Proplácení fakturs jiným odběratelem

Vložil Anonymous, 30. Leden 2008 - 8:50 ::

Dobrý den, prosím, o názor zkušených odborníků. Jsme nově založené SVJ (7 měsíců). Máme placeného správce, který v přechodném období zajišťoval platby za služby ze svého účtu. Výbor založil účet a po dohodě se správcem v říjnu 2007 jsme se dohodli, že od ledna 2008 budou všechny úhrady za služby hrazeny ze samostatného účtu SVJ. Z důvodu neschopnosti spráce nebyly převedeny dodavatelské smlouvy a správce nás nutí hradit faktury vystavené na jeho společnost. Nejsem odborník na účetnictví, ale nemůže se naše SVJ dostat do problému s FÚ, když budeme mít v účetnicví urazené faktury s jiným odběratelem tzn. jiný název IČO, DIČ. Zároveň si myslím, že výbor nemá právo souhlasit s proplacením. Děkuji za odpověď, Karel.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Anonymous, 30. Leden 2008 - 21:26

  Účet bych považoval za podružný problém, ale proboha proč máte vystaveny smlouvy a faktury na správce, nikoliv na SVJ?

  Vložil Anonymous, 30. Leden 2008 - 21:57

  Při koupi nového bytu tzn. před praktickým zahájením fungováním SVJ, musí dům svítit, topit atd. a musí se za spotřebu platit, proto jsou úhrady faktůr zajištěny přes správce.

  Vložil G.X, 31. Leden 2008 - 20:48

  To, že správce zajišťuje proplácení faktur přece neznamená, že jemu fakturují dodavatelé(?)

  G.X.

  Vložil Anonymous, 30. Leden 2008 - 12:07

  Ve Vašem dotazu chybí podstatné informace, např. na čí účet a jak dlouho chodily příspěvky od vlastníků jednotek, jestli správce vyčíslil správně pohledávku nebo závazek z toho, že za vás sice platil služby, ale zároveň přijímal po určitou dobu finanční prostředky na svůj účet.

  Jak jsem si přečetla, zajímá Vás, jestli nebudete mít problém s FÚ. Mne by jako vlastníka spíše zajímalo, jestli budou správně vykázány pohledávky nebo závazky z tohoto dočasného finančního propojení se správcem.

  Pro kompetentního správce by neměl být problém pohledávky nebo závazky ke konkrétnímu datu vykázat. Každou fakturu, kterou za vás po tomto datu uhradí, může zaúčtovat jako zvýšení své pohledávky za vaším SVJ. Následně Vám předloží celkové zúčtování, ze kterého bude zřejmé, kdo má doplatit rozdíl a v jaké výši. Požadujte, aby bylo zúčtování přehledné a srozumitelné, nejasnosti si nechejte vysvětlit. Dokud nedostanete srozumitelné a řádně podložené informace, nic neplaťte. Chyba je na straně správce. Teď by se měl snažit ji napravit.

  N. Klainová

  Vložil Anonymous, 30. Leden 2008 - 11:28

  Dobrý den, nepřipadá v úvahu proplácet faktury, které nejsou vystaveny na Vaše SVJ. Správce se bude s Vámi muset dohodnout na refakturaci. Trvejte na okamžitém převodu veškerých prostředků na Váš účet a přesně stanovte v jakém rozsahu může správce disponovat s Vaším účtem. Doporučuji dislokovat prostředky DZ-FO na zvláštní účet bez dispozice správce., s pozdravem, Petr Vávra

  Vložil JarekSVJ, 30. Leden 2008 - 11:34

  Na co potřebujete správce, ještě k tomu takového lumpa, to se u vás nenajde nikdo, kdo by dokázal převesti z účtu několikrát za měsíc peníze???? Prostě jak říkám ono je to pěkné mít byt v osobním vlastnictví ale žít jak za socialismu, o nic se nestarat, do ničeho nezasahovat, jenom rýpat a pomlouvat a být neustále nespokojený… A druzí se starejte – hňupi--- a pokud možno zadarmo.

  Vložil Anonymous, 30. Leden 2008 - 12:11

  Děkuji Vám za „inteligentní“ radu, ale zřejmě jste nikdy nekupoval nový byt a nevíte, že povinnost developera je zajisti pro začátek fungování SVJ správce. Tzn. správce je každému majiteli nadelegován kupní smlouvou, že lze fungovat samostatně bez správce je možné, ale je nutné mít podporu určitého procenta vlastníků (viz. stanovy) a tu v současné době nemáme. Karel

  Vložil Anonymous, 30. Leden 2008 - 13:50

  Vaše situace je trochu jiná než ty, které se zde převážně řeší. Bohužel velká část (možná většina) kupujících nové byty od developerů v době uzavírání smlouvy nevěnuje dostatečnou pozornost stavu po koupi a převzetí bytu. Možná ji nebudou věnovat ani ještě dlouho, protože v takovém domě vůbec bydlet nebudou.

  Pro lepší orientaci ve vašich vztazích bych uvítal možnost seznámení se s vaší kupní smlouvou, nebo alespoň s její částí týkající se správy domu. Děkuji.

  k.kolar@centrum­.cz

  Vložil Anonymous, 30. Leden 2008 - 12:58

  Od Jarek SVJ – já nejsu inteligentní, zas tak moc si nefandím. Nejsem ani moc zkušený – předseda výboru SVJ jsem jenom 6 roků, moc mě to nejde, za posledních 5 roků jsme proinvestovali jenom 1 200 000,–Kč čistě za opravy z fondu oprav a nemyslete si např. podařilo se mě prosadit tak „inteligentní nápad“ aby veškeré revize, měřáky jak vody, tepla si vlastníci platili ze svého – né z fondu oprav, rekonstrukci balkónů si platí ze svého atd. 2 roky nemáme potřebu zvedat zálohy za služby ani na rok 2008 není důvod. To že nemáte podporu pane Karle – jo pokud jednáte s lidmi po odssácku není divu .Přeji Vám hodně štěstí.

  Vložil Anonymous, 30. Leden 2008 - 21:51

  Hm, na moravě se narodil manager, který vládne pevnou, ale spravedlivou rukou, zvádá to i politicky. Zálohy zvedat nemusí, protože ceny za teplo, elektřinu, vodu se za poslední dva roky nezvedají.

  Vložil Anonymous, 31. Leden 2008 - 12:49

  Jasně že rostou ceny tepla, vody, celkově energii.Je potřeba na to zavčas reagovat, zateplovat, výměny oken, poměrové indikátory atd. Na to není potřeba vysokou ekonomickou.Nebude to žádné tajemství co napíšu v našem domě jsou náklady na teplo( centrálně dodávané ) 7430,– Kč na byt 2+1, v sousedním domě na stejný byt o stejné ploše jsou náklady 14 170,–Kč. U sousedů jsou to konečné výsledky , u nás průměrné máme jak jsem již zmiňoval poměrové indikátory. Jarek SVJ

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".