Hlasování spoluvlastníků

Vložil Rosta (bez ověření), 12. Říjen 2015 - 17:20 ::

V našem SVJ máme jednu b.j. ve vlastnictví dvou osob v poměru 50% ku 50% (zapsáno na katastru). Stává se, že na shromáždění jsou přítomni oba spoluvlastníci, ale hlasují opačně, Jak se započítávají jejich hlasy ? Stejný případ může nastat i v případě společného jmění manželů při jejich účasti na shromážděních.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Werewolf, 12. Říjen 2015 - 17:47

  NOZ: § 1185 Spoluvlastnictví jednotky
  (2) Spoluvlastníci jednotky zmocní společného zástupce, který bude vykonávat jejich práva vůči osobě odpovědné za správu domu. To platí i v případě manželů, kteří mají jednotku ve společném jmění.

  Tedy v případě, že že přijdou byť i oba, ale bez tohoto zmocnění na papíře (oba můžou zmocnit jednoho z těch dvou), tak se k jejich hlasování nepřihlíží.

  Vložil Petr. (bez ověření), 12. Říjen 2015 - 19:17

  § 1185 je zařazen v oddílu 5 „Bytové spoluvlastnictví“, který se podle administrátora portálu na stará SVJ nevztahuje.

  Vložil lake, 12. Říjen 2015 - 19:26

  Pane Petře, administrátora do toho netahejte. Ten se, pokud vím, zúčastňuje jen občas odborných diskusí k počítačovému programu pro schůzi shromáždění.

  Spoluvlastníci věci se navenek považují za jednu osobu. Pokud není možno jednoznačně a určiě zjistit, kdo zastupuje spoluvlastníky jednotky na shromáždění, pak se může stát, že vlastník jednotky bude v zápisu uveden jako nepřítomný.

  Ustanovení § 1185 by se v SVJ(2000) jistě mohlo použít. Je třeba, aby to bylo uvedeno ve stanovách. Pak bude tato úprava samozřejmě platná a účinná i vůči vlastníkovi v SVJ(2000).

  lake

  Vložil Jiří Nehlasoval (bez ověření), 13. Říjen 2015 - 18:14

  „Pokud není možno jednoznačně a určitě zjistit, kdo zastupuje spoluvlastníky jednotky na shromáždění, pak se může stát, že vlastník jednotky bude v zápisu uveden jako nepřítomný.

  Opravuji na:

  Pokud není možno jednoznačně a určitě zjistit, kdo zastupuje spoluvlastníky jednotky na shromáždění, pak se může stát, že vlastník jednotky bude v zápisu uveden jako nehlasoval pro.

  Vzhledem k tomu, že podle demokratických principů právního státu rozhoduje 25,0001% většina všech, jedná se o dosti podstatný rozdíl. Neplést přítomnost vlastníka jednotky (na to společný zástupce není třeba) s možností platně projevit vůli prostřednictvím společného zástupce.

  Vložil Anonymous,,, (bez ověření), 12. Říjen 2015 - 19:46

  § 696 Vzájemné zastupování manželů. No a co včil?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".