Odvody DPH z odměn předsedy družstva

Vložil KJ (bez ověření), 4. Srpen 2019 - 11:01 ::

Členská schůze mi jako předsedovi družstva schválila odměnu 10.000 Kč hrubého měsíčně. Podle této kalkulačky: jivis.cz/kalkulacka-odmeny-vyboru/ však činí superhrubé náklady (co vynaloží firma) 13.400 Kč, tedy 160.800 Kč ročně.

Já mám dále mzdu ve svém zaměstnání 38.200 Kč hrubého a pronajímám čtyři byty, příjem z pronájmu je 676.000 Kč ročně (používám 30% paušál, zisk je tedy 473.200 Kč).

K tomu ještě občas píšu do novin a odborných časopisů, v loňském roce činil souhrn honorářů 205.000 Kč, počítám, že letos to bude obdobné. Paušál používám 40 %. Živnostenský list nemám, ale z pohledu daní a sociálního a zdravotního jsem považován za vedlejší OSVČ, jelikož mám zaměstnání.

Náš správce nás upozornil, že odměna statutárů se počítá do obratu DPH. Četl jsem, že do obratu DPH se počítá i příjem z pronájmu.

Kdyby tomu tak nebylo, můj příjem z autorské činnosti cca 205.000 Kč ročně by mě nestrašil. Jenže když k němu připočtu příjem z pronájmu (676.000 Kč) a odměny předsedy družstva (160.800 Kč), náhle překročím obrat 1 mil. Kč a stanu se asi plátcem DPH, čemuž se snažím vyhnout jako čert kříži i s ohledem na administrativu, ale hlavně koncepci výplaty honorářů – nakladatelství neakceptují uplatnění DPH od autorů, musel bych ho tedy odečíst ze svého honoráře a efektivně by zdanění honoráře činilo 60 %.

Naštěstí mzda se do obratu DPH nepočítá, ale prý se součet všech příjmů počítá do obratu tzv. milionářské daně (od příjmu 1.400.000 Kč ročně), ale takové příjmy z pronájmu, zaměstnání a autorské činnosti zatím nemám, byť to také může „hrozit“, jelikož mě lanaří konkurenční firma na lepší mzdu, ale ještě nejsem rozhodnutý.

Napadlo mě tedy, že bych se odměny předsedy družstva vzdal, výkon funkce by byl bezplatný a s družstvem bych uzavřel DPČ např. na ředitele nebo domovníka, což by odvodově vyšlo stejně, ale mzda by nevstupovala do DPH. Ale když jsem problematiku studoval, dočetl jsem se v zákoně o obchodních korporacích, že i mzdu členů představenstva musí schvalovat členská schůze, takže bych musel opětovně svolat členskou schůzi a to mě lidi zabijou, protože letos už byla dvakrát. Ledaže bych si mzdu nechal schválit zpětně příští rok na jaře, jelikož zákon neříká, že souhlas s výplatou mzdy musí být předchozí, tedy asi stačí i zpětné schválení.

Je ale otázka, jak by se na to díval finanční úřad, zda by toto nevyhodnotil jako obcházení zákona a DPH nedoměřil i z DPČ.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Leukocit (bez ověření), 9. Srpen 2019 - 21:53

    “Je ale otázka, jak by se na to díval finanční úřad, zda by toto nevyhodnotil jako obcházení zákona a DPH nedoměřil i z DPČ.”

    Domnivam se, ze rozhodne bude datum vyplaceni, pokud si vyplatite 31.12.2019 po 18 hodine z uctu a penize odejdou (pozor na okamzit platby), tak SVJ bude mit naklad v 2018 a vy prijem v 2019 a tedy to nevstoupi do obratu 2018 (protoze penize se vam k uctu uz nestihnou pripsat v roce 2018).

    Musite zvolit vhodnou kombinaci banky odesilajici a prijimajici, aby mezi sebou nemely zavedeny tzv. okamzite platby (seznam zatim 3 zapojenych bank je na CNB.cz)

    Pro vas je rozhodny prijem v roce, ve kterem penize obdrzite na ucet, podobne vydej.

    Vložil soudce_zpravodaj (bez ověření), 6. Srpen 2019 - 23:56

    jak člověk s příjmem 38.000 brutto nabyde vlastnictví ke 4 bytům?

    Vložil Vipar (bez ověření), 7. Srpen 2019 - 10:46

    Kde vidíte o příjmu 38 tisíc? Píše o aktuální výši mzdy + příjmy z § 7 a § 9. Také mám více bytů a normální – ne příliš placenou – práci a k tomu jsem předseda výboru s odměnou 1 tisíc Kč měsíčně. Dva byty jsem zdědil, tři byty postupně kupoval (na úvěr v době, kdy banky dávaly 100% hypotéky), jeden byt je manželky, sami bydlíme v nedostaveném domku. Máme jedno starší auto, na dovolenou nejezdíme. Vidím, že v ČR se úspěch trestá. Vymýšlíte pod lampou vyvlastňovací dekret?

    Vložil soudce_zpravodaj (bez ověření), 7. Srpen 2019 - 23:26

    nerozumím – dva byty zdědil – ne příliš placená práce – úspěch. Vy se považujete za úspěšného?

    Vložil soudruh_zpravodajec (bez ověření), 8. Srpen 2019 - 15:52

    Copak? Mít práci v drsné kapitalistické společnosti už soudruzi nepovažují za úspěch?

    soudruh_zpravodajec

    Vložil Janeček (bez ověření), 4. Srpen 2019 - 20:01

    Nebo si můžete založit sro – neplátcovské, což se dá do 6.000,– Kč zcela bez problémů. Můžete mít stejný obor činnosti, peníze se z toho (v malém) dají vždycky nějak vytáhnout a při malých obratech je účetnictví za babku…

    A na další mega obratu máte pokoj.

    Navíc pozor obratově – sice mega – ale ve 12 měsících po sobě jdoucích. Např. tedy od 1.4.2018 do 30.4.2019.

    Vložil KJ (bez ověření), 4. Srpen 2019 - 20:42

    Myslíte, že by s.r.o. bylo předsedou družstva? To by vskutku bylo kreativní daňové řešení, které by nikdo z členů družstva nepochopil.

    Pokud jste myslel založit s.r.o. pro psaní článků a inkasování autorských honorářů, tak to možné není, stejně tak není možné na něj převést byty a pronajímat, jelikož jsou byty zatíženy levnými hypotékami (1,6 – 2,2 %) a banky nedovolí jejich prodej/převod. Firma dnes dostane realitní úvěr max. do 50 % LTV a na úrok 5–7 %. A nemyslím, že bych si nějak pomohl nutností vést podvojné účetnictví a sestavováním a zveřejňováním účetních závěrek, nemluvě o hledání sídla a další povinné administrativy. Úředníci jsou vstřícní vůči paušalistům, resp. vůči paušalistům typicky nehrozí kontroly, proto neuplatňuji skuteční výdaje, ač bych mohl. Pokud bych příjmy převedl na s.r.o., musel bych účtovat i náklady, což např. u pronájmů je nevýhodné, pokud máte v bytě neplatiče (daníte i dlužné nájmy).

    Vložil Leukocit (bez ověření), 9. Srpen 2019 - 22:06

    Co prosim? V DE zdanujete jen skutecne prijmy, to co jste skutecne obdrzel na ucet nebo do ruky.

    Nemyslite snad variantu, ze byste soukrome byty prevedl do obchodniho majetku a jel podvojne ucetnictvi, to je prece blbost a zminene uctovani je jen nejmensi problem…

    Ps: a dobry investor dluzne najmy NEMA :-) Jen v zacatcich, kdy jeste nebyl dobrym, nevedel jak na to.

    Vložil Jdoucí kolem (bez ověření), 14. Srpen 2019 - 13:12

    Jediná výhoda proti účetnictví je, že se nevymožené pohledávky daní až v okamžiku ukončení nájmu (§ 23 odst. 8, písm. b), bod 2) zákona o daních z příjmů) a nikoliv průběžně.

    Vložil Janeček (bez ověření), 4. Srpen 2019 - 21:09

    Přesně tak, s.r.o. má s SVJ smlouvu o poskytování „předsednictví“, jako předseda je zapsán pověřený zaměstnanec, kterým může být i jednatel s.r.o.. – tazatel to tedy může mít jako one-man-show.

    Jedná se o naprosto běžnou praxi, na které fungují prakticky všechny s.r.o. a a.s. poskytující „profesionálního předsedu“, přičemž tuto praxi již pár let poskytuje většina klasických správ bytových domů.

    Zkuste v googlu: profesionální předseda svj

    Vložil Leukocit (bez ověření), 9. Srpen 2019 - 22:08

    Ale kvuli jednomu Svj zakladat Sro je pro neznale moc namahy a komplikaci, to uznejte.

    Navic to vysvetlovat na shromazdeni…

    Vložil Janeček (bez ověření), 10. Srpen 2019 - 23:06

    Pravda, pravdoucí. Rozhodné je slovo „neznalé“, i po stránce „údržby provozu“ to je náročnější než OSVČ na paušál, ale – to už je na každém.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".