Vložil lake, 28. Listopad 2013 - 8:26

Jožko, není pravda, že se tyto zálohy nevracejí. Záloha je vždy vratná platba. Záloha je podle práva částka, která je placena před uzavřením smlouvy, před před dodáním zboží či služby, případně před konečným vyúčtováním. Záloha je od začátku do konce závazkem příjemce vůči tomu, kdo zálohu složil.

Podle § 15 odst. 4 ZoVB platí, že „Při vypořádání závazku právnické osoby vůči bývalému vlastníku jednotky se nepřihlíží k zálohám, které uhradil jako zálohy podle odstavce 2.“

K záloze uhrazené vlastníkem jednotky se tedy nepřihlíží (nevypořádá se s bývalým vlastníkem) pouze v tom případě, že jde o zálohu uhrazenou podle § 15 odst. 2 ZoVB „… k účelu uvedenému v odstavci 1“, to znamená „na náklady spojené se správou domu a pozemku.“

Jsou ale dosti časté případy, že záloha se vybere na správu domu, ale vlastníci dodatečně změní názor. Jen v tomto týdnu zde byly dva dotazy právě k takovým případům:

  • že si současní vlastníci vyplatí zálohu 1 milion Kč, dříve složenou a určenou na pořízení kotelny,
  • že si současní vlastníci vyplatí zálohu dříve složenou na správu domu, a za vrácené peníze si každý zajede s rodinou na Kanárské ostrovy, nebo si pořídí do bytu okna (která jsou podle Prohlášení v jeho vlastnictví).

V takových případech již nejde o zálohu složenou k účelu správy domu! Jde o zálohu, jejíž důvod skládání odpadl. SVJ tím získalo bezdůvodné obohacení a je povinno složenou zálohu vrátit – nejen současným vlastníkům jednotek, ale všem, kdo se na tvorbě této zálohy podíleli v minulosti.

Vrátit alikvotní část zálohy při jejím zrušení je tedy SVJ povinno i bývalému vlastníkovi jednotky.

Přijatá záloha se nevrací pouze v tom případě, kdy ji SVJ spotřebuje na účel, ke kterému byla vybrána. Teprve tím dochází k zániku pohledávky vlastníka (bývalého vlastníka) za dlužníkem (SVJ).

Z toho plyne důležité poučení: je vhodné, aby si prodávající a kupující sjednali v kupní smlouvě přechod pohledávky za SVJ na nabyvatele jednotky. A to právě proto, že tato záloha se s bývalým vlastníkem nevypořádá. Pokud si nic nesjednají, zůstává složená záloha bývalého vlastníka „viset“ v účetnictví SVJ jako závazek SVJ vůči tomu, kdo zálohu složil. A ten má právo žádat po SVJ její vyúčtování. Případně bude požadovat po SVJ plnění z bezdůvodného obohacení, jakmile se dozví, že došlo ke zrušení této zálohy, či k jejímu použití na jiný účel, než ke kterému ji v dobré víře uhradil.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.