Platby za spotrebu studene vody a uklid

Vložil Olga Svoboda, 24. Duben 2011 - 15:43 ::

Ziji trvale v zahranici ale v Praze vlastnim spolu s manzelem byt v nemz jsem ja sama hlasena k pobytu. V byte bydlim necely jeden mesic za rok pri svych navstevach Prahy. Vybor SVJ mi nicmene uctuje za spotrebu vody plne za jednu celou osobu a za uklid domu dokonce za dve osoby, a dokonce trva na tom abych platila nedoplatky. Tim de facto prispivam za placeni spotreby ostatnich obyvatel domu. Jiz nekolik se se snazim s vyborem dohodnout ze budu platit pouze polovicni sumu, ale vybor neni pristupny zadne dohode. Jak bych mela mam v budoucnu postupovat?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 24. Duben 2011 - 21:44

  Paní Olgo,

  v první řadě musíte mít Vy sama jasno v tom, jaká platí pravidla ve Vašem SVJ. Teprve pak lze na váš dotaz odpovědět. Pravidla rozúčtování služeb můžete nalézt v některém z těchto dokumentů:

  Je-li takových pravidel více, platí nejnovější z nich. Takže požádejte předsedu SVJ, aby Vám sdělil na základě jakého dokumentu a podle jakých pravidel Vám účtují tyto položky. Pak to sem napište.

  Rovněž je důležité jaké jsou povinnosti vlastníka jednotky v souvislosti s podklady pro rozúčtování. Např. v jaké lhůtě ä komu jste povinna hlásit změny v počtech osob v průběhu roku.

  lake

  Vložil Olga Svoboda, 25. Duben 2011 - 16:10

  dekuji za vasi odpoved. Nekolik bodu na uptresneni:

  • byt byl koupen jako druzstevni a preveden do osobniho vlastnictvi (zhruba v letech 1999 – 2002)
  • kupni smlouva nespecifikuje zpusob uctovani za sluzby
  • vzorove stanovy pro SVJ podle meho nazoru take nespecifikuji zpusob rozuctovani plateb za sluzby
  • shromazdeni SVJ se na nicem neusneslo, nebo alespon ja jsem necim takovym nebyla seznamena v zapisu ze schuze
  • platby se v dome rozpocitavaji podle osob zijicich v byte
  • povinnost hlasit zmenu v poctu osob neni nikde specifikovana a podle meho nazoru neni dulezita pro muj problem
  • kazdorocne vyboru SVJ oznamim kdy prijedu a kdy odjedu, vybor je tedy velmi dobre informovan

  s pozdravem OS

  Vložil lake, 25. Duben 2011 - 19:54

  Paní Olgo,

  Bez znalosti přesného textu pravidel Vám nelze podat žádnou platnou radu. Mimochodem nezmiňoval jsem se o VZOROVÝCH stanovách, nýbrž o stanovách vašeho SVJ.

  Pokud tedy vyjdu jen z Vašeho sdělení, že služby se rozpočítávají "podle osob žijících v bytě", pak zpravidla to bývá spojeno s povinností vlastníka jednotky hlásit změnu předepsaným způsobem. Jak jinak by mělo SVJ vědět, kolik osob ve Vašem bytě má pro účely výpočtu zavést do rozúčtování? Je to nejspíše Vaše povinnost podle stanov.

  Proč SVJ ignoruje Vámi nahlašované údaje nevím. Musel bych znát přesné znění pravidel rozúčtování, avšak neposkytla jste je. Součástí pravidel mohou být lhůty do kdy je nutno změnu ohlásit, případně informace komu se ohlašuje. Pro spotřebu vody se někdy automatická pračka v bytě počítá jako 1 osoba navíc. Upozorňuji, že neznáte-li pravidla platná v SVJ, může dojít z Vaší strany k chybnému postupu.

  Při ročním vyúčtování máte právo nahlédnout do všech podkladů a zkontrolovat, zda bylo počítáno v souladu s nahlášenými hodnotami. Pokud se snad někdo jiný domnívá, že Vámi nahlášený počet neodpovídá skutečnosti, je povinen to prokázat.

  Obecná a nezávazná rada zní:
  Počty oznamujte prokazatelně, to znamená výhradně písemně, dopisem adresovaným SVJ s doručenkou. Ohlaste co nejdříve počet NULA OSOB od 01.01.2011. Bude-li byt později po část roku obydlen, nahlaste stejným způsobem dobu (od-do) a počet osob. Při rozúčtování se bude počítat např. takto:
  Jedna osoba v bytě po dobu 1 měsíc = 1/12 osoby pro roční rozúčtování služeb.
  Dvě osoby po dobu 5 týdnů = 70/365 osoby pro roční rozúčtování služeb.

  lake

  Vložil Olga Svoboda, 26. Duben 2011 - 14:29

  Dekuji opet za uzitecnou diskusi. Dal/dala jste mi dobrou indikaci jak postupovat. Vas nazor me utvrzuje v tom ze uctovat mi za celou osobu ci dve osoby neni spravne. Vybor SVJ nikdy nebyl ochoten/schopen mi dat k disposici stanovy (predpokladam ze nejake musi mit), mam pouze domovni rad, ani financni ukazatele. Dekuji jeste jednou OS

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".