Vylucne pusobnosti shromazdeni

Vložil Arveno, 31. Leden 2016 - 21:48 ::

Rozhoduji vlastnici a SVJ potvrzuje ?

Mam takovou ”delikatni” otazku. Prosim poucte me Jak je mozne, ze NOZ udava v § 1208 ”bytove spoluvlastnicvi” mezi jinym nasledujici:

§ 1208 Do VYLUCNE působnosti shromáždění patří rozhodovani 2. o změně účelu užívání domu nebo bytu,

3. o změně podlahové plochy bytu,

4. o úplném nebo částečném sloučení nebo rozdělení jednotek,

5. o změně podílu na společných částech,

6. o změně v určení společné části sloužící k výlučnému užívání vlastníka jednotky,

Chapu spravne ci se mylim kdyz se domnivam, ze § 1208 taktne/umyslne vynechava skutecnost, (§ 1169) ze o zmenach tykajicich zmen prohlaseni vlastnika,(bod 2–6) rozhoduji vlastnici dohodou uzavrenou v pisemne forme. Účinnosti dohoda nabývá, pokud s ní v písemné formě souhlasí vlastníci jednotek s většinou hlasů, popřípadě s kvalifikovanou většinou hlasů určenou v prohlášení, a to i když nejsou stranami dohody. Shromazdeni tedy nerozhoduje pouze potvrzuje ci nepotvrzuje dohodu vlastniku. Nemala cast vlastniku bude § 1208 uvedena v mylny dojem, ze shromazdeni muze rozhodovat nejen o spolecnych castech budovy ale i o jejich bytech. Mohl by nekdo z expertu (pan Lake prosim..) vysvetlit co bylo umyslem zakonodarce a jak presvedcit vyborem povereneho pravnika o potrebe upresneni ci vynechani techto casti NOZ?

Dekuji a omlouvam se za to, ze nemohu na svedskem PC pouzit ceskou diakritiku.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil ivanq, 7. Únor 2016 - 18:31

  Vážená Arveno, Nový občanský zákoník je psaný tak logicky přísným a stručným způsobem, že pro správné pochopení některých jeho ustanovení musela být ustavena expertní skupina při Ministerstvu spravedlnosti s názvem Komise pro aplikaci nové civilní legislativy (KANCL). Berte proto moji snahu jako úsilí malého mravenečka, který se pokusí pohnout velkou kládou, kterou nemůže pohnout ani velký kůň.

  K Vašemu dotazu. Mnoho lidí neví co je to prohlášení vlastníka. Mnoho lidí si myslí, že je to prohlášení vlastníka bytu. Ale to není pravda. Je to písemné prohlášení bývalého vlastníka domu a pozemku. V tom prohlášení bývalý vlastník píše (přeloženo do obecného lidského jazyka): „Už nechci být majitelem tohoto domu a pozemku. Už se nechci starat o nájemníky. Chci rozdělit svůj dům na jednotky, tj. na byty a k nim příslušející společné části domu a podíly na pozemku. Tuto změnu chci úředně zaznamenat do veřejného seznamu, který se jmenuje Katastr nemovitostí.

  Jakmile se toto stane, bývalý majitel domu a pozemku přestane být panem domácím, a stane se majitelem jednotek. A začne ty bytové jednotky prodávat. Když rozprodá všechny jednotky, zbude po něm jenom prohlášení (bývalého) vlastníka. Co všechno prohlášení obsahuje, to najdete v § 1166.

  Z domu plného nájemníků se postupně stane dům plný vlastníků jednotek. Tito vlastníci potřebují někoho, do by na sebe převzal starosti bývalého pana domácího a kdo by je zastupoval na veřejnosti (§ 1195). Založí si za tím účelem speciální právnickou osobu která to dokáže a která se jmenuje Společenství vlastníků jednotek (§ 1190).

  To dá rozum, že hlavní slovo ve společenství vlastníků mají vlastníci jednotek. Nejvyšším orgánem společenství je proto jejich shromáždění (§ 1205 odst. 1). Podklady pro rozhodování shromáždění připravuje a společenství navenek zastupuje statutární orgán, kterým je výbor (§ 1205 odst. 1). Pravidla, podle kterých se řídí činnost uvnitř a navenek společenství, jsou uvedena ve stanovách.

  Nyní znova k Vašemu dotazu. Podívejme se, co je napsáno v § 1208 písm. f) bod 2). Přeloženo do běžné řeči, „o změně v účelu užívání domu nebo bytu rozhoduje výlučně shromáždění vlastníků.“ Co to znamená? Dejme tomu, že se některý z vlastníků rozhodne, že si ve svém bytě zařídí malou opravnu bot. To je změna v užívání bytu a první, koho se vlastník musí zeptat (prostřednictvím výboru), je shromáždění. Je to ustanovení kogentní, donucující, tj. nemohou se vlastníci dohodnout, že o těchto záležitostech bude rozhodovat např. výbor. (Mlčky se také předpokládá, že nebudou narušena jiná zákonná opatření; například by vlastníkovi nebylo nic platné rozhodnutí, že mu shromáždění povoluje založit si v bytě pěstírnu konopí).

  Pokud by si zřízení opravny bot v bytě vyžádalo změnu prohlášení, postupovalo by se podle § 1196 odst. 1 a 2. V tomto případě se také může stát, že osoba oprávněná bude rozhodnutí shromáždění vetovat, nebo že žadatel nezíská potřebný počet podpisů (které bude vyžadovat např. katastr nemovitostí).

  Pokud se Vám příklad s obuvníkem zdá málo pravděpodobný, promyslete si obdobný případ, kdy by vlastník žádal o možnost zřídit si v bytě kancelář (= PC, stůl, židle a jedna police ve skříni) pro vedení účetnictví několika živnostníkům (OSVČ). To by s velkou pravděpodobností šlo beze změny Prohlášení.

  Snad to tento konkrétní příklad objasní.

  Se srdečným pozdravem ivanq.

  Vložil Arveno, 11. Únor 2016 - 9:43

  P. ivang mě velice laskavě informoval mezi jinym o zpusobu rozhodovani tykajicim se zmeny učelu bytu nasledovnym zpusobem:

  "Podívejme se, co je napsáno v § 1208 písm. f) bod 2). Přeloženo do běžné řeči, „o změně v účelu užívání domu nebo bytu rozhoduje výlučně shromáždění vlastníků.“ Co to znamená? Dejme tomu, že se některý z vlastníků rozhodne, že si ve svém bytě zařídí malou opravnu bot.

  To je změna v užívání bytu a první, koho se vlastník musí zeptat (prostřednictvím výboru), je shromáždění. Je to ustanovení kogentní, donucující, tj. nemohou se vlastníci dohodnout, že o těchto záležitostech bude rozhodovat např. výbor. (Mlčky se také předpokládá, že nebudou narušena jiná zákonná opatření; například by vlastníkovi nebylo nic platné rozhodnutí, že mu shromáždění povoluje založit si v bytě pěstírnu konopí).

  Pokud by si zřízení opravny bot v bytě vyžádalo změnu prohlášení, postupovalo by se podle § 1196 odst. 1 a 2. V tomto případě se také může stát, že osoba oprávněná bude rozhodnutí shromáždění vetovat, nebo že žadatel nezíská potřebný počet podpisů (které bude vyžadovat např. katastr nemovitostí)."

  Zakon ke kteremu p. ivang referuje je § 1208 f) rozhodování shromazděni 2. o změně účelu užívání domu nebo bytu. Vlastnik se ma tedy v prvni řade obratit na shromaždeni, kde se o navržene změnně uživani bytu bude pravděpodobne hlasovat. Jakym kvorem?

  Pokud by změna v uživani bytu vyžadala změnu prohlašeni vlastnka tak by se dle p. ivang použil § 1196 (1) Společenství vlastníků právně jedná v mezích svého účelu s vlastníky jednotek i s třetími osobami. (2) Vzniknou-li vlastníkům jednotek práva vadou jednotky, zastupuje společenství vlastníků vlastníky jednotek při uplatňování těchto práv. Vysvetluji si to tak, že by ev změnu prohlašeni zařizovalo společenstvi vlastniku , tedy vybor. Vlastnik by vyčkaval.

  P. ivang se ve svem vysvětleni nezminuje o § 1169 kde je pro zmenu prohlášení treba nasledujici:

  (1) Vlastníci jednotek mohou prohlášení změnit. Je-li jednotka zatížena, lze prohlášení změnit s předchozím souhlasem osoby oprávněné z věcného práva.

  (2) Ke změně prohlášení se vyžaduje dohoda dotčených vlastníků jednotek o změně jejich práv a povinností uzavřená v písemné formě. Účinnosti dohoda nabývá, pokud s ní v písemné formě souhlasí vlastníci jednotek s většinou hlasů, popřípadě s kvalifikovanou většinou hlasů určenou v prohlášení, a to i když nejsou stranami dohody.

  Dale se p.ivang nezminuje o tom zda se jeho informace o rozhodovani tyka pouze v SVJ(2014) dle NOZ či zda mini, že by se tento zpusob rozhodovani měl použit i v připadě pravnicke osoby SVJ 72/1994. Pokud p. Ivang mini , že takto by žadali o změnu učelu bytu i vlastnici SVJ 72/1994, tak bych rada slyšela Vaše nazory. Děkuji. Arveno

  Vložil Arveno, 6. Únor 2016 - 19:42

  Soused to uměl, chtělo to změnit tangent table. Budu si na to muset reservovat jednu cvičnou noc. Soused zdravi at se Vam daři. Arveno

  Vložil Klíč (bez ověření), 7. Únor 2016 - 8:14

  Přesně tak. Tangent table (šv.) = kódovací tabulka.

  Vložil Jaruška (bez ověření), 6. Únor 2016 - 21:52

  Co je tangent table? Nebo se zeptam souseda vedle v pokoji, ehm manžela programátora to jsem zvedava…

  Vložil Arveno, 7. Únor 2016 - 0:52

  tangentbord = Svedsky, cesky je snad spravne klavesnice. tangenty= sveddsky knappar, cesky nevim tangentbord ipad

  uziva se v Trigonometri – Wikipedia https://sv.wikipedia.org/…Trigonometri Trigonometriska funktioner skrevs förr upp i matematiska tabeller och elever … är många miniräknare utrustade med knappar för sinus, cosinus och tangens.

  Arveno

  Vložil Arveno, 6. Únor 2016 - 23:19

  Tangent table je klavesnice. Omlouvam se jako obvykle, vidim, že si muj postarši mozek pobytem na tomto Portalu udržim v trimu. Na vzdory hrozici stařecke demenci. Co pravil manžel…Arveno

  Vložil Jaruška (bez ověření), 7. Únor 2016 - 0:33

  já myslela taková tabulka, tangens a cotangens…

  no manžel kroutí hlavou i očima tak nevím

  Google našel tohle: http://www.science-projects.com/…entTable.htm

  Tak nevím…

  Vložil Gustafsson (bez ověření), 5. Únor 2016 - 21:18

  „nemohu na svedskem PC pouzit ceskou diakritiku“

  To spíš vypadá, že se o to ani nesnažíte. Mohu napsat Umeå, Växjö, ale taky třeba Tromsø, a PC zvládá i hebrejsky nebo třeba korejsky.

  Takže asi tak.

  Ericsson nevyrábí PC, takže původ Vašeho švédského PC bude nejspíš Hong Kong, Taiwan ad.

  Vložil Arveno, 5. Únor 2016 - 23:27

  Mam Mac book, koupenou v Mac shopu. Kde to Mac necha vyrabet nevim. a je me to jedno.

  Muj Mac ma svedskou klavesnici kde schazeji ceske diakriticke znaky. Mohu samozrejmne klepnout na Tjeckiska, ale hacky se me neobjevi. Prez den pisi svedsky nebo anglicky a vecer cesky. Na tangenty nic lepit nebudu radeji si necham spilat. Jsem tak vstricna jak jen mohu.

  Om du kan hjälpa mig då blir jag tacksam. Det är inte kul med ständiga giftiga påpekande. Älskar svensk tolerans och börjar förstå vad menar mina landsmän med att människor är mindre trevliga i Tjeckien. Synd.

  Pokud me muzete poucit co dal krome tohe se ev naucit zpameti zmeny mezi svedskou a ceskou klavesnici tak to zkusim.

  Ha de såå bra och föreslå gärna bättring. Arveno

  Vložil abc (bez ověření), 7. Únor 2016 - 18:47

  Arveno, průměrný Čech si ani nevšimne, že je něco napsáno bez hacku a carek. Ti co Vas kritizuji pravděpodobně nejsou Češi. Cizincům to dělá potíže. Piste dal jak Vas pocitac umi.

  Vložil Vlastiks, 7. Únor 2016 - 19:30

  Domnívám se, že tento portál je určen zejména těm, kteří se snaží řešit problémy hospodaření SVJ. Těm co zde hodlají řešit své mindráky ohledně diakritiky, či překlepů v textech příspěvků, doporučuji najít si na internetu jiné stránky věnující se rozvoji českého jazyka, např. v českých médiích.

  Vložil Jar (bez ověření), 6. Únor 2016 - 21:47

  Co to je ta veta svedsky? Prelozte to pro sim do cestiny klidne bez hacku a carek, dekuji Jar:-)

  Vložil Arveno, 6. Únor 2016 - 23:02

  Preložim i kdzyž ta česka klavesnice mě jde zatr.. pomalu.

  Budu ti zavazana7vděčna když mě poradiš. Neni zde moc prijemně s konstantnimi ustěpačnymi poznamkami. Miluji tu svedskou toleranci a začinam rozumet proč me česi často řikaji , že lide v česku na sebe nejsou zrovna hodni. Skoda

  Om du kan hjälpa mig då blir jag tacksam. Det är inte kul med ständiga giftiga påpekande. Älskar svensk tolerans och börjar förstå vad menar mina landsmän med att människor är mindre trevliga i Tjeckien. Synd.

  Arveno

  Vložil Gustafsson (bez ověření), 6. Únor 2016 - 9:00

  O jedovatých poznámkách lidí v Česku píšete včetně diakritiky. Takže to jde, nemáte staré železo, které zvládalo pouze ASCII, jak tomu před lety bylo.

  Vložil Krupp, 5. Únor 2016 - 23:58

  Paní Arveno,
  přelepením písmenek na klávesnici byste českou klávesnici nezískala. Je to softarová záležitost a je třeba nastavit v počítači českou klávesnici a vědět, kde jsou na řádce s čísly české znaky s diakritikou­. Jirka

  Vložil Arveno, 6. Únor 2016 - 19:47

  Už jsem to konečně pochopila. Diky. Arveno

  Vložil Arveno, 6. Únor 2016 - 1:13

  konecne vlidny cesky hlas (nja.. pisemny projev). Zeptam se souseda Rolfa ktery je podstatne mladsi a expert na PC . Az se vrati ze Sundsvalu. Na tomto Portalu fouka tu a tam takovy studeny vitr. Preji Vam hezky vecer ci spise hezky pristi den. Az ty "nove " stanovy vyresim tak se take podepisi. Arveno

  Vložil Věruška (bez ověření), 6. Únor 2016 - 13:50

  Paní Arveno,

  netřeba reagovat na připomínky k diakritice, Mistr Jan Hus se nezlobí…

  Důležité jsou Vaše věcné dotazy, vývody a komentáře.

  Reakce na ně, od pana laka a některých dalších, osvětlují podstatu problémů i jiným.

  Děkuji Vám i jim.

  Věruška

  Vložil Gustafsson (bez ověření), 6. Únor 2016 - 10:32

  Paní Arveno,

  zdravím přítele Rolfa. Protože el Capitan a strýc Google také umí poradit, jste na to už celkem čtyři. Ve čtyřech to jistě úspěšně vyřešíte.

  Vložil Arveno, 6. Únor 2016 - 10:28

  Prohledla sem ale do toho si sama netroufam a ani bych v momentalnim pracovnim zatizeni nestihla. Pokud bych neco spletla (velice spatne vidim) tak me jima hruza co by se mhlo stat s mymi jinymi texty. Zkusim v lete kdy budu mit vice casu si s tim hrat. Jste Vlastiku moc laskavy clovek, dekuji Vam. Arveno

  Vložil Diakritika (bez ověření), 6. Únor 2016 - 7:21

  O sousedovi, který by pomohl s diakritikou, nepíšete poprvé. Spíš jde o nechuť změnit návyk než momentální nepřítomnost souseda, co?

  Vložil Arveno, 6. Únor 2016 - 10:20

  Soused pomaha kdyz ma cas a ja ho otravuji tak malo jak mohu. Tentokrat zase nebudu mit cas ja. Myslim, ze to jiz s temi kriti-diakritiky musim vydrzet az do te doby nez budou ty „nove stanovy“ hotovy. Posleze se budu venovat necemu kreativnejsimu a prijemnejsimu. Urcite se me zbavite.

  Pane Diakritiku, popiste (l pokud mozno bez jedovatosti) jak mam zmenit navyk?

  Pan Jirka Kruppe pise cosi o softvarove zalezitosti. Pane Jirko, prosim, pokud muzete poradte co mam provest. Nic noveho kupovat nebudu.

  At jakkoliv, tak pokud to lze jednoduse provest tak provedu, jinak to s vami musim vydrzet . V kazdem pripade to stoji za to. Velice jsem se zde poucila jak o zakonech tak o tonu debaty a jak se k sobe lide chovaji.

  Budu na tento portal vzpominat a vypravet. Je to zazitek. Zatim Vam vsem dekuji

  Arveno

  Vložil Nevidici (bez ověření), 6. Únor 2016 - 21:41

  Arveno,

  nereagujte na ty hlupce, když hodnoti Vase prispevky podle hacku a carek nad písmenky, ignorujte, je neskutecne, jak jsou lide hloupi, asi nikdy nedostali telegram tecka.

  Pisete rozumne prispevky tak v tom pokracujte a nestresujte se, ja napr. hure vidim a kdybych mel stále resit, to jak na me lidi ziraji jako na exota¨, tak se zblaznim.

  Zdravim bez hacku a carek:-)

  Vložil Nora (bez ověření), 6. Únor 2016 - 21:15

  Arveno, pozoruji váš trpělivý boj a dneska mi to nedá. Přispěvatel „Diakritika“ vás srovnává s ;-) islamisty … :-o Pracovala jsem řadu let v zahraniční společnosti s celosvětovou působností a akorát Rusáci měli pro potřebu svého intranetu tolerovánu azbuku. Jinak všichni ostatní, včetně Číňanů, Arabů a kdovíkoho ještě, jen latinku. Lokalizace pro to národnostní hemžení, kdy jsme byli rozeseti po celém světě a v jednom kanclu sedělo několik národností, se nějak zásadně neřešila. Standard pro všechny byla angličtina a podle lokality, ne národnosti, druhý jazyk. Na rozdíl od zdejších všeználků rozumím, že můžete mít problém. Ve firmě se o takové věci stará odborně školený personál, vy jste na to sama. Dnes švihám na klávesnici nabodeníčka stejně, jako jsem to dříve zvládala bez nich. Jsem zpátky v českém prostředí, mašinku mám na ně nachystánu. Co mi zůstalo, je qwerty klávesnice, asi bych se naučila qwertz, ale po tolika letech a u vlastní klávesnice proč? Kašlete na netolerantní příspěvky a jejich pisatele, my tolerantní a inteligentní světoběžníci nemáme s příspěvky bez nabodeníček problém.

  Vložil Arveno, 6. Únor 2016 - 23:06

  1 000 diku za porozumněni. Přece jen jsem mezi normalnimi, slušnymi lidmi. Již jsem měla pochybnosti. Myslela jsem si, že to zvladnu klidem a zdvořilosti, ale bylo to čim dal tim nepřičetnějši. Ti muslimove byli až k smichu. Netušila jsem, že se v mem krasnem Cčesku stale vyskytuje takova omezenost. Prominte, ještě neumim velka, diakritikou označena pismena a zavorky.

  Opravdu dosti spatně vidim. Ale nedalo se nic dělat a tak jsem toho chudaka souseda musela znovu otravovat. Ted se pořadi těch diakr. znaminek naučim zpaměti . Jsem zvědava na co budou ti vsevědouci lamentovat ted. Zatraceně, pořad neumim carky nad a,i atd.

  Je trochu tragikomicke, ze se s těmi ZoVB a NOZ namaham nikoliv pro moji již zaplacenou mikrogarsonku, ale spiše z principu a pro ostatni kteři netuši možne problemy. Diky, obnovili jste moji duvěru v Cesko. Přeji Vam krasny weekend. Arveno

  Vložil Čech (bez ověření), 7. Únor 2016 - 8:38

  Arveno, dejte si pozor na jazyk! Češi jsou omezenci?

  Vy si tady píšete deníček, proto některým došla trpělivost. Pokud vám to nedošlo, o té omezenosti asi víte své, že!!!!

  Vložil koko, 7. Únor 2016 - 12:38

  Rizenim osudu jsem vlastnikem bytu nejen v Cesku, ale i ve dvou dalsich evropskych statech. Shodou okolnosti se vsechny tri byty nachazeji v domech, ktere jsou ve spolecne peci vlastniku, takze uz asi 35 let mam moznost srovnavani toho, jak se ruzni vlastnici zajimaji o spravu a stav jejich vlastnictvi. Nase zdejsi spolecenstvi se sklada ze 37 bilych ovci a jedne cerne. Staci se take podivat z okna do nasi jednosmerne ulice, jak bezohledne parkuji sva auta lide, kteri se roky alespon od pohledu znaji. Mne to fakt udivuje, znam to totiz jinak.

  Vložil Čech (bez ověření), 7. Únor 2016 - 13:18

  Už jste zase zapomněla na čárky, háčky. Já žil od tří let v USA, a nedovolil bych si napsat na adresu Američanů nic hulvátského, jako vy. A viděl jsem věci, ze kterých se zvedal žaludek. Vy koukáte do jednosměrky a dle toho hodnotíte mentalitu a naladění národa? Tak to jste opravdu chudinka. Když se vám tady nelíbí, máme přeci svobodu – tak se odstěhujte, abyste tady náhodou nepřišla k újmě.

  Vložil Diakritika (bez ověření), 6. Únor 2016 - 13:30

  Připomínáte mi islámské okupanty Evropy. Jsou netolerantní k většině a bezohledně prosazují své návyky. Kdyby jste projevila minimální snahu psát jako ostatní, bylo by to něco jiného. Nejdříve jste tvrdila, že počítačů znalý soused se vrátí zítra a Vy se ho zeptáte, jak psát s diakritikou. Nyní tvrdíte, že nevíte jak se zbavit Vašeho návyku psát bez diakritiky. Není to o technickém problému, ale o nedostatku vůle. Přesně jako islamisti. Lež má krátké nohy.

  Vložil levape, 6. Únor 2016 - 17:44

  Vy lžete hned v první větě. A doufám, že váš příspěvek zde dlouho nevydrží.

  Vložil Dejvická, 6. Únor 2016 - 11:43

  Kdybyste měla zájem skutečně diakritiku řešit, tak jste to už dávno udělala. Zajít v okolí bydliště do první firmy, která se počítači zabývá – to je totiž práce na cca 3.minuty! Zkuste se zeptat na webu pro pěstitele papoušků, kde v Praze seženete levný benzín – doporučí Vám návštěvu Chocholouška…To co zde předvádíte nazývají moderátoři diskuzí „plevel“…

  Vložil Dobromila (bez ověření), 6. Únor 2016 - 13:47

  „Zajít v okolí bydliště do první firmy, která se počítači zabývá – to je totiž práce na cca 3 minuty!“

  Ani nemusíte nikam chodit. Informace tohoto typu Vám budou ochotně poskytnuty i telefonem, e-mailme, nebo je sama vyhledánte na webu nebo v nápovědě k operačnímu systému. Kromě toho mám za to, že i zde Vám již tato informace byla nejméně jednou srozumitelně napsána.

  Tohle řešíme všichni, kdo občas potřebujeme napsat něco třeba francouzsky, německy, švédsky, nebo taky řecky nebo rusky. Zrovna nedávno jsem psala dopis rusky. Jde to.

  Vložil Arveno, 6. Únor 2016 - 12:22

  prosim o vymazani mych prispevku o diakritice. Ty vecne prosim ponechat Omlouvam s nejsem v Cesku. Azbuku nepouzivam. XXXXX.

  Vložil Gustafsson (bez ověření), 6. Únor 2016 - 10:27

  „Myslim, ze to jiz s temi kriti-diakritiky musim vydrzet az do te doby nez budou ty „nove stanovy“ hotovy.“

  Paní Arveno,

  souvislost mezi stanovami a diakritikou není dána. Spíše už je dána souvislost s jedovatými poznámkami (či toxickými, jak odborně píšete).

  Vložil Dejvická, 6. Únor 2016 - 11:47

  Buďte rád, že nepíše azbukou…

  Vložil Arveno, 6. Únor 2016 - 10:39

  Pane Gustafsson, ted uz tomu vubec nerozumim. Nikde o nicem toxickem nehovorim, vyhybam se „odbornym“ vyrazum i kdyz je kazdy zna. Akceptuji, ze to mate se mnou tezke a ze si nejak nerozumime. I kdyz se vskutku snazim. At se Vam vse dari!!!

  Bylo by zajimave Vas poznat. Arveno

  Vložil Toxikolog (bez ověření), 6. Únor 2016 - 10:42

  Paní Arveno,

  píšete zde opakovaně, ráda a často o jedech (každý jsme nějaký). Přitom jed = toxin, jedovatý = toxický.

  Vložil Dejvická, 6. Únor 2016 - 11:48

  Ten jed mi ale v daném problému dává smysl..!

  S plevelem zatočíte neúčelnější chemickým postřikem!

  Vložil lake, 31. Leden 2016 - 23:31

  Ptáte se na rozhodování shromáždění v SVJ(2012).

  Snad si neuvědomujete, že podle § 1206 NOZ platí, že shromáždění tvoří všichni vlastníci jednotek. Rozhoduje-li shromáždění podle § 1208, znamená to tedy , že rozhodují všichni vlastníci jednotek. A tak to má být. K přijetí rozhodnutí je někdy potřebný souhlas všech, někdy souhlas dvoutřetinové většiny, někdy souhlas nadpoloviční většiny všech – podle toho o co se jedná.

  Že je to v NOZ napsáno takto, je pouze proto, že autor NOZ profesor Karel Eliáš má rád hádanky a rébusy. Bohužel to přehnal – a dnes se NOZ vykládá naprosto zmatečným, šíleným a protiústavním způsobem, protože čeští právníci nejsou zvyklí myslet. Vyhledejte si některé mé příspěvky, kde se mluví o prasečím právu.

  • Napsala jste: „Nemala cast vlastniku bude § 1208 uvedena v mylny dojem, ze shromazdeni muze rozhodovat nejen o spolecnych castech budovy ale i o jejich bytech.“

  Nemáte pravdu, vykládáte NOZ nesprávně. Nejde přece o „mylný dojem“. Je tomu skutečně tak, i když tomu nevěříte: podle NOZ shromáždění rozhoduje i o bytech, tedy i o Vašem bytě. Bytové spoluvlastnictví podle NOZ je v tom naprosto odlišné od bytového vlastnictví podle ZoVB. Stačí si uvědomit:

  1. Podle ZoVB je budova rozdělena na jednotky(1994) a společné části. Vy jste výlučným vlastníkem Vaší jednotky (to jest bytu), a spoluvlastníkem společných částí. Každý vlastník jednotky(1994) je jediným vlastníkem své jednotky (bytu) a je tedy oprávněn sám rozhodovat o změně způsobu užívání (správný pojem je „způsob využití“) své jednotky.
  2. Podle NOZ je budova rozdělena pouze na jednotky(2012). Tato jednotka v sobě zahrnuje i podíl na společných částech. Jednotka(2012) tedy není úplně Vaše! Váš byt je pouze součást této jednotky. Vlastník jednotky(2012) je v podstatě pouze spoluvlastníkem jednotky a není oprávněn sám rozhodovat o změně způsobu využití „své“ jednotky.

  .............­.............­.............­.............­.............­.............­..........

  Já ovšem, vážená Arveno, nechápu jednu věc. Vaše SVJ je zjevně SVJ(2012), jinak by nemělo stanovy podle NOZ. Nerozumím tedy o čem zde spekulujete. Že si kupujete jednotku(2012) podle NOZ jste věděla od samého počátku. Máte prostě jen ta práva, která Vám NOZ dává.

  Pokud chcete mít plnou kontrolu nad způsobem využití Vašeho bytu, musíte si koupit byt v domě, rozděleném na společné části a jednotky(1994) podle ZoVB.

  lake

  P.S. Způsob využití jednotky je popsán zde: http://www.portalsvj.cz/…uzivani-bytu#….

  Vložil Jura (bez ověření), 26. Únor 2016 - 10:04

  Pane Lake asi jste přehlédl, pan Eliáš v § 1206 říká, že k přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny přítomných vlastníků jednotek, nikoli všech.Nebo jsem to nepochopil? Jura.

  Vložil lake, 26. Únor 2016 - 10:39

  Nikoliv, pane Juro. Profesor Eliáš nic takového neříká. Ani nový Občanský zákoník nic takového neobsahuje. Prosím, diskutujte raději pouze o věcech, které znáte, nebo které jste si ověřil.

  lake

  Vložil Babule (bez ověření), 4. Únor 2016 - 3:58

  Dobrý den všem

  Během vánočních svátků jsem obdržela od výboru návrh nových stanov upravený dle NOZ s podmínkou, že vyjádření má výbor obdržet do 4.ledna 2016. Dále sděluji, že do té doby žádná diskuse mezi vlastníky SVJ k těmto stanovám neproběhla. Jelikož jsme SVJ, které vzniklo před 1.1.2014, respektive ze zákona v roce 2010, tak aniž jsem stačila nastudovat předložené stanovy, tak jsem písemně odmítla tento návrh nových stanov se zdůvodněním že v současných platných stanovách máme uvedeno:

  • Název: Společenství vlastníků ulice a č. budovy, kde se SVJ nalézá včetně adresy sídla (ulice, č. domu, obec a směrovací číslo), která je stejná, tj. v budově SVJ.
  • Výbor má pět členů (Pozn. kontrolní komisi nemáme)

  a tím by SVJ nemělo být v rozporu s rejstříkovým soudem.

  • dále jsem uvedla, že přijmutím stanov dle NOZ dochází ke změně vlastnických vztahů uvnitř společenství.
  • dále jsem uvedla, že v případě, že SVJ nebude v souladu s požadavky rejstříkového soudu, tak pravděpodobně bude SVJ vyzváno bez sankcí k nápravě.
  • přiložila jsem i Vyjádření-zprávu Ministerstva pro místní rozvoj ČR, právní vyjádření vedoucí oddělení JUDr. Pavly Schödelbauerové, které na těchto stránkách bylo publikované.

  V dalších dnech jsem stanovy prostudovala a jen jsem se přesvědčila, že můj nesouhlas s návrhem těchto stanov je oprávněný a to především z důvodů, že obsahují §1208 NOZ. Další zajímavosti nebudu uvádět.

  3.2.16 jsem dostala od členky výboru toto mailové vyjádření:

  "Jménem výboru SV ..... Vám zasílám stanovisko advokáta k Vašemu vyjádření ke změně stanov: Není pravda, že by se SVJ nemuselo řídit NOZ.

  • Povinnost změny názvu SVJ (tak, aby tam bylo slovo Praha) je do dvou let od účinnosti NOZ, tj. do 1.1.2016. Mírné prodlení určitě není na závadu, ale zároveň není důvod změnu odkládat až do případné výzvy soudu (tj. postupovat v rozporu se zákonem, dokud se na to nepřijde). Povinnost přizpůsobit stanovy NOZ je do 1.1.2017, je tedy zcela na místě obě změny spojit. Dva roky od účinnosti NOZ je dostatečně dlouhá doba, aby navržení stanovy byly funkční.
  • Nedochází ke změně vlastnických vztahů uvnitř společenství.
  • Není pravda, že SVJ vzniklá před 1.1.2014 nemusí stanovy přizpůsobovat NOZ."

  Tak a teď jak postupovat dál. Jelikož vlastníci neví, co je změnou stanov dle NOZ čeká (hlavně netuší, že změnou stanov dojde k omezení jejich vlastnických práv k bytu a pravděpodobně v budoucnu i k žalobám), tak zřejmě tyto stanovy schválí…, protože co řekne advokát, tak je pravda… – tím se nechci dotknout jejich práce, protože v tomto právním zmatku není jednoduché se vyznat.

  Děkuji za vyjádření.

  Vložil Otto (bez ověření), 4. Únor 2016 - 16:11

  „hlavně netuší, že změnou stanov dojde k omezení jejich vlastnických práv k bytu“

  K omezení kterých vlastnich práv podle Vás dojde?

  Vložil Babule (bez ověření), 4. Únor 2016 - 16:36

  Přečtěte si předchozí komentář-výklad p.Lakeho.

  Vložil Otto (bez ověření), 4. Únor 2016 - 17:00

  Takže omezením vlastnický práv k bytu máte na mysli „změnu účelu užívání bytu“. Tzn., že Vám vadí to, že kdyby chtěl některý vlastník zmenit byt na nebytový prostor, tak by si to musel nechat odsouhlasit shromážděním SVJ jak stanovuje NOZ (takový souhlas shromáždění podle ZoVB nepotřeboval).

  No mně osobně to nevadí, dokonce si myslím, že hodně vlastníků to přivítá, když budou moci posoudit a spolurozhodovat o tom, když bude někdo chtít změnit byt na nebytový prostor k účelům např. nějakého podnikání. Především by to mohlo zajímat sousedy takového bytu, přeměněného na nebytový prostor.

  Vložil Arveno, 4. Únor 2016 - 18:29

  nebo, SVJ odhlasuje zmenseni predzahradek ktere jsou spolecnym majetkem s vyhradnym uzivanim vlastnika bytu?

  Nebo neco nasledujiciho?

  § 1208 Do VYLUCNE působnosti shromáždění patří rozhodovani

  2. o změně účelu užívání domu nebo bytu, (sousede odhlasuji zmenu bytu v prizemi na klub a restauraci) pomuze to ekonomii SVJ---

  3. o změně podlahové plochy bytu, (sousedi s malymi byty odhlasuji "spravedlivejsi rozdeleni bytovych ploch)

  4. o úplném nebo částečném sloučení nebo rozdělení jednotek,

  5. o změně podílu na společných částech,

  6. o změně v určení společné části sloužící k výlučnému užívání vlastníka jednotky, (Sousede odhlasuji spolecne uzivani stresnich teras ktere jsou spolecnym majetkem ve vyhradnem uzivani vlastniku bytu.)

  Vzpominam, vzpominam a mam obavy. Zazila jsem to.

  Arveno

  Vložil Otto (bez ověření), 4. Únor 2016 - 19:25

  Paní Arveno a pane Roztočil,

  neblázněte. Tomu co uvádíte, by muselo před hlasováním na shromáždění předcházet uzavření dohody dotčených vlastníků v písemné formě. Šlo by totiž o změnu prohlášení viz. § 1169 NOZ.

  Paní Arveno, jestli chcete takto argumentovat s Vaším právníkem a ostatními vlastníky, tak se jedině zesměšníte.

  Vložil Roztočil (bez ověření), 4. Únor 2016 - 19:59

  Pane Otto,

  ust. o změně prohlášení je mi známo. Co mi naopak známo není, proč zákonodárce uvádí v § 1208 uvádí odst. 3, když změna prohlášení je již řešena jinde.

  Vám je to zřejmé? Jaký tedy podle Vás má účel § 1169 odst. 3?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".