Příkazní smlouva - konzultace

Vložil Werewolf, 1. Říjen 2015 - 13:39 ::

Naše SVJ vzniklé ze zákona r.2010 se nyní po 5ti letech snažíme ustavit. Do dnes správu vykonává družstvo. V souvislosti s tím jsem jediným, kdo je ochoten dělat předsedu. Proto:

Na zdejším "byťáku" jsem zjišťoval možnost spolupráce v oblasti účetnictví. Má představa je taková, že bych si veškerou správu zajišťoval sám, ale účetnictví neumím, proto na něj někoho potřebuji. "Byťák" je zvyklý provádět veškerou správu, není u nich běžné, že by se starali pouze o účetnictví, takže se na mě divně tvářili. Dále požadovali, aby veškeré platby probíhali přes ně. Pouhé nahlížení na účet se jim nezamlouvá. Chtějí s účtem sami operovat.

V případě plné spolupráce, tedy provádění veškeré správy mě předložili Příkazní smlouvu, kterou zde předkládám. Pokud bych měl tuto možnost nakonec využít, raději se chci poradit, jestli je podle Vás smlouva v pořádku, nebo v ní naleznete zásadní nedostatky?

Příkazní smlouva

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil § (bez ověření), 2. Říjen 2015 - 9:39

  Další z tzv. správců, který si podpisem smlouvy zajistí uzurpování moci nad společenství a coumá jim podle momentálních nálad a představ svých nebo zaměstnanců. Nepodepisovat za žádnou cenu.

  Vložil Werewolf, 2. Říjen 2015 - 10:33

  Dobře, to jsem pochopil též, otázkou ale je v jakých bodech tuto smlouvu upravit tak, aby byla přijatelná

  Vložil lake, 2. Říjen 2015 - 18:43

  Werewolf napsal: „otázkou ale je v jakých bodech tuto smlouvu upravit tak, aby byla přijatelná“.

  Pane Werewolfe, jste nepoučitelný. Předložili Vám špatně napsanou nevolnickou smlouvu, domáhají se přímého přístupu na účet SVJ. Já bych s nimi přerušil jakékoliv další jednání. Utečte od nich co nejdál. Najděte si prostě jiného, solidnějšího smluvního správce – a nemusíte složitě mudrovat a přepisovat špatnou smlouvu, které vůbec nerozumíte.

  lake

  Vložil Werewolf, 2. Říjen 2015 - 19:20

  Proč mám být nepoučitelný? Od Vás jsem právě poprvé četl varování před „nevolnickou smlouvou“ a právě proto ji zde raději konzultuji a chtěl jsem zjistit, zda právě tato smlouva je taková, kterou byste nevolnickou nazval, abych tomu rozuměl.

  Má představa (ještě to není odklepnuté, ale skoro jisté, že předsedu dělat budu) je taková, že chci maximum zajišťovat sám. Nyní studuji zajišťování dodávek tepla, TUV, SV a jejich rozúčtování, na což si chystám dotaz zvlášť. Účetnictví je zatím asi jediná činnost, na kterou se necítím. Navštívil jsem tedy Sokolovskou bytovou (není to družstvo) a tázal se jich na to. A jak píše p. Korky a jak jsem už psal, koukali na mě jak zjara, že nechci komplet správu, „jako všichni ostatní“. Tímto vláknem se jen snažím udělat si názor na jejich smlouvu/přístup, a zda by přeci jen bylo lepší nechat správu jim, anebo raději utéct a opravdu si vše zajišťovat sám.

  p.s. trochu odbočím, ale zeptám se rovnou, když nyní studuji Předpis č. 372/2001 Sb., nabývám dojmu, že rozúčtování vody a tepla taky není asi potřeba svěřovat externí firmě, ale mohu si to dělat sám, je to tak? Nebo to podle nějakého §, který jsem zatím nečetl to musí dělat někdo s nějakou licencí?

  Vložil Korky0202, 2. Říjen 2015 - 18:46

  To je, bohužel, realita českých SVJ, spousta členů statutárního orgánu SVJ bývají pouze „čestní“ členové. Vše zařizuje a zajišťuje firma, která má podobnou smlouvu.

  Osobně jsem se s tím setkal, když jsme hledali firmu, která bude dělat některé správní činnosti a koukali, jak z jara, že si chceme platit faktury sami, že jim nedáme dispoziční právo k účtu atd. atd.

  Vložil Korky0202, 2. Říjen 2015 - 10:53

  Dobrý den,

  my jsme si sedli, vzali podobnou smlouvu a řekli si, co jsme schopní jako členové výboru SVJ na základě svých znalostí a dovedností zajistit.

  Pak jsme vzali jednotlivé body a řekli si, kde „cítíme“, že jsme osoby odpovědné a nechceme, aby je vykonával někdo jiný.

  Následně jsme prošli znovu ty body a identifikovali ty oblasti, kde chceme, aby to spravoval někdo jiný, avšak pouze s naším předchozím souhlasem.

  Smlouvu, nechť dle Vaších připomínek upravuje družstvo, vy jste zákazník, oni za to přeci budou brát peníze. Nechť se snaží, vždyť Vás musí přesvědčit o tom, že oni jsou ti praví, kteří jsou nejvhodnější firmou pro správu Vaší nemovitosti.

  Vložil Pub (bez ověření), 2. Říjen 2015 - 0:34

  Vyžádejte si od soudu v Sokolově rosudek „29 EXE 3288/2013–17“ a zjistěte si o čem je. Smlouva kterou jste předložil se jeví jako mandátní a nevím co by nechala k řešení Vám – zřejmě jen odpovědnost :)

  Dobrý je čl.II/c/2 – opravdu „umí“ provést vyúčtování?? Já ještě neviděl SVJ které by to udělalo alespoň tak jak to nakazuje §7/2 vyhl.372/2001

  „Fond oprav“ byl na tomto portále již nesčíslněkráte rozcupován. Ale ve smlouvě ho máte: čl.II/c/3.

  Jak rozumíte čl.II/c/6 ??

  K čemu SVJ potřebuje čl.III/A/2 ??

  V čl.III/B/3 je uveden dávno zrušený stavební zákon.

  Kde máte ty „předpisy pro nájemní jednotky“ v čl.V/5 ??

  Líbí :)) se mi také „kolektivní odpovědnosti“ v čl.VII/2.

  čl.IX/4 obsahuje zcela neurčitý odkaz – míní se tím příslušné §§ NOZ nebo zrušený ZVB?


  Máte li představu, že si budete „veškerou správu zajišťovat sám“ – tak podle této smlouvy, na to ZAPOMEŇTE. :))

  Vložil Werewolf, 2. Říjen 2015 - 4:27

  Čl II/c/2 asi myslíte, jestli vyúčtování provádí přímo správce, nebo jestli tuto službu jen zajišťuje externí firmou?

  III/a/2 jak jsem psal, správce si chce provádět bankovní operace sám, jenom nahlížení jim nestačí

  VII/2 pravda, neumím si představit, jakou škodu správci může vlastník způsobit, proti čemu se chce tímto bránit

  IX/4 s tímto vyloženě problém nemám. Mají to napsané obecně. Spravují jak svj2000,tak svj2012,takže se použijí předpisy, podle toho, o které jde. Aspoň tak to chápu.

  Vložil JaVa, 2. Říjen 2015 - 5:53

  Zdravím pane Werewolf.Se stejným problémem jsem se potýkal letos v březnu a dostal jsem zde mezi spoustou rad i opravdu slušné znění příkazní smlouvy.Mám ji ve Wordu a pokud zde uvedete přímý kontakt na Vás,rád Vám ji přepošlu,aby jste se měl od čeho odrazit.Já jsem měl tu smůlu,že „ovčané“ v našem domě si zvolili tu nevolnickou od SBD.Java

  Vložil Werewolf, 2. Říjen 2015 - 6:01

  Děkuji! Napsal jsem Vám zprávu skrze kontakt přes nick, jestli takto dorazí… Co je přesně myšleno označením „nevolnicka smlouva“? Už jsem na takové přirovnání zde narazil vícekrát.

  Vložil JaVa, 2. Říjen 2015 - 6:17

  To je taková smlouva,která někoho omezuje na jeho právech!

  Vložil svjvmt, 1. Říjen 2015 - 18:23

  Ano, máte pravdu, vše si můžete dělat sami, poptejte se v okolí po účetní, kteří to umí. Oni si správci rádi uzurpují více oprávnění než je zdrávo. Můžete si najít jinou smlouvu, která by vyhovovala a tu jim předložit, či předloženou upravit. Považuji za vhodnější si některé profese nasmlouvat sami. Není v místě jiná správcovská firma? Jde o vaše peníze.

  Vložil Werewolf, 1. Říjen 2015 - 19:21

  Účetní zatím sonduji. Ale ani nemám představu, kolik je rozumná roční odměna pro účetní za 24 bytů. Taky si nemyslím, že by se správa nedala v jednom člověku zvládnout. Nasmlouvat služby, ohlídat si revize, trochu se zajimat, hlídat si finance… Vyslechnout si stěžujíci si důchodce…

  Vložil SPRAVEXA SERVIS (bez ověření), 2. Říjen 2015 - 6:40

  Dobrý den, vedení účetnictví a další administrativní činnosti Vám formou „dálkové správy“ dokážeme nabídnout za zajímavou cenu. Více na www.spravexa.cz

  Vložil Anonymous, (bez ověření), 1. Říjen 2015 - 15:18

  Ale kdepak, ta smlouva není v pořádku. Já bych ji nepodepsal. Vybírám pouze příklad Čl. IV. bod 3, ani náhodou. ČL. V. bod 5 je pěkná ptákovina, atd. Zcela jistě se ovšem najde někdo, kdo bude tvrdit opak, jak je to skvělé, že se nemusíte o nic starat.

  Vložil Werewolf, 1. Říjen 2015 - 15:35

  Celkem s Vámi souhlasím. Ke čl.IV b.3 – myslíte to asi tak, že se správce odchýlí a vzniknout akorát dohady, jestli to bylo v zájmu nutné a hlavně mohl-li toho souhlasu včas dosáhnout, což může být diskutabilní. čl.V b.5 – taky mi tato formulace připadá divná, ale hlavně jakým způsobem mají být rozúčtovány služby by mělo být upraveno ve stanovách, popř. na shromáždění (předpokládám, že jde např. teplo a jestli jde o čidla nebo kalolimetry třeba, jestli je výtah a elektřina spol. prostor na osobodny nebo spoluvlastnické podíly, atd.)

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".