zateplení panel.domu, pozemek okolo domu

Vložil SVJPraha 9, 12. Březen 2014 - 22:44 ::

Naše SVJ plánuje zateplení domu, střechy, opravu balkónu a zasklení lodžií. Na shromáždění byla loni rekonstrukce odsouhlasena 100% vlastníků domu. Pozemek okolo domu vlastníme spoluvlastníckým podílem,ale bohužel jej vlastní i tři původní vlastníci bytu, kteří svůj byt prodali již v minulosti a zapomněli pozemek okolo domu prodat novým majitelům. Stavební úřad však trvá na tom,aby jsme měli souhlas se zateplením i od těchto tří lidí-myslíme si,že by měl stačit souhlas 2/3 vlastníků tohoto pozemku.Máte někdo podobnou zkušenost? Pokud ano,prosím o rady,jak stavební úřad přesvědčit,že dle zákoníku č.89/2012 nemusíme již s menšinou jednat a zábor pozemku a souhlas se zateplením je možné provést i bez těch 3 vlastníků. Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil SVJPraha 9, 18. Březen 2014 - 13:44

    SVJPraha ještě doplnění: stávající vlastníci bytu, kteří měli odkoupit pozemek okolo domu společně s bytem, nemají finance na to,aby si pozemek teď od původních vlastníků dodatečně odkoupili. Někteří původní vlastníci pozemku nám podepíší smlouvu o souhlasu se zateplení a zároveň dají plnou moc na zastupování pro vyřízení stavebního povolení a následně sepíší s danými majiteli bytu darovací smlouvu nebo dodatek ke kupní smlouvě -aby se vlastnictví pozemku dalo do pořádku. ALE jedna majitelka pozemku chce pouze svůj díl prodat, a nechce nám povolit přístup na pozemek-domnívám se,že nebude chtít ani sepsat nájemní smlouvu o přístupu na její část (i když se jedná o celek) pozemku. Prý jako SVJ nemůžeme odkoupit tuto část pozemku okolo domu-je to pravda? Děkuji za rady a názory.

    Vložil lake, 13. Březen 2014 - 6:17

    To bude omyl, stavební úřad nepožaduje od vlastníků pozemku „souhlas se zateplením“. Nepochopil jste dobře právní podstatu požadavku.

    Chystáte se rozšířit stavbu (zateplením) na cizí pozemek. K tomu musí být zřízeno právo stavby:

    89/2012 Sb. § 1242 Právo stavby je věc nemovitá.
    89/2012 Sb. § 1243
    (1) Právo stavby se nabývá smlouvou, vydržením, anebo, stanoví-li tak zákon, rozhodnutím orgánu veřejné moci.
    (2) Právo stavby zřízené smlouvou vzniká zápisem do veřejného seznamu. Zápisu do veřejného seznamu podléhá i právo stavby vzniklé rozhodnutím orgánu veřejné moci.

    Z uvedeného plyne, že právo stavby je samostatnou nemovitou věcí. Pletete si zřejmě rozhodování spoluvlastníků pozemku mezi sebou o tomto pozemku s rozhodováním o zřízení nové nemovité věci na tomto pozemku. To je zásah do samé podstaty vlastnictví. Při vzniku nové nemovité věci nelze spoluvlastníka pozemku přehlasovat. Naštěstí v právním státě nemůžete spoluvlastníky prostě ignorovat, i když by se Vám to hodilo.

    Máte i jinou, mnohem lepší možnost než zřízení práva stavby: odkoupení části pozemku, která má být zastavěna zateplením. Tato část se přičlení k parcele, na které je dům postaven. K tomu ovšem musí vlastník budovy kontaktovat všechny spoluvlastníky pozemku okolo domu a dohodnout s nimi finanční částku za odprodej.

    lake

    Vložil Kočka (bez ověření), 12. Březen 2014 - 23:26

    Stavební úřad jedná s vlastníkem stavby.

    Z Vašeho textu není zřejmé, proč by stavební úřad měl jednat s vlastníkem pozemku okolo stavby. Budete zateplením zasahovat do práv vlastníků pozemku okolo domu?

    Kočka

    Vložil svjvmt, 13. Březen 2014 - 9:14

    Kdyby nic jiného, kam asi postaví lešení, oplocení, uskladní materiál, budou tam vstupovat ..?? Vy byste si to nechal aniž by se vás někdo zeptal??

    Vložil Kočka (bez ověření), 13. Březen 2014 - 15:05

    Lešení ani (obvyklé) oplocení není stavba. Tady se řeší stavba.

    Kočka

    Vložil X (bez ověření), 13. Březen 2014 - 12:26

    Na dočasné postavení lešení, atd. nebudete ale potřebovat souhlas všech. Stačí rozhodnout většinově o pronájmu pozemku. Podíl na nájemném pochopitelně obdrží i přehlasovaní spoluvlastníci pozemku.

    Lake odpověděl správně. Těch 10 cm (nebo kolik?) zateplení bude jako stavba stát na cizí parcele.

    Vložil Kočka (bez ověření), 13. Březen 2014 - 16:09

    Přísně vzato zajisté, ale nejprve se informujte na katastrálním úřadu, s jakou přesností jsou vyměřeny hranice a plochy pozemků.

    Možná se budete divit.

    Kočka

    Vložil X (bez ověření), 13. Březen 2014 - 22:13

    Zaměřené souřadnice JTSK lomových bodů mají střední chybu až 0,14 m.

    Což na problém tazatele nemá žádný vliv.

    Vložil Kočka (bez ověření), 13. Březen 2014 - 16:11

    Nebo jinak formulováno, posun hranice o 10 cm u žádného soudu neprosadíte, právě s ohledem na neproveditelnost vyměření v terénu s takovouto přesností. Tím neříkám, že nemůžete 10 cm pozemku na papíru převést.

    Kočka

    Vložil X (bez ověření), 13. Březen 2014 - 23:39

    Kočičko, trik je v tom, že hranice zastavěné plochy jsou dány stavbou. Otázku (ne)přesnosti zaměření má smysl řešit před zahájením stavby. Po dokončení stavby je to již bezpředmětné. Hranice zastavěného pozemku je ohraničena ortogonálními průměty vnějšího líce svislých konstrukcí všech nadzemních i podzemních podlaží. V katastrální mapě je to z principu nepřesně.

    Dodatečné zateplení zkrátka přesahuje na sousední pozemek bez ohledu na to, s jakou přesností je to v katastrální mapě.

    Pro mnohé to bude překvapení, ale pokud máte stavbu na hranici s cizím pozemkem, tak si svou stavbu nemůžete svévolně zvětšovat na úkor cizího pozemku. Kolik cm by toleroval soud netuším. Asi by záleželo na okolnostech. Kdyby výsledkem mělo být zmenšení šířky proluky v řadové zástavbě, tak i 5 cm je mnoho.

    Vložil NSS (bez ověření), 14. Březen 2014 - 10:56

    Jen okrajově k Vašemu vyjádření „Kolik cm by toleroval soud netuším“.

    Není naprosto v pravomoci soudu „tolerovat“ 1, 2 , 3 nebo 5 cm, jak se mylně domníváte. Vlastnické právo je chráněno ústavou. Jsem seznámen se sporem dvou vlastníků sousedících pozemků. Předmětem sporu byl plot na hranici pozemků, na kterých byla postaveny rodinné domy. V průběhu řízení byla vypracována celá řada znaleckých posudků ohledně vytyčení hranice pozemků. Posudky ze strany žalobce, posudky ze strany žalovaného a i posudky ze strany soudu. Veškeré posudky posudky se rozcházely. Soud řešil věc nakonec tak, že provedl místní šetření a na základě tohoto šetření rozhodl, kde hranice pozemků vede.

    Soud nerozhodl o tom, že „tolerujeme 5 cm“. O tomto nemohl vůbec rozhodnout. Soud rozhodl o tom, kde hranice pozemku vede.

    Vložil Kočka (bez ověření), 14. Březen 2014 - 21:26

    „Veškeré posudky posudky se rozcházely.“

    Pane NSS,

    každé měření je zatíženo chybou. To znamená, že dva posudky z principu nemohou dopadnout shodně. Podstatné je, o kolik se rozcházejí, což neuvádíte.

    Kočka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".