Výbor SVJ

Vložil Předseda Marek (bez ověření), 25. Duben 2016 - 13:44 ::

Dobrý den, mám pro některé z vás asi hloupý dotaz. Byl jsem předseda výboru SVJ, už mi ale vypršel mandát (ostatním dvěma fakticky ne) a do jeho vypršení se nezvolil nový výbor, ostatní dva členové odmítají cokoliv dále konat, já se starám o vše, co je nejnutnější. Jak se dá postupovat dále v této patové situaci, když nikdo v domě nechce být ve výboru? Rád bych se zbavil funkce převozníka. V rejstříku jsme stále zapsáni. Děkuji za jakékoliv rady či informace.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil wwwwwwww (bez ověření), 26. Duben 2016 - 5:03

  Odkud jste?

  Vložil VR (bez ověření), 25. Duben 2016 - 19:41

  Skončilo-li Vaše funkční období, rejstříkový soud Váš zápis ve veřejném rejstříku na návrh vymaže. Dají se najít SVJ, které statutární orgán zapsán nemají.

  Návrh na výmaz podáte za svou osobu, nikoliv na SVJ (statutárním orgánem SVJ již nejste a tak za SVJ nejednáte).

  Vložil svjvmt, 25. Duben 2016 - 19:27

  Pokud nikdo nechce výborovat, podejte návrh soudu – OZ.

  Vložil Werewolf, 25. Duben 2016 - 16:17

  Proč už to nechcete dál dělat? Nemá to pro Vás cenu? Řekněte si za kolik jste ochoten pokračovat a uvidíte, co na to ostatní, třeba se najde nakonec jiný kandidát.

  Vložil Předseda Marek (bez ověření), 25. Duben 2016 - 18:08

  Pane Werewolfe, nechci to dělat z více důvodů-mám své celkem časově náročné zaměstnání, nemám čas studovat to, čemu nerozumím. Nejde o mi o peníze, ty si vydělám v práci, jde o čas. Pěch pár stovek mne opravdu nevytrhne. Vzal jsem to před časem v podstatě z donucení, také nebyl nikdo ochoten to dělat. V domě s pár vlastníky se nenajde vždy někdo titulovaný, kdo má kapacitu tohle zvládnout. A my máme většinu důchodce, kteří už nestačí ani zdravotně.Chtěl bych to nějak oficiálně dotáhnout, protože ostatní se na mne stále obrací, byť vědí, jak se věci mají.

  Vložil petrsv, 25. Duben 2016 - 14:14

  Na Rejstřík SVJ můžete poslat žádost o vymazání a jako důvod uvést skončení volebního období. Důležitější ale je, aby se výbor doplnil, takže svolat schůzi a neukončovat ji, dokud někdo nebude zvolen. Osobně bych na vašem místě už nic nepodepisoval – pokud nemáte ve stanovách něco speciálního, jednají za výbor zbylí členové, tak ať se snaží.

  Vložil anon. (bez ověření), 25. Duben 2016 - 14:03

  V podstatě namůže skončit mandát předsedovi a ostatním dvou členům ne. Co máte uvedené ve stanovách?

  Vložil JaVa, 25. Duben 2016 - 17:10

  Samozřejmě,že může předsedovi vypršet mandát dříve než ostatním členům výboru.Nikdo z nás totiž netuší, jakým způsobem a kdy byli členy výboru zvoleni(popř.do­volováni) a jaké mají či měli ve stanovách určená volební období.Je ovšem s podivem,že si výbor ze svého středu nezvolil nového předsedu výboru ještě před vypršením mandátu toho odstupujícího.To svědčí o jeho neprofesionali­tě.Volba předsedy výboru SVJ je pouze v pravomoci výboru a ne shromáždění vlastníků jednotek.Na shromáždění vlastníků by se pak pouze dovolil chybějící člen výboru,popř.by uvolněné místo ve výboru zaplnil předvolený náhradník a SVJ by fungovalo bez problému dál.Vše záleží na tom,jak to máte ošetřeno ve vašich stanovách. JaVa

  Vložil Předseda Marek (bez ověření), 25. Duben 2016 - 18:13

  JaVa: Ano, u nás se členové dvakrát dovolovali. Výbor si nezvolil nikoho ze svého středu pro absolutní nechuť všech členů pokračovat. (Podnikání, rodinné důvody atd.) Ano, výbor je úplně neprofesionální, myslím, že stát nám pěkně zavařil, když neprofesionálové musí řešit záležitosti, na které nestačí svými schopnostmi. Možná je to záměr, aby hlupáci nebyli vlastníky nemovitostí? Je vůbec nějaká další možnost, když SVJ nemá st.zástupce? Obrátit se na soud?

  Vložil Kubík (bez ověření), 26. Duben 2016 - 17:57

  Ptáte se na možnost, když nikdo z členů výboru nechce pokračotat. Nepsal jste, jestli máte nějakou právnickou nebo fyzickou osobu pověřenou některými činnostmi správy. Třeba by se zájemci našli, kdybyste pověřili správou domu nějakou správcovskou firmu (smluvního správce), takže statutární orgán by měl ulehčenou úlohu.

  Pokud by se ani v tomto případě zájemci o výbor nenašli, je možnost úpravou stanov ustanovit jednočlenný stat. orgán tj. předsedu společenství vč. možnosti, že nemusí být členem společenství, pro případ, že by se v domě nenašel žádný vlastník ochotný zastávat funkci předsedy společenství. Předseda by mohl funkci vykonávat ve spolupráci s uvedeným „smluvním správcem“.

  A pokud by se v domě nenašel vlastník ochotný vykonávat předsedu společenství ani v tomto případě, nezbývalo by, než si najít nějakého profesionální předsedu společenství mimo dům, který by nebyl členem Vašeho společenství. Je třeba ovšem počítat s tím, že někdo z venku nemusí mít tak dobrý přehled jako kdyby předsedu vykonával někdo z domu, a také s tím, že toto řešení bude asi pro vlastníky nákladnější.

  Vložil JaVa, 25. Duben 2016 - 18:40

  Ano možnost určit soudem opatrovníka SVJ tu je.Zákon č. 89/2012 Sb., § 165 odst.1 a 2.Je to velice smutné,když se lidé nechtějí(neumí) starat o svůj majetek.JaVa

  Vložil Předseda Marek (bez ověření), 25. Duben 2016 - 18:48

  Je to smutné, ale je toho opravdu strašně moc, hrabete se zákony a vším možným a stále na něco narážíte. Pomalu abyste byl právník a ještě se bál, co z toho všeho vznikne za problémy. Navíc,když máte v domě prudila, který na vás chodí s paragrafy a zákony, tak vás na cokoliv dalšího chuť přejde. Je to smutné, ale je to tak.

  Vložil JaVa, 26. Duben 2016 - 7:49

  Pokud se ten prudil opravdu v té změti paragrafů vyzná,tak máte vyhráno.Na shromáždění ho všichni navrhněte do výboru a on buď přestane,nebo to vezme a bude to dělat dobře,dle dikce zákonů.JaVa

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".