Vložil Pavel, 5. Listopad 2006 - 23:09

Dovolím si nesouhlasit, postihy jsou podle mého názoru možné.

Podle § 4/1 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, jsou účetní jednotky povinny vést účetnictví ode dne svého vzniku až do dne svého zániku. SVJ vzniklo ze zákona a musí tedy účetnictví vést.

Nevedení účetnictví je možno ze strany finančního úřadu sankcionovat podle § 37/1/c zákona o účetnictví pokutou do výše 6% hodnoty aktiv. Protože předpokládám aktiva SVJ v nulové výši, pokuta by se ze strany FÚ neuložila.

Nicméně je tu trestně právní odpovědnost podle § 125/1 TrZ, neboť SVJ nevede účetní knihy, ač je k tomu povinno (sazba 6 měsíců až 3 léta nebo peněžitý trest).

Trestní právo se zatím uplatňuje pouze proti fyzickým osobám, v případě právnických osob se uplatňuje proti členům statutárního orgánu. Asi Vás to překvapí, ale členem statutárního orgánu jsou všichni vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku, pokud nedošlo k volbě výboru nebo pověřeného vlastníka (§ 9/9 ZoVB).

A dále pokud platí, že SVJ musí ukládat účetní závěrky do sbírky listin u obchodního rejstříku (četl jsem to, zatím jsem to neprověřoval) tak je za neuložení účetní závěrky pořádková pokuta dle OSŘ až 50 000 Kč. A možný trestní postih za neuložení účetní závěrky podle § 125/2 TrZ.

Proto vřele doporučuji splnit všechny kroky, které se měly učinit po vzniku SVJ. Zákon o vlastnictví bytů je mimořádný legislativní zmetek, vzniklý na politickou objednávku, nicméně platí.

Hezký den PavelSVJ@centrum­.cz

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.