Zbourání komínů v památkové rezervaci

Vložil Anonymous, 9. Březen 2008 - 9:16 ::

Dobrý den,jsme společenství majitelů bytových jednotek v centru města Liberce.Zhruba před dvěma lety se společenství dohodlo na rekonstrukci střechy.V prosinci 2006 rekonstrukce opravdu začala.Jaké bylo ale naše překvapení když jeden člen statutárního orgánu ing.Nosek,který měl na stavbu dohlížet nechal na domě zbourat skoro všechny komíny – že prý jsou nefunkční a kdesi cosi.Dokonce na domě ted chybí i hromosvod.Při­pomínám že se tak stalo v rozporu s tím na čem se dohodlo společenství.Nikdo ze společenství k tomuto nedal souhlas o čemž existuje i zápis ze schůze.Navíc celá tato akce se děla bez povolení Stavebního a Památkového úřadu.Stavební úřad sice stavbu zastavil ale dál se nic neděje.Nyní nám ale lidé ze statutárního orgánu odmítají komíny vrátit do původního stavu a argumentují tím že to bude muset platit celé společeství což já pokládám za nesmysl protože pokud nějaký Nosek něco bez oprávnění zboural tak by to měl i zaplatit. Prosím o Váš názor na tuto věc a radu jak dále postupovat.Chtěl bych nejraději přestat platit do společného fondu oprav,protože jistě uznáte že se mi nechce platit aby mi potom někdo za moje peníze ničil stavební součásti domu.Děkuji za radu. Karel Horák – Liberec

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Ano (bez ověření), 5. Květen 2009 - 19:35

    Už se Vám podařilo dosáhnout obnovy komínů?

    Vložil Anonymous, 9. Březen 2008 - 21:10

    Váš případ je zajímavý z vícero pohledů

    • „památkářů“, záleží asi i o jaké město jde
    • „stavebního úřadu“, uvádíte že šlo o „rekonstrukci“ střechy ale neuvádíte v jakém rozsahu (rekonstrukce je zásah do majetku s důsledky změny jeho účelu nebo tech. parametrů), podle toho mohlo jít o povinnost „ohlášení“ nebo na „stavební povolení“ (podle starého staveb. zákona). Podle toho by přicházela do úvahy i „podmínka souhlasu“, stanoviska památkářů
    • „zájmu někoho o půdní vestavbu“, při které by mohly vadit „investorovi“ komínová tělesa procházející půdou a náklad na jejich zrušení „připadl“ tak na vlastníky.
    • kominíků, kteří by museli na konci zkontrolovat „prohlídkou“ že byly komínové průduchy řádně uzavřeny, včetně sopouchů v bytech aby nedošlo někdy později k neštěstí
    • pokud šlo o svévoli „třetí osoby“, pak mohlo jít i o spáchání škody na společném majetku
    • odstranění komínů muselo schválit odsouhlasit SVJ na shromáždění, je divné co vám nyní říká výbor a co jste dělali v době, když se s akcí proti vaší vůli začalo. Přeci musel výbor SVJ uzavřít na základě souhlssu vlastníků nějakou smlouvu o dílo atd.
    • je s podivem, že problém nemáte ještě vyřešen

    k.kolar@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 9. Březen 2008 - 23:10

    Asi jsem se poněkud špatně vyjádřil nešlo o rekonstrukci ale opravu střechy. Jedná se konkrétně o město Liberec – Šaldovo náměstí,tedy opravdu tzv.zlaté centrum. Komíny byly zcela svévolně zbourány zmíněným ing.Noskem (inženýrem přes KSČ). Bohužel většina vlastníků bytových jednotek jsou důchodci.Celá tato asi pečlivě naplánovaná akce se také konala před Vánocemi 2006.Upřímně řečeno kdyby se mi to vše neodehrávalo přímo nad hlavou asi bych také nepojal podezření. O žádné půdní vestavby se nejedná. Ale sdělil jste mi zajímavou myšlenku ohledně kominíků – oni samozřejmě nic nezkontrolovali. A protože jsem byl dnes na střeše tak jsem zjistil že už více než rok chybí na střeše kompletní hromosvod. Zítra jdu ihned podat oznámení na HZS aby na domě provedli pořádnou protipožární inspekci. O výsledku bubu informovat. Děkuji za Váš čas

    Vložil Anonymous, 9. Březen 2008 - 23:53

    Rekonstrukce střechy před vánoci?Už si nepamatuju jaké bylo počasí v prosinci 2006 ale my jsme střechu dělali v červnu :).Dále píšete,že byla stavba zastavena to máte 2 roky rozdělanou střechu a nikomu to nevadí?Nabízí se otázka právní odpovědnosti členů statutárních orgánů.Pokud jednal v rozporu s usnesením společenství je to asi jasné. Co ale když udělá něco, na co nikdo ani nepomyslel jako v tomto případě. Než si „objednáte“ tu inspekci bylo by možná rozumné svolat schůzi vlastníků a řešit to tam.Pokuty od hasičů,stav.úřadu atd.dostane společenství,ne konkrétní osoba. ALDA

    Vložil Pavel, 10. Březen 2008 - 0:25

    Také se domnívám, že oznámením různým státním úřadům se vnitřní problém SVJ nevyřeší. Od toho je výbor, KK a shromáždění.

    Státní orgány s chutí udělí pokutu, ale tu zaplatí SVJ. Asi by bylo možné soudně vymáhat pokutu na škůdci, ale to se chcete jen soudit, a v ČR? To máte na 3 roky vystaráno o zábavu a přispějete na zvýšení životního standardu jednomu advokátovi.

    Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 10. Březen 2008 - 15:26

    Když jsem vyčerpal všechny rozumné způsoby dohodnout se tak mi kromě násilí už nic nezbývá.Bud to budou řešit státní orgány nebo bejzbolová pálka.Přece jsme právní stát v EU a když někdo něco provede tak za to také musí zodpovídat.K čemu je potom výbor a jeho předseda ? Nemůžu uvěřit tomu že na domě není hromosvod a že by za to měli být odpovědní důchodci z domu.

    Vložil Anonymous, 10. Březen 2008 - 17:53

    Ač je to smutné Vaše odpovědnost je vyjádřena podílem na společných částech domu.Koho jste si zvolili,ten spravuje Váš společný nemalý majetek. S důchodci co chcou „jen bydlet“ a o nic se nestarat mám velké zkušenosti.Tohle se bohužel netýká jen důchodců.Tato skupina hodně slyší na peníze.Je potřeba jim vysvětlit,že jeden úder blesku je může připravit o všechno a žádná pojišťovna Vám nic nedá. Každopádně je asi třeba urychleně opravit co je třeba/byť za peníze SVJ/a o vymáhání se poradit s právníkem v tomto Vám opravdu neumím pomoci.Při opačném postupu nemusí dům stát až bude vynesen rozsudek. ALDA

    Vložil Anonymous, 10. Březen 2008 - 15:30

    Děkuji panu Anonymousovi přede mnou. Oznámení státním úřadům je skutečně v právním státě jediný možný postup, nelze-li se s protistranou dohodnout, neuvažuji-li bejzbolovou pálku.

    Trochu háček je v tom, že státních úřadů je mnoho a v případě nesprávného nasměrování oznámení nemají povinnost věc předat dále, ale pouze oznámí, že jim věc nepřísluší.

    Anonymous

    Vložil Anonymous, 10. Březen 2008 - 9:20

    Jen bych doplnil, že je rozdíl mezi „plněním povinností vyplývajích ze zákonů a předpisů“ a prostým „bonzováním“. Jestli je něco v zákonech co se nám zdá „špatně“, nás nezbavuje povinnosti se jimi řídit ale to Vy víte lépe něž mnozí z nás a věřím, že tak to „bonzování“ asi od Vás myšleno nebylo.

    k.kolar@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 9. Březen 2008 - 19:51

    Zaujala mne otázka, zda a kdy může vlastník přestat platit do fondu oprav. Odpověď neznám.

    FilipN

    Vložil David Prchal, 9. Březen 2008 - 21:21

    Pane Fond oprav, placení, povinnost, kolik a jakým způsobem zde bylo kolikrát projeednáno. dejte si do vyhledávání položku Fond oprav.

    David Prchal SVJ Wolkerova 947

    ICQ : 199186905

    Vložil Anonymous, 9. Březen 2008 - 19:36

    Řešit situaci bohužel neumím, jenom Vám chci sdělit, že bydlím v domě, kde byly při rekonstrukci střechy rovněž zbourány nadstřešní části komínů, dům je rovněž v památkové zóně, souhlas stavebního úřadu nebyl dán a nikdo to neřeší. Zajímá mne, zda existuje nějaká lhůta pro řešení, v našem případě to bylo už před více lety, a na koho se případně obrátit. Od pomoci stavebního úřadu si příliš neslibuji.

    JosefK

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".