Bankovní poplatky

Vložil Renata D., 21. Duben 2008 - 13:43 ::

Dobrý den,lze uhrazené bankovní poplatky z běžného účtu považovat za náklady na správ? Pokud jsou celkové náklady za správu /zahrnující i tyto poplatky/ vyšší než zálohy placené vlastníky na tuto správu,lze je ke konci roku čerpat z dlouhodobých záloh? Je k tomu dostačující rozhodnutí vlastníků (stanovy, příp. prohlášení vlastníka). Děkuji a zdravím Renata D.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Anonymous (bez ověření), 21. Duben 2008 - 14:11

  Paní Renato,

  otevřete si v prográmku KLAIEX soubor Podklady a list Rozpočet. Tam uvidíte poplatky bance 3 000 Kč. Rozpočet je v příkladu složen ze dvou částí:

  • Rozpočet na běžnou správu domu
  • Rozpočet na finančně náročné akce

  Pokud máte na všechny náklady na správu domu jen dlouhodobou zálohu, budete z ní krýt všechny náklady na správu. SVJ má tvořit dvě zálohy na správu – na běžnou správu to má být krátkodobá záloha, na dlouhodobé spoření dlouhodobá. Málokdo to má dobře, tak se nedivte, že nejste výjimkou.

  N. Klainová

  Vložil Anonymous, 21. Duben 2008 - 15:29

  Vážená paní Klainová,

  odkud plyne, že společenství má tvořit dvě zálohy na správu – dlouhodobou a krátkodobou? Přijde mi to tak v pořádku a logické, jenom nevím, odkud to plyne. Děkuji za upřesnění.

  JosefK

  Vložil Anonymous (bez ověření), 21. Duben 2008 - 16:05

  Společenství, která nešetří dlouhodobě na akce, které budou prováděny v příštích letech, si vystačí s krátkodobou zálohou, a to i v případě, že se z ní hradí finančně náročnější akce. Např. zálohy na opravu střechy, na kterou se šetří v průběhu roku, ve kterém bude oprava provedena, se účtují jako krátkodobé zálohy. Dlouhodobé spoření na plánované akce se účtuje jako dlouhodobé zálohy. V obou případech představují zálohy přijaté od vlastníků závazek SVJ minimálně jim je vyúčtovat.

  Povinnost rozlišovat krátkodobé a dlouhodobé závazky stanoví zákon o účetnictví v § 19 odst. 7. To, že se v některých SVJ účtuje jenom dlouhodobá záloha a navíc se nesprávně nazývá „fond oprav“ vede potom k nejasnostem, co všechno z ní může být hrazeno.

  N. Klainová

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".