtování nějaká obecně pl. norma? Za jednoduchou osvětu/instrukci, a pochopení děkuji předem, a zdravím, Huber

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vlastislava (bez ověření), 6. Květen 2020 - 12:48

    Příspěvky na správu domu mají charakter záloh a zálohy je třeba podle předpisů o účetnictví vyúčtovat a případně finančně vyrovnat. (V zákoně o vlastnictví bytů to bylo napsáno jasně, podle občanského zákoníku se to dá dovodit.)

    Vložil Justitianus, 6. Květen 2020 - 17:19

    Vlastislava se v jedné věci mýlí:

    Z občanského zákoníku se nedá žádným způsobem dovodit nic o zálohách na správu domu v bytovém vlastnictví. NOZ se o žádných zálohách nezmiňuje – používá pouze pojem „příspěvky“.

    Zcela jinak je to v NOZ u záloh na na služby spojené s užíváním bytů – ty jsou v zákoně zmíněny výslovně, a to vícekrát:

    • v § 1181 třikrát (způsob hrazení služeb)
    • v § 1208 jedenkrát (působnost shromáždění)

    Pro úplnost podotýkám, že zákonodárce na zálohy na správu nezapomněl. V jiných částech NOZ je zmiňuje a definuje je velmi pečlivě, přesně a podrobně. Namátkou uvádím:

    Správa věci v přídatném spoluvlastnictví
    § 1235
    (1) Na správu věci v přídatném spoluvlastnictví přispívají spoluvlastníci poměrně podle velikosti svých podílů. Na náklady spojené se správou věci v přídatném spoluvlastnictví složí spoluvlastníci k rukám správce přiměřenou zálohu; není-li jiné dohody, je záloha splatná k 31. lednu.
    (2) Kolik má činit úhrn záloh, rozhodnou spoluvlastníci většinou hlasů. Nepřijmou-li spoluvlastníci takové rozhodnutí do konce předcházejícího roku, platí, že byl úhrn záloh pro další rok stanoven částkou složenou na zálohách v posledním roce zvýšenou o desetinu. Není-li možné úhrn záloh takto stanovit, určí jej na návrh správce soud.

    A pročpak není v části o bytovém vlastnictví něco podobného? Inu proto, že část NOZ o bytovém vlastnictví je paskvil, který autor NOZ narval do hotového návrhu zákona na poslední chvíli a jaksi natruc. Tato část není provázána s dalšími částmi NOZ (přídatné spoluvlastnictví, správa cizího majetku, přechod dluhů). Tak proto.

    Justitianus

    Vložil Vlastislava (bez ověření), 6. Květen 2020 - 18:08

    Pokud tvrdíte, že příspěvky na správu domu nemají charakter záloh (připomínám, že záloha není nic jiného, než platba předem, před zhotovením díla, před dodáním zboží nebo před poskytnutím služby), tak tvrdíte, že člen SVJ není povinen hradit správu předem. To jinými slovy znamená, že člen SVJ hradí správu až zpětně, po vyúčtování a doložení skutečně vynaložených nákladů. To jste mínil?

    Jste schopen toto obhájit u soudu? Že člen SVJ není povinen hradit správu předem?

    Vložil Justitianus, 6. Květen 2020 - 21:16
    Vlastislavo, napsala jste:
    • Pokud tvrdíte, že příspěvky na správu domu nemají charakter záloh (…).

    Prosím nesnažte se podsouvat mi něco, co jsem nenapsal. Nikdy a nikde jsem netvrdil, že není možné přispívat na správu domu zálohově. Děláte to z neschopnosti porozumět textu, nebo záměrně?

    Pokud nerozumíte pojmům, které používáte, mohu vysvětlit. Pojem „příspěvek“ (od slovesa „přispívat“) označuje částečnou úhradu. Například:

    • členský příspěvek = platba jednoho z členů spolku (zbytek částky na provoz spolku hradí ostatní členové spolku)
    • rodičovský příspěvek = platba, kterou se stát podílí na nákladech péče o dítě v rodině (zbytek částky uhradí sami rodiče)

    Vy do toho pletete časové rozlišení plateb. Hradit je obecně možno:

    1. celá částka najednou předem
    2. platba po částech (ve splátkách) před dodáním díla, služby nebo zboží
    3. záloha najednou nebo v opakujících se splátkách předem, doplatek po dodání díla, služby nebo zboží (hrazený buď najednou, nebo ve splátkách)
    4. platba najednou při převzetí díla, příjmu služby nebo dodání zboží
    5. celá částka najednou po dodání díla, služby nebo zboží (odložená platba)
    6. platba po částech (ve splátkách) se zahájením splácení po dodání díla, služby nebo zboží

    Přispívat (na cokoliv) je možné kterýmkoliv z uvedených šesti způsobů. Jakým způsobem se přispívá na správu domu v konkrétním SVJ má být uvedeno ve stanovách:

    § 1200
    (2) Stanovy obsahují alespoň (…) pravidla pro tvorbu rozpočtu společenství, pro příspěvky na správu domu a úhradu cen služeb a pro způsob určení jejich výše placené jednotlivými vlastníky jednotek.
    Vložil Vlastislava (bez ověření), 6. Květen 2020 - 21:18

    To jste napsal hezky, Justitiane. Dávám Vám plus. Už se zde řešilo.

    A teď se vraťme k původnímu dotazu. Tazatel se ptá, zda se příspvěvky na správu domu vyúčtovávají. Já se navíc ptám, odkud to (vyčtovávání či nevyúčtovávání) ply­ne.

    Vložil Vlastislava (bez ověření), 6. Květen 2020 - 17:57

    „část NOZ o bytovém vlastnictví je paskvil, který autor NOZ narval do hotového návrhu zákona na poslední chvíli a jaksi natruc. Tato část není provázána s dalšími částmi NOZ (přídatné spoluvlastnictví, správa cizího majetku, přechod dluhů).“

    Kdo je tím autorem? Je to prof. Dr. JUDr. Karel Eliáš, E-mail: karel.elias@i­law.cas.cz , 29355@mail.muni.cz ? Napíšu mu, a nebude to pochvala.

    Vložil Justitianus, 6. Květen 2020 - 12:13

    Máte štěstí, člověče! Existuje přesně takový dokument který hledáte.

    Je bez výjimky závazný pro každé SVJ. Jsou v něm všechny údaje o vyúčtování správy domu, které požadují vlastníci jednotek: termíny vyúčtování, popis toho co má vyúčtování povinně obsahovat, a jak podrobné má být. Plnění povinností tam uvedených může vlastník jednotky vymáhat na SVJ i soudně.

    A to nejlepší nakonec: ten dokument je publikován ve veřejném seznamu, je přístupný přes internet, takže ani vlastník jednotky, ani zájemce o koupi jednotky nemusejí ten dokument nijak pracně shánět.

    Ten dokument se jmenuje „stanovy společenství vlastníků jednotek“.

    Justitianus

    Vložil anonim (bez ověření), 7. Květen 2020 - 8:49

    A co když dané stanovi jsou v rozporu s " Prohlášení vlastníka " jako v našem SVJ !

    anonim

    Admine nemazat

    Vložil Filoména (bez ověření), 7. Květen 2020 - 16:17

    Pane anonime,

    nelze směšovat prohlášení vlastníka a stanovy. Každá listina slouží něčemu zcela jinému, má jiný obsah, přijímá se jiným postupem a jiným podílem hlasů.

    Je třeba rozlišovat prohlášení vlastníka a stanovy. Nemohou upravovat stejnou věc.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".