Evidence uživatelů bytů mimo vlastníky

Vložil Anonymous, 21. Březen 2009 - 18:45 ::

Prosím o radu jakým způsobem provádět potřebné evidence spojené se zajišťováním služeb a jejich úhrad včetně vyúčtování. Stačí evidovat bydlícího vlastníka + X, nebo má evidence osoby X obsahovat základní data tj. jméno, r. nar., trvalé bydl. atd? Jsou nějaké předpisy na způsob této evidence a jaké? Promiňte mě lajckou formu dotazu, ale opravdu nevím jaké povinnosti jsou spjaté s touto vedlejší evidenci. Předem děkuji za jakoukoliv odpověď. Bob.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Steve (bez ověření), 22. Březen 2009 - 15:23

  Má zkušenost je takováto: v dnešní době je velice problematické chtít od vlastníků bytů dokladovat osoby nacházející se v příslušné bytové jednotce. Proto jsme dali přednost zákonným normám a vše vyúčtováváme přes reálnou plochu jednotlivých bytů. Nicméně na „elektřinu“ společných prostorů přímá právní norma není (ovšem nepřímá existuje a ta hovoří opět o ploše jednotlivých bytů), a proto jsme se rozhodli o výpočet ze 40% z plochy bytů a ze 60% podle počtů osob. Počty osob jsou samosprávně verifikovány jednotlivými členy výboru. kteří nejlépe znají, kolik osob kde bydlí. Kupodivu to již tři roky perfektně funguje a nejsou žádné reklamace. přeji hodně úspěchů. Steve

  Vložil Václav (bez ověření), 22. Březen 2009 - 16:44

  Vážený pane Steve,

  která je ta (nepřímá) zákonná norma?

  Děkuji.

  Vložil Anonymou (bez ověření), 21. Březen 2009 - 19:08

  Kdybyste nedělali ten nesmysl, že účtujete něco podle osob nemuseli byste toto vůbec řešit. Jinak i tak by vás nic jiného než počet osob v bytě nemuselo/nemělo zajímat.

  P.L.

  Vložil E56 (bez ověření), 22. Březen 2009 - 16:47

  Souhlasím s panem P.L., že účtovat cokoli podle přiznaného (nahlášeného) počtu osob je nesmysl, tento nesmysl se nicméně dostal do návrhu nového ZoVB, kde je zakotvena povinnost hlásit počet osob, pokud se všichni nedohodnou jinak.

  Vložil Bob (bez ověření), 22. Březen 2009 - 17:48

  Pochopil jsem pane P.L., že máte přehled a zkutšenosti. Váš výrok „že účtovat cokoli podle přiznaného (nahlášeného) počtu osob je nesmysl“ je sice autoritativní, ale nic neřešící. Nemáme vodoměry a ještě dlouho nebudem mít. Máte radu jak jinak účtovat vodu bez nahlášených osob? Tu radu, že si máme pořídít vodoměry, kterou mě asi někdo navrhne, zatím nechme u ledu protože je bezpředmětná a tedy jak jinak? Bob

  Vložil Anonymou (bez ověření), 22. Březen 2009 - 18:46

  Pokud opravdu musíte kvůli účtování vody používat počet osob, vymyslete si co nejpřesnejší DEFINICI co je vlastně ona hlášená osoba. Pro představu pár možností:

  1. Osoby, které obývají byt min. X dní (měsíců).
  2. Osoby s trvalým bydlištěm v daném bytě
  3. Osoby které majitel bytu prostě „přizná“

  Atd.

  Problém je, že kolem toho velice často vznikají spory, vede to ke špiclování a udávání zvlášť pokud jde o dost peněz! Pak vám začnou lidi donášetm, že u někoho přespává 3 dny v týdnu další osoba a že tedy máte účtovat ne 2 osoby ale aspoň 2,5 osoby a podobné nesmysly. Nebo lidi co jsou půl roku na chatě se budou snažit hlásit na ty měsíce NULU apod.

  Protože i když vymyslíte sebelepší DEFINICI osoby pro účtování, NIKDY se vám nepodaří v případě sporu prokázat že daný nahlášený počet odpovídá nebo neodpovídá. Tedy skončím u původní myšlenky – kupte vodoměry a co nejrychleji sledování počtu osob zrušte.

  P.L.

  Vložil Anon (bez ověření), 22. Březen 2009 - 19:11

  To, že počet osob ve vyúčtování odpovídá nahlášenému počtu osob prokážete snadno, totiž porovnáním počtu osob ve vyúčtování a počtu osob uvedených v hlášení vlastníka. Jinak souhlas, definovat „počet osob užívajících byt“ je nemožné.

  Vložil Bob (bez ověření), 22. Březen 2009 - 19:44

  Tomu nerozumím.Počet osob ve vyúčtování se rovná počtu osob nahlášených protože co je nahlášeno se i účtuje. Ale ve vašem příspěvku jsem postřehl formulaci „počtu osob uvedených v hlášení vlastníka“. Máte ve stanovách nebo Domov. řádu povinnost vlastníků písemně hlásit počet osob? Bob

  Vložil Anon (bez ověření), 22. Březen 2009 - 20:32

  Ano, povinnost hlásit počet osob ve stanovách máme. Zvažuji, že sdělím, že tento počet hlásit nebudu, neboť mi to žádný právní předpis neukládá.

  Vložil Anonymou (bez ověření), 22. Březen 2009 - 19:14

  Chtěl jsem říct, že nikdy neověříte zda to co člověk nahlásí odpovídá vaší definici. Jediné co by snad šlo technicky doložit je počet trvale hlášených osob, ale pochybuji že vám to místní úřad prozradí.

  P.L.

  Vložil Václav (bez ověření), 22. Březen 2009 - 19:20

  Počet osob hlášených v domě by úřad asi prozradil, ale pro rozúčtování čehokoliv je toto číslo samo o sobě stejně nedostatečné.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".