Zaúčtování dodavatelských faktur.

Vložil japeko (bez ověření), 27. Září 2013 - 7:17 ::

Dobrý den, mám takový problém, správce SVJ, který nám vede také účetnictví, zaúčtoval k 31.12.2012 ně­kolik dodavatelských faktur, které byly vystaveny, doručeny a splatny až v roce 2013, jednalo se, jak o vyúčtování energií (voda, elektrika, plyn), tak také o faktury za úklid společných prostor a rozúčtování nákladů na energie. Při účtování nebyly použity účty časového rozlišení. Správce SVJ toto účtování odůvodňuje tím, že faktury se vztahovaly k nákladům roku 2012 a navíc, když SVJ není plátcem DPH, tak v podstatě o nic nejde a lze to takto zaúčtovat. Dle mého názoru toto není v pořádku, neboť podle mého nelze k 31.12.2012 za­účtovat faktury, které v té době nemám jinak, než přes účty časového rozlišení. Myslím si, že zde byl zásadně porušen zákon o účetnictví. Prosím, můžete mi toto někdo potvrdit či vyvrátit, třeba se mýlím. Děkuji. Kopová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr87, 29. Září 2013 - 19:53

    Dobrý den, paní Kopová,

    nesdílím Váš názor, že byl zásadně porušen zákon. Zákon o účetnictví mj. říká, že „Účetní jednotky účtují podvojnými zápisy o skutečnostech, které jsou předmětem účetnictví, do období, s nímž tyto skutečnosti časově a věcně souvisí“. Pokud se jedná o náklady roku 2012, je možné faktury zaúčtovat do roku 2012. To neplatí u plátců DPH, kteří mohou fakturu s DPH zaúčtovat nejdříve ve chvíli, kdy ji obdrželi (zákon o DPH – nárok na odpočet). Ti pak musí pro zaúčtování nákladů použít účty časového rozlišení, o kterých se zmiňujete.

    Důsledné dodržování Vašeho postoje by např. znamenalo, že mzdové náklady za prosinec by nebylo možné zaúčtovat v prosinci jinak než přes účty časového rozlišení, neboť podle Vás nemohu zaúčtovat doklad, který k poslednímu dni období nedržím v ruce.

    Vložil petrsv, 27. Září 2013 - 16:21

    Nejsem účetní, ale u faktury je, myslím, podstatný údaj DUZP (datum uskutečnění zdanitelného plnění), nikoli datum vystavení, doručení nebo splatnosti. Lze předpokládat, že pokud se předmět fakturace vztahoval k roku 2012, byl použit datum z tohoto roku a pak je to správně. To už ale musíte vědět Vy, dodavatel a správce.

    Vložil Dasa (bez ověření), 1. Listopad 2014 - 12:37

    Tak s tím bohužel nemohu souhlasit. Pravda je v dřívější odpovědi. Z faktury dodavatele se DPH uplatňuje podle data doručení, nikoliv podle data zdanitelného plnění. DUZP určuje období odvodu DPH u odběratelských faktur (vydaných), nikoliv u faktur přijatých.

    Vložil Marcela Dvořáková, 29. Září 2013 - 23:44

    Dobrý den, máte pravdu, že DUZP je důležitý datum, ale pouze pokud je SVJ plátcem DPH. Jelikož se vztahuje právě k DPH. Pokud nejste plátce, moc Vás toto datum netrápí. Co Vás ale musí zajímat, je text faktury (za jaké období faktura je). Konkrétně Pražská plynárenská Vám vystaví fakturu 5.4.2013, DUZP je 5.4.2013, ale v textu si přečtete, že je to za období 6.4.2012–5.4.2013, část faktury je tedy nákladem roku 2012 a nemůžete to celé plácnout do roku 2013, protože DUZP je 5.4.2013 (tedy alespoň v normálním účetnictví).

    Vložil Eman H. (bez ověření), 1. Listopad 2014 - 13:19

    Vážená paní Dvořáková,

    při uvedeném uvažování by nebylo možné splnit zákonné lhůty pro vystavení vyúčtování za plnění spojená s užíváním bytů (služby), při fakturaci jedenkrát ročně. Uváděný způsob je z tohoto důvodu prakticky nepoužitelný.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".