Předkupní právo

Vložil Anonymous, 9. Květen 2007 - 14:12 ::

Dobrý den, pokud majitel prodává byt v OV, kdy k bytu je garážové stání ve společném vlastnictví a majitel má pouze výhradní právo k užívání GS. Musí prodávajcCí přednostně před prodejem bytu, nabídnout podíl na garážovém staní ostatním majitelům bytů ? Děkuji za odpověď. Honza

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Helena, 11. Květen 2007 - 8:52

  Podle mne závisí na charakteru onoho společného vlastnictví.

  Pokud je prostor garáží vymezen prohlášením vlastníka jako nebytová jednotka a jako jednotka zapsán v KN a každý z uživatelů garážového stání je vlastníkem určitého podílu na této jednotce, pak se na to vztahují ustanovení obč. zákoníku o podílovém spoluvlastnictví. Tam předkupní právo je a před převodem vašeho podílu ho musíte ze zákona nabídnout ostatních spoluvlastníkům této jednotky (garáží), nikoliv vlastníkům jiných bytů.

  Pokud je však prostor garáží společnou částí domu ve smyslu ZoVB (tedy v tom případě by asi ke každému bytu v domě mělo příslušet stání), tak žádné předkupní právo není, neboť tento podíl na společných částech domu přísluší k jednotce-bytu a může být převeden jen s ním. K vašemu bytu nikdo z ostatních vlastníků předkupní právo nemá, ledaže byste ho smluvně zřídil.

  Vložil Pavel, 9. Květen 2007 - 19:06

  Domnívám se, že to v ZoVB není.

  Pokud to nebude ve stanovách, o čemž pochybuji, tak žádné předkupní právo podle mého názoru není.

  Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".