Vložil Petr, 4. Prosinec 2019 - 13:17

„Máme v našem domě neplatiče, nepřispívá do fondu oprav. Je pravda, že účetnictví nikdo nevede, žádná správcovská firma není. SVJ řidí jenom předseda. Ten nám oznámil, že za účetnictví zodpovídá on, aby jsme účetní neotravovali. Za sedm let ,nikdy nechtěl nic prokázat, kam peníze odcházejí, na transparentním účtě není nikdy zapsán účel platby. Proběhl soud z neplatičem, ten chtěl od právního zástupce sdělit jméno účetní, ale ten u soudu sdělil, že neví, kdo dělá účetnictví. Soud s neplatičem se odročil. Ten nám sdělil, že jsme ovce, jelikož opravy na domě se žádné nedělají i když dům je už v havarijním stavu. Platíme proto, že nechceme příjít o byty a na právníky nemáme. Právník, který zastupuje pana předsedu je jeho kamarád. Jsme doopravdy stádo ovcí_?“

  • – – – – – – – –
  1. Opravdu jste ne snad stádo ovcí, ale jako většina průměrných Čechů „bojácní, ustrašení“. Platit z důvodu strachu o ztrátu bytu lze pochopit, pokud dotyčnému byt nepatří. Ten je skutečně oproti vlastníkovi bytu v SVJ v nevýhodě. Zákon o (de)regulaci nájmu 107/2006 Sb. už dávno skončil, pan „majitel“ může požadovat nájemné jaké chce, nájemník se může soudit s nejistým výsledkem. (pozn.: dle uvedeného zákona byl možné požadovat nájemné ve výši 5 % z tržní ceny, tedy pokud se v Praze prodávají byty za 70000 Kč/m2, tak si spočtěte, kolik činí zákonem MMR úředně potvrzené nájemném – 35000 Kč/ rok, podíl měsíčně 300 Kč/m2).

Znám příbuzné, bývalé spolužáky, sousedy na chalupě, co se kvůli nájmu odstěhovali z domu „s majitelem“ jinam, třeba na chalupu. Městské nájemné je (v Praze poloviční, cca 150,– Kč / m2 a ještě obce poskytují slevy nemajetným s „vysvědčením chudých“ a seniorům.

  1. Vlastník bytu (to bych udělal já) by přestal platit do toho co nazýváte fondem oprav (kdybyste to aspoň opsali „na opravy domu“ či tak nějak) a peníze bych uložil do notářské úschovy. Počkal bych si na soud a ten jste jste popsal (já bych „řekl“ že to byl soud s tím, kdo „není ovce“).

2.2) Dotaz: Co uvedl žalobce (asi pan předseda) do důkazů v žalobě a jaké důkazy předložil ?

2.3) Dotaz: Kdo vám „po soudu s neplatičem“ sdělil, že „jste ovce“ ? Soud nebo ten koho označujete jako neplatiče ? Spíše „neplatič“. Měli byste si vzít jeho slova „k srdci“.

2.4) Citujte z usnesení soudu.

  1. Z čeho soudíte (vy a někteří ostatní v domě) na to, že byste tzv. „přišli“ o byt. O ten může „přijít“
  • člen družstva (nájemník) v BD (jak vysoké „nájemné“ v BD bývá že ho nemůže zaplatit),
  • nájemník městského (obecního) bytu,
  • a nájemník bytu v domě se soukromým majitelem, který povzbuzen přílohami zák. 107/2006 Sb., chce zbytečně vysoký nájem (o kterém je jasné, že ho nikdy zpátky „do domu“ nevloží).

Dotaz: Jak může přijít o byt vlastník bytu v SVJ ? Leda tak, že prohraje soud (už ho někdo prohrál a „přišel“ o byt, vč. popsaného už soudu ?), nemá „na“ zaplacení advokáta žalující strany a dluh + úroky.

  1. „SVJ řidí jenom předseda“

Dotaz: co máte ve stanovách (pokud je vám dal předseda k dispozici) ?

  1. obraťte se na portalobydleni.cz. A pokud jde o kontrolu hospodaření SVJ, bohužel je to tak jak je odpověď k dotazu (zhruba č. 148) „Jakou státní organizaci lze požádat o kontrolu správnosti hospodaření společenství vlastníků jednotek?“

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.