Žaloba na neplatnost vyúčtování

Vložil Mirka Gazdíková, 12. Květen 2015 - 23:24 ::

Dne 30.4.t.r. jsem obdržela vyúčtování vody, topení a služeb za rok 2014. Vzhledem k tomu, že již dva roky jsou neplatné vodoměry na teplou vodu obrátila jsem se na ČMI, která pro několik porušených zákonů věc řeší ve správním řízení. Dne 11.5. jsem vyúčtování reklamovala. Žalobu si napíši sama, ale potřebuji vědět do kdy ji musím doručit soudu. Čekám na výsledek správního řízení. Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil janica, 13. Květen 2015 - 8:30

    Ten vodoměr na teplou vodu je ve Vašem vlastnictví? V našem domě nemáme žádný patní vodoměr na teplou vodu, ale vodoměr na studenou vodu, ze které se připravuje teplá voda. Ten je ale ve vlastnictví firmy, která dodává teplo. Co vás vede k tomu, že všechno je vina neocejchovaných vodoměrů? Sledovala jste si spotřebu vody v průběhu roku? Jak se provádí v domě vyúčtování? Asi máte velký nedoplatek. Vy ani nepočkáte na výsledek reklamace a hned podáváte žalobu?

    Vložil Mirka Gazdíková, 13. Květen 2015 - 10:07

    K Vašemu dotazu sděluji, že vodoměry jsou vlastnictvím majitele bytu a nejen, že sleduji spotřebu vody měsíčně, ale dokonce již několik let vedu boj s neschopným výborem o revizi a poté výměnu vodoměrů. Zdravím.

    Vložil levape, 13. Květen 2015 - 10:42

    Vážená, píšete, že vodoměry jsou majetkem vlastníka jednotky. Komu vodoměr patří tak ten také zodpovídá za to, že jsou pravidelně prováděny revize po pěti letech. Samozřejmě, že se jako všichni vlastníci můžete domluvit na jednom termínu revize a třeba i uhradit z účtu SVJ a následně rozdělit mezi vlastníky při vyúčtování služeb. Ale nejprve musí být dohovor všech vlastníků, na příklad na shromáždění. Pokud jste se na tom jako všichni vlastníci nedohodli, tak výbor SVJ neměl podklad pro to, aby revizi organizoval. Takže se nejedná o neschopný výbor SVJ, ale o neschopné vlastníky jednotek.

    Vložil jpinkava, 13. Květen 2015 - 11:06

    Osobně „neschopnost“ výboru spatřuji v tom, že připustil rozúčtování podle neověřených měřidel(dá se tolerovat nějaký ten měsíc, ale dva roky je moc) – měl zajistit rozúčtování náhradním způsobem, což by mohlo být pro většinu i nevýhodné a možná by vyvinuli větší iniciativu. „Domlouvání“ vlastníků by měl někdo také někdo iniciovat a koordinovat(u nás to dělá výbor). Myslím že tam, kde začne v SVJ rozdělování na „my a oni“, to je vždy na škodu věci a dříve či později na to „všichni“ mohou dojet.

    Vložil Evík, 13. Květen 2015 - 6:36

    Mirko Gazdíková, nevím proč se hned připravovat na soud.

    >„Obecná promlčecí lhůta je dle zákoníku tříletá a počíná běžet ode dne, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé (subjektivní lhůta). Právo může být uplatněno poprvé, pokud se oprávněná osoba dozvěděla o okolnostech rozhodných pro počátek běhu promlčecí lhůty, anebo kdy se o nich dozvědět měla a mohla. Pro majetková práva pak platí, že se promlčí nejpozději uplynutím deseti let ode dne, kdy právo dospělo, ledaže zákon zvlášť stanoví jinou promlčecí lhůtu (objektivní lhůta). Nově je stanovena možnost stran ujednat si oproti zákoníku kratší nebo delší (subjektivní) promlčecí lhůtu počítanou ode dne, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé, nejméně však v trvání jednoho roku a nejdéle v trvání patnácti let. Takovéto ujednání je však neplatné, pokud je sjednáno v neprospěch slabší strany, stejně jako ujednání kratší promlčecí lhůty, jde-li o právo na plnění vyplývající z újmy na svobodě, životě nebo zdraví nebo o právo vzniklé z úmyslného porušení povinnosti“</em

    Pořád je ale šance, že Vaše reklamace bude uznána jako oprávněná. Ale vzor žaloby, by asi spoustě lidí na tomto webu udělal radost. Hodně štěstí Evík

    Vložil Okolojdoucí (bez ověření), 13. Květen 2015 - 6:59

    Mirka bude asi notorická sudička. Již druhý den po podání reklamace chce podávat žalobu.

    Vložil Pub (bez ověření), 13. Květen 2015 - 2:08

    trotl „Jar“ je samozřejmě blb jak vyšitej, když jediný na co se zmůže napadat někho z udavačství. On si totiž spletl dobu i poměry kdy on sám byl udavačem.

    Je jasné, že pokud SVJ porušuje zákon jehož sankci následně zaplatí z příspěvků na správu, je potřebné a oprávněné ho tvrdým úderem srovnat do latě.

    Doufám že sem napíšete petit té vaší žaloby.

    Počítáte i s tím, že i CMI může vymlasknout správní pokutu SVJ?

    Žalobu doručte neprodlenně po skončení správního řízení. Nevím v čem vidíte problém.

    Vložil Okolojdoucí (bez ověření), 14. Květen 2015 - 15:03

    Proč se nemažou vulgární příspěvky jistého Puba?

    Vložil Jar (bez ověření), 13. Květen 2015 - 11:11

    Normálně Vaše příspěvky ignoruji, ale pokud píšete na mou adresu, to co píšete, tak Vám něco povím: nevíte o situaci v tom domě téměř nic, vychází najevo, že vodoměry patří vlastníkům, takže je situace asi poněkud jiná, než že „SVJ nevyměnilo vodoměry“, že?

    Blábolíte nesmysly a nestojí za to se jimi vůbec zabývat.

    Jar

    Vložil Mirka Gazdíková, 13. Květen 2015 - 10:28

    Děkuji za podporu a blíže uvádím, že boj ohledně vody vedu již řadu let a marně jsem několikrát žádala o revizi vodoměrů a poté výměnu. Neschopnost našeho výboru je tragédie. V případě pokuty od ČMI bych požadovala zaplacení statutárním zástupecem.

    Vložil lake, 14. Květen 2015 - 14:35

    Paní Gazdošová napsala: „… marně jsem několikrát žádala o revizi vodoměrů a poté výměnu“.
    Paní Gazdošová napsala: „… sděluji, že vodoměry jsou vlastnictvím majitele bytu“.

    Paní Gazdošová je majitelkou bytu, a je tedy také majitelkou svých vodoměrů. O jejich revizi či výměně rozhoduje pouze ona sama.
    Paní Gazdošová marně žádala sama sebe o revizi svých vodoměrů a poté výměnu.
    Bohužel marně. Paní Gazdošová nevyhověla paní Gazdošové.
    To je opravdu ošklivé.

    Zbývá jen odhalit, proč chce paní Gazdošová žalovat SVJ.

    lake

    Vložil Okolojdoucí (bez ověření), 14. Květen 2015 - 15:07

    Až paní Gazdošová dosáhne udáním SVJ sankce pro SVJ, tak ji bude SVJ žalovat, že si nevyměnila vodoměry, ač o to několik let sama se sebou bojuje. To je asi pravý cíl snažení paní Gazdošové.

    Vložil JaVa, 14. Květen 2015 - 15:20

    Opět jeden zářný případ toho, kdo byl léta zvyklý,že vše za něho vyřídí někdo jiný a najednou má majetek o který se sám neumí postarat.

    Vložil tazatel jaryn, 14. Květen 2015 - 14:06

    Jenom neschopní , nezodpovědní možná i nenormální lidé trpí léta neschopný výbor. Mirko proč nejsi ve výboru????

    Vložil Jar (bez ověření), 12. Květen 2015 - 23:36

    A SVJ jste něco řekla, tedy k neplatnosti vodoměrů, nebo jdete rovnou se žalobou na soud a „udáním“ na ČMI.

    Jar

    Vložil Mirka Gazdíková, 13. Květen 2015 - 0:47

    Upozornila jsem na neplatnost vodoměrů zápisem z kontroly hospodaření za rok 2014 jak výbor SVJ tak firmu, která provádí účetnictví.

    Vložil Jar (bez ověření), 13. Květen 2015 - 11:17

    Paní Gazdíková,

    že v SVJ a mezi lidmi panuje často nepořádek, to je pravda. Ale, jak sama píšete, patří vodoměry vlastníkům BJ, takže, kdo má nepořádek v domě, SVJ nebo vlastníci. Věc se má možná trochu jinak, SVJ zřejmě nemělo použít k rozúčtování náměry, ale jiný způsob, nejspíš bude ve vyhlášce, podala jste reklamaci vyúčtování v tomto duchu? Znáte tu vyhlášku a svá práva? Aby náhodou nevyšlo najevo, že jste stejně neschopná jako členové výboru, ono ne vždy je pravda tam, kde ji člověk vidí? V čem spatřujete problém, v prošlém ověření nebo v tom, že tyto náměry SVJ použilo.

    Vložil Evík, 13. Květen 2015 - 12:31

    V čem spatřujete problém, v prošlém ověření nebo v tom, že tyto náměry SVJ použilo.

    Obě pochybění jsou problém. To, že schopný a kompetentní výbor dopustil, že vodoměry jsou ve vlastnictví jednotlivých vlastníků, přeci taky o něčem svědčí.

    Evík

    Vložil jpinkava, 13. Květen 2015 - 14:23

    Koukám, že jste se rozjela, ale v tomto případě jste zřejmě poněkud vedle. To, že jsou vodoměry ve vlastnictví vlastníků BJ v našem SVJ např. vyplývá z „prohlášení“. Co byste poradila, že má náš výbor do doby ověření udělat? Každopádně v normálně fungujícím SVJ jejich „znárodnění“ bez dohody udělat nejde … My se teď spíš „dohadujeme“, zda vodoměry s rádiovým odečtem či obyčejné(repa­sované).

    Vložil Evík, 13. Květen 2015 - 14:40

    Osobně si myslím, že do doby než projde platné ověření měřidla není jediný důvod proč by měl výbor vůbec něco dělat. Může přeci rozúčtovávat podle náměru z platbých měřidel a je jedno kdo je jejich vlastníkem. Až platnost ověření propadne, tak každý vlastník bude určitě rád, když se vlastnictví k neplatného vodoměru zbaví. Co s neplatným vodoměrem?K čemu asi tak vlastníkovi bude? SVJ pak prostě nechá namontovat své vodoměry podle kterých bude rozúčtovávat a vlastník ať si ten svůj propadlý doma klidně vystaví do vitríny.SVJ mu přeci nic nevyvlastňuje.

    Evík

    Vložil jpinkava, 13. Květen 2015 - 16:28

    samozřejmě máte pravdu, ale reagoval jsem především na Váš úsudek „To, že schopný a kompetentní výbor dopustil, že vodoměry jsou ve vlastnictví jednotlivých vlastníků, přeci taky o něčem svědčí.“

    … no a to, že bez dohody SVJ vlastníkovi nic nenamontuje, že?

    Vložil lake, 13. Květen 2015 - 16:39

    Vážený pinkavo,

    SVJ si samozřejmě může pořídit vlastní vodoměry a namontuje je kam bude potřebovat. Vlastníci jsou povinni umožnit montáž.

    Vy asi patříte k těm neschopným členům výboru, o kterých se zde psalo, že?

    lake

    Vložil levape, 13. Květen 2015 - 18:26

    A to že jsou podle „prohlášení“ majetkem vlastníka jednotky nic neznamená ? To samé platí v našem SVJ o lodžiích. Již dříve jste se vyjádřil, že je vadné prohlášení. Ale co s tím jste neporadil. Přitom jsou vlastníci, kteří změnu ať u vodoměrů tak u lodžií nechtějí a považují to za „znárodňování“, jak již bylo rovněž zmíněno.Tak jak tedy postupovat, aby bylo vše podle práva? Jedná se o asi 80 SVJ ve městě se stejným problémem.

    Vložil lake, 13. Květen 2015 - 19:31

    Levape, Vy v tom plavete …

    Musíte porozumět tomu zásadnímu rozdílu,že Vaše lodžie je věc nemovitá, pevně spojená s domem. Kdežto vodoměr je jenom přístroj, který se může vymontovat, jestliže je už nepoužitelný, a předá se jeho majiteli.

    Ukazujete názorně popletené myšlení neschopných členů výboru.

    Opakuji tedy: SVJ ví, že musí řešit vodoměry, jinak by podle nich nemohlo rozúčtovat. Takže si v předstihu objedná a nechá nainstalovat vodoměry vlastní, které se umístí na společnou část vodovodního potrubí. Původní staré vodoměry vrátí jejich vlastníkům, ať si je třebas nechají pozlatit a vystaví v obývacím pokoji.

    Pokud někdo bude trvat na ponechání svého vodoměru na místě, namontuje se nový vodoměr vedle původního. Zvýšený náklad na takovou zbytečnou montáž ponese vlastník jednotky ze svého.

    Takto by se zachovali rozumní a schopní členové výboru. Vy to možná vidíte jinak.

    lake

    Vložil jpinkava, 13. Květen 2015 - 20:01

    lake, zbytečně to ženete do absurdity, nikdo netrvá na zmíněném kusu a montáži dvou vedle sebe… No a jestliže je vodoměr montován za uzavíracím ventilem bv BJ tak není na společné části, že? Jde také o to, že vodoměr má zpravidla delší životnost než 5 let a tak se to řeší obměnou za kalibrovaný („starý“ buď po kalibraci vyhovuje anebo se zrepasuje) – Vše se může řešit službou vlastníkům bez změny vlastnických vztahů. Ale závěr je jednoznačný, v BJ musí být „ověřená“ měřidla, aby se dalo podle jejich náměrů rozúčtovat.

    Vložil levape, 13. Květen 2015 - 19:42

    Možná, že v tom plavu. Ale tak jako jste neporadil s lodžiemi, tak neradíte ani s vodoměry. Princip je stejný: co podle prohlášení patří vlastníkovi jednotky a co je společné. A ty vodoměry jsou vlastníka jednotky, protože podle prohlášení mu patří vše za uzavíracím ventilem. A co je před ventilem je společné. Takže Vy radíte, vodoměr vlastníkům odebrat a nové (společné) umístit na společnou část potrubí ? Je to dost složité v tom našem provedení armatury rozvodů vody ale rozuměl bych tomu. Ale čemu nerozumím, to je jak vlastníkům, kteří se „svého“ vodoměru nechtějí zbavit vysvětlit tento způsob řešení.A opětovně prosím o Váš návrh řešení podle Vás"vadného" prohlášení, když jsou lodžie uvedeny jako majetek vlastníka jednotky. Opakuji, že Váš návrh by použilo celé město, protože prohlášení vlastníka je pro všechny privatizované domy stejné. Předem děkuji za návod řešení, ale upozorňuji, že vlastníci jednotek se svého majetku dobrovolně nevzdají a zasklenou lodžii používají jako součást bytu.

    Vložil Evík, 13. Květen 2015 - 18:53

    Dokud jsou vodoměry platné nic rozúčtování podle nich nebrání. SVJ také nic nebrání provést montáž vlastních vodoměrů. Každé dobré SVJ má přeci ve svých stanovách ošetřeno, jak se rozúčtuje, když vlastník montáž měřícího zařízení neumožní, či když neumožní odečet z takového zařízení. V čem pořád vidíte nějaký problém? Já žádné „znárodňování“ ať už platných či neplatných vodoměrů nikde nevidím. Odmontovaný vodoměr ať si vlastník klidně nechá a dá doma do rámečku. Nebo, ať si nechá klidně i ten prošlý a smíří se s tím, že spotřeba bude u něj řešena náhradním způsobem. Nikdo mu nic nechce „znárodnit“. Evík

    Vložil jpinkava, 13. Květen 2015 - 19:33

    Za rámeček si ho klidně dejte Vy … nebavíme se o „neumožnění“ tak proč tu pořád opakujete myšlenku, že SVJ bude vnucovat své „nové“ vodoměry(a ignorujete prohlášení) Řešení může být i takové, že si vlastníci objednají službu ověření vodoměru, SVJ jim tuto službu zajistí a naúčtuje(každému stejně) pokud ovšem SVJ vodoměry zakoupí a ponechá v majetku, rozúčtovává zpravidla dle podlahové plochy … co Vy na to?

    Vložil Evík, 13. Květen 2015 - 20:23

    Jpinkavo, proč to dělat jednoduše, když výboři jsou schopní vymyslet takové složité konstrukce. Co pořád máte s tím prohlášením vlastníka, v čem Vás to jako brzdí?? Vy jste opravdu statutár na „svém místě“, vy se SVJ určitě vyplatíte. Jen když Vám tu složitost ještě odhlasuje shromáždění. No co už schopní výboři podpoření stádem ovcí........skvělá kombinace.

    Evík

    Vložil jpinkava, 13. Květen 2015 - 20:54

    Poněkud překračujete rámec slušné konverzace, odpovězte k věci, Vaše pindy o ovcích a statutárech si nechte od cesty(nejste lake, tomu to toleruji:), víte toho příliš málo abyste mohla soudit, jestli se SVJ vyplatím. Jste schopná pochopit, že SVJ vlastníkům jako službu zařídí ověření měřidel, aniž by muselo měřidla vlastnit? Jste schopna pochopit, že SVJ zařídí vlastníkům kontrolu plynových spotřebičů (jako službu,)aniž by jim muselo dodávat nové? Jste schopná pochopit že SVJ zajistí vlastníkům opravu termoregulačních ventilů(jako službu)? Takže Evíku v klidu, ano?

    Vložil JaVa, 14. Květen 2015 - 8:07

    Pokud tyto „nadstandartní“ služby hradí páni „výboři“ ze svých peněz, „jako "sponzorský dar“,tak to tedy klobouk dolů.Pokud ovšem platí revize a opravy plynových spotřebičů z peněz jim svěřených, bez písemné dohody všech vlastníků bytových jednotek = 100% souhlas,tak se dopouštějí trestného činu dle § 220 zákona č. 40/2009 Sb., tedy porušení povinnosti při správě cizího majetku a koledují si o veliký průšvih.

    Vložil jpinkava, 14. Květen 2015 - 9:56

    původně jsem ji ž nechtěl reagovat, ale vidím že máte problém takže … … uvedené „nadstatdardní“ služby, které samozřejmě nespadají do „správy“ ovšem se společnými částmi úzce souvisí (dokonce to ani nebyl výmysl výboru, ale akceptovatelný požadavek na shromáždění SVJ – výbor k tomu jen vyčíslil náklad na službu-záloha pár korun). Pokud v domě děláme revizi spol.částí plyn.rozvodu, tak revizák následně pokračuje od ventilu i ke sporáku. Ve faktuře pak vyčíslí náklad na revizi a náklad na kontrolu spotřebičů, které patřičně zaúčtuje(správa domu a služba) No a v mezidobí(1× ročně se provede pouze prohlídka, ta se účtuje jako služba těm kteří mají plyn sporáky). A věřte, ač se (Vám) to asi bude zdát složité, zorganizovat to zabere relativně málo času a cca 2 telefonáty či maily, stejně tak rozúčtování… proč tedy ty pindy otrestných činech, sponzoringu apod. každý si platí co mu náleží. To že nechápete není můj problém ale spíš váš mindrák (proč „páni výboři“?) V závěru se omlouvám za off topic, ale dost mi vadí, že zde řada přispěvatelů neustále naváží do výborů a pak vzniká dojem, že statutáři jsou zloději, neschopové nebo všehoschopní manipulátoři apod.(ach ta naše „česká“ povaha) Dovedu si ovšem představit, že v řadě SVJ jsou závažné problémy, úmyslné porušování zákonů. Tam je třeba vůči takový členům výboru vyvodit zodpovědnost a z funkce odvolat. Jinak ale doporučuji více pozitivního přístupu a hlavně než půjdete „nadávat a podávat trestní oznámení“ si věc řádně ověřit. K cíli vede obvykle více cest … Já dost často slýchám jediný argument „ve vedlejším SVJ to jde a u nás ne …, v novinách psali …“ no a pokud požaduji věcné argumenty tak to obvykle končí „ty to děláš složité, tomu já nerozumím – ty jsi výbor starej se …“ " máme peníze ve fondu, tak proč bych to platil …" Vážení kritici vzpamatujte se, buďte více vstřícní a používejte ZSR, pak to možná bude i ve Vašem SVJ lépe fungovat.

    Vložil Evík, 14. Květen 2015 - 10:38

    jpinkava píše: Pokud v domě děláme revizi spol.částí plyn.rozvodu, tak revizák následně pokračuje od ventilu i ke sporáku. Ve faktuře pak vyčíslí náklad na revizi a náklad na kontrolu spotřebičů, které patřičně zaúčtuje(správa domu a služba) No a v mezidobí(1× ročně se provede pouze prohlídka, ta se účtuje jako služba těm kteří mají plyn sporáky). A věřte, ač se (Vám) to asi bude zdát složité, zorganizovat to zabere relativně málo času a cca 2 telefonáty či maily, stejně tak rozúčtování… proč tedy ty pindy o trestných činech, sponzoringu apod.“

    Já nepindám, já před Vámi smekám.Probereme ten Váš „sponzoring“ podrobně.

    Příjde Vám faktura za revizi, kde revizor oddělil fakturované částky za revizi spol. plyn. částí v domě a kontrolu plynových spotřebičů u některých vlastníků v jejich bytě. Ta část faktury, za kontrolu plyn. spotřebičů v bytě jde tedy celá za jednotlivými vlastníky. Je třeba vlastníkům tyto náklady a to jednotlivěvyčís­lit , sdělit a vybrat od nich patřičnou částku, která v součtu sedí s částí faktury za revizi. Takže to obnáší, zaúčtování, přeúčtování a vytvoření pohledávek za jednotlivými vlastníky, kteří si službu objednali, následně kontrola plateb případně vymáhání. A to celé dělá výbor z čistého altruismu. Fakt před Vámi smekám. V baráku kde je 100 vlastníků a tuto službu si objednalo např. jen 40– nebo i 100% vlastníků je to vytvoření 40 či 100 jednotlivých pohledávek za vlastníky.
    Mě to tedy nepříjde jako málo práce. Věřte mi, že dobře vím o čem mluvím. Opravdu si myslíte, že nejde o sponzoring, pokud jste dodržel výše uvedený postup, který jediný je možný, pokud nechcete „okrádat“ vlastníky, kteří doma plynový sporák nemají. Pane jpinkavo, Váš výbor účtuje sám a nebo má nato firmu? Kdo tyto účetní operace zaplatí? Přeúčtujete je zase jen vlastníkům plyn. sporáku? Ano někdo si vystačí jen ze ZSR, a já se mezi ty kdo používají ZSR rozhodně počítám.

    Evík

    Vložil levape, 14. Květen 2015 - 17:52

    Přece není žádný problém tu kontrolu oddělit a naúčtovat těm vlastníkům při vyúčtování služeb za příslušný rok.(tedy pokud s kontrolou spotřebiče souhlasili).

    Vložil Evík, 14. Květen 2015 - 18:33

    To nezpochybňuji v žádném případě. Ale stále se motáme v kruhu. Ve vyúčtování služeb má vlastník ty služby, o které se stará výbor a patří do správy domu a pozemku. Toto nepatří pod správu domu a pozemku, jde o nadstandardní službu, kterou může výbor pro vlastníky udělat a ani mu nic nebrání to přidat do ročního vyúčtování služeb. Vytvoří za každým jednotlivým vlastníkem, který si tento nadstandard objednal pohledávku a vyúčtuje jí. Pokud to celá dělá výbor ve své režii, dobrovolně a rád je to o.k. Pokud z této nadstandardní služby, ale vzniknou další marginální náklady např. právě na toto rozúčtování a tyto náklady nejdou jen za těmi vlastníky, kteří si nadstandard objednali, už to o.k není. Evík

    Vložil jpinkava, 14. Květen 2015 - 11:22

    jsme SVJ o 32 BJ z toho 8(1+1)nemá zaveden plyn (ti samozřejmě platí je příspěvek na správu a pouze na revizi se podílejí dle PP) ostatních 24 se dohodlo, že se roční kontroly plyn.spotřebi­čů(=vizuální kontrola potrubí, hadice, uzávěru a „očichání“ spojů detektorem úniku plynu) provedou cestou SVJ – k tomu skládají měsíční zálohu (10Kč), vyučtování je 1× za rok stejně jako ostatní služby. Stejně tak SVJ zajišťuje základní nabídku kabel.TV(je to levnější než individuálně). Službu odebírá 28 BJ … Jen podotýkám, že kompletní správu(vč. účetnictví, rozúčtování a daní si děláme sami bez správce – využíváme vlastní poteciál a hlavně se samovzděláváme, k čemuž posloužil i tento web)… V tuto chvíli rekonstruujeme­panelák s nákladem cca 9 mil.Kč (s částečným úvěrem od SFRB …).Nepíšu to kvůli smekání klobouku, ale spíš pro příklad že výbor dokáže s přispěním některých vlastníků udělat značný kus práce s minimálními náklady (samozřejmě i s drobnými chybami, které se ale většinou dají napravit). Dávám ale za pravdu, že to obzvlášť teď zabere dost času … a že po některém napjatém období mě nezdraví půl domu. Všem ale opakuji, vážení, děláme to především pro sebe a za naše peníze, a proto není žádné my a oni. ZSR zatím vítězí i když za všechno může předseda:-).

    Vložil Evík, 14. Květen 2015 - 13:53
    Pane jpinkavo, nebudu Vám už tu Vaší pravdu vyvracet. Jen tak mimochodem starost o rozvody a údržbu STA v domě,tak to zrovna jednoznačně patří pod správu domu a pozemku. Rozhodně to není na individuálním rozhodnutí jednotlivých vlastníků zda na to přispějí či ne. Nepochybuji o Vašich dobrých úmyslech ani o tom, že děláte jen to co vlastníci chtějí. O zákonnosti Vašeho snažení však vážné pochybnosti už mám. I já chodím na tento web především pro informace. Snažím se také vzdělávat, ale na rozdíl od Vás se potencionálním problémům raději vyvaruji. Vybírejte si dále zálohy od vlastníků na služby, které nepatří pod správu a domu a pozemku, účtujte si ty zálohy jak Vám spokojení i nespokojení ovčané dovolí. Napadlo mě však pro Vás jedno zjednodušení, a třeba Vás pak bude v baráku zdravit více než půlka spolubydlících.
    1. 1.Hodný předseda zajistí nadstandardní službu (očichání plynového sporáku) pro 28 vlastníků.
    2. 2. Plynový komisař zkontroluje lidem hadičky od sporáku a každému doma ihned vystaví daňový doklad na tuto kontrolu
    1. 3. SVJ nebude účtovat o službě, která nepatří pod správu domu a nebude toto vůbec vykazovat ve svém účetnictví.
    2. 4. SVJ obdrží od plynového komisaře pouze fakturu za kontrolu rozvodů na spol. částech domu a v bytech k plynovým hodinám.
    Přeji hezký den a ať se Vám dílo daří Evik
    Vložil jpinkava, 14. Květen 2015 - 15:11

    očividně jste nic nepochopila ani to že pravda není ani Vaše ani moje… O to více a tak obdivuji Vaše sebevědomí, se kterým zde vystupujete. Osobně se jen snažím trochu vylepšit pověst výborů SVJ na které se zde tak houfně nadává. Věřím, že se dělá(i něco navíc)pro vlastníky v naprosté většině SVJ, jen se o tom nemluví a někteří si toho ani neváží. Kritika a nadávání jde každému lépe.

    a jen pro pořádek – např. rozvod kabelové TV ani STA není u nás uveden v prohlášení takže se žádná správa nekoná … Odběr TV signálu od KTV je ovšem služba, kterou nemusí odebírat všichni … to byste mohla vědět pokud se mě snažíte poučovat. Představte si, že v našem SVJ dokonce poskytujeme službu rozložení splátek za rekonstrukci (pro 20 vlastníků, individuální dohody a spl. kalendář), to proto, že si SVJ muselo vzít na část rekonstrukce úvěr. No nic, zanecháme tedy již neplodné diskuse a ať si zdejší čtenáři udělají vlastní závěr. Jen pokud ještě někdo další spatřuje v tom, co jsem uvedl nezákonné praktiky, rád si jeho názor přečtu. (některé složitější věci se těžko vysvětlují v rámci fóra s minimem informací)

    Vložil Evík, 14. Květen 2015 - 17:31

    Omlouvám se Vám netušila jsem, že STE u Vás není. I u nás máme jiné poskytovale TV např. UPC a PODA NET TV. A výboru je naprosto šumák kdo z vlastníků má u těchto poskytovalů objednanou jakou službu. Výbor se stará pouze o STA. Nesnažím se Vás poučovat. Proti gustu žádný dišputát. Nemám ráda hesla tipu není žádné my a nebo oni, děláme to pro sebe.
    Starám se jen o své a to samé očekávám i od druhých.Od statutárního orgánu neočekávám žádnou placenou či neplacenou nadstandardní službu. Stačí mi když výbor dělá co dělat má a nesnaží se omezovat mé vlastnická právo žádným způsobem. Evík

    Vložil jpinkava, 14. Květen 2015 - 19:17

    ono to je taková forma „schízy“, proto se nemůžeme shodnout. Vy se staráte o své, ale já také, každý jiným způsobem. Jsem sice statutár, jsem však i vlastník, takže já to opravdu také dělám(e) i pro sebe. Proto jsme odmítli nabízené služby bývalého správce (ano i my pobíráme odměnu a hradíme si náklady, ale je to méně než se správcem), na výměnu žárovky či upadlou kliku se nezveme firmu, uklízíme si sami. Výbor si na každou kravinu nenajímá advokáta, daňová přiznání, hlášení ZP,FÚ podat elektronicky rovněž není problém. Účetnictví vedeme v Siplu, rozpočty a operativní evidenci v Excelu, máme web … Ono když se ten systém rozjede, pak už to není takový problém udržet v chodu (bavíme se o 32 BJ ne o stovkách nemáme problém s neplatiči to samozřejmě není zásluha výboru …).Má to nespornou výhodu je o všem přehled, žádný správce nám nevěší bulíky na nos a nemusím(e) se tolik bát zodpovědnosti, v penězích je pořádek. Řadu věcí, která zde zazněla jsme už uvedli do praxe (zejména při rekonstrukci) a ono to funguje (byly těžké dohady o oknech, úvěru a zajištění jeho splácení apod.. ale ke konečné dohodě muselo dojít …) Píši o tom i proto, že nepatřím(e) mezi salónní teoretiky, ale z praxe konkrétního SVJ v Táboře (www.svjtabor.cz)… Všem, kteří to vydrželi číst do konce, přeji hezký večer.

    Vložil Evík, 14. Květen 2015 - 21:02

    Proshlédla jsem si Váš web. Klobouk dolů před Vámi. Pěkně vybydlený panelák a moře práce. Předpokládám, že v domě budou asi bydlet jen vlastníci našinci, žádní cizí státní příslušnici, či nájemníci (vlastníků). I já mám své zkušenosti z reálného života. Stejně tak jako Vy jsem vlastník a jsem i statutár. Ale ne v jednom SVJ. Ale zřejmě máme každý jiné zkušenosti. Vy na problém hledíte a prožíváte ho pouze z jednoho pohledu a to z pohledu statutára. Zkušenost vlastníka, který marně bojuje s neschopným nebo spíše všehoschopným výborem Vám asi chybí. A v tom je ten nejpodstatnější rozdíl mezi námi. Hodně štěstí a ať se dílo daří.

    Evík

    Vložil JaVa, 14. Květen 2015 - 15:21

    I přesto smekám před Vaší odvahou a držím palce. Z toho nezdravení si nic nedělejte,nejste v tom sám.

    Vložil JaVa, 14. Květen 2015 - 10:23

    Vše je věc názoru,nebo jak zde uvádíte používání ZSR.Vy zde prosazujete „akceptovatelné“ požadavky všelidového shromáždění a já se zase raději držím litery zákona.Budoucnost rozhodne za nás.Přeji hezký zbytek dne.JaVa

    Vložil Evík, 14. Květen 2015 - 9:33

    Někteří výboři mají neskutečný talent komplikovat si život. Se vším co je nad rámec správy domu a pozemku je může vlastník vypoklonkovat ze svého bytu. V případě bytových vodoměrů, které zůstanou ve vlastnictví majitelů, si pak výbor jen zbytečně zkomplikuje život. Popřípadě vytváří časovanou bombu s problémy do budoucna. Je lepší najít trvalé řešení, které je zákonné a zároveň přijatelné pro všechny. Výboři navíc zastávají názor, že i když se dopouštění protizákonného jednání (služby nad rámec správy domu a pozemku), tak když je to v zájmu kvalifikované většiny, která se vyjádřila na shromáždění vlastníků, tak vlastně žádný zákon neporušují protože to většina chtěla a menšina se musí podřídit. Viz. například názory paní rokycanové na tomto webu. Evík

    Vložil Evík, 13. Květen 2015 - 22:09

    jpinkava

    chápu, že někteří statutáři nechápou co je jejich starost a co ne. Jsem schopná pochopit, že se někde výbor stará i o kontrolu plynových spotřebičů ovčanů v jejich bytech, jak píšete. Nevím, ale zda chápete, že tyto rozhodně nadstandardní služby nepatří pod správu domu a pozemku. Asi by se mi takový servis od výboru také libil, obzvlášť kdyby ho výbor dělal z čistého altruismu. Leč skutečnost je většinou úplně jiná. Na mém názoru, že ovčasné schválí statutárům kde jakou pitomost se stále nic nemění.Ovčasné většinou schvalují to co výboří vymyslí. jpinkava, omlouvám se pokud jsem nebyla schopná Vaší složitou konstrukci, jak věc s vodoměry řešit, dostatečně ocenit.

    Evík

    Vložil jpinkava, 13. Květen 2015 - 17:18

    no to jste mi to nandal, odpovídal jsem Evíkovi :-) Nevím zda patřím mezi neschopné, žalobu na mě zatím nikdo nepodal. Ovšem pořád se točíme kolem toho, že o montáži musí někdo rozhodnout a výbor to zřejmě bez usnesení shromáždění asi těžko rozhodne. Pokud si bude mít vlastník vodoměr ověřený, proč SVJ bude montovat nový? Nicméně v úvodním dotazu šlo o něco jiného, že? Možná, že dotyčná paní vede hlavně „boj s výborem“ a o vodoměry jde až v druhé řadě. Ne každý přizná barvu :-) … a co na to ostatní vlastníci?

    Vložil JaVa, 13. Květen 2015 - 17:35

    Pokud chce výbor konat s péčí řádného hospodáře,tak po skončení platnosti vodoměrů ,které byly majetkem vlastníků bytových jednotek, nechá namontovat na náklady SVJ do všech bytových jednotek své vodoměry :1.stejného výrobce 2.stejné třídy přesnosti 3. ve stejné poloze 4.umístěné,tak aby byly snadno přístupné a samozřejmě se souhlasnou dobou platnosti.Jelikož se musí bytové vodoměry ze zákona měnit každých pět let a nedodržení je sankcionováno,tak k jejich výměně souhlas shromáždění výbor nepotřebuje.Ze zákona je totiž povinen(tak jako každý vlastník) vzniklým škodám vždy předcházet a nastolit všem vlastníkům rovné podmínky.

    Vložil X (bez ověření), 13. Květen 2015 - 22:04

    „1.stejného výrobce 2.stejné třídy přesnosti …“

    Může to mít nějaký smysl, ale není to nutné. Vodoměry mohou být různé i různě staré. Důležité je jen to, aby měly platné ověření. Každý ověřený vodoměr měří plus mínus stejně. Proto se to ověření dělá. Jestli mu je 5 nebo 25 let je úplně jedno.

    Vložil jpinkava, 13. Květen 2015 - 17:46

    Tak to už vaříte z vody… může o tak být, ale nemusí(vlastnic­tví,dohoda o způsobu rozúčtování), stejně tak jako IRTN. Vidím, že péčí řádného hospodáře se dá zdůvodnit. Možná by se to dalo aplikovat i na jiné části dosud ve vlastnictví vlastníků BJ třeba, plynový sporák :-) … taktéž mi uniká, jaké škodě předcházíte, pokud se vlastníci dohodnou na jiném způsobu rozúčtování. Ale to už jsme jinde …

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".