Povinnost datových schránek se blíží. Zadarmo ale důležité dokumenty neuloží

Vložil Pavel, 28. Březen 2022 - 8:48 ::

https://www.seznamzpravy.cz/…ulozi-195385#…

Příští rok přibude dost lidí, kterým bude chodit do datové schránky veškerá korespondence (aspoň se státem). Jenže každá zpráva je v „datovce“ uložena jen 90 dní a pak se automaticky smaže. Jak dokumenty uchovat déle?

Od příštího roku bude Ministerstvo vnitra automaticky zřizovat datové schránky nejen všem podnikatelům, kteří je ještě nemají, ale také fyzickým osobám – občanům, kteří při kontaktu s úřady na dálku využijí bankovní identitu nebo jiný elektronický prostředek vzdáleného ztotožnění. Stát je totiž bude považovat za „informačně gramotné“.

Půjde tedy o datové schránky zřízené „ze zákona“. Což má zásadní dopady do daňové oblasti.

Zprávy v datovce vydrží jen 90 dnů. Jsou dokumenty, ke kterým potřebujete mít přístup delší dobu, jako je třeba komunikace s katastrem nemovitostí, finančním či stavebním úřadem apod.

V tuto chvíli zvládne data přenášet spolehlivě jen optický kabel zakopaný v zemi Kdo chce mít zprávy uchované déle, musí si od České pošty zaplatit datový trezor. Kde a jaký objem se dá zálohovat zadarmo? A jak je to s právní platností datových zpráv, když je vytisknete nebo si je uložíte do počítače?

Odpovědi na tyto a další otázky připravil SZ Byznys.

Jak aktivovat datovou schránku a přihlásit se do ní

Zřídit se dá na fyzicky na Czech Pointu po předložení občanky nebo pasu. Pohodlnější je pořídit si ji na dálku on-line. Například na adresách Chcidatovku.gov.cz nebo Mojedatovaschran­ka.cz.

Bude třeba se nejdřív identifikovat, stejným způsobem se pak do datové schránky i přihlašujete.

Identifikujete se přes Identitu občana:

bankovní identita od Air Bank, České spořitelny, ČSOB, Fio banky, Komerční banky, Moneta Money Bank či Raiffeisenbank

mobilní klíč eGovernmentu

eObčanka

NIA ID

International ID Gateway

karta Starcos

MojeID

Kolik zpráv datový trezor od České pošty (ČP) pojme?

V současné době je uživatelům k dispozici 10 pásem Datového trezoru od 20 do 5 tisíc zpráv, případně je možné sjednat individuální variantu podle požadavku uživatele.

Kolik datový trezor stojí?

Každý nový uživatel datové schránky má možnost si vyzkoušet Datový trezor na zkoušku na další 3 měsíce po uplynutí standardní 90denní doby uchování zpráv. Pokud si někdo datový trezor bude přát i dál, začne za něj tedy platit až po prvním půl roce od založení datovky.

Ceny za rok včetně DPH jsou následující:

20 zpráv: 120 Kč 50 zpráv: 360 Kč 100 zpráv: 720 Kč 150 zpráv: 990 Kč 200 zpráv: 1 320 Kč 250 zpráv: 1 650 Kč 500 zpráv: 3 300 Kč 1 000 zpráv: 5 900 Kč 2 000 zpráv: 11 800 Kč 5 000 zpráv: 29 500 Kč Uvažuje se o zlevnění služeb datového trezoru v souvislosti s postupující digitalizací a „tlačením“ lidí do používání datových schránek?

Podle mluvčího ČP Ivo Vysoudila „změny cen této služby momentálně nejsou aktuální“.

Dají se zprávy uchovávat zdarma?

Uživatelé mají možnost datové zprávy uchovávat zdarma po neomezenou dobu v Portálu občana, stačí si službu aktivovat v nastavení. V horní liště Portálu občana kliknete na Datové schránky. Po levé straně se vám objeví údaje vaší datové schránky. Kliknete na tři tečky vpravo vedle identifikačních údajů vaší datovky, zvolíte Archivovat zprávy a Potvrdit. K dispozici je úložiště o objemu 1 GB.

Pokud není v datové schránce aktivován Datový trezor, zprávy starší 90 dnů zůstávají uchované pouze v Portálu občana, nikoliv v Datové schránce.

Jak je to s právní platností při ukládání zpráv?

Pouze Datový trezor zaručí, že zprávy budou mít právní platnost po celou dobu uložení. Pokud je budete mít uložené v Portálu občana nebo si je stáhnete na disk do počítače nebo jinam, musíte si právní platnost dokumentů hlídat sami.

Takto uložené dokumenty jsou totiž platné jen do konce platnosti certifikátu, jímž byly podepsány nebo do konce platnosti tzv. časové razítka.

„V případě uložení datových zpráv mimo datové schránky – Portál občana, vlastní počítač apod. – mají uživatelé možnost platnost datové zprávy ověřit přímo v klientském portálu datových schránek, případně zde prodloužit platnost datové zprávy,“ doplnil mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.

Ztratí datová zpráva právní platnost vytištěním na papír?

Pokud si nějakou zprávu budete chtít uchovat v papírové podobě, nemůžete ji vytisknout na ledajaké tiskárně.

„Dokument v datové zprávě převedený do listinné podoby prostřednictvím tzv. autorizované konverze má platnost originálu. V případě vytištění je dokument považovaný za prostou kopii,“ podotýká Vysoudil.

Autorizovanou konverzi provádějí Czech Pointy a není zadarmo. Každá i započatá stránka vyjde na 30 Kč. Dá se to vyřídit i korespondenčně, pak si ale připlatíte dalších 70 Kč za balné a expedici.


Výše uvedené se týká i SVJ, nejen podnikatelů a fyzických osob, které použijí např. bankovní identitu.

Hezký den!

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.