Návrh zákona o službách spojených s užíváním bytu

Vložil karelh, 9. Duben 2012 - 15:53 ::

Pro info – MMR dalo do vlády návrha zákona o službách… vláda 21.3. 2012 návrh schválila a poslala dál.

PřílohaVelikost
duvodovka_sluzby.doc417.5 KB
navrh_zakona_sluzby.doc120.5 KB

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 3. Září 2012 - 19:50

  Návrh zákona o službách spojených s užíváním bytu zatím spí. Jeho osud je možno stále sledovat zde: http://www.psp.cz/…historie.sqw?…

  V návrhu je rozkošná slepá ulička ohledně reklamace vyúčtování. Sledujte:

  • Doručením vyúčtování nejpozději 31. března počne běžet jednoměsíční lhůta k podání reklamace (§ 7).
  • Posledním možným dnem reklamační lhůty bude tedy 30. duben (§ 8).
  • Pozor – teď to přijde: Rozúčtovatel je povinen zpřístupnit příjemci služeb podklady ke kontrole nejpozději 30. dubna, tedy právě v den kdy končí reklamační lhůta. BINGO!

  Je z toho vidět, jak pečlivě vláda, výbory i poslanci tento rozsáhlý návrh projednávají. Vždyť má celých 14 paragrafů a dvě stránky papíru A4…

  Jen se bojím, že to takto projde až do Sbírky zákonů. Chcete se vsadit?

  lake

  Vložil Evík, 9. Říjen 2012 - 14:07

  Mám dotaz v souvislosti s tímto zákonem.SBD (náš správce)informoval naše SVJ, že tento zákon nabývá účinnosti již 1.1.2013. V sou­vislosti s tím, má výbor SVJ zajistit Shromáždění vlastníků, aby si odhlasovalo jakým způsobem se bude provádět rozúčtování neměřitelných služeb (provoz výtahu,osvětlení spol. prostor,úklid v domě,odvoz kom.odpadu atd.), zda podle počtu osob v bytě tj. podle tohoto zákona a nebo jiným způsobem schváleným Shromážděním. Mám dotaz pokud shromáždění neproběhne postupuje se při rozúčtování neměřitelných služeb primárně podle tohoto nového zákona a nebo podle ZoVB tj. rozúčtování podle vlastnického podílu?

  Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 10. Říjen 2012 - 14:12

  …pokud shromáždění neproběhne postupuje se při rozúčtování neměřitelných služeb primárně podle tohoto nového zákona a nebo podle ZoVB tj. rozúčtování podle vlastnického podílu…

  • po nabytí účinnosti – dle nového jinak dle ZoVB
  • ZoVB uvádí §9a/2 „Společenství je oprávněno rozhodovat o rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky jednotek, není-li …“ tj. již nyní o tom lze rozhodnout. A ano, pokud se neusnese o službách stanovených „…zvláštním právním předpisem…“ – není jiné cesty než rozúčtovat dle „…velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu…“

  Neználek

  Vložil rex (bez ověření), 21. Leden 2013 - 14:02

  Jen pridavam aktualizaci, ze zakon o slubach prosel psp a nyni je v senatu (leden 2013). Hlasovat o tomto zakonu se ma na poradu 4. schuze (od 30. ledna 2013).

  http://www.psp.cz/…historie.sqw?…

  Vložil lake, 9. Říjen 2012 - 14:47

  Evik, Vaše tvrzení že podle ZoVB se „neměřitelné“ služby rozúčtují podle spoluvlastnického podílu je nepravdivé. ZoVB se rozúčtováním služeb vůbec nezabývá.

  Po nabytí účnnosti zákona o službách se podle něj budou možná rozúčtovat jen ty služby, k nimž nemá společenství přijata žádná pravidla. Návrh zákona totiž je formulován dispozitivně a ponechává prostor pro vlastní řešení.

  lake

  Vložil Pavel, 9. Říjen 2012 - 14:57

  Evíku,

  pište prosím do Předmětu něco smysluplného, děkuji.

  Návrh zákona zamrzl ve druhém čtení, protože poslanci se hádají o restituce, DPH a penzijní tunel. Možná bude projednán na konci října, ale potom je ještě dlouhá cesta. Zda nabyde účinnosti k 1.1.2013 je ve hvězdách.

  Pokud by byl ale schválen, tak by byl speciálním zákonem k ZoVB, tj. měl by přednost.

  U nás to vyřešíme tak, že si na shromáždění do konce roku odsouhlasíme vyúčtování nikoliv podle osob, jak to chce tento pomýlený zákon, ale jak nám to vyhovuje. Zda bude zákon účinný k 1.1.2013 nebo ne je pro nás z tohoto pohledu nerozhodné.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Evík, 10. Říjen 2012 - 11:32

  Moc děkuji za odpověď.To mi stačí. Při počtu 103 vlastníků jen velmi málo dochází při Shromáždění k nějaké konstruktivní dohodě.Takže budeme raději připravení na zákonnou variantu. Evík

  Vložil Zdenek 22, 30. Květen 2012 - 9:39

  Tak tu máme usnesení http://www.psp.cz/…xt/orig2.sqw?… z parlamentního výboru k novému zákonu o službách. Je vidět, jak vážně berou poslanci relevantní připomínky.

  Vložil Zdenek 22, 16. Duben 2012 - 7:57

  Návrh zákona „o službách“ postoupil z vlády do parlamentu a je zařazen na schůzi dne 24. 4. 2012.

  http://www.psp.cz/…historie.sqw?…

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 16. Duben 2012 - 11:12

  Škoda, že se autoři návrhu zákona o službách (ZoSl) nepodívali do schváleného ObčZ. Zjistili by určité nesrovnalosti. Do sněmovny mohl jít opravený ST 657.

  Zatím jsem objevila dva rozpory a upozornila na ně.

  1. Informační povinnost

  ObčZ § 1177 odst. 2:

  Změny v počtu osob …. nejméně 3 měsíce

  ZoSl § 2 písm. g)

  Osoby rozhodné pro rozúčtování služeb …. déle než 2 měsíce

  Nechápu, proč je v ZoSl v ustanovení písm. g) uvedeno, „že s ním budou žít“…., když se rozúčtování dělá za minulé období. Na tuhle nejasnost jsem zapomněla upozornit.

  2. Vyúčtování a finanční vyrovnání

  ObčZ § 1181 odst. 1 a 2

  Vyúčtování do 4 měsíců, fin. vyrovnání do 3 měsíců

  ZoSl § 7 odst. 1 a 3

  Vyúčtování do 3 měsíců, fin. vyrovnání do 4 měsíců

  N. Klainová

  Vložil Pavel, 16. Duben 2012 - 11:26

  Doporučuji těm, co mají zájem o vhodnější znění předloženého zákona, napsat zpravodajce tohoto zákona. Pohybuje se v oblasti bydlení delší dobu a třeba pochopí a vynaloží nějaké úsilí. Naděje umírá poslední. :-))

  Pro usnadnění práce našim poslancům je dobré pokusit se přímo o formulaci, jak by mělo ustanovení vypadat. Jen jim napsat, že to mají nevhodně případně v rozporu s jiným předpisem, většinou nestačí.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 16. Duben 2012 - 12:34

  Pane Pavle, děkuji za radu, stalo se. Právě jsem své připomínky poslala (bez pokusu o formulaci) paní Mgr. Horníkové – zpravodajce ZoSl.

  Předtím jsem je poslala náhodně vybraném členovi organizačního výboru Mgr. Gazdíkovi. Snaha o nápravu zůstala bez odezvy.

  Ve snaze odstranit do očí bijící chyby v různých návrzích zákonů upravujících život SVJ střídám poslance i strany, ale výsledky jsou pořád stejné.

  Všichni přece víme, kam se pohnula právní úprava SVJ od roku 2004, kdy začaly práce na novém ZoVB. Kdo neví, může se podívat na můj seriál ZoVB a vzorové stanovy ve vývoji

  http://klaiex.webnode.cz/…y-ve-vyvoji/.

  N. Klainová

  Vložil Pavel, 16. Duben 2012 - 15:07

  Paní Klainová,

  u Vás jsem to předpokládal. :-))

  Je tu určitě ještě několik jedinců, kteří by mohli také své připomínky zaslat.

  Stýskat si tu navzájem, byť oprávněně, co to máme za paskvily moc nepomůže.

  Zrovna Vaše připomínky nějakou naději na zapracování mají.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 30. Květen 2012 - 15:00

  Pane Pavle, s radostí jsem si přečetla, že zrovna moje připomínky mají nějakou naději na zapracování.

  Neměly viz dnešní příspěvek pana Zdenka 22 Změny z výboru. Jistě nemusím vypisovat, proč chápu, že páni poslanci a paní poslankyně nemají na připomínky, byť relevantní, čas.

  N. Klainová

  Vložil Pavel, 30. Květen 2012 - 15:14

  Paní Klainová,

  naděje umírá poslední. :-))

  Já to napíšu i do třetího kola projednávání zákona, jen jiným adresátům, třeba to někdo zvedne.

  Poslanci mají strach co na ně Rath práskne a tak si dovedu představit jak se „věnovali“ projednávání předlohy. Navíc část z nich možná byla sbírat zkušenosti v San Marinu a Vatikánu (jak pohotově informoval tisk) a přece po nich nemůžete chtít, aby pracovali 25 hodin každý den. To ani český poslanec nezvládne.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil ivo6 (bez ověření), 9. Duben 2012 - 23:26

  Pane Karleh, diky moc, za uvedeni navrhu zakona a duvodove zpravy. Zrovna jsem to chtel hledat, nejdriv zkusil tady a nasel.

  Dovolim si upozornit na skutecnost, ze se v novem navrhu vraci na scenu rozuctovani podle osob. Pokud nedojde k dohode o zpusobu rozuctovani napr. u provozu vytahu a uklidu, bude to nove dle poctu osob. A to jak u najemcu tak vlastniku. Zatimco povinnost hlaseni osob pry resi u najemniku novy obcansky zakonik, u SVJ se to bude muset nove resit zakonem. A osoba se pocita, pokud bydli v byte dele nez 2 mesice.

  Mimochodem, sami v SVJ pouzivame osobomesice a muj nazor na rozuctovani dle osob je neutralni. Na jedne strane jde asi o nejspravedlivejsi zpusob, na druhe strane je problematicka vynutitelnost a overitelnost.

  Tusim, ze kolem toho hlaseni osob bude jeste pekny rachot.

  ivo6

  Vložil Bc. et Bc. Švanda (bez ověření), 10. Duben 2012 - 7:10

  Pane ivo6,

  četl jste návrh zákona o službách i důvodovou zprávu: Je tam dána povinnost hlásit počet osob užívajících jednotku v domě se SVJ déle než 2 měsíce? (U nájemních bytů dána je.)

  Bc. et Bc. Švanda

  Vložil ivo6 (bez ověření), 10. Duben 2012 - 8:00

  Ano, je to v navrhu zakona.

  „§ 2 g) osobami rozhodnými pro rozúčtování služeb 1.nájemce bytu a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v bytě po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období, nebo 2.vlastník jednotky, pokud jednotku nepřenechal do užívání a osoby, u kterých lze mít za to, že s ním budou žít v jednotce po dobu delší než 2 měsíce v průběhu zúčtovacího období“

  „§ 12 Příjemce služeb oznámí poskytovateli služeb písemně a bez zbytečného odkladu změny v počtu osob rozhodných pro rozúčtování.“

  ivo6

  Vložil Pavel, 10. Duben 2012 - 8:28

  Povinnost je sice dána, ale bez konkrétních sankcí.

  Navíc lze dokázat, zda tam někdo bydlel do 2 měsíců či nad dva měsíce? Už vidím ty soudní spory.

  To zase vymyslel někdo hlavou. Nerozumím, proč někdo stále vymýšlí, jak nám regulovat život.

  Naštěstí lze sledování osob nahradit rozhodnutím shromáždění v režimu dle ZoVB nadpoloviční většina přítomných, podle nObčZ nadpoloviční většinou.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Miloslav (bez ověření), 19. Únor 2013 - 13:35

  V návrhu zákona není jasně definován způsob rozhodnutí SVJ – dohoda nebo hlasování dle spoluvlastnických podílů? Ve druhém případě přehlasují vždy větší byty, které obvykle obývá větší počet osob, menší byty s menším počtem osob, a výsledkem bude rozúčtování podle bytů.Tedy nespravedlivé.

  Vložil Zdenek 22, 19. Únor 2013 - 13:50

  Jakým způsobem si SVJ má stanovit způsob rozúčtování cen služeb řeší ZoVB: hlasuje o tom shromáždění 3/4 většinou. S počtem osob v jednotlivých bytech to nemá nic společného, určující pro hlasování v SVJ jsou SVP.

  Pokud tak neučiní, tak až vstoupí v účinnost návrh předmětného zákona, tak to bude stanoveno tímto zákonem.

  Vložil Krupp, 10. Duben 2012 - 8:32

  Ono jde taky o to, jak počítat osoby, když někdo požívá byt jako hotel a krátkodobě tam bydlí řada osob, zato neustále. Jirka

  Vložil Pavel, 10. Duben 2012 - 0:06

  Pane Ivo6,

  již se o tom zde vedla debata.

  http://www.portalsvj.cz/…b-za-bydleni

  Jinak se domnívám, že něco sledovat podle osob ve větším SVJ nelze. Nedovedu si to u našich 139 bytů reálně představit. Snad jedince očipovat? :-))

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil ivo6 (bez ověření), 11. Duben 2012 - 8:33

  Pane Pavle, dival jsem se do odkazovane diskuze a neni v ni ani zminka o rozuctovani dle osob. I tak dekuji za odkaz. Pekny den. ivo6

  Vložil lake, 11. Duben 2012 - 8:47

  Pokud vím, diskuse o počtu osob šla např. zde: http://www.portalsvj.cz/…h-s-bydlenim. Jednalo se ale o předchozí verzi návrhu zákona.
   lake

  Vložil ivo6 (bez ověření), 11. Duben 2012 - 9:00

  Diky za spravny odkaz i trefny komentar tam. Nad formulaci v zakone „pokud jednotku nepřenechal do užívání“ jsem se taky pozastavil. ivo6

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".