Zabezpečení domů - vchodové dveře

Vložil Jan Ptáček, 20. Leden 2009 - 21:55 ::

Jako nedávno vzniklé společenství vlastníků bytů v panelovém domě budeme brzy řešit otázku zabezpečení vstupních dveří tak, aby do domu měli přístup pouze autorizovaní lidé (obyvatelé, služby apod.).
Máme určité představy o samozamykacích zámcích a o použití čipů. Samozamykací zámky jsou pro nás vyhovující, ale bohužel zcela nevylučují existenci klíčů, protože nejsou spolehlivě ošetřeny havarijní stavy ústředen pro čipy (jaký má být stav zámku při poruše, výpadku napájení apod.).
Tato skutečnost, tedy nutnost současného použití čipů pouze pro rychle a bezstarostné otevření (tedy úlitba jisté lenosti,)avšak možnost použití klíčů neřeší to základní, jak zajistit bezpečnost po ztrátě či odcizení klíče/čipu.
Na některých fórech jsou též názory, že jedním ze zdrojů neoprávněného vstupu je otevírání dveří z bytu pomocí domovního telefonu. Nejsme si jisti, s jakou odezvou by se zrušení této funkce setkalo a zda by bylo akceptováno jako daň za zvýšení bezpečnosti.
Mohl bych tímto požádat o Vaše případné poznatky z této oblasti a zkušenosti s již existujícím provozem?
Děkuji za podněty.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Tomáš H. (bez ověření), 8. Červen 2016 - 14:30

  Brno a okolí ti poradí http://www.vanglalarm.cz/ nám dělali kompletní zabezpecení firmy a uz se nám to osvedcilo.

  Vložil pavell (bez ověření), 5. Duben 2013 - 9:32

  taky jsme to řešili. něco k tomu je tady http://www.portalsecurity.cz/…ostni-dvere/

  Vložil Ondřej Weisskopf (bez ověření), 7. Září 2012 - 11:30

  Dobrý den, potřebujete-li poradit s výběrem samozamykacího systému nebo čipového systému, naše společnost nabízí službu konzultace a prezentace nejmodernějších metod zajištění vchodových dveří (pouze pro oblast Hlavního města Prahy). V případě zájmu o sjednání schůzky prosím volejte +420 777 754 1­94 nebo pište technik@achjo­.cz.

  Vložil Anonymous1 (bez ověření), 21. Leden 2009 - 16:31

  máme v domě čipový systém. Fluktuaci jsme vyřešili poměrně vysokou cenou za jeden čip. Lidé si pak dávají větší pozor. Není pravda, že systém není ošetřen proti výpadku proudu. Zámek má baterii,která dokáže čtečky napájet i několik hodin. Po dvou letech používání systému si ovšem myslím, že ve výsledku to vyjde úplně stejně jako klíče. Akorát elektronický systém je podstatně držší. Raději investujte do kvalitních hliníkových rámů a čipový systém zavrhněte

  Vložil Pavel00007 (bez ověření), 1. Červen 2012 - 14:25

  „Po dvou letech používání systému si ovšem myslím, že ve výsledku to vyjde úplně stejně jako klíče. Akorát elektronický systém je podstatně držší. Raději investujte do kvalitních hliníkových rámů a čipový systém zavrhněte“

  To je anonymous pěkná blbost, čipový systém nemá udržbu a dá se smazat narozdíl od klíčů, co se ztratí a jsou opotřebovatelné a po určité době se začne Fabka zasekávat a výměna i s klíči přijde často na pár tisíc, tak mi nic nevykládejte o čipech, když jste si nechali dát zbytečně drahý čipový systém a máte dojem, že je to nanic, hliník nemá na nic vliv :-))

  Vložil Anon (bez ověření), 21. Leden 2009 - 8:47

  Pan Ptáček píše o „neoprávněném vstupu“ do domu. Existuje vůbec něco takového?

  (Zákonem je chráněn vstup do obydlí, a tím je byt, rodinný domek apod., nikoliv společné prostory bytového domu.)

  Vložil Ignác (bez ověření), 5. Březen 2010 - 15:49

  Neoprávněným vstupem do domu je např. vstup bezdomovce za účelem přespání pod schodištěm, vstup za účelem odcizení majetku uloženého ve sklepních komorách, vstup za účelem napojení na elektřinu/inter­net/rozvod satelitu v sousedním vchodu ad.

  Ignác

  Vložil PeDuPles (bez ověření), 5. Březen 2010 - 16:03

  Termín neoprávněný vstup do domu snad ani neexistuje, u prvního případu bych spíš řekla, že se jedná o toto:

  Trestní zákoník: § 208 Neoprávněný zásah do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru (1) Kdo protiprávně obsadí nebo užívá dům, byt nebo nebytový prostor jiného, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem.

  Druhý a třetí příklad bude asi klasická krádež ve stadiu pokusu.

  Vložil G.X, 21. Leden 2009 - 13:21

  Já to chápu takto: obydlí (byt) je chráněno nejvíce, a to hned Ústavou, ale i ostatní soukromý majetek vč. nemovitosti požívá ochrany, univerzálně. Ne to je namontována v zákonech spousta výjimek pro vstup do nemovitosti či na pozemek za určitých podmínek(hasiči, stavební úředníci, záchranáři, zeměměřiči, policisté, a.j.), v některých případech i násilně, jinde se součinností vlastníka apod.

  A z druhé strany: předpis ukládající udělat z obytného domu budovu veřejnou neznám. Vy ano?

  G.X.

  Vložil Krupp, 21. Leden 2009 - 8:32

  Nedokáži Vám odpovědět na všechno, neboť s čipy žádné zkušenosti nemáme. U nás při výměně dveří jsme rozhodli, že elektrického vrátného znovu nenamontujeme. Pokud přichází návštěva, ohlásí se od zvonkového tabla a uživatel bytu pro něj přijede. Problémy s tím nejsou. Odstranily se situace, kdy jakýkoliv podomní obchodník zazvoní na všechny zvonky a někdo mu otevře. I když ani ty ne zcela.

  Vložil E56 (bez ověření), 21. Leden 2009 - 8:41

  Demontáž elektrického vrátného (řešení p. Kruppa) oceníte zejména v těchto případech:

  1. až zavoláte zdravotnickou pomoc a ta zazvoní na Váš domovní zvonek,
  2. až Vám budou vozit jídlo, prádlo, rozvážková služba zazvoní na Váš domovní zvonek,
  3. budou pro Vás jezdit, aby Vás umyli, vykonali další osobní úkony, a pečovatelská služba zazvoní na Váš domovní zvonek,

  apod.

  Navíc, v případě výpadku napájení nebo jiné poruchy elektrického vrátného by se měly domovní dveře odblokovat. Jak je možné toto technicky zajistit?

  Vložil cako (bez ověření), 26. Červen 2014 - 9:42

  Výpadek napájení lze jednoduše ošetřit právě záložním zdrojem. nejsou drahé a při výpadku proudu dokáží spolehlivě napájet vrátného i několik dnů.

  Vložil Krupp, 21. Leden 2009 - 11:33

  S tou záchranou pomocí máte snad pravdu ale v domě je dalších 25 bytů a v řadě z nich je někdo, kdo by otevřel. Zbývající body je možno řešit právě klíčem.

  Vložil Michal76 (bez ověření), 1. Prosinec 2016 - 22:55

  Zdravím, dovolím si doplnit pár postřehů z praxe. Klíče ať jsou jakkoliv lepší s vyšší bezpečnostní třídou tak se dají okopírovat a násobně namnožit. Správně zabezpečené čipy nenakopírujete. Další problém u používání klíčů v panelovém domě je, že musí za sebou každý zamykat. A to je největší problém! Toto vyřešíte lelektromechanickým zámkem, který stejně musíte napájet a zabezpečit náhradním zdrojem, výhoda je, že se sám zamkne po zabouchnutí dveří. Samotná investice do systému s čipy již není tak drahá. Čipy můžete pravidelně evidovat, revidovat a odebírat ze systému. Přidanou hodnotou je komformita manipulace s klíči pokud je nemusíte zasouvat do zámku, ale jenom stačí přiblížit na 15 cm a je odemčeno. Stejně tak otevřete domovním interkomem z bytu. Nakonec stejně musíte zjistit, jestli lidem jde o bezpečí a jsou ochotni klást více překážek tomu kdo ho nerespektuje. A pokud se nedohodnete v baráku, tak si lépe zabezpečte vlastní zámek a dveře. Jakou právě používáte vložku zámku u Vás na bytě? Kolik stála? Kolik lidí má klíče? Dají se okopírovat?

  Vložil E56 (bez ověření), 21. Leden 2009 - 16:23

  Pan Krupp napsal: „Zbývající body je možno řešit právě klíčem.“

  Tady si, myslím, dobře rozumíme: Právě pro tyto případy MUSÍ mít uživatel bytu možnost si jednoduchým a rychlým způsobem opatřit potřebné množství klíčů od domu, případně pro tyto případy stále míst jistý počet klíčů od domu v zásobě.

  Zbývá vyřešit záchranku, spoléhat na to, že v paneláku ve 3 hodiny ráno soused otevře nelze doporučit.

  Vložil Michal76 (bez ověření), 1. Prosinec 2016 - 23:03

  Pokud je zamčeno a soused neotevře tak je jedno zda je zámek na klíč, nebo na čip. To problém nevyřeší. A když bude zamčeno a budete mít jenom mechanický zámek a bude ti joooo ouvej tak to aby sis zavolal záchranku a rychle se plazil aby jsi mohl odemknout, jelikož je soused na dovolené a ostatní na to kašlou?? Když budete mít elektromechanický zámek tak ten lze odemknout na dálku interkomem. Z tohohle jiné východisko není.

  Vložil Akinom (bez ověření), 21. Leden 2009 - 9:48

  Dům je ve vlastnictví určité skupiny osob a tato skupina rozhoduje, zda bude elektronický vrátný nebo ne. Že musí být dům přístupný, nevyplývá z žádného předpisu.

  Vložil Anon (bez ověření), 21. Leden 2009 - 9:56

  Není to tak jednoduché. Nelze omezit většinou řekněme 19/20 vlastníka 1/20, který není schopen dojít otevřít dveře, v jeho právech souvisejících s užíváním jednotky (nestanoví-li tak zákon).

  Některými diskutujícími zde prosazované omezování vstupu do domu (ať už omezováním počtu klíčů nebo demontáží zařízení ovládajícího otevírání dveří) jednoznačně nenáleží do předmětu činnosti společenství.

  Vložil G.X, 21. Leden 2009 - 12:59

  Tj. tvrdíte že:

  • elektrický otvírač je povinný;
  • zamykání dveří je nepřípustné.

  ?

  Tomu přece sám nevěříte :)

  G.X.

  Vložil Anon (bez ověření), 21. Leden 2009 - 16:26

  Ano, tvrdím, že zajištění přístupu do bytu je povinné (což může být realizováno např. pomocí Vámi uvedeného elektrického otvírače).

  Zamykání nepřípustné není, ale musí být zajištěn vstup do domu.

  Vložil G.X, 21. Leden 2009 - 8:37

  Jsme na tom podobně. Zatím máme osazen elektrický otvírač na domovní telefony, ale vzhledem k tomu, že nezajišťuje plnohotnostné uzamknutí dveří, nepoužíváme jej, a dveře lidé důsledně zamykají klíčem.

  O elektronickém systému uvažujeme. Zkušenosti by mě také zajímaly. G.X.

  Vložil Ladis, 21. Leden 2009 - 13:28

  Vstupní dveře (bohužel dvoje) máme elektronicky zabezpečeny. Otevírání je na čip který je jedinečný a adresný. Každý kdo otevře dveře je zapsán do databáze programu v PC spolu s časem a informací zda se dveře zavřely. Elektrický vrátný je deaktivován (v PC) právě kvůli vpouštění nežádoucích osob. Zámek dveří tvoří dva elektromagnety které drží dveře silou asi jedné tuny, nelze je vykopnout ani jinak otevřít.pokud dojde k výpadku proudu, běží systém na záložní baterii, pokud dojde k závadě baterie a nebo napájení, dveře jsou otevřeny, elektromagnety nejsou napájeny. Výhoda je obrovská, pokud se v domě něco stane lze to v PC dohledat (zjistíte spolehlivě i kdy děti jdou do školy a kdy se vracejí). Vše je ošetřeno směrnicí která je v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů.V dohledné době ještě u vstupních dveří namontujeme kamery a el.vrátného odblokujeme, přeci jen pokud potřebujete záchranku je to nutné. Za dva roky provozu v domě nedošlo k žádné škodě ani krádeži.

  Vložil E56 (bez ověření), 21. Leden 2009 - 16:28

  Máte souhlas osob vlastnících čipový klíč s evidováním časů jejich vstupů do domu?

  Vložil Květa (bez ověření), 5. Březen 2010 - 16:40

  Pokud je v domě otevírání dveří na čip, to je někdo ukládáno, kdy ten či onen vstupuje do domu?? To nám vůbec nikdo neřekl. Děkuji za odpověď.

  Vložil Ignác (bez ověření), 5. Březen 2010 - 16:47

  Paní Květo,

  evidence příchodů a odchodů bývá hlavní důvod, proč se chipové systémy montují.

  Ignác

  Vložil Květa (bez ověření), 5. Březen 2010 - 17:07

  Děkuji za odpověď, pane Ignáci. Tím pádem si myslím, že by měl být souhlas všech těch, kteří čip mají, jak již zaznělo v příspěvku výše. Je to tak? To nás tedy pěkně obešli!!

  Vložil Ladis, 21. Leden 2009 - 18:16

  Máme souhlas všech i s umístěním kamer. Bylo to náročné ale vyplatilo se.

  Vložil E56 (bez ověření), 21. Leden 2009 - 18:33

  Blahopřeji, jakou argumentací jste získali souhlas s evidováním časů použití čipů?

  Kamery představují poněkud složitější otázku, souhlas všech nelze dost dobře zajistit.

  Vložil Anonymous1 (bez ověření), 22. Leden 2009 - 11:03

  používání kamer je podmíněno souhlasem UOOu (urad pro ochranu osobnich udaju). Ten Vam souhlas neda (osobni zkusenost). Pouzivani kamer s ukladanim záznamu obrazu je tedy nelegalni.

  Vložil Kraff (bez ověření), 21. Listopad 2012 - 16:51

  nemáte pravdu kamerový systém s nahráváním v domě máme a nepotřebujete mít povolení uoou ale jste povinen pouze registrovst což jsem bez větších problémů učinil

  Vložil Otson (bez ověření), 23. Duben 2009 - 21:21

  Dival jsem se na stranku http://www.uoou.cz/…o_2008_1.pdf, kde je celkem jasne vymezeno vyuziti kamer se zaznamem (kam se mohou dat a na zaklade vetsinoveho rozhodnuti schuze a kde je treba souhlas vsech). Nutne je ale tak jako tak podat a dobre zduvodnit celou zadost – proc ji zamitli Vam?

  Vložil Anonymák (bez ověření), 5. Březen 2010 - 22:27
  Vložil Petr, 3. Březen 2010 - 18:19

  Kdo máte zkušenosti s použitím samozamykacího zámku ? Z popisu mi není úplně jasný princip. Funguje to na dálkové ovládání z bytu ?

  „Samozamykací zámek elektromechanický – z venkovní strany odemčen klíčem přes cylindrickou vložku nebo klikou a elektrickým impulzem. Impulz na elektromagn. cívku zaaretuje pohyblivý mechanizmus v zámku a vnější klika je funkční pro otevření. Není-li udělen tento elektrický impulz z tlačítka domácího telefonu nebo kódovacího zařízení do zámku, je klika sice pohyblivá, ale bez možnosti otevření dveří. Pouhým stiskem kliky je zámek odemčen a dveře otevřeny bez použití klíče. Zámek je vždy po zavření dveří dvoubodově uzamčen. Automaticky dojde k vysunutí závory a zablokování střelky zámku“. Děkuji

  Vložil Petr, 13. Březen 2010 - 11:04

  V jiné diskusi zde nebyly samozamykací zámky doporučeny. Kdo má s nimi tedy zkušenost předtím, než je necháme koupíme ua dost peněz vč. instalace ? Pokud není vstup na kód, je na vstup dovnitř třeba odemknout klíčem ? Jde mi o vandalské chování, viz překopírovaný příspěvek. Děkuji

  Samozavírací zámky Vložil Anonymous, 9. Červen 2009 – 11:08 Elektro-mechanické zámky nedoporučuji. Tyto zámky máme bohužel nainstalovány na vstupních dveřích v provedení klika-klika, toto provedení láká k hrubému vandalskému hování a to tak, že každý vandal lomcuje za kliku a snaží se otevřít a tímto chováním zámek poškodí (strhne). Každých 1/2 roku oprava v rozsahu 1500–2000,– Kč. Bohužel zatím jsem nenašli kompromisní řešení. Karel

  Vložil G.X, 13. Březen 2010 - 13:32

  Podívejte se např. sem: http://www.winkhaus.cz/…46/eav,4248/

  Zámek je samozamykací, dostatečně robustní (dvě poměrně masivní závory + střelka zámku). Typicky se používá v kombinaci s elektronickým odemykáním (odemykání klíčem v cylindrické vložce je možné rovněž) Z vnější strany není důvod osazovat kliku, tedy vaše obava odpadá. Cena cca 10000 Kč.

  G.X.

  Vložil Petr, 16. Březen 2010 - 18:58

  Děkuji, již jsem jim napsal i když tam jde, pokud chápu, také o zapadnutí závory a otevírání zevnitř stiskem kliky, zvenku domovník či kód, tak nejlepší je obhlídka na místě a vysvětlení.

  Vložil bdlucemburk, 14. Červenec 2010 - 13:37

  Na našem domě máme vstupní systém spolu se samozamykacím zámkem. Instalovali jsme ho do dveří místo stávajícího. Funguje tak, že zevnitř zmáčknete kliku a otevřete dveře jako kdyby tam byl klasický zámek. Zvenku máte také kliku, ale ta je bez záběru a dveře jejím stiskem otevřít nejdou. Po přiložení čipu ke vstupnímu systému (nebo stisknutím tlačítka z bytu) se na zámku rozsvítí dioda a píská. Po dobu signalizace dveře otevřete opět pouhým stisknutím kliky stejně jako zevnitř. Zámek se pokaždé po zaklapnutí dveří zamkne na dva západy, takže dveře drží bezpečně zavřené.

  Jinak lze ovládat i klíčem (máme ho tam pro případ nouze) – otočením klíčem zámek odemknete a otevřete dveře. Zamykat nemusíte, protože se zamyká automaticky. Včetně kování stál myslím do 8000,–

  Čipový systém, navíc ovládaný mobilem včetně samozamykcího zámku jsme koupili od firmy IMA – http://www.patronpro.cz kde nám ochotně poradili a navíc vše perfektně funguje, takže doporučuji.

  Vložil Lada Prochazka (bez ověření), 10. Srpen 2014 - 7:45

  My jsme v našem bytovém domě ve Frýdku nainstalovali samozamykací zámek a použití je velmi pohodlné. Když odcházíme z domu, jen stiskneme kliku a dveře se zamknu, při vstupu pak klíč nebo domovník. Po 3 letech žádný problém. Spíš nám dělají problém hliníkové klíček, které se rychle ošoupou a zanášení zámek, takže je nutno jej občas pročistit. Takže jsme majitelům doporučili klíče standardní. Nechali jsme si udělat i kamery od www.kamerovysystem.cz a jsme spokojeni. Souhlas od všech majitelů jsme získali, naštěstí jsou rozumní.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".