Zdravotní u kontrolní komise či revizora

Vložil Pavel, 30. Listopad 2009 - 19:21 ::

K příspěvku, že „při výplatě odměn za revizora nebo kontrolní komisi, se odvod ZP neodvádí“ uvádím, že je v rozporu se zákonem č. 48/1997 Sb.

Předpokládám, že kontrolní komise či revizor je orgánem SVJ podle § 9/7/c ZoVB.

Podle § 5 zákona č. 48/1997 Sb. se za plátce „pojistného“ pokládá každý, kdo má příjmy podle § 6 ZDP (mimo 7 výjimek). Na volené orgány se žádná z výjimek nehodí.

Povinnost platit tzv. pojistné vzniká zaměstnavateli podle § 8/2/i zákona č. 48/1997 Sb. zvolením do funkce.

Hezký den!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Benešová, 1. Prosinec 2009 - 16:36

    § 6 Příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky (1) Příjmy ze závislé činnosti jsou a,b

    1. odměny členů statutárních orgánů a dalších orgánů právnických osob,

    d…

    Nesouhlasila bych, protože komise není statutární orgán, nejsou uvedeni v rejstříku, je tam jen výbor. A je uvedeno, že zdravotní pojištění platí plátci uvedení v §6 Zákona o dani z příjmu. Benešová

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 1. Prosinec 2009 - 16:40

    Paní Benešová, § 6 odst. 1 písm. c) ZDP uvádí vedle statutárních orgánů i další orgány právnických osob a kontrolní komise nebo revizor je právě tím dalším orgánem, na který se v případě ZP, ale i v dalších případech vztahuje totéž, co na statutární orgán.

    N. Klainová

    Vložil Evík, 1. Prosinec 2009 - 9:54

    Opravdu už zvolením do funkce? Ne až vznikem daňové povinnosti tj. vyplacením zdanitelných příjmů orgánům spol.? Evík

    Vložil Pavel, 1. Prosinec 2009 - 10:55

    Evíku,

    velmi často uvádím ustanovení zákona ze kterého vycházím.

    Stačí si přečíst § 8/2/i zákona č. 48/1997 Sb. a je jasno.

    Povinnost platit zdravotní daň skutečně nastává dnem nástupu do funkce.

    Platí se z vyměřovacího základu. Při nulové odměně je zdravotní daň většinou nula. Pokud však člen orgánu neplatí někde jinde z minimálního vyměřovacího základu, tak i při nulové odměně je nutné odvádět zdravotní daň.

    Navíc dnem nástupu do funkce musíte vykazovat, kolik zdravotní daně odvádíte.

    Stát to má vymyšlené, nebojte se. O únik desítek miliard mu nejde, ale dostihnout placení stokorun na zdravotní dani, na to vymyslel systém.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Evík, 1. Prosinec 2009 - 12:10

    Tak jsem si „§ 8/2/i zákona č. 48/1997 Sb.“ přečetla, ale to jasno bych měla kdyby mohl být nějaký příklad.Je to příliš komplikované. Protože tomuto"Pokud však člen orgánu neplatí někde jinde z minimálního vyměřovacího základu, tak i při nulové odměně je nutné odvádět zdravotní daň", nerozumím. Dám příkad: člen kontrol. komise je důchodce, jeho jediným příjmem je starobní důchod. Za práci v kontrolní komisi bude dostávat 0,–Kč odměnu. To mi pak vychází,dle výše napsaného, že je nutné platit zdravotní daň ale z čeho, když odměna je 0,–Kč .Z min. vyměřov. základu? To přece není možné, aby ten systém byl tak pitomej. A stát? Stát se asi zbláznil. O stát v tom případě opravdu strach nemám.Ovšem ty krachující zdravotní pojišťovny mi pak jsou záhadou.Evík

    Vložil Anon (bez ověření), 9. Březen 2010 - 14:23

    Paní Evik (příspěvek z prosince 2009), ten systém je pitomější než si kdo dokáže představit. Podle Vámi uvedených zákonů jsou členové společenství – sousedé na jednom patře – ve vzájemném vztahu zaměstanců a zaměstnavatelů. Když je člen výboru nezměstnán (dnes není povinnost pracovat), tak jeho sousedé, členové společenství mají za povinnost odvádět za něj měsíčně odvody z minimální mzdy!!!!! (ze svých osobních, rodinných peněz). Tuto nebetyčnou pitomost schválil náš parlament, podepsal prezident a veřejný ochránce práv mi odepsal, že s tím nemůže nic udělat. My jsme v našem společenství museli téměř dva roky měsíčně VZP posílat hlášení, že statutární zástupci + ČLENOVÉ KONTROLNÍ KOMISE mají každý měsíc příjem nula a odvod je nula. Členové družstev tuto pitomost dělat nemusí, mají ze zákona výjimku. Nejpikantnější na tom je, že VZP tato pitomá hlášení nepožaduje po všech společenstvích (když už je takový zákon), ale vytypuje si jenom někoho a toho buzeruje. Dva roky jsem s VZP bojoval,psala stížnosti a logicky se dožadovala, aby to museli dělat všichni (zákon platí pro všechna stejně). Posílání hlášení jsem úspěšně zrušila, ale zákon platí.

    Zde by pomohlo jedině vyrazit do ulic. Oni ale moc dobře vědí, že český Švejk to neudělá a pokorně se podřídí každé nebetyčné pitomině, kterou vymyslí prasečí hlava v parlamentu.

    Vložil Anonymous4 (bez ověření), 1. Prosinec 2009 - 17:01

    Pokud se jedná o důchodce, pouze doloží doklad, že je mu vyplácen důchod /ústřižek složenky/, protože pojistné za něho platí stát. Ale pokud by se jednalo o člověka, který není nikde zaměstnán, není na úřadu práce apod., pak by musel platit min. zdravotní pojištění i kdyby žádnou odměnu nepobíral.

    Vložil Pavel, 9. Leden 2010 - 2:34

    Dostal jsem informaci, že v jednom kraji začala VZP s plošnou kontrolou na odvádění zdravotní daně u výborů a KK v SVJ.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Kv (bez ověření), 8. Březen 2010 - 23:30

    Před dvěma týdny jsem se v Karviné na VZP ptala, zda se musi výbor přihlásit na zdravotní pojišťovnu, i když výbor nepobírá žádný příjem. Bylo mi řečeno že ne, a přihlásit se máme tehdy, až budeme mit nějaký příjem. Květa

    Vložil Pavel, 8. Březen 2010 - 23:45

    Pokud je např. ve stanovách určeno, že výbor nebude odměňován, nemusí se hlásit ke zdravotní dani. To je časté např. u občanských sdružení.

    U SVJ je obvyklejší, že se odměna stanovuje např. 1× ročně. Potom ta hodná paní z VZP neměla pravdu, jak se lze přesvědčit v zákoně č. 48/1997 Sb. zejména § 5/a, § 8/2/i.

    Ale připouštím, že regionální výklady zákonů jsou v současné době velmi rozdílné.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Konstantina (bez ověření), 21. Únor 2013 - 9:49

    prosím Vás, nikde nemohu najít jestli je kontrolní komise statutární orgán. Pokud není, tak musí odvádět srážkovou daň a ne zálohu na daň, je to tak? (pokud však má příjem do 5 ti/měs).

    Díky za objasnění

    Vložil Pavel, 21. Únor 2013 - 9:55

    Konstantino,

    KK sice není statutární orgán, ale z hlediska zálohové daně sdílí osud statutárního orgánu, protože je uvedena stejně jako statutární orgán v § 6/1/c ZDP (KK je dalším orgánem PO).

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".