Vznik SVJ v novostavbě

Vložil KaKm (bez ověření), 18. Květen 2017 - 19:15 ::

Dobrý den, prosím o radu. Na podzim loňského roku jsme se přestěhovali do novostavby, všchni majitelé bytů jsou zde tedy noví. Správu domu vykonává najatá firma. Při podpisu kupní smlouvy nám bylo řečeno, že v nejbližším možném termínu bude svoláno SVJ. Dosud k žádnému pokroku nedošlo, řada majitelů není se správou domu spokojena. Na můj dotaz, kdy se tedy první schůze plánuje,mi bylo sděleno,že někdy na podzim. Je standardní/ ze zákona možné, aby se první schůze konala až rok po převzetí bytů jejich majiteli? Předem děkuji za odpověď.

  • vznik svj

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil osma, 22. Květen 2017 - 15:44

KaKm,

o založení a vzniku SVJ dle NOZ bylo na tomto portále napsáno již vše, a většinou přesněji než v této diskusi.

SVJ se založí schválením stanov, par 1200 odst 1) NOZ, tzn. že např. SVJ může skutečně založit i developer. SVJ vzniká dnem zápisu do veřejného rejstříku, par. 1204 NOZ, tzn. již je nutné jednání statutárního orgánu. Vaše SVJ už je tedy pravděpodobně založeno, možná už i vzniklo. Teď už víte, co máte zjišťovat, případně jak máte jednat. Pravidla pro svolávání shromáždění by měla být ve Vašich stanovách.

Vložil Petr123 (bez ověření), 19. Květen 2017 - 6:21

Společenství vlastníků patrně již vzniklo a má i svůj statutární orgán, pouze o tom nevíte. Podle NOZ vzniká již po Prohlášení vlastníka, i když všechny jednotky ještě vlastní developer. Ten určil statutární orgán, schválil smlouvu se správcem atd.

Vložil VN (bez ověření), 19. Květen 2017 - 8:20

vzniká společenství vlastníků nikoliv automaticky ze zákona,ale tím,že se svolá shromáždění,od­souhlasí stanovy,zvolí výbor a nechá se zapsat do obchodního rejstříku. Pravidla dle SVJ jsou jasná…minimálně 3 vlastníci a minimálně 5 jednotek. Pokud je jednotek méně , poté se vznikem SVJ musí souhlasit všichni vlastníci. Ale nikdy nemůže nastat situace,že SVJ založí developer,který je jediným vlastníkem jednotek v domě…

Vložil Petr123 (bez ověření), 19. Květen 2017 - 10:02

Zakládání SVJ přímo Prohlášením vlastníka je od NOZ běžná praxe v současných developerských projektech. Vím ve svém okolí o několika dalších případech.

§ 1200 (1) Společenství vlastníků se založí schválením stanov. Nebylo-li společenství vlastníků založeno prohlášením o rozdělení práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám nebo ujednáním ve smlouvě o výstavbě, vyžaduje se ke schválení stanov souhlas vlastníků všech jednotek.

§ 1198

(1) Nebylo-li společenství vlastníků založeno již dříve, založí je vlastníci jednotek, kde je alespoň pět jednotek

Vložil Petr123 (bez ověření), 19. Květen 2017 - 9:45

Jsem předsedou 3 SVJ v novostavbách, které vznikly přímo Prohlášením vlastníka, kde Stanovy SVJ byly jeho přílohou. Všechna SVJ rejstřík zapsal. Všechny jednotky v domě vlastnil developer. Až následně začal s prodejem jednotek. Místo shromáždění dělal „Rozhodnutí jediného vlastníka v působnosti shromáždění“, opět s tím soud neměl problém.

Vložil MMM (bez ověření), 18. Květen 2017 - 21:19

Vezměte iniciativu do svých rukou, obejděte ostatní majitele, složte se na profesionální právní pomoc a svj založte, správa Vám má sloužit, nikoli Vy jí.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".