Zamezování přepravy jízdních kol ve výtahu

Vložil Anonymous, 4. Srpen 2020 - 7:16 ::

Předseda svévolně zakázal přepravu jízdních kol výtahem, aniž by měl oporu ve stanovách či domovním řádu. Máme se nějak bránit nebo pouze ignorovat jeho osobní rozhodnutí, které není odsouhlaseno většinou?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Six (bez ověření), 7. Srpen 2020 - 5:57

  Důvodem je, že došlo údajně k poškození zrcadla výtahu jízdními koly. Důkaz na to samozřejmě nemá, navíc je zrcadlo v takové výškové úrovni, že pokud by se nepřeváželo na výšku, na stojáka, což obvykle nikdo nedělá, nemohlo dojít k poškození. Jenže náš pan předseda je psychopat a není mu blbé ani odmontovat kličky z oken ve společných prostorech a nejhorší na tom je, že jedinec nic nezmůže, když se neozve většina.

  Vložil Vítejte (bez ověření), 7. Srpen 2020 - 8:09

  „náš pan předseda je psychopat“
  „jedinec nic nezmůže, když se neozve většina“

  Takže obvyklé poměry. Vítejte v SVJ!

  Kličky jste nahlásil?

  Vložil Six (bez ověření), 7. Srpen 2020 - 11:03

  Na kličky jsem se ozval a výbor ho donutil je namontovat zpátky, ale od té doby zažíváme šikanu ze strany pana předsedy, protože jsme se nebáli ozvat… Jestli je SVJ všude stejné a předsedové nebo jejich většina jspu psychopati, tak se asi stěhuju do rodinného domu. To se nedá celoživotně zvládnout… :-D

  Vložil § (bez ověření), 6. Srpen 2020 - 22:11

  Pokud Vám někdo něco zakazuje, zeptejte se ho na právní podklad zákazu. Odpověď zde uveďte (může jít o právní předpis, technickou normu, požadavek výrobce nebo servisu, nařízení státního orgánu ad.).

  Stanovy ani domovní řád toto řešit nemohou.

  O jaká jízdní kola se jedná? S přídavným motorem?

  Vložil Six (bez ověření), 7. Srpen 2020 - 5:59

  Ne, klasická jízdní kola – horská apod., většinou o dražší, proto je vlastníci berou domů do bytů.

  Vložil vytahar (bez ověření), 6. Srpen 2020 - 21:10

  Máme se nějak bránit nebo pouze ignorovat jeho osobní rozhodnutí, které není odsouhlaseno většinou?
  Pokud by jste si to chtěli odhlasovat, tak zřejmě 100 %, kdo mi zakáže něco co nezakazuje zákon? A jaký by byl postih od předsedy?
  Jistě máte ve výtahu ceduličku od výrobce (co je na ní?), kdysik byla zakázána třeba přeprava kočárků, kol.
  Dnes to tam již není. Důvod byl ten, že se poškrábal výtah, totéž kola, nábytek aj. Ale to je věc vlastníka výtahu.
  Jenže to co píše výrobce výtahu není právní norma! Přihlíželo by se k tomu, pokud by se něco stalo, že uživatel byl varován.
  Chce to odvahu.

  Vložil tata_FIDO, 4. Srpen 2020 - 11:48

  Osobní výtah slouží zejména k přepravě osob a lze jej využívat i k přepravě nákladu souvisejícího s bydlením (běžné nákupy, komunální odpad, drobné předměty, kočárky, invalidní vozíky).Je nutné dodržovat podmínky přepravy (výrobce výtahu), zejména pak výtah nepřetěžovat a netlačit násilím dovnitř objemné předměty, kvůli kterým má problém zejména zavírání dveří. Jinak se přeprava kola nevylučuje. Pokud však v domě existuje kolárna, tak by se kolo mělo uschovávat v takto vyhrazeném prostoru nebo pokud by v domě existoval samostatný prostor, lze si tento na úschovu kola pronajmout.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 4. Srpen 2020 - 8:29

  nehledejte oporu ve stanovách, ani v domovním řádu. i kdyby to tam vejboři nacpali, bylo by to protiprávní. rozhodující jsou podmínky přepravy stanovené výrobcem výtahu.

  Vložil zákaz1 (bez ověření), 6. Srpen 2020 - 23:54

  prdlajz! Přečti si ústavu a neblbni některým mozek! Znáš náš systém práva, síla právních norem?

  Vložil Justitianus, 4. Srpen 2020 - 8:30

  Samozřejmě je možno názor předsedy ignorovat. Proč se vůbec ptáte na takovou jednoduchou věc?

  Jako vlastník jednotky v domě jste vázán obsahem prohlášení (vlastníka budovy) a stanovami SVJ. Zákaz dopravy jízdních kol výtahem by mohl být uveden v řádně přijatých stanovách. Mimochodem: jakýsi „Domovní řád“ který není součástí stanov je pouze nevymahatelným kusem papíru.

  Máte ovšemže generální prevenční povinnost podle občanského zákoníku. Podle § 2900 zákona č. 89/2012 Sb. platí, že vyžadují-li to okolnosti případu nebo zvyklosti soukromého života, je každý povinen počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo na vlastnictví jiného.

  Právě stanovy SVJ mohou pro konkrétní dům určit „zvyklosti soukromého života“ pro užívání společných částí včetně výtahu.

  Justitianus

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".