ZOK § 636/1

Vložil Pavel, 6. Červen 2013 - 15:05 ::

Bytová družstva se budou muset vyrovnat s podivuhodností označenou jako zákon č. 90/2012 Sb.

Např. v § 636 odst. 1 se uvádí:

(1) Svolavatel nejméně 15 dnů přede dnem konání členské schůze uveřejní pozvánku na členskou schůzi na internetových stránkách družstva a současně ji zašle členům na adresu uvedenou v seznamu členů. Uveřejněním pozvánky se považuje pozvánka za doručenou. Pozvánka musí být na internetových stránkách uveřejněna až do okamžiku konání členské schůze.

Dosavadní výklady jsou takovéto:

a)každé družstvo MUSÍ mít internetové stránky bez ohledu na velikost družstva a věk resp. počítačovou gramotnost jejích členů.

b)zasláním pozvánky se asi rozumí zaslání obyčejnou zásilkou nebo, pokud to tak stanovy definují, vložení pozvánky do schránky.

c)bez ohledu na skutečnost, zda je pozvánka zaslána se podle věty druhé pozvánka považuje za doručenou uveřejněním na webu.

Co dodat a nebýt sprostý. Snad jen, hlavně, že už klesá voda.

Hezký den!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Radim Cejnek (bez ověření), 21. Srpen 2014 - 14:02

    Dobrý den, povinnost mít web je vcelku pochopitelná, mít vlastní webové stránky by měly zároveň i akciové společnosti , bohužel už nikoho nezajímá kdo stránky pro družstva bude zřizovat. Osobně mám dobrou zkušenost s WebZaMinutu.cz a koukal jsem, že nabízí právě i zmíněné stránky pro DB dokonce i se správou za 1950Kč /rok, což je slušná cena. Pro zájemce posílám odkaz – https://www.webzaminutu.cz/…va-druzstva/

    Vložil Tomáš Janák (bez ověření), 12. Srpen 2014 - 17:33

    Dobrý den,
    rádi bychom Vám nabídli řešení pro bytová družstva ve kterém je možné snadno zveřejnit pozvánky na schůze. Pozvánky jsou kromě zveřejnění na webu i rozeslány na zadané emailové adresy ostatním členům družstva. Vše si můžete vyzkoušet po dobu 21 dnů.

    S pozdravem Tomáš Janák, za celý tým StránkyDružstva.cz

    Vložil Zuzana P. (bez ověření), 29. Červen 2014 - 12:43

    Dobrý den, rádi bychom Vám doporučili nejlepší internetovou aplikaci pro bytová družstva na trhu www.webdomu.cz. Nabízí mnohem více než pouhé zákonné zverejnování pozvánky dle § 636 ZOK. Podívejte se na vzorové družstvo na www.webdomu.cz.

    Vložil Pavel Kowanda (bez ověření), 16. Září 2015 - 20:27

    Jsme spokojení uživatelé, jde vidět, že nad obsahem stránek konečně někdo přemýšlel, super servis a BEZ REKLAM, kterými jsou ostatní weby zaplavené. Můžeme vřele doporučit. Navíc rozlišují SVJ a družstva, ostatní to hážou do jednoho koše a člověk pak ani neví jestli má družstvo a nebo společenství, někdy dokonce ani předseda, natož jednotliví členové družstva. Máme v domě družstvo i SVJ, takže využíváme obě alternativy. Doporučujeme a fandíme jim

    Vložil Simi (bez ověření), 16. Září 2015 - 20:32

    dobrý den Pavle, prosím které stránky? můžete být konkrétní?

    Vložil Pavel Kowanda (bez ověření), 16. Září 2015 - 20:33

    omlouvám se, jedná se o webDOMU.cz, celý odkaz https://webdomu.cz/

    Vložil Misme, 6. Červen 2014 - 18:04

    na den přesně o rok později jsem narazila na toto: http://obcanskyzakonik.justice.cz/…rada-rezerv/

    Vložil Martin Dušek (bez ověření), 23. Květen 2014 - 12:59

    Dobrý den,

    rád Vám nabídnu nejlevnější řešení na trhu: http://iDruzstvo.cz

    Vložil Pavla Novotná (bez ověření), 26. Září 2014 - 17:46

    nejste nejlevnější a navíc nabízíte pouze umístění pozvánky a to za 850 Kč!!?? opravdu si myslíte, že jste nejlevnější?

    Vložil Zdenek 22, 6. Červen 2013 - 18:21

    Musíte číst zákon celý.

    § 562/2: Určí-li tak stanovy, informační deska se zpřístupní členům družstva prostřednictvím internetových stránek.

    Je tak zřejmé, že družstvo si zřídí internetové stránky, pokud tak určí jeho stanovy.

    Zdenek

    Vložil Pavel, 6. Červen 2013 - 20:18

    Zdenku,

    ZOK jsem samozřejmě četl celý. A tak vím, že a.s. a bytové družstvo má uložené webové stránky, u s.r.o. jsem tuto povinnost nenašel.

    Informaci o tomto ustanovení jsem uveřejnil až po konzultaci s několika právníky. Žádný z nich nemá názor shodný s Vaším.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil nikoliv (bez ověření), 6. Červen 2013 - 18:40

    pane Zdenku, když nerozumíte psanému textu, tak nemaťte.

    Je tak zřejmé, že družstvo si zřídí „Informační desku“ na svých internetových stránkách, pokud tak určí jeho stanovy.

    PS: Srovnejte co je uvedeno zde a co jste uvedl Vy. Zamyslete se a přiďte až porozumíte kde je rozdíl… („Informační desku“ múže být i fyzická! stejně jako je tomu u Úřadů – ty ale mají ze zákona povinnost ji mát i v elektronické podobě)

    Vložil Zdenek 22, 6. Červen 2013 - 18:53

    Pane nikoliv,

    srovnejte prosím § 7/2 se zmíněným § týkající možnosti zřízení internetu u družstva. Vidíte tam rozdíl? Já ano. A proč asi, když se upravuje věcně stejná problematika u 2 typů společností v rámci jednoho zákona?

    Zdenek

    Vložil Pavel, 6. Červen 2013 - 23:33

    Zdenku,

    nevím proč z paragrafů o a.s. dovozujete něco o bytovém družstvu.

    V ZOK je prostě hloupost, která se může obrátit proti členům družstva, kteří internet nemají. To je celé.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Zdenek 22, 7. Červen 2013 - 16:00

    Pane Pavle,

    já být v představenstvu i malého bytového družstva, tak první věc, kterou bych pro usnadnění své práce udělal, tak bych založil byť ty nejjednodušší zdarma www stránky – práce na pět minut a pár kliknutí. A o ničem jiném tato diskuse není.

    To není o tom, že všichni členové družstva musí být počítačově gramotní. Jde o to, aby bylo PC gramotné představenstvo a tuto přidanou hodnotu nabídlo těm členů, kteří ji budou chtít využívat. A je docela možené, že ani o toto nejde, až se tato záležitost stane předmětem případného soudního sporu.

    Pozvánka na čl. schůzi musí být buď jak buď zaslána na (poštovní) adresu člena.

    Zda je v této části ZoK nejasný či dokonce nesmyslný, bych se vůbec nezabýval.

    Zdenek

    Vložil Pavel, 7. Červen 2013 - 16:11

    Zdenku,

    každý z nás mluví o něčem jiném. Vůbec nezpochybňuji výhody internetu.

    Bez ohledu na skutečnost zda bude pozvánka zaslána, je pozvánka doručena uveřejněním na webu.

    Domnívám se, že „zaslání“ pozvánky je její zaslání obyčejnou poštovní zásilkou. Čehož lze zneužít. Navíc nerozumím tomu, proč bych měl předávat pozvánku České poště, s.p., když drtivá většina členů družstva bydlí v domě. V principu mi zejména vadí, když nějaký neumětel vymýšlí z rozmaru různé regulace, které nemají žádný praktický přínos.

    Takže opakuji: V ZOK je prostě hloupost, která se může obrátit proti členům družstva, kteří internet nemají. To je celé.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil jespik (bez ověření), 6. Červen 2013 - 15:29

    Ještě chybí přijmout zákon, že všichni musí mít doma počítač. Jinak to totiž nebude fungovat. Ať žije absurdistán.

    Vložil Pavel, 6. Červen 2013 - 15:48

    jespiku, pachatelé ZOK neví, že bez počítače a připojení to nefunguje. Tak jim nenapovídejte, nebo vlastnictví PC a připojení uzákoní.

    Navíc pokud skutečně platí druhá věta tohoto paragrafu, tak je lehce možné, že nepoctivé představenstvo řekne o schůzi jen vybraným. Ostatní bez internetu měli přece doručeno již vyvěšením na www.

    Neumím posoudit, zda je větší paskvil NOZ nebo ZOK.

    O navazujících předpisech nemluvě, tam jsou také perly.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil GeorgeW, 7. Červen 2013 - 13:23

    Pavle, myslím si, že problém je jinde. Tímto problémem je tzv. počítačová (ne)gramotnost. Navíc už dávno nepotřebujete PC k tomu, abyste si mohli webovské stránky prohlížet. Pro osoby, které nejsou schopni nové prostředky využívat, existují další možnosti, např. dopis, špatně osvětlené vývěsní tabule apod. Nemyslím si, že je dobré bránit novým technologiím, aby zde ukázaly, v čem jsou progresivní. Jirka z F.

    Vložil Pavel, 7. Červen 2013 - 14:08

    George,

    já se osobně nebráním novým technologiím.

    Nelíbí se mi, že nějaký blb napíše do zákona, že musím uveřejnit pozvánku na webu a že „Uveřejněním pozvánky se považuje pozvánka za doručenou.“ To se mi zatraceně nelíbí. Dovedu si představit, jak je to zneužitelné.

    Pokud by bylo napsáno, že si to může upravit družstvo ve stanovách (jako je to v § 562/2 ZOK), tak prosím, ale proč někdo nařizuje od stolu z plzeňské právní fakulty, jak se mám chovat?

    Pokud „tvůrce“ myslel, že § 636/1 platí jen a pouze když je rozhodnuto podle § 562/2, tak to mohl do zákona napsat.

    Paskvil ZOK může vyložit judikatura nejdříve za 5–7 let. Co do té doby?

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil GeorgeW, 7. Červen 2013 - 16:31

    Pavle,
    formulace v zákoně: „Uveřejněním pozvánky se považuje pozvánka za doručenou“, je skutečně nešťastná. S tím souhlasím. Problém je, jak to vyřešit čistě.
    Pokusím se problém porovnat s naším SVJ (více než 400 bytových jednotek). Ve stanovách máme pro doručení pozvánky na shromáždění stanoveny dvě podmínky: a) vyvěšení na nástěnce v domovním vchodu; b) vhozením do poštovních schránek. Obvykle „se zapomene umístit pozvánky do uzamčených skříněk“. A zkuste vhodit do 400 poštovních schránek pozvánky. Tam se taky tu a tam na nějaký byt zapomene. Zvažoval jsem jak to zařídit, aby doručování bylo bezpečnější. Zjistil jsem, že by k tomu „internet velmi dobře posloužil“, ale nejen k tomu. K pozvánce by se dalo připojit větší množství doplňujících informací. V praxi to vypadá tak, že se vybere několik materiálů a ty se vytisknou a dají „všem“. A tím je podmínka informovanosti splněna, přece nebudeme tisknout všechny materiály všem.
    Vraťme se k bytovým družstvům. Pokud jde o větší družstvo, máte tu zaděláno na pěkný problém. Promiňte, ale vůbec se mi nelíbí formulace i §562, na který se odvoláváte. Připomínám plný text:
    (1) Družstvo zřídí ve svém sídle informační desku. Informační deska je přístupná každý pracovní den v běžnou pracovní dobu všem členům.
    (2) Určí-li tak stanovy, informační deska se zpřístupní členům družstva prostřednictvím internetových stránek.
    Určitě by oba, výše citované paragrafy (§636 i §562), potřebovalo upřesnit (běžná pracovní doba), případně propojit (pozvánka na informační desce). U větších družstev se bez internetu neobejdete, pokud se to neudělá zákonem, je docela možné, že se ani změnu stanov nepodaří realizovat.
    Na závěr bych dodal: na internetových stránkách musí být umožněna oboustranná komunikace. Ale to už jdu asi moc daleko.
    Jirka z F.

    Vložil Pavel, 7. Červen 2013 - 16:58

    Jirko,

    jsme menší SVJ, jen 141 jednotek.

    V našem SVJ máme pro svolání ve stanovách jedinou podmínku, jen vyvěšení v uzamčených skříňkách. Máme jen 6 vchodů, funguje to bez problémů.

    Pokud by bylo ve stanovách jako podmínka řádného svolání i vhození do poštovní schránky, tak může nějaký kverulant tvrdit, že nic nedostal a spory nemám rád.

    Nad rámec povinností uvedených ve stanovách vhazujeme pozvánky do schránek a pozvánky lepíme na všechny vchody. Nevšimnout si toho může jen ignorant.

    Kdo čte zápisy, tak se dozví někdy v září, který den v listopadu je shromáždění. Že se scházíme v období prvních 10 dní v listopadu je tradice od vzniku SVJ.

    A ten kdo předal emailovou adresu dostane pozvánku a všechny podklady emailem.

    Takto rozsáhlý servis pro členy děláme hlavně z důvodu, abychom byli na shromáždění usnášeníschopní.

    Písemně materiály nerozdáváme. Jen když jsme schvalovali stanovy, tak jsme to učinili. Když jsem viděl, jak byly návrhy stanov nečtené přímo odkládány spolu s letáky do nádob na letáky, tak jsem se zařekl, že mimo stanov to již nikdy nepodnikneme.

    Mě se také nelíbí oba paragrafy a proto jsem je tu uvedl.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Cestující (bez ověření), 7. Červen 2013 - 16:36

    Pojem běžná pracovní doba je zcela jasný.

    Vložil Pavel, 7. Červen 2013 - 16:54

    No, běžná pracovní doba je např. u třísměnného provozu, hlídacích agentur, lékařů etc. rozdílná od jiné populace. Ale o to mi nejde.

    Je mi nejasné proč tam vůbec věta „Informační deska je přístupná každý pracovní den v běžnou pracovní dobu všem členům.“ je. To jako, že po skončení běžné pracovní doby a v sobotu či neděli se deska může zakrýt?

    Jsme normální panelák a máme normální zasklené skříňky. Nevím jaké technické zařízení ti právní diletanti z Plzně měli na mysli.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil X (bez ověření), 7. Červen 2013 - 18:08

    „Jsme normální panelák a máme normální zasklené skříňky. Nevím jaké technické zařízení ti právní diletanti z Plzně měli na mysli.“

    Zapomněl jste, že některá bytová družstva mají sídlo mimo bytové domy. Do sídla družstva se jindy než v pracovní době nedostanete. Často ani tehdy ne. Mám s tím své zkušenosti. Když přijdete mimo návštěvní hodiny (PO, ST), tak nic nepořídíte neb je zamčeno (důvod samozřejmě chápu). Dát informační desku zvenčí na fasádu také není vždy možné. Zákon tedy ukládá zpřístupnit desku každý den v pracovní době zaměstanců družstva. Ti budou mít pravděpodobně „běžnou úřednickou“ pracovní dobu, žádný třísměnný provoz.

    Vložil Pavel, 8. Červen 2013 - 5:37

    X,

    díky, to je možné řešení.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 7. Červen 2013 - 17:51

    Možná je to šité pro velká bytová družstva, která ve středních a velkým městech spravují desítky nebo stovky domů. Takové družstvo má sídlo někde ve zvláštní budově, zaměstnává desítky zaměstnanců s určitou pracovní dobou a úředníma hodinama. Informační deska je umístěna v této budově.

    Vložil Pavel, 8. Červen 2013 - 5:35

    Kolemjdoucí,

    díky, to je možné řešení.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Cestující (bez ověření), 7. Červen 2013 - 17:26

    „u třísměnného provozu, hlídacích agentur“

    Tak to právě běžná pracovní doba není.

    Zrovna tahle věta mi přijde zcela neproblematická.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".