osoby na desetinné číslo

Vložil svjHl, 22. Únor 2024 - 14:26 ::

Prosím, může se měsíční počet osob v bytě pro rozúčtování služeb uvádět v desetinném čísle? Například leden 2,2 osoby, únor 3,5 osob … celkem za rok 43,2 osob. Já to vždycky uvádím v celých číslech, ale tohle mě zarazilo. Zákon 67/2013 jsem pročetla. Díky za radu

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil VV (bez ověření), 27. Únor 2024 - 12:49

  S tímto jsem se doposud nesetkal. Muselo by to mít asi nějakou oporu v usnesení shromáždění?

  Běžně se uvádí osobo-měsíce, neboli počet osob v každém měsíci, kde na konci roku každý vlastník přizná počet osob v jednotlivých měsících a podle toho je rozúčtováno..

  Vložil Justitianus, 25. Únor 2024 - 9:58
  • „Prosím, může se měsíční počet osob v bytě pro rozúčtování služeb uvádět v desetinném čísle?“

  Samozřejmě že je to možné. Ovšem jakýsi „měsíční počet“ je naprosto bezvýznamný ! Rozhodující je počet osob za zúčtovací období (které je zpravidla jeden rok).

  Osoba, která pracuje či studuje v jiném místě a pobývá doma pravidelně pouze v sobotu a neděle se vykáže v ročním rozúčtování nákladů jako 2/7 osoby, to jest 0.28571 osoby.

  Je-li dítě v péči rozvedených rodičů: u otce je (podle dohody nebo rozhodnutí soudu) např. jeden den v týdnu plus celý víkend jednou za 14 dnů plus 3 týdny během prázdnin. Po zbytek času je s matkou. Pak dítě se u matky vykáže v ročním rozúčtování jako 240/365 = 0.65753 osoby.

  Podotýkám, že uvedené případy postihují skutečné užívání bytu, avšak se odchylují od definice stanovené zákonem. Zákon č. 67/2013 obsahuje jinou definici rozhodných osob – započtena má být pouze osoba užívající byt po dobu dvou (celých) měsíců. Ke kratším úsekům užívání bytu než je doba jednoho měsíce nelze přihlížet. Zákon obsahuje nesmyslů více; toto je jeden z nich.

  Například osoba která začala užívat byt od 1. března do konce kalendářního roku by se měla v ročním rozúčtování služeb započítat jako 10/12 = 0.83333 osoby.

  Justitianus

  Vložil § (bez ověření), 25. Únor 2024 - 18:40

  „Ke kratším úsekům užívání bytu než je doba jednoho měsíce nelze přihlížet.“ (Vložil Justitianus, 25. Únor 2024 – 9:58)

  Ano, takto to skutečně stanovil moudrý zákonodárce: Požaduje nepřetržitou dobu jednoho měsíce. Už ale nestanovil, kdy dojde k přetržení této nepřetržité doby užívání, ani jaký časový úsek je k takovémuto přetržení nutný: Stačí vynést odpadky (alespoň jednou za měsíc)? Stačí jít večer na pivo (alespoň jednou za měsíc)? Nebo se musí jít do práce na směnu obvyklé délky (alespoň jednou za měsíc)? Ono je to asi lhostejné, protože málokdo užívá byt nepřetržitě po dobu jednoho měsíce.

  Vložil Hubert (bez ověření), 24. Únor 2024 - 22:17

  Videl jsem a me se to i libilo, ze se bytovym jednotkam se psy pocital pes jako dalsi osoba.

  Logicky je tam vetsi pohyb osob ve spolecnych prostorach nez u lidi bez psu.

  Vložil Pes (bez ověření), 25. Únor 2024 - 7:06

  „Je pes osoba ?“ (Vložil Hubert (bez ověření), 24. Únor 2024 – 22:17)

  Kolik osob je pes? Pes chodí několikrát denně ven, nepřezouvá se, padají z něho roztoči, chlupy, sliní, očůrává, nepoužívá bidet, sprchuje se jednou za kvartál.

  Vložil Krupp, 25. Únor 2024 - 10:26

  Zkusili jsme to a neosvědčilo se to. Zkuste udržovat evidenci psů v domě s cca 100 byty. To se nedá.

  Vložil Revenant (bez ověření), 1. Březen 2024 - 3:19

  Evidovat psy umí každý obecní úřad. Vybírá za ně poplatky. Co Vám Kruppe nejde?

  Vložil ? (bez ověření), 25. Únor 2024 - 18:33

  „Zkuste udržovat evidenci psů v domě s cca 100 byty. To se nedá.“ (Vložil Krupp, 25. Únor 2024 – 10:26)

  Zkuste udržovat evidenci lidí v domě. To se nedá.

  Někdo chová kočku, někdo více koček.

  Proto moudrý zákonodárce stanovil, že se rozúčtovává podle počtu lidí nahlášeného vlastníkem. To se dá. Zda je to rozumný přístup je jiná otázka.

  Vložil P_V (bez ověření), 22. Únor 2024 - 21:34

  Nejspíš tam bydleli kratší dobu.

  Vložil Vyúčtování podle osob nebrat (bez ověření), 23. Únor 2024 - 7:55

  Necelá čísla mohou vzniknout více způsoby: za děti, zvířata, návštěvy a velké lidi, a také za kratší dobu bydlení, jak uvedl pan P_V.

  Vyúčtování podle osob nebrat. Je obtížně zřetelný úmysl moudrého zákonodárce, který početo osob stanovil jako základní.

  Moudrý zákonodárce se domnívá, že jedna osoba pracující z domova a přijímající v bytě denně návštěvy, zákazníky a obchodní partnery by měla platit za jednu osobu.

  Vložil Misme, 23. Únor 2024 - 8:40

  Osobně považuji za zřetelné, že zákonodárce takto stanoveným pravidlem chrání stranu, u níž je pravděpodobné, že je (nejen) ekonomicky slabší. Jedinec v domácnosti s jediným příjmem má vyšší náklady spojené s jejím provozem a měl by mít šanci si dobrovolně „ujednat“, že hodlá sponzorovat domácnosti vícečlenné s více příjmy. Pro některé správce se sice při účtování podle počtu osob stává z elementární úlohy matematický rébus a, řekněme si na rovinu, že proto prosazují rozúčtování podle počtu jednotek, což ve mně evokuje vzpomínku na „Každý podle svých schopností, každému podle jeho potřeb“.

  Jinak souhlas s P_V.

  Vložil Číslo (bez ověření), 22. Únor 2024 - 17:00

  Samozřejmě.

  I v záporných.

  Nebo snad někde v právním předpise čtete, že počet osob by měl být vyjádřen celým nezáporným číslem?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".