Vyúčtování záloh do fondu oprav s původním vlastníkem domu po vzniku SVJ

Vložil Stibor, 28. Listopad 2007 - 12:25 ::

Zdravím všechny přispěvatele tohoto portálu. Jsem zde poprvé a proto se předem omlouvám, pokud bude dotaz ostatním jasný. Městská část v Praze od minulého roku převádí v našem domě jednotlivé bytové jednotky (celkem 18)spolu s alikvotním podílem na společných prostorách do vlastnictví jednotlivým majitelům. Jak jsem zjistil na katastru první tři majitelé (dva noví a původní vlastník městská část) bytových jednotek byli na katastru zapsáni již k dubnu 2006. K červenci 2007 byli zapsáni již všichni vlastníci bytových jednotek. Původní vlastník zůstává majitelem nebytového prostoru, který pronajímá. Původní vlastník městská část i přes příslib dřívějšího termínu, svolává ustavující schůzi SVJ až nyní. Moje dotazy:

  1. Je dnem vzniku SVJ den doručení listiny …z katastru třetímu vlastníkovi, t.j. někdy v květnu 2006?
  2. Jaké uvést do listin pro registraci SVJ na soudu datum, pokud dotyčný třetí majitel nemůže najít doklad o doručení listiny z katastru? Lze uvést datum zápisu vkladu na katastru uváděný na smlouvě o převodu? Můžeme použít datum doručení městské části i když se nejedná o třetího vlastníka ale převodce?
  3. Chceme si pro platby záloh do fondu zřídit vlastní účet a zvolit jiného správce. Musí původní správce vyúčtovat a převést na nový účet SVJ zůstatek ve fondu oprav za všechny bytové jednotky již od data vzniku SVJ (t.j.květen 2006) nebo pouze od data převodu jednotlivých bytových jednotek?
  4. Pokud někdo z nájemců nebo majitelů bytových jednotek od data vzniku SVJ způsobil na společných prostorách škodu (my víme o nájemci nebytových prostor),ale správce vše opravil ze společného fondu oprav, můžeme nárokovat na správci vrácení těchto prostředků? Podle mně od vzniku SVJ platili automaticky vzorové stanovy dle nařízení vlády a čl.XIV, od.2,písmeno f) zde hovoří o odstranění poškození na svůj náklad. Čili městská část měla odstranit na svůj náklad a vymáhat po nájemci. Je můj výklad správný?

Předem děkuji za odpovědi a stanoviska. Z.Stibor

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 28. Listopad 2007 - 15:07

    Zjednodušeně: 1. ano- SVJ vzniká dnem doručení smlouvy třetímu vlastníku. Nemá-li doklad o doručení, lze ho vyžádat na příslušném katastru. Z toho plyne za 2. nelze uvést jiné datum! Za 3. ano- vyúčtování k datu vzniku SVJ. Za 4. ano – škodu na spol. částech vymáhat na vlastníku,který ji způsobil tedy u vás na MČ a ta po nájemci – ovšem chce to důkazy o tom, že škodu skutečně způsobil. Mýlím-li se někdo mě opravte. Zdravím Tina

    Vložil Anonymous, 29. Listopad 2007 - 15:15

    SVJ vzniká dnem rozhodnutí soudu, což vždy není dnem zápisu 3. vlastníka do KÚ. V našem SVJ byl tento den cca o 3 měsíce rozdílný. Horáková

    Vložil Anonymous, 29. Listopad 2007 - 15:25

    Paní Horáková, SVJ vzniká dnem doručení smlouvy o převodu vlastnictví jednotky s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí třetímu vlastníkovi, tj. druhému nabyvateli – § 9 odst.3 zák. č. 72/1994Sb. A za tím si 100% stojím. Zdravím Tina.

    Vložil Anonymous, 29. Listopad 2007 - 15:39

    takto se mýlíte, usnesení soudu nám bylo doručeno s potvrzením data 1. ustavující schůze. Dokonce funkce předsedy a místopředsedy dle rozhodnutí vznikla až dnem nabytí právní moci.

    Vložil Anonymous, 29. Listopad 2007 - 15:59

    Nemýlím. SVJ vzniká ze zákona tak, jak jsem sdělila. Ustavující schůze se má konat do 60ti dnů od jeho vzniku, ale není výjimka, že se koná třeba po půl roce od vzniku SVJ. (Neexistují na to sankce) A na této schůzi si za přítomnosti notáře volíte své statutáry, kteří musí být, stejně jako název SVJ (který mimo jiné také odhlasujete na této schůzi)atp. zapsány do rejstříku společenství na příslušném soudě. Návrh na zápis do rejstříku mimo jiné musí povinně obsahovat i datum vzniku SVJ, kterým je jak již výše řečeno den doručení .....A soud vám na základě příslušných listin z ustavující schůze vydá usnesení s IČem a zvolenými zástupci. Datum 1. schůze je důležité kvůli zvolení statutárů není datem vzniku SVJ! A teprve po nabytí právní moci je vše legální, můžete žádat o úvěry, můžete provést vyúčtování s původním vlastníkem domu atp. Dokud totiž není nabyta právní moc nelze cokoliv jménem společenství provádět, smlouvat atp. A existuje ještě lhůta na odvolání proti usnesení, ve které se může kdokoliv ze zúčastněných odvolat proti usnesení a vše se tak může ještě protáhnout...­....... A za datem vzniku SVJ si skutečně 100% stojím. Tina

    Vložil Stibor, 28. Listopad 2007 - 16:04

    Děkuji za odpovědi, které plně potvrdili mé domněnky. Doplňující dotaz – jak odlišit u jednotlivých bytových jednotek to, že až do převodu každého z bytu se platba jmenovala nájem a po převodu ji správce nazval záloha do fondu oprav a obě platby byly v různé výši (např. nájem 5000 Kč a záloha do fondu oprav zatím 1500 Kč)? Měly by tudíž být převedeny na účet SVJ i finance, které některé bytové jednotky už po vzniku SVJ platili jako nájem a v jaké výši – plné nebo ve výši dosud stanovené zálohy do fondu oprav? Můj názor je, že pokud ano, potom v 100% výši nájmu. Stibor

    Vložil Anonymous, 29. Listopad 2007 - 14:08

    Můj názor je takový,že dříve položka nájmu – u vás cca 5.000,– byla (nebo dosud u nepřevedených bj je) příjmem vlastníka – Městské části, kdežto po převodu bj do vlastnictví nájemce položka čistého nájmu zmizí a původní vlastník zřejmě stanovil nějakou prozatímní částku pro FO. A bude již na vás -SVJ -, zda bude současná částka 1.500,– dostačující nebo si budete chtít odhlasovat navýšení. SVJ vám vzniklo dříve, než byly všechny bj v domě převedeny do vlastnictví, tedy v době, kdy byly dva byty převedeny do os. vlastnictví a třetím vlastníkem byla stále Městská část. Tedy nájemci nepřevedených bj platili stále nájem v původní výši 5.000,– vlastníku Městské části. Vlastníci bj již nájem neplatili, jen 1.500,–. Pokud Městská část stanovila pro FO prozatímní částku 1.500,–Kč, tedy za jednotlivé nepřevedené byty odvádí jako jejich vlastník a člen SVJ také oněch 1.500,– na FO a jestli nájemci platí stále 5.000,– pak z nich jde do SVJ na FO oněch 1.500,– a zbytek zůstává MČ jako příjem z nájmu bytů. Ovšem i tento příjem se z velké části vrátí do oprav příslušných bytů, neboť MČ jako jejich vlastník se o ně také musí starat. Nepochybuji o tom, že ze strany MČ je vše O.K., neboť radnice (nejen vaše) převody bytů provádí a provádět budou a vše mají právně ošetřeno. Pokud však pochybnosti s vyúčtováním máte, není jistě problém si na příslušné MČ sjednat schůzku a žádat o vyjasnění. Zdravím Tina.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".