změna způsobu vyúčtování služeb odsouhlaseno na shromáždění se zpětnou platností

Vložil sarka p (bez ověření), 24. Červenec 2016 - 19:22 ::

Dobrý den,

chtěli bychom na shromáždění vlastníků, které se bude konat 09/2016 odsouhlasit změnu rozúčtování služeb (EE společných prostor dle osob atd.) a vytvoření nového fondu na režii domu dle NOZ. Je možné, aby tyto změny platili zpětně od 1.1.2016, když shromáždění bude 09/2016. Chtěli bychom, aby se změny projevily již ve vyúčtování roku 2016. Předem děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Dudekk (bez ověření), 27. Červenec 2016 - 11:56

    Nejdříve jednu dobrou radu. Než změníte způsob rozúčtování, pečlivě si zjistěte, zda nový způsob je spravedlivější než ten stávající. Uvedu příklad: např. u elektřiny ve společných prostorách. Opravdu závisí spotřeba na počtu osob? Nezávisí náhodou na tom, jak často (jedna) osoba tuto službu využívá? Dvě různé osoby, jedna pracující mimo svůj domov, druhá důchodce či pracující doma a k tomu ještě pejskař. Myslíte si, že dvě pracující osoby mimo domov budou více využívat osvětlení než jeden důchodce či pracující z domova – pejskař? Obdobně se to týká odpadu (nepejskař), výtahu atd. Nevidím racionální důvod používat takový způsob rozúčtování bez zohlednění dalších skutečností, např. které jsem shora zmínil. Jediným spravedlivým způsobem je skutečná spotřeba, ale to není tak jednoduché. Vše ostatní je jen orientační. Trochu jiná situace je v domě, kde jsou všichni důchodci (jeden na jednotku), pejskaři a služby využívají stejně. Ale to je nesmysl. U nás rozúčtujeme podle spoluvlastnického podílu, když neměříme konkrétní spotřebu konkrétní jednotky (je jedno, kolik je v ní osob). Navíc se tím vyhneme fízlování a bonzování a zbytečné evidenci.

    § 5 odst. 1 zákona č. 67/2013 Sb.: „Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství. Změna způsobu rozúčtování je možná vždy až po uplynutí zúčtovacího období.“

    Vložil VN (bez ověření), 27. Červenec 2016 - 14:20

    jsou dvě možnosti , jak rozúčtovat náklady ve společných prostorách. A sice dle bytů nebo dle osob. Rozpočítání dle spoluvlastnického podílu mi přijde jako nesmysl…neboť byt o rozloze 100 m2 a jednom obyvateli zaplatí dvojnásobek ve srovnání s bytem o rozloze 50 m2 ve kterém žijí tři obyvatelé.

    Vložil Siven (bez ověření), 27. Červenec 2016 - 13:30

    Modernizujte osvětlovací systém tak, aby se spotřeba elektrické energie snížila a rozpočítávané náklady byly co nejnižší. To však vyžaduje určitou vstupní investici. Nebo zrušte osvětlení společných prostor a každý si bude svítit svoji baterkou. To je nejspravedlivější. Pokud je ve vašem domě více bytů, možná by se vyplatila u vchodu půjčovna baterek (zejména pro návštěvy). Teď vážněji, o jaký náklad na osobu se vlastně jedná? Vyplatí se vůbec systém podle počtu osob měnit? Například u vytápění jde o náklady nepoměrně vyšší a jejich spravedlivé rozpočítání je prakticky nemožné.

    Vložil VN (bez ověření), 27. Červenec 2016 - 14:17

    tepla se řídí zcela jinými zákonitostmi , než rozpočítání nákladů za elektřinu ve společných prostorách.

    Vložil Třeboňská (bez ověření), 27. Červenec 2016 - 17:45

    „Rozpočítání Vložil VN (bez ověření), 27. Červenec 2016 – 14:17 tepla“

    Nejde o rozpočítání tepla, ale o rozpočítání nákladů na teplo. Rozlišovat.

    Vložil Novák (bez ověření), 25. Červenec 2016 - 9:51

    Pokud chcete, aby se změny uplatnily zpětně, musí s tím souhlasit všichni vlastníci viz. NOZ § 1 odst. „(2) Nezakazuje-li to zákon výslovně, mohou si osoby ujednat práva a povinnosti odchylně od zákona; zakázána jsou ujednání porušující dobré mravy, veřejný pořádek nebo právo týkající se postavení osob, včetně práva na ochranu osobnosti.“

    Další otázkou je režie tj. správní náklady, které se dle § 1180 odst. 2 NOZ a NV č. 366/2013 rozvrhnou na každou jednotku stejně. Záleží na tom, zda se soudni judikatura přikloní k výkladu, že jde o ustanovení kogentní nebo ne. Pokud by šlo o ustanovení kogentní, měly být tyto náklady rozúčtovány stejně na jednotku už od 1.1.2014 i v př­ípadě, kdyby to nebylo odsouhlaseno shromážděním.

    Vložil lokaj (bez ověření), 25. Červenec 2016 - 6:13

    Platnost bude od 1.1.2017

    Vložil Anonymous13 (bez ověření), 24. Červenec 2016 - 20:07

    Dobry vecer,

    zmena zpusobu rozuctovani je mozna az po skonceni celeho zuctovaciho obdobi. Pokud tedy schvalite zmenu v rozuctovani v 9/2016, tak zmena vstoupi v platnost od 1/2017.

    Vyuctovani za zuctovaci obdobi 2016 tedy provedete dle stavajicich pravidel.

    Hezky vecer

    Vložil VN (bez ověření), 24. Červenec 2016 - 19:55

    ale intuice mi říká , že retroaktivně něco měnit není možné. Jestliže budete mít shromáždění v 9/16 , poté by změny mohly platit od 10/16…samozřejmě , něco měnit v průběhu roku vám způsobí komplikace někde jinde..

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".