Normy ke kodexu bude Sněmovna schvalovat na zvláštní schůzi

Vložil Pavel, 8. Červenec 2013 - 23:51 ::

91904. Normy ke kodexu bude Sněmovna schvalovat na zvláštní schůzi

Doprovodné normy k novému občanskému kodexu a další předlohy bude Sněmovna schvalovat na mimořádné schůzi. Uskuteční se s největší pravděpodobností v srpnu potom, co poslanci rozhodnou o důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize to řekla předsedkyně Sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. ODS a určitě i TOP 09 a strana LIDEM jsou podle ní připraveny takovou schůzi vyvolat. „Když už bude Sněmovna (k vyslovení důvěry Rusnokově vládě) svolána, tak je možné udělat obě schůze najednou,“ uvedla Němcová.

Prezident Miloš Zeman by měl jmenovat úřednický kabinet v polovině příštího týdne; vláda potom musí Sněmovnu požádat o důvěru do 30 dnů.

Na mimořádné schůzi by poslanci mohli rozhodovat například o novele insolvenčního zákona, doprovodném zákonu k občanskému zákoníku, novém zákonu o zvláštních řízeních soudních a o novele občanského soudního řádu. Všechny přímo souvisejí s občanským kodexem, který bude účinný od ledna. Na program by se měla dostat také novela zákona o stavebním spoření, která podle vládní verze zavádí účelovost státní podpory tohoto produktu a rozšiřuje jeho nabízení i na univerzální banky.

Jde o předlohy, o nich poslanci nerozhodli v souvislosti s pádem koaliční vlády Petra Nečase (ODS) na červnové schůzi. Schůze byla na návrh ODS předčasně ukončena.

Poslanci by se měli sejít i v polovině přespříštího týdne. Na návrh opoziční ČSSD by rozhodovali o rozpuštění Sněmovny, které by vedlo k předčasným volbám. Opozice pro tento krok nutnou ústavní většinu v dolní komoře s největší pravděpodobností nenajde. Němcová dnes připustila variantu, že schůze ke schvalování předloh by se mohla konat i mezi tímto jednáním a jednáním o důvěře vládě.

Podle nynějších informací z parlamentních stran se neočekává, že by Rusnokova vláda důvěru získala. Pokud by ji dostala, Němcová by se klonila k předčasným volbám. Podotkla, že vládní kabinet by nevycházel z parlamentních stran, byl by prezidentský a šel by proti parlamentnímu principu. „Bylo by skoro lepší vyvolat předčasné volby,“ uvedla místopředsedkyně ODS. Poznamenala, že jde o její osobní názor.

Autor: ČTK | 8.7.2013

Převzato z :

http://www.epravo.cz/…i-91904.html

Hezký den!

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel, 8. Srpen 2013 - 0:07

  První den 57. schůze byl tzv. poslanci planě prožvaněn.

  Dnes 8.8. by měly být projednány základní doprovodné normy ke změně soukromého práva, zejména ST 778, 930, 931, 932, 986, 989, 990, 1003, 1004. Některé zákony však ještě MS ani nepředalo do prvního čtení. Pokud popleta Mareček zase nenavrhne ukončit schůzi, jako to udělal v červnu, tak se možná podaří dokončit 3. čtení v historicky krátké době.

  Pak by návrhy šly do Senátu, který obecně NOZ a ZOK nemá rád a tak je možné, že by navržené normy mohl vrátit. Pokud by si kapříci mezitím Sněmovnu rozpustili, tak by asi NOZ a ZOK spadl pod stůl.

  Pokud by Senát návrhy nevrátil, tak půjdou k prezidentovi. Tam je také možná varianta, že by návrhy vrátil. To už by asi byla Sněmovna rozpuštěná a vypuštěná a NOZ a ZOK by skončily..

  A když se podaří protlačit tyto ne moc povedené zákony, tak asi na Vánoce by mohly být ve Sb.z.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Pavel, 17. Srpen 2013 - 11:11

  Všechny výše uvedené ST poslanci 8.8. schválili viz

  http://www.psp.cz/sqw/ischuze.sqw…

  Asi mají jiné starosti. :-))

  Nyní je na řadě Senát a prezident.

  Hezký den!

  Pavel

  P.S.

  ze stenozáznamu je patrné, že v poslanecké sněmovně vládne v poslední době uvolněná nálada. Např. jeden ministr prohlásil:

  "A za to vám, přátelé, poslankyně a poslanci, ručím svojí tupou hlavou. " :-)

  Vložil Dotaz (bez ověření), 9. Červenec 2013 - 2:22

  no to je sice pěkné, že se Vám líbil nějaký článek na WEBu ale stačilo jej uvést odkazem. Pokud jste si dal práci a vložil jej sem na PortalSVJ – asi by jste k němu měl uvést co vlastně a jestli vůbec něco chcete (nějaký Váš vlastní názor či směr pro debatu) jinak nevidím smysl proč to sem vkládáte… :|

  Vložil martl, 11. Červenec 2013 - 9:05

  Pane Dotaze, Vás možná obsah článku nezajímá, nebo jste ho už znal, ale jiní – např. já – jsou za jeho vložení povděčni.

  Vložil Dotaz (bez ověření), 12. Červenec 2013 - 8:46

  já nic proti obsahu článku nemám, ale bez názoru předkladatele! postačil pouhý odkaz. Politické vsuvky, ze kterých není jasné co z nich vyvodit pro tento Portál jsou k ničemu. Vy sám nevíte co si obsahu článku myslet a tak Vás zcela nesmyslně irituje pouze můj údiv nad neslaností a nemastností úvodního příspěvku a je to jediná Vaše reakce.

  Nadále navrhuji abyste se pokusil vyvěštit co chtěl prvním článkem básník (Pavel) sdělit, když nám k tomu nic ze své invence neposkytl… :)

  Vložil martl, 12. Červenec 2013 - 11:22

  Kristepane, prostě asi chtěl nabídnou k přečtení článek, který našel, názor si může udělat každý sám, překopírovaný článek je lepší než odkaz, protože z původní stránky může být článek po čase stažený nebo z jiného důvodu nepřístupný.

  Vložil Votočka, 8. Srpen 2013 - 10:26

  Pro „Dotaz“.

  Musím Vám oponovat a sdělit, že dle mého soudu a praxe je lépe, když Pavel uvede celý text.

  Důvod je velmi prostý. Některá PC v dané konfiguraci a síti, přes kterou komunikují nejsou „schopna“ ony odkazy nálézt, případně je nejsou schopna zobrazit.

  A nejsem ten, který potřebuje komentář nebo názor vkladatele. Někdy je to i více než vhodné, jindy zcela nadbytečné.

  Jsem již poučen do té míry, že je lepší přečíst více textu, byť balastního, než být později překvapen, že jsem něco nedočetl či pochopil jinak než někdo jiný a mít zbytečné problémy.

  Přeji Dobrý den

  Votočka

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".