Jak vyplatit odměnu členovi fakultativního orgánu

Vložil SuK (bez ověření), 9. Červenec 2024 - 9:02 ::

Nevěděl by někdo, jak se chovají funkcionářské odměny členů fakultativního orgánu SVJ, který máme ve stanovách zřízen, shromáždění členy orgánu navolilo, ale není zapsán ve veřejném rejstříku?

Podle mého jde stále o funkci a pokud shromáždění odměnu schválí, je možné ji vyplatit a chová se stejně jako odměna člena výboru.

Nicméně je otázka, jak se k tomu bude tvářit úřednice OSSZ resp. VZP, když ta jména nenajde v rejstříku. Jestli se na to nebudou dívat spíš jako na DPP.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel, 9. Červenec 2024 - 14:31

  SuK,

  nevím co mají členové fakultativního orgánu v náplni práce. Nejprve si tedy zjistěte, zda vůbec podléhají zápisu do veřejného rejstříku (§ 25/1 a § 66/b zákona č. 304/2013 Sb.).

  Ale i kdyby měli být zapsáni ve veřejném rejstříku a nebyli by zapsáni, tak by kontrolní orgán měl vycházet z předložených dokumentů tj. stanovy, zápis o volbě případně smlouva o výkonu funkce atd..

  Jak už bylo napsáno, zápis ve veřejném rejstříku je pouze deklaratorní.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Justitianus, 9. Červenec 2024 - 10:58

  Právní skutečnost – to jest členství osoby ve voleném orgánu – vzniká:

  1. po hlasování na zasedání shromážění okamžikem, kdy výsledek volby člena orgánu byl vyhlášen, nebo
  2. po přijetí rozhodnutí per rollam (§ 1213) okamžikem uplynutí lhůty, ve které se měli vlastníci jednotek vyjádřit, nebo
  3. uplynutím doby, jestliže před volbou bylo stanoveno, že účinky volby nastanou k pozdějšímu (budoucímu) datu, nebo
  4. splněním podmínky, jestliže před volbou bylo stanoveno, že účinky volby nastanou splněním této podmínky.

  Zápis v rejstříku má pouze funkci deklaratorní. Samotný zápis vzniklé skutečnosti do rejstříku nic nemění na členství osoby v orgánu SVJ.

  Jestliže zvolení členové orgánu nebyli zapsáni do rejstříku bez zbytečného odkladu, ukazuje to na mizernou a nezodpovědnou práci členů výboru.


  Justitianus

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".