Změna poměru vyúčtování tepla ze 60/40 na 70/30

Vložil Honza (bez ověření), 9. Květen 2023 - 21:35 ::

V našem paneláku se celá léta rozúčtovává teplo poměrem 60/40. Bylo to tak vždy. I před zateplením paneláku tak i po něm. Dokud bylo vytápění „levné“, tak se tím nikdo nezaobíral. Po známém razantním zdražení se volá po spravedlivějším rozúčtování systémem „kdo hodně topí, ať si to zaplatí“. Vím, že rozúčtování není jednoduché. Jsou na to složité vzorce a výpočty a neplatí to, že když nebudu topit, nebudu platit. Dá se ale všeobecně říci, že pokud bychom změnili poměr na 70/30 (spotřební/zá­kladní), tak se heslo „kdo hodně topí, ať si to zaplatí“ alespoň částečně naplní? Bude vyúčtování spravedlivější? Ať už odpoví kdokoliv, tak prosím o odpověď laickou, tak aby ji pochopili i ti, kteří o složitosti výpočtů neví vůbec nic. díky

  • rozúčtování služeb

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Zdeněk II (bez ověření), 10. Květen 2023 - 13:38

Můžete si propočítat nejrůznější změny poměru mezi ZS a SS tepla pro vytápění, ovšem nebude to nic platné, protože ve snaze po dosažení úspor nákladů za vytápění vás dožene vyhláškou stanovená mez, která vás potrestá tím, že vždy zaplatíte minimálně 80% nákladů, které se v zúčtovací jednotce spotřebují průměrně za zúčtovací období.

Vložil P_V (bez ověření), 10. Květen 2023 - 9:17

Domnívám se že to povede jen k tomu, že mnohem více bytů tak narazí na meze 80%-200% průměru. Zkuste si nechat loňské vyúčtování přepočítat s novými mezemi, jak by to vycházelo.

Vložil Marcela Venclová, 10. Květen 2023 - 8:18

Dobrý den, dobrý dotaz, nás v byt.domě by to také zajímalo, jak je to při změně ZS/SS z 50/50 na 30/70. Děkuji a hezký den.

Vložil ik (bez ověření), 18. Květen 2023 - 19:18

Každému, kdo zavře topení a nechá se vytápět sousedními byty, a má pocit, že těch 20 stupňů mu udělalo v bytě to zavřené topení(oni totiž fyzikální zákony fungují i v panelácích),při vyúčtování se naúčtuje stejně 80 % spotřeby. A ti co přetápí tak si zaplatí víc než ostatní. A o dost. (meze 80%-200%). Někdo zde napsal, že by před případnou změnou se mělo zjistit, zda to bude mít výhody či nikoliv. Ono by se také mohlo stát, že ti co to prosazují, protože si myslí, že ušetří, na tom ve výsledku budou hůř.

Vložil . (bez ověření), 10. Květen 2023 - 3:07

Proč? Protože ten kdo netopí odebírá teplo od sousedních bytů a má teplo zdarma. Zaplatí mu teplo ten, kdo topí víc. Vážení přátelé, když chcete platit pouze za to co protopíte sami, tak si kupte dům a nedělejte smrad v panelácích. Při vytápění panelových domů funguje fyzika, ať se to komu líbí nebo ne. Dům nevytopí ani politické ani právnické kecy, ani paragrafy, ani vyhlášky, ani udavači informátoři, ani reformátoři. Při vytápění domu fungují fyzikální, tedy přírodní zákony. To, že ve společnosti fungují taky přírodní zákony se dnes „nenosí“. Jednoho dne se dozvíme, že země je placatá. Placka skončí a my padneme do černé díry. Tam už jsme padli, vlastní blbostí, protože se necháme manipulovat.

Vložil ... (bez ověření), 10. Květen 2023 - 5:26

Koupit dům (a zmizet z paneláků) by si měli hlavně ti, kteří nedokáží žít v bytových domech se sousedy. Poznají se podle toho, že ty, kteří hledají lepší a spravedlivější způsoby např. rozúčtování tepla označují za smrady.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".