Zatekání

Vložil ji (bez ověření), 10. Prosinec 2017 - 20:03 ::

Dobrý den ,chtěla bych poradit na koho se mohu obrátit když mi záteká střechou do bytu aSVJ nesouhlasí s opravou střechy na které se 40let nic nedělalo.děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil janica, 11. Prosinec 2017 - 8:24

  Jak se tváří pojišťovna, když opakovaně proplácí škodu na vašem bytě? Jestli jste v SVJ, tak by výbor měl střechu nechat aspoň zkontrolovat. Nafotila bych si fotky škod v bytu, poslala písemnou žádost s fotkami výboru nebo bych dotáhla předsedu do bytu, když zase zateče. Ono nemusí jít o opravu celé střechy, ale třebas je tam poškozená taška, okapy, natrhlá krytina, ucpané dešťové svody, apod. Když ale není chuť ani zájem, tak je to k vzteku.

  Vložil JarekSVJ, 10. Prosinec 2017 - 21:28

  Budu hádat. Předpokládám, že střecha je společná část domu… Opravdu SVJ nevlastní střechu. Střecha je v podílovém – společném vlastnictví to znamená , že o společném vlastnictví rozhoduje SVJ ( nejvyšší orgán je shromáždění) a pokud nejvyšší orgán rozhodnul a i ty jsi jeho součástí jako vlastník , že není potřeba střechu opravovat tak se nebude opravovat . Můžeš se obrátit na soud.

  Vložil Volný (bez ověření), 11. Prosinec 2017 - 13:19

  Jestliže zatéká do bytu, tak jde o havarijní situaci a výbor je povinen konat a zajistit opravu. Není třeba k vůli opravě svolávat shromáždění.

  § 13 odst. 2 NV č. 366/2013 Sb.

  „(2) V působnosti statutárního orgánu společenství vlastníků jednotek je rozhodování o opravě nebo stavební úpravě společných částí nemovité věci, nepřevyšují-li náklady v jednotlivých případech částku 1000 Kč v průměru na každou jednotku; tento limit neplatí, pokud se jedná o opravy způsobené havárií na společných částech, nebo pokud stanovy společenství vlastníků jednotek určí něco jiného.“

  Vložil Pavel II (bez ověření), 12. Prosinec 2017 - 16:47

  Je třeba pozvat si odborníka na zjištění závady a potřebného rozsahu prací, zhotovit fotodokumentaci a prokazatelně vyzvat SVJ k nápravě vady. Pokud nereaguje pak dalším dopisem s dodejkou urgovat a určit termín. Po jeho uplynutí opravit vlastním nákladem a vyžádat si proplacení faktury. Pokud to SVJ odmítne pak si částku započíst oproti zálohám poskytovaným SVJ a tuto skutečnost opět prokazatelně SVJ oznámit. Případný soud pro neplacení záloh lze na základě těchto dokladů vyhrát. Pokud SVJ nebude problém rozumně řešit je zbytečné komunikovat tel., mailem nebo ústně. Vše musí být jen písemně s dodejkou a uvedením meritu sdělení ve „věci“ na dodejce.

  Vložil Anonymouk (bez ověření), 11. Prosinec 2017 - 22:05

  A když vás předseda pošle na lampárnu??

  Vložil . (bez ověření), 10. Prosinec 2017 - 20:17

  SVJ není vlastníkem střechy. Obraťte se na vlastníky střechy.

  Vložil MartinII, 14. Prosinec 2017 - 14:12

  Jednak, co na to vaše stanovy ?

  Krom prokazatelného urgování opravy u výboru, oslovte ostatní vlastníky s tím, že budete po společenství (t.j. oni všichni) požadovat proplacení škod, posudku atd.

  Požádala jste výbor, aby se šel s vámi na střechu podívat ?

  Vložil svj2 (bez ověření), 14. Prosinec 2017 - 14:14

  Bude požadovat po společenství proplacení škod. Tak to je dobrý vtip. S chutí do toho a půl je hotovo.

  Vložil Jirka Lunáček (bez ověření), 14. Prosinec 2017 - 15:03

  Je to napsáno správně, bude požadovat proplacení škod. Každý člen společenství ručí svým bytem za škody, které budou na SVJ pravomocně znárokovány. Pokud s výborem není řeč (čemuž nerozumím, protože přesně pro tyto případy tam je) , tak 1) vyzvat k nápravě, 2) 3) vyzvat k úhradě nákladů, 4) žalovat náklady a případně další nárok.

  Jen si dejte pozor na záruku díla, abyste zásahem třetí osoby, která bude střechu ,ze které vám zatéká, opravovat, nepřišli o záruku jako na celek. Samozřejmě, že by bylo lépe opravovat v součinnosti výboru a především firmy, která střechu původně dělala a drží na ni záruku, ale pokud toho nelze dosáhnout, přece si nenecháte téct do bytu?

  Vložil svj2 (bez ověření), 14. Prosinec 2017 - 15:25

  Ale jděte. Tak jednoduché, jak vy si to představujete s proplácením škod to není.

  Vložil MartinII, 14. Prosinec 2017 - 15:13

  Tazatelka by měla vědět, zda je SVJ pojištěno (jsou případy, že pojistka není) a zda je v škodních událostech také „střecha“.

  Tazatelka od položení dotazu 10.12 dotaz nedoplnila, jak komunikace s výborem probíhala.

  Zde diskuse na podobné téma

  www.portalsvj.cz/…ku-vlastnika

  www.portalsvj.cz/…o-ktere-tece

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".