Válečný balíček - Úsporný tarif na teplo i pro SVJ a BD

Vložil Pavel, 15. Červenec 2022 - 23:26 ::

Cituji z

https://www.mpo.cz/…gii–268655/

„Na pomoc domácnostem s vytápěním prostřednictvím domovních kotelen vláda předběžně alokovala 3,6 miliardy korun. „U centrálních tepláren se detaily i způsob pomoci budou odvíjet od dalšího rozhodnutí vlády,“ dodává ministr Síkela. Podle první varianty vláda poskytne až 10 miliard na modernizaci tepláren. Teplárny výměnou za to avizovaly, že tuto pomoc zohlední v konečných cenách pro odběratele. Tento postup však podléhá notifikaci ze strany Evropské komise. Druhá varianta dá možnost pomoc odběratelům tepla z centrálních tepláren přímo prostřednictvím úsporného tarifu, který bude fungovat analogicky jako u domovních kotelen. Finanční příspěvek zohlední do vyúčtování dodávky tepla majitelům domů dodavatelé tepla. Majitelé domu ho posléze promítnou do vyúčtování služeb uživatelům bytů jako mimořádnou zálohu. Tuto možnost zajistí pozměňovací návrh upravující problematiku teplárenství.“

Podrobnosti ve ST 259/1, § 11v a násl.

Na rozdíl od domácností úsporný tarif pro SVJ a BD nebude automatický. A pokud se včas nepředají požadované údaje, tak právo na úsporný tarif zaniká (§11u/1).

Patrně shodou okolností se tato akce bude konat těsně před senátními a komunálními volbami.

Hezký den!

  • vytápění

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Macegriffin, 16. Červenec 2022 - 6:45

Takže pokud to dobře chápu – bytové jednotky s vlastním systémem ohřevu a vytápěním mají smůlu. Týká se to pouze společných kotelen a nebo tepláren.

Vložil Pavel, 16. Červenec 2022 - 7:11

Macegriffine,

pokud máte „vlastní systém ohřevu“ na elektriku nebo plyn, tak je to řešeno v jiné části ST 259.

Pokud topíte dřevem, uhlím, tepelným čerpadlem nebo fotovoltaikou, tak máte skutečně smůlu nebo spíše štěstí. :-))

Hezký den!

Pavel

Vložil Justitianus, 16. Červenec 2022 - 5:12

Hospodářský výbor doporučil v ST 259/1 rozsáhlé změny vládního návrhu. Podle nově formulovaného § 11v se úsporný tarif v dodávkách tepla nebude týkat „majitelů domů“, jak je nesprávně uvedeno v tiskové zprávě. Bude se týkat „zákazníka v domácnosti v rodinném domě nebo zákazník[a] v domě s byty.“ Takže na SVJ se tentokrát nezapomnělo.

  • „Zákazníkem v domě s byty se pro účely tohoto zákona rozumí osoba odebírající teplo pro vytápění nebo společnou přípravu teplé vody jako poskytovatel služeb podle jiného právního předpisu. Nu a tímto jiným právním předpisem je zákon č. 67/2013 Sb. o službách spojených s užíváním bytů.

SVJ bude muset rozsáhle papírovat, protože nárok na peníze budou mít pouze uživatelé/vlastníci bytů v domě. Nárok nebudou mít uživatelé/vlastníci nebytových prostorů (ateliér, garáž, dílna nebo provozovna, jiný nebytový prostor).

Podle ST 259/1 má peníze obdržet zákazník teplárny (tedy většinou SVJ) a zohlední je automaticky ve vyúčtování jednotlivým vlastníkům bytů jako by šlo o jejich zaplacené zálohy.

Justitianus

Vložil Pavel II (bez ověření), 16. Červenec 2022 - 10:57

dokud nebude vydán platný právní předpis. Ovšem média potřebují nějaké náměty a tak články i pořady TV na téma co by kdyby jen matou a štvou lidi.

Vložil Pavel, 18. Červenec 2022 - 13:44

Pavle II,

ve svém příspěvku jsem chtěl jen upozornit na to, že o „příspěvek“ musí SVJ a družstva požádat, jinak o něj přijdou.

Pochopte novináře, je okurková sezona, covidu zatím málo, o válce se píše již velmi dlouho a tak mají nové téma. Reklamy se musí navěsit na nějaký „text“.

Např.:

https://zpravy.aktualne.cz/…c1f6b220ee8/

Opakovaně se píše o tom, že na příspěvek na teplo bude vyhrazeno 3,6 miliardy. Při projednávání ST 199 bylo uvedeno, že je teplem zásobováno, buď dálkově nebo z domovních plynových kotelen, 1,47 mil. bytů.

Podělením těchto dvou částek vychází průměr na byt 2 448 Kč. Horní hranice příspěvku na teplo je přitom 30 000 Kč. To mi připomíná „slevy až 80%“. Nebo „byt již od.....“ :-))

Hezký den!

Pavel

Vložil Pavel II (bez ověření), 19. Červenec 2022 - 16:21

zákazníkem SVJ děkuji. Chtěl jsem jen říct, že jinak jsou média a následné diskuze na téma co by kdyby o ničem. Vyniká tím především ČT.

Vložil Pavel, 19. Červenec 2022 - 16:34

Pavle II,

televizi nevlastním a tak nemohu posoudit, co ČT uvádí.

Nicméně se domnívám, že diskutovat o tomto přílepku k novele je vhodné, alespoň zde na webu. Novela se mi zdá nepřehledná.

Na všech ministerstvech se budou rušit funkce odborných náměstků a zavádět jen náměstci političtí. MPO je asi napřed, podle srozumitelnosti novely asi již na MPO propustili odborné referenty a zákony píší referenti političtí. :-))

Hezký den!

Pavel

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".