změna vlastníka a vyúčtování

Vložil Petra K. (bez ověření), 18. Únor 2013 - 15:30 ::

V roce 2012 se změnil majitel bytu. Předal SVJ odečty vody a tepla k datu odstěhování (1. září) a ihned se nastěhoval nový majitel. Nyní provádíme vyúčtování a došlo k tomu, že původní majitel má velký nedoplatek, zatímco nový majitel má přeplatek. Byt jako takový má za celý rok drobný nedoplatek. Máme kontaktovat původního majitele a chtít po něm nedoplatek a zároveň novému majiteli vyplatit přeplatek nebo máme pouze po novém majiteli chtít onen drobný nedoplatek a ostatní ať si vyřídí původní a současný majitel mezi sebou? Děkuji Petra

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vítězslav Šedina (bez ověření), 19. Listopad 2013 - 2:17

    Dobrý den, připojím se sem s dotazem, který se týká i tohoto tématu. Před dvěma týdny jsem převzal byt a krátce po převzetí (předávací protokol podepsán, všechny náležitosti papírově v pořádku, smlouvy atp.) přestal původní majitel komunikovat a je k nezastižení. Zároveň vyvstaly problémy, protože už několik měsíců (zhruba od doby, kdy jsem před realitním makléřem a původním majitelem kývnul na koupi bytu) neplatil zálohy na elektřinu a vypadá to, že ani ostatní zálohy a platby správě domu. S PRE jsem si již vše vyřídil a tam je to v pořádku, pohledávky si budou vymáhat po něm, ale na správě mi řekli, že s převodem placení ostatních záloh (voda, teplo, fond oprav atd.) to tak jednoduché nebude a že prý dle zákona to půjde za mnou zřejmě ve formě nedplatku, bude-li nějaký (jako že bude, i když na správě mi řekli, ať počkám, že do srpna platil v pořádku a tudíž by jeho přeplatky do té doby mohly vygumovat jeho neplacení v měsících mezi srpnem a listopadem, kdy jsem převzal byt – což mi nějak matematicky nevychází…). Je tomu skutečně tak? Je to možné? Přece nebudu platit zásek někoho jiného…

    Předem děkuji za odpověď.

    V.Š.

    Vložil lake, 19. Listopad 2013 - 20:27

    Pane Šedino, omlouvám se Vám za to, že jste se stal terčem slovního přívalu paní PeDuPles. Paní porušuje zákon o účetnictví ve svém SVJ. Po mém upozornění na tuto skutečnost na mne slovně útočí. Bohužel si k tomu vybrala Vás.

    Prosím nepostupujte podle její protizákonné rady „nehradit žádný příspěvek“. Vše najdete vysvětleno v diskusi http://www.portalsvj.cz/…a-prispivani.

    Přeju Vám hezký den.

    lake

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 19. Listopad 2013 - 22:57

    Pane Šedino, je opravdu smutné, že si Vás pan lake vybral jako prostředníka ve sporu se mnou, který logickými ani zákonnými argumenty nemůže vyhrát a tak akorát nadává.

    Mé účetnictví pan lake v životě neviděl, o účetnictví nic neví, ale prokázala jsem mu mezery v argumentaci i chybné závěry a tak si vymýšlí pomluvy, aby mě očernil a naopak nablýskal ty své pokřivené perly.

    Samozřejmě, pokud Vám SVJ řádně vyúčtuje Váš podíl na provedené opravě, uhraďte ho. Nikdy, za žádných okolností ale svou úhradu nenazývejte příspěvek. Uvrhl byste Vaše SVJ do nedozírných daňových problémů.

    Vložil lake, 19. Listopad 2013 - 7:32

    Prostě se Vás jen snaží tahat za nos. Dejte si na členy výboru pozor:

    • snaží se Vás podvést,
    • neznají zákon o vlastnictví bytů ani Občanský zákoník,
    • od srpna nevymáhají dluhy, i když stále narůstají
    • to znamená, že se nechovají s péčí řádného hospodáře.

    Takže v SVJ může být více skrytých „kostlivců ve skříni“. Radím: neplaťte nic, co Vám bude předloženo, bez řádné kontroly. Každá jednotlivá položka v předpisu Vašich záloh musí být srozumitelná a určitá. Musí být zřejmé která částka je krátkodobou zálohou a na co konkrétně, která je dlouhodobou zálohou a na co konkrétně, která je příspěvkem na správu a na co konkrétně.

    Každá z těch částek musí být rozepsána po položkách. Zálohy musí být podloženy schválením shromáždění. Příspěvky musí být podloženy smlouvami, daňovými doklady.

    lake

    Vložil PeDuPles (bez ověření), 19. Listopad 2013 - 11:39

    Pane Šedina,

    rady pana lake berte s rezervou. Je to salónní teoretik a samozvaný dogmatik, který se ani po snesení tisíce důkazů nenechá o chybnosti svých (z prstu vycucaných) teorií a nesmyslných výkladů zákony jasně definovaných termínů přesvědčit a to i přesto, že vůči každému nováčkovi tady právě těmito zákony mává a při použití chybného odborného termínu kýmkoli jiným jim sprostě nadává. Sám ale jen za posledních 24 hodin použil naprosto chybně a v rozporu s jeho zákonnou definicí slovo „příspěvek“ ve třech různých tématech.

    Čili, nikdy nejste povinen platit jakékoli příspěvky, a už vůbec ne na základě daňových dokladů nebo smluv. ZoVB slovo příspěvky nezná a v žádném (zejména ne v účetním) slova smyslu se nejedná o úhradu ceny zboží nebo služeb. Příspěvek je buď členský příspěvek např. u sdružení, což je jediná možnost, kdy slovo „příspěvek“ zná ObčZ, nebo příspěvek=dar, který nejste u SVJ rovněž povinen platit. V pekařství taky neplatíte příspěvek na rohlík, truhláři neplatíte příspěvek na výrobu kuchyňské linky.

    Váš výbor se ale opravdu plete v tom, že byste měl platit nedoplatky za služby a splatné zálohy na správu po bývalém vlastníkovi. Ty musí vyúčtovat jemu a dohnat si ho. Nicméně je pravda, že opravdu teoreticky žádný nedoplatek nemusí existovat. Záleží na tom, jak měl původní vlastník stanovené zálohy na služby a jaká byla skutečná spotřeba bytu za dobu, kdy byt vlastnil.

    Ani zálohy na služby, ani zálohy na správu ale nemají nic společného s datem převzetí bytu. Rozhodující je datum právních účinků vkladu – to najdete na kupní smlouvě, která se Vám vrátí z katastru. Toto je datum, kdy jste se stal vlastníkem bytu a tímto datem jste povinen začít plnit povinnosti vlastníka, tedy hradit jak zálohy na správu, tak zálohy/náklady na služby, ledaže by předávací protokol nebo kupní smlouva naprosto neprůstřelně stanovovaly jinak.

    Začněte tedy hradit stanovené zálohy od doby, kdy jste vlastníkem bytu, a počkejte si na vyúčtování, které byste měl dostat do 30.4.2014. Zkon­trolujte si, zda jsou Vám počítány opravdu náklady za služby, které jste spotřeboval (předpokládám, že v předávacím protokole máte uvedeny odečty měřidel) a dále musí sedět osoboměsíce případně podíloměsíce, pokud se podle nich ve Vašem SVJ rozúčtovává. Pokud zjistíte nesrovnalosti, reklamujte vyúčtování.

    Jenom malé upozornění – nedoplatek na vyúčtování není ještě důvodem, proč by muselo být chybné, naopak byste se na něj měl připravit, protože vzniká téměř pravidelně všem vlastníkům, kteří koupili byt v podzimních měsících. Jestliže například vlastníte byt od počátku listopadu a zaplatíte dvě zálohy na teplo, které jsou stanoveny jako 1/12 očekávané roční spotřeby, tedy 16,67%, ale náklady na teplo jsou v těchto měsících průměrně 31%, tak prostě nedoplatek vznikne.

    Vložil lake, 18. Únor 2013 - 17:28

    Je naprosto bezvýznamné kdy se bývalý vlastník odstěhoval. Ke změně v osobě vlastníka došlo ke dni, v němž katastrálnímu úřadu byl doručen návrh na vklad změny vlastnictví.

    Od tohoto dne jste povinni útovat novému vlastníkovi jak služby, tak zálohy na správu domu.

    lake

    Vložil petrsv, 19. Únor 2013 - 10:37

    Můžete to, prosím, upřesnit? Kdysi jsem někde zjistil, že podstatný je vlastník k poslednímu dni zúčtovacího období. S ním provede SVJ vyúčtování a je na něm, aby se případně vyrovnal s původním vlastníkem. Je to tak?

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 19. Únor 2013 - 10:44

    Není tomu tak. Proč by měl někdo platit za něco, co nespotřeboval a co nepoužíval ?? Bohužel skutečností je, že pokud se mění vlastníci, pro každého musíte udělat samostatné vyúčtování.

    Vložil petrsv, 19. Únor 2013 - 11:15

    Jenže SVJ nad tím nemá kontrolu. Pokud se mění vlastník, má sice ten nový povinnost oznámení o nabytí vlastnictví a předání kontaktu, ale tím to končí. Nevím o tom, že by byla někde určena povinnost původního nebo nového vlastníka předat hodnoty měřidel SVJ. Jak má potom SVJ provést rozúčtování? Proto si myslím, že je věcí oněch vlastníků, aby si to vyřídili mezi sebou a mělo by to být nějak uvedeno v kupní smlouvě na byt.

    Vložil Anonymouse (bez ověření), 19. Únor 2013 - 12:50

    Kdyz jsem kupoval byt, s puvodnim vlastnikem jsme udelali odecet meridel a predavaci protokol, ktery jsme oba podepsali a odnesli na spravni firmu. Mezi sebou jsme si nic nevyrizovali/ne­platili – spravni firma udelala po konci roku normalni vyuctovani za cely rok s tim, ze mela k dispozici odecty za stareho i noveho vlastnika a pocet dnu, po ktere byt patril staremu a novemu vlastnikovi.

    Nevim, jak byste si predstavoval, aby si to vlastnici „vyridili“ mezi sebou, obzvlast kdyz v okamziku podpisu kupni smlouvy nejsou zname vsechny naklady.

    Vložil petrsv, 19. Únor 2013 - 13:10

    Jak bych si to představoval? Třeba právě takhle, jak popisujete. A v případě, kdy všichni spolu komunikují, tak to problém není. Ale takhle to vždycky nechodí, proto by mě zajímalo, co k tomu říká legislativa.

    Vložil Petra K. (bez ověření), 19. Únor 2013 - 14:00

    Děkuji panu Petrovisv a Jaroslavovi, konečně něco konkrétního. Mentorování pana lake mi moc nepomohlo.

    Vložil lake, 19. Únor 2013 - 13:59

    Pane petrsv,
    proč se ukrýváte za legislativu? Co je to za nesmysl?
    Jestliže SVJ má poskytovat nějakou službu vlastníkům (což není zákonnou povinností společenství), pak jde o soukromoprávní činnost. První a základní podmínkou je mít schválená pravidla a postupy, samozřejmě včetně pravidel pro rozúčtování a vyúčtování.

    Nebo jste snad slyšel o dodavateli elektrické energie, plynu či vody, který by začal někomu dodávat bez podpisu velmi podrobné smlouvy?

    lake

    Vložil petrsv, 20. Únor 2013 - 8:58

    Já se přece za nic neukrývám. Stačilo rovnou napsat, že obecně závazná pravidla k tomuto neexistují a řídí se to místními pravidly pro rozúčtování.

    Vložil kik (bez ověření), 18. Únor 2013 - 16:38

    Co to je za dotaz. Copak vy nevíte, že každý odpovídá za své závazky sám? Členem společenství není byt ale konkrétní vlastník.

    Vložil Viktor_SVJ, 18. Únor 2013 - 16:51

    Proc by si mel novy majitel „neco vyrizovat“ se starym? Jeho stary majitel nezajima. Jeho zajima jen a pouze jeho preplatek.

    Vložil Petr, 18. Únor 2013 - 16:59

    Bývalý vlastník předal výboru podklady k vyúčtování služeb a předpokládám, že znáte jeho adresu. Kromě toho může mít přeplatek nebo nedoplatek na zálohách správy.

    Vložil Vodoměry (bez ověření), 18. Únor 2013 - 22:44

    Pokud je predmetne spolecenstvi pravnickou osobou, tak dle paragrafu 15 odst. 4 zakona o vlastnictvi bytu nejsou zalohy na naklady spojene se spravou domu a pozemku predmetem vyporadani.

    Skutecnost, zda ma byvaly vlastnik preplatek ci nedoplatek na zalohach, vybiranych dle odst. 2 togho sameho paragrafu, neni relevantni.

    Vložil Zdenek 22, 19. Únor 2013 - 7:15

    Z dotazu je patrné, že předmětem sporu jsou zálohy na služby. Těch se předmětné ustanovení ZoVB netýká. Služby se vyúčtovávají a finančně vypořádavají.

    Vložil Vodoměry (bez ověření), 19. Únor 2013 - 17:17

    Proti skutecnosti, ze se zalohy na sluzby vyuctovavaji nic samozrejme nenamitam. Reagoval jsem vsak na uzivatele Petra, ktery o hovoril o preplatku ci nedoplatku na zalohach na spravu…

    Vložil Petr, 19. Únor 2013 - 17:39

    Já jen chtěl upozornit tazatelku Petru K že bývalý vlastník, s nedoplakem na službách může mít i nedoplatek na zálohách správy. Hrazená měsíční záloha je přeci součet za služby a správu. Jak Petra K rozlišila, že nedoplatek z částky celkem je na službách, nikoli zálohách správy ? Obdrželi od bývalého vlastníka stav měřičů, takže tím dal on najevo, že chce vyúčtování k datu odstěhování. Správně jí odpověděl Anonymousse dnes ve 13:50.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".