žádost o kompenzaci

Vložil OF, 20. Duben 2022 - 15:27 ::

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na následující situaci. 21 bytů s vlastním dožívajícím turbo kotlem. Vzhledem k ukončení prodeje a přechodu na kondenzační kotle jsme vysoutěžili dodavatele na výměnu společných kouřovodů. Jeden byt v horním patře nechtěl(možná nemohl, ale spíš nechtěl) čekat na realizaci a požádal si o možnost udělat si svůj vlastní komín. Vysloveně řekl, že si to sám zaplatí. A udělal. Nyní jsme vyměnili společné kouřovody pro zbylých 20 bytů a to z fondu dlouhodobých záloh. Majitel onoho bytu nyní přišel se žádostí o kompenzaci (vrácení nebo snížení záloh) o částku, která se ušetřila na jeho bytu. Fakticky se skutečně tato částka ušetřila, ale netuším jestli něco takového lze, pokud ano, tak jakým způsobem to lze udělat?

díky moc předem za komentáře a názory. Ondřej

  • společné části
  • komín

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil prujem (bez ověření), 20. Duben 2022 - 22:14

Úplně jednoduše:

nechte všech zbylých 20 bytů, nechť vloží do fondu dlouhodobých záloh podíl na faktuře dodavatele kouřovodu a je to nejčistší řešení, nebude se muset nic tomu jednadvacátému kompenzovat :-)

Mimochodem, o jakou částku na jeden byt se jedná? To asi nebude nic horentního, za kus plastové trubky – to jsou koaxiální nebo jednoduché trubky?

Ps: pokud byste skutečně přistoupili ke zpronevěře, proč ne, když si to odhlasujete a kde není žalobce, tak mu vraťte ušetřenou částku, ale jen do výše nákladu, co on prokáže. Jestli mi rozumíte :-)

Neboli pokud by jeho komín vyšel na 3000,– a on měl doklady jen na 2000,– no tak dostane jen 2000,–

Vložil OF, 26. Duben 2022 - 10:42

Ono je to trochu komplexnější a možná současně odpovím i na druhou reakci v této diskuzi.(obvinění ze zpronevěry)

Jedná se o společné komíny pro všechny byty nad sebou (tj 3 nebo 4 byty podle uspořádání) a celkem 6 komínů v baráku. Protože se muselo přejít z dosluhujicích turbo kotlů na kondenzační tak bylo třeba změnit vložku. Ty nejsou kompatibilní takže nelze provozovat oba typy kotle současně (na jednom komínu) tak se muselo synchronizovat a kotel si museli vyměnit všechny byty a současně udělat komín. (jinak hrozilo, že první komu doslouží turbo kotel, a protože ho nesežene (a kondenzační nemůže připojit, tak nebude topit). Toto se vše diskutovalo a odsouhlasilo. Postup byl, že se vyndal společný vertikální kouřovod a vzniklým prostorem se natáhli separátní kouřovody od každého bytu (kondenzační kotel má jiné parametry na odtah a kouřovod může být delší) Toto řešení bylo výrazně levnější než převložkovat svislý komín a dole u jeho paty řešit stavební úpravy v 6ti bytech (pro odtok kondenzátu). Toto celé martyrium jsme řešili se všemy členy SVJ. Nicméně jeden už nevydržel a udělal si to v předstihu sám (tím že je v hodním patře tak to šlo. V podstatě si vyboural na střechu svůj vývod).

V jeho případě byla cena za tuto výměna kolem 19ti tisíc. (cena byla narůstající s délkou, tj výměna u spodních bytů byla dražší). A těch cca 19tisíc je částka o které se nyní bavíme. Tu jsme my (SVJ) ušetřili tím, že on si udělal svůj komín. A tu on nyní nárokuje.

Vložil Alyk (bez ověření), 26. Duben 2022 - 12:25

Však jste napsal: “ Vysloveně řekl, že si to sám zaplatí” tak co nyní řešíte?

Anebo tím, že si udělal svůj komín, a nejspíše tím zabral půdní prostory na úkor ostatních svou trubkou, tak něco ušetřil společenství a ostatním?

NE. Za mě by si svou trubku měl platit od svého kotle kaźdý sám a měla by vést komínem a ne nadivoko přes půdu, kde to do budoucna bude omezovat.

Vložil OF, 26. Duben 2022 - 19:41

Ano, řekl že si to zaplatí sám a udělal si to sám. Ale teď, když se udělalo ze společných peněz ostatních 20 bytů, tak se dožaduje aby se na to nepoužili jím zaplacené peníze do fondu záloh, resp. aby se mu o to snížili zálohy, prostě aby to on neplatil ostatním, když už si to sám sobě jednou zaplatil.

máme plochou střechu, takže neomezil ani nezabral žádný prostor atd.

Ideální řešení by bylo aby si každý platil svůj komín, ale protože každý musel koupit nový kotel za cca 60–70tis a kdyby spodní byty měli platit dalších cca 25tis za komín, tak bychom to nedokázali realizovat. Ty kterým to ještě fungovalo by to odkládali a tím blokovali ty u kterých to už „hořelo“. Ono se to těžko popisuje ale byl to dlouho a těžce hledaný kompromis.

Vložil Justitianus, 27. Duben 2022 - 11:41
OF, tato diskuse nikam nevede. Už jednou jsem Vám napsal, že Váš dotaz je nesrozumitelný (vložil Justitianus, 20. Duben 2022 – 16:02). Bohužel nevěnujete pozornost tomu nejdůležitějšímu – a to jsou vlastnické vztahy. Rozhodující je pouze toto:

Kdo je vlastníkem všech těch rour v domě?

  1. Jsou všechny roury od kotlů společnými částmi domu, včetně roury zaplacené panem X? Co je o tom uvedeno v prohlášení?
  2. Nebo jsou společné pouze roury které nechalo zřídit SVJ, a roura pana X není společná? Co je o tom uvedeno v prohlášení?
  3. Nebo snad roury které nechalo zřídit SVJ nejsou v prohlášení vůbec uvedeny, takže není jisté zda jde o novou společnou věc, nebo je vlastníkem rour SVJ, nebo je vlastníkem každé jednotlivé roury ten vlastník, z jehož bytu roura vychází?

To jsou zásadní otázky. Teprve až si v tom uděláte jasno a odpovíte, můžete ode mne dostat nějakou použitelnou radu. Zatím mohu nastínit jen tři obecné úvahy (ovšem ani jedna z nich nemusí být správná a použitelná pro vaši situaci).



[A]   Pokud si každý vlastník pořídil svou rouru za své peníze, pak pan X nemá nárok na nic a vy mu samozřejmě nic neproplatíte!!! To platí bez ohledu na to zda jim ty roury zařídilo a hromadně objednalo SVJ.
Jestliže SVJ ty cizí roury uhradilo z jejich přeplatků na správu domu, pak samozřejmě pan X má také nárok na vrácení svého přeplatku. S jeho rourou to nemá nic společného. A je bezvýznamné kolik ho stálo pořízení nějaké roury.
[B]   Pokud roury jsou společné a jen roura z bytu pana X zůstává v jeho vlastnictví, pak mu samozřejmě nic neproplatíte!!! Šlo by o zpronevěru prostředků SVJ. To je jako byste se ptal, zda máte některému vlastníkovi proplatit jeho nový televizor, nebo chladničku!
Se souhlasem ostatních vlastníků jednotek si pořídil vlastní „soukromou“ rouru. Nemá nárok na nic.
[C]   Pokud roura z bytu pana X je společnou částí domu (vzdal se jejího vlastnictví a je to zapsáno v prohlášení), pak má nárok na rozdíl mezi nákladem který společenství skutečně vynaložilo na pořízení rour a nákladem který by muselo vynaložit kdyby součástí zakázky byla i roura z bytu pana X.
Pan X plnil za SVJ to, co společenství mělo plnit samo. SVJ se tedy na úkor pana X bezdůvodně obohatilo. Zákonný nárok pana X se vyrovná v penězích (§ 2991, § 2999 občanského zákoníku).

Justitianus

Vložil OF, 27. Duben 2022 - 11:44

Upřímně jsem neměl ponětí o existenci něčeho jako je prohlášení. Ani jsem ho nedohledal v dokumentaci k bytovému domu, takže jsem zažádal o jeho opis na katastrálním úřadu. Takže nyní nevím, co přesně je v tomto dokumentu uvedené, ale každopádně (pokud tomu dobře rozumím) tak tam změna tohoto vlastníka nebude zanesena.

Děkuji za váš podrobný popis. Jakmile budu vědět obsah prohlášení, tak bych se případně k diskuzi vrátil.

hezký den přeji OF

Vložil * (bez ověření), 27. Duben 2022 - 12:51

Neměl jste ponětí o prohlášení vlastníka? To je značně nepravděpodobné, neboť jste se sepisu prohlášení buď při vymezení jednotky účastnil, a nebo jste se s prohlášením seznámil při nabytí již vymezené jednotky. O prohlášení tak víte buď od vymezení jednotky, nebo od nabytí jednotky.

Vložil radka2222 (bez ověření), 27. Duben 2022 - 12:37

vzhledem k tomu, že netušíte, co je prohlášení,tak asi statutár nejste, ne?

Vložil OF, 27. Duben 2022 - 12:54

Ano, jsem. Doposavad jsme žádné stavební úpravy neřešili (jsme relativně nový dům), takže na téma „prohlášení“ jsme narazili až teď.

Vložil radka2222 (bez ověření), 27. Duben 2022 - 13:41

jsme relativně nový dům, a v dotazu uvádíte: 21 bytů s vlastním dožívajícím turbo kotlem. co je u vás nový dům?

Vložil OF, 27. Duben 2022 - 13:45

13 let starý. Ano, přijde mi jako relativně nový, ale předem říkám, že neznám ani definici „nového domu“, až na mě bude někdo útočit.

Vložil radka2222 (bez ověření), 27. Duben 2022 - 14:01

a jak dlouho jste statutár? jak jsem už psala, KDO a CO převzal od developera, když vzniklo SVJ? to nikoho 13 let nezajímalo, jaké nebytové prostory v domu jsou a jaké mají dle prohlášení využití? pokud máte přilehlé pozemky, jak mají být využívány? Jaké části slouží k výlučnému užívání? a to chcete řešit nějakou „kompenzaci“ když ani nevíte čí co je a kdo co užívá?

Vložil radka2222 (bez ověření), 27. Duben 2022 - 13:36

prohlášení neřeší zdaleka jen stavební úpravy. je to nejdůležitější dokument, který k domu patří a bez jeho znalosti by neměl ani vlastník byt koupit, natož aby o jeho obsahu nevěděli statutáři. to jste psali stanovy, aniž jste měli povědomí o tom, co je v prohlášení o domu uvedeno? odvážní teda :-(

Vložil * (bez ověření), 27. Duben 2022 - 13:02

Takže jste statutár, ale nejste vlastník. Protože jako vlastník byste o prohlášení vlastníka nutně věděl.

Jako statutár profesionál byste ovšem o prohlášení vlastníka měl vědět rovněž.

Vložil OF, 27. Duben 2022 - 13:35

Jsem vlastník. Prohledal jsem smlouvy k bytové jednotce a tam jsem prohlášení nenašel. Jednalo se o nový byt, tj smlouva je od developera. Nechal jsem prohledat i jiné vlastníky a nikdo zmíněný dokument nemá.

Vložil Alyk (bez ověření), 27. Duben 2022 - 22:09

Polud neni prohlaseni ve Sbirce listin, ani u vyboru a byvaleho vyboru SVJ, tak vam jej okopiruji na Katastru :-)

Vložil radka2222 (bez ověření), 27. Duben 2022 - 13:38

kdo od developera převzal správcovství? co mu developer předal? nebo je stále správcem? ale to vy vlastně nevíte, protože neznáte prohlášení :-( jak jste přišel k tomu, že jste statutár? komu developer předal projektovou dokumentaci a ostatní listiny k domu?

Vložil OF, 27. Duben 2022 - 14:06

Nevím zda jste mi přišla poradit nebo rýpat. Všechnu dokumentaci, kterou převzalo první osazenstvo výboru, jsem já později zdědil. V Té jsem prohlášení nenašel.

Vložil radka2222 (bez ověření), 27. Duben 2022 - 16:11

víte, mě nikde nepřestane udivovat odvaha lidí svěřit svůj mnohdy největší majetek, v současné době v řádu milionů korun, svoji střechu nad hlavou, do rukou někoho, kdo tomu vůbec nerozumí. a ještě víc mě udivuje odvaha těch statutárů, kteří tím, že funkci přijmou, deklarují, že mají potřebné znalosti a předpoklady funkci řádně vykonávat, i když ví, že v případě škod, které svými nevědomostmi způsobí, tyto uhradí ze svého. a k tomu, jestli rýpu, nebo radím – radit nelze, když nevíte základní fakta.

Vložil Alyk (bez ověření), 27. Duben 2022 - 4:58

V tom případě, když se nebojíte, že on provrtal střechu a tedy společnou část budovy a bude vám tam časem zatekat, a vyvolá to další náklady z “FO” a kdy vám je i jedno, že on něco řekl a pak to mění, tak co přesně řešíte za problém?

Na shromáždění si odhlasujte co chcete a to co odhlasujete, tak to i budete mít. Nevidím v tom problém odhlasovat si částku, která bude “kompenzována” panu X, za provedení “opravy Y”, formou slevy z plateb do FO, spolu s vypracováním platebního kalendáře pro něj nebo cokoliv (vyplatit mu na účet sumu XXXX z FO).

Pokud ten váš kompromis odhlasujete 100% hlasy, no tak to budete mít i 100% správně a NIKDO to nebude moci napadnout a budete 100% z obliga.

Za mě by stačilo, aby to odhlasovali všichni na usnášeníschopném shromáždění.

Takže co přesně řešíte? Jak naformulovat hlasovací otázku? Máte ty hlasy/souhlasy? Jste ve výboru? Nebo někdo brojí proti a koumáte jak to udělat anebo jste ten co chce kompenzaci nebo jaká je situace?

Jak říkám, se 100% hlasů si klidně odhlasujte zlatý kliky a vánoční dárky, krmení pro opici aj. takže i dárek/kompenzaci pro vlastníka, co si udělal svůj komín a nevidím v tom problém, protože se 100% hlasy nemůže ani v budoucnu být žalobce, tedy pokud se do doby vyrovnání kompenzace nezmění nějaký vlastník v domě.

Ps: Anebo si odhlasujte, že zbylí vlastníci se složí v poměru svých spoluvlastnických podílů panu X na tu sumu 9000 Kč (tedy každý v průměru 1/20 anebo každý 450 Kč) a půjde to úplně mimo SVJ.

Vše je o tom, nakolik je to vůle všech. Ale zase kdyby byla 100% vůle, tak byste to neřešil tady, nějakých bagatelních v průměru 450 Kč na byt, žejo?

Vložil OF, 27. Duben 2022 - 7:39

Díky za komentář. Jde mi o to zda je to správné, aby to nebylo právně napadnutelné (100% hlasy nedostane, to je nereálné) a taky jestli je toto (že se z fondu dělají nějaké kompenzace) běžné. Nechtěl bych aby to byl precendes pro nějaké další nároky na kompenzace. Pokud kompenzaci hlasování členů SVJ zamítne, tak má šanci uspět v případném soudním sporu?

(celkem u něj mluvíme o cca 19ti tisících, žádný byt nebude chtít dát sousedovi téměř tisícovku z kapsy) díky OF

Vložil Alyk (bez ověření), 27. Duben 2022 - 22:04

Nemá. Řekl, že si to zaplatí sám.

Měli jste mu udělat průduch tak, jako ostatním, tedy společným komínem a byl by klid.

Co když jednotku prodá?

Ps: určitě není běžné, aby se dělala nepředjednaná kompenzace, když si řekl, že si to zaplatí sám, je to zaprotokolováno v zápisu.

Nechal bych hlasovat o tom, zda se vůbec o kompenzaci z tohoto důvodu bude hlasovat.

Vložil Justitianus, 20. Duben 2022 - 16:02

Váš dotaz je nesrozumitelný.

Kouřovod je volně vedená roura, která spojuje přírubu (spalinové hrdlo) kotle se sopouchem na komínovém tělese. Kouřovod zpravidla není společnou částí. Je ve vlastnictví vlastníka spotřebiče. Nechápu proč jste hradili kouřovody ze společných prostředků na správu!

To vypadá na první pohled jako zpronevěra. Nenapsal jste ovšem to nejdůležitější: co o kouřovodech praví prohlášení. Co tedy míníte pojmem „společné kouřovody“? Jsou ty plechové roury popsány v prohlášení jako společné části? S něčím takovým jsem se ještě nesetkal.

Justitianus

Vložil Hubert (bez ověření), 22. Duben 2022 - 9:35

Komin ci sopouch je vetsinou soucasti stavby, nikoliv soucasti bytove jednotky

Doba kdy to vedlo po fasade je uz davno pryc.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".