Zatéká do bytu - už nevím jak dál

Vložil Macháček Jan (bez ověření), 7. Leden 2013 - 14:10 ::

Dobrý den , prosím o radu , protože já už nevím co mám dělat . V bytě máme velkou vlhkost a tvoří se plísně ( panelák ) .Do bytu se dostává vlhkost a voda spárama ( jak jsou panely na sebe napojeny ) .Po děšti máme velké mokré fleky na zdech . Už jsem navrhoval zateplení ,ale výbor i celé společenství jsou proti , protože nikdo s tím prý nemá potíže a je to jen u nás . Může te mi prosím poradit jak se bránit a kam se obrátit ? Děkuji Honza

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Jiří Tencar (bez ověření), 7. Únor 2014 - 12:50

  Dobrý den,

  pokud stále trvá výše popsaná situace, jsme schopni Vám pomoci vypracováním posudku hodnotícím stav, vč. provedení různých měření. Dále můžeme pomoci připravit argumenty pro SVJ ohledně zateplení, či jiných úprav vč. ocenění přínosů – úspor versus náklady.

  V případě zájmu mě prosím kontaktujte na tencar@ecoten.cz

  S pozdravem Jiří Tencar

  Vložil xmartins, 9. Leden 2013 - 0:27

  Nechte si zpracovat znalecký posudek a pokud ani ten SVJ nepřesvědší, obraťte se na soud. Pokud budou Vaše nároky oprávněné, náklady s tím spojené požadujte po SVJ.

  Vložil Josef Soukup, 7. Leden 2013 - 15:28

  Osobně mám zkušenost s řešením podobného případu před 25 lety (tj. „za socializmu“). Kdo měl tehdy byt pojištěný, obrátil se na pojišťovnu a ta mu uhradila náklady spojené s vymalováním a odstraněním případně dalších škod. Jestliže se stejná škoda -např. při dalším dešti- opakovala, pojišťovna opět škodu majiteli bytu uhradila, ale zároveň žalovala o náhradu škody majitele domu. Majitel domu potom ve vlastím zájmu závadu rychle odstranil. Moje rada: Nahlásit škodu své pojišťovně.

  I když se v jiných bytech stejný problém nevyskytuje, je společenství povinno závadu na příslušné společné části domu odstranit. Řešením ale nemusí být pouze a jenom zateplení. Než se závada odstraní, máte právo žádat snížení „nájemnéhu“.

  S pozdravem Šumbe.

  Vložil svjdukelská111, 7. Leden 2013 - 16:04

  .Josef Soukup napsal: Než se závada odstraní, máte právo žádat snížení „nájemnéhu“.

  Mohl byste objasnit jaké nájemné máte na mysli? Z příspěvku pana Macháčka je zřejmé že se jedná o SVJ. I my jsme SVJ, ale ani dnes, ani dříve coby členové družstva, jsme nikdy žádné nájemné neplatili. Vždy to byly jen dlouhodobé zálohy na správu, opravy a údržbu, pojištění a další položky, jako je záloha na teplo, teplou a studenou vodu atd. O nájemném není v našem předpisu úhrad za užívání bytu a služby ani zmínka.

  My jsme podobné situaci předešli novým spárováním a izolací našeho panelového domu. Zkuste ve svém okolí vyhledat firmu nebo firmy, která se opravou spárování zabývají. Jistě vám rády udělají cenovou nabídku a podle toho se zařiďte. Jistě to vyjde laciněji než zateplení. Viz např. http://www.rivaservis.cz/…ch-domu.html

  Vložil Josef Soukup, 7. Leden 2013 - 18:19

  Vlastník, který nemůže užívat svůj byt s obvyklým komfortem jako ostatní vlastníci v důsledku závady na některé ze společných částí domu, má podle mého názoru nárok na slevu plateb za užívání dočasně nekvalitního bytu, čili má nárok na slevu na „nájemném“. Jestliže shromáždění vlastníků tuto kompenzaci poškozenému vlastníkovi přizná, potom je způsob výpočtu slevy pouze technickým problémem. Napadají mne nejméně dva způsoby, jak poškozeného vlastníka odškodnit. Je li závada v tom, že vlastník musí víc topit, např. aby odstranil vlhkost, je možné dočasně změnit jeho podíl (koeficient) při rozdělení fakturovaných nákladů na teplo. Jestliže např. plíseň celkově snižuje uživatelnost bytu, je možné podobně koeficientem dočasně upravit podlahovou plochu bytu pro výpočet příspěvku do fondu dlouhodobých záloh apod.

  Odškodnění postiženého vlastníka se samozřejmě rozpustí k tíži ostatních vlastníků.

  P.S.:„Nájemné“ uvádím v závorce, protože tím mám na mysli „předpis úhrad za užívání bytu“

  S pozdravem Šumbe.

  Vložil svjdukelská111, 7. Leden 2013 - 20:06

  To jako myslíte, že mi jako SVJ odpustí 2 kubíky teplé a 3 kubíky studené vody?

  Vložil Macháček (bez ověření), 7. Leden 2013 - 16:12

  voda začala zatékat až po novém spárování . Do té doby se to nedělo ,ale jen byla v rohu plíseň . Nyní je to hrozné , při každém dešti se to ukáže

  Vložil Macáček (bez ověření), 7. Leden 2013 - 15:47

  Ale jak dál postupovat ? Napsat dopis , žádat odstranění závady ?

  Vložil Anička (bez ověření), 7. Leden 2013 - 16:51

  Vám pomůže znalec v oboru stavebnictví, kde bude vydána zpráva o stavu spár ve vašem bytě. Tento posudek bych požadovala od SVJ, pokud výbor odmítne je to špatně. Pokud prokážete na své náklady, že důvodem zatékání jsou spáry obraťte se na soud. Pozor ale na vysokou vlhkost v bytě zapříčiněnou nedostatečným větráním a topením.

  Vložil Beton, 7. Leden 2013 - 20:22

  Mám podobný problém, ne tedy v takovém měřítku jako tazatel.

  Před rokem se v nezatepleném domě a konkrétně jen mém bytě, ukázala plíseň v rohové části zdi. Od země asi 1,5m vysoko a na každou stranu cca. 1m (fialovo, modro, hnědo hnusnej hnus). První co jsem udělal, pročetl různé diskuze a něž jsem alarmoval předsedu SVJ, zakoupil jsem si digitální vlhkoměr s teploměrem (650Kč), ta věcička mě naměřila v onom pokoji 75% vlhkost a 21stupňů, nutno podotknout, že jsem větral už před tím, řek bych více než dostatečně. Super… vlhkost, stupně a vědomí, že větrám jsem měl. Napadlo mě ještě změřit elektronickým teploměrem spodní část zdi a ejhle, ono tam bylo pouhých 4,5stupně, což více než určitě v pořádku není. Předsedovi SVJ jsem stav nahlásil a z podezření, že zatéká mezí spáry, žádal přetěsnění. Po týdnu došel pracovník naší správy, zhodnotil, že mezi spáry opravdu zatéká, jen potvrdil, podezření. Následně se provedlo přetěsnění od střechy až ke mě. Dnes je dům zateplený a plísně nikde, teploty při stejném topení jsou cca o 2stupně vyšší, ale ta vlkost, ta tu je pořád větší než bych si přál a hlavně pouze v tom pokoji, jinde je to dobré. Jak říkám, plísně už nemám a to zaplať pánbůh, ale ta vlhkost je divná......

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".