Schvalování účetní závěrky

Vložil Anonymous, 16. Únor 2009 - 14:14 ::

Nesouhlasím s p. Kleinovou s vyjádřením v článku „Schvalování účetní závěrky“ a to že, „Pasiva rozvahy vypovídají hlavně o závazcích SVJ protože vlastní zdroje SVJ bývají minimální (nej- častěji zisk a fond ze zisku)“. Kde v rozvaze se tedy promítne Fond oprav který u nás činí více jak 500 tis. Kč? RAK.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 16. Únor 2009 - 15:26

  Pane Raku, řekla bych, že se dají počítat na desítky mé příspěvky, ve kterých vysvětluji a nejsem sama, že „fond oprav“ není správný název pro příspěvky na správu. Nesprávný název příspěvků svádí k tomu, že si někdo odvodí, že jde o vlastní zdroje. Nejde, nikdy nešlo a ani v návrhu nového ZoVB, který jsem viděla naposled, není, že by měly příspěvky na správu tvořit vlastní zdroje.

  Příspěvky do tzv. „FO“ jsou poskytovány zálohově, účtují se jako krátkodobé zálohy (324) nebo jako dlouhodobé zálohy (955). V obou případech bývají vykazovány v pasivech rozvahy mezi cizími zdroji.

  SVJ má totiž závazek řádně je vlastníkům vyúčtovat, stejně jako se to děje u všech zálohově poskytovaných plateb.

  Mé informace si můžete ověřit v příloze č. 1 k vyhlášce č. 504/2002 Sb., která je prováděcí vyhláškou pro nevýdělečné organizace.

  Nemáte-li potřebné zdroje, stačí si objednat prográmek Klaiex. Formulář najdete na tomto portálu, prográmek se rozesílá zdarma a díky programu admina automaticky hned po objednání. Stačí klikat na jednotlivé listy tak dlouho, až tam najdete rozvahu.

  Krátkodobé zálohy na správu najdete v položce B.III.3.pasiv a dlouhodobé zálohy v položce B.II.4. pasiv. V obou případech mezi cizími zdroji. Mezi vlastními je opravdu to, co uvádím, čili VH a fondy ze zisku – v obou případech většinou pár korun.

  N. Klainová

  Vložil Anonymou (bez ověření), 16. Únor 2009 - 15:33

  Ještě doplním, protože se to často plete: VYÚČTOVAT ZÁLOHY VLASTNÍKŮM NEZNAMENÁ, ŽE SE NEVYČERPANÁ ČÁST VLASTNÍKŮM VRACÍ. ZŮSTÁVAJÍ NA ÚČTU SVJ K DALŠÍMU POUŽITÍ. NEVRACÍ SE ANI PŘI PRODEJI BYTU. Podle své výše zvyšují nebo snižují hodnotu bytu.

  Vložil Anonymou (bez ověření), 16. Únor 2009 - 15:25

  Fond oprav není žádný fond, ale jsou to pouze zálohy (krátkodobé a dlouhodobé) na správu domu a pozemku. Záloha je závazkem vůči vlastníkům.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".