vyučtování vodného

Vložil Lea (bez ověření), 24. Srpen 2016 - 14:56 ::

vyučtování vodného je dle osob nebo dle podílu je to dané zákonem nebo se platí jak si zaneseme do stanov nebo odhlasujeme na shromáždění? Máme s platbami rozpory.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil KLM (bez ověření), 24. Srpen 2016 - 18:04

    Teoreticky muzete rozuctovat faktury za vodne a stocne jakkoli. Dulezite je, aby vsichni souhlasili. Nedohodnete-li se, nesmite rozpocitavat faktury ani podle osob, ani podle podilu na spolecnych castech, ale potom musite instalovat do kazdeho bytu (a pripadne i do nektere spolecne casti) pomerovy vodomer. Predpokladam, ze mate instalovany domovni vodomer, ktery meri spotrebu studene vody za cely dum.

    Faktury potom rozuctujete nasledovne:

    1. Z faktury zjistite kolik kubiku vody jste spotrebovali v dome (celkova spotreba: m3)
    2. Z faktury zjistite, kolik mate zaplatit vodneho a stocneho za dum celkem (celkova platba: Kc)
    3. Obejdete byty a odectete spotrebu vody v kazdem byte (spotreba vody v byte: kubik/byt1, kubik/byt2, kubik/byt3, . . .)
    4. Sectete odectenou spotrebu vody ve vsech bytech. Soucet kubiku = kubik/byt1 + kubik/byt2 + kubik/byt3 + . . .)
    5. Vypoctete koeficient, kolik se bude platit za kazdy kubik odecteny v byte. Koeficient vypoctete tak, ze celkovou platbu podle faktury podelite souctem kubiku odectenych v bytech. Dostanete Kc/kubik.
    6. Rozuctovani na konkretni byt (napr. na byt 1) provedete tak, ze odectenou spotrebu vody tohoto bytu vynasobite vypoctenym koeficientem. (kubik/byt1)*(K­c/kubik) = Kc/byt1.

    Poznamka k bodu 5. Vypocteny koeficient (Kc/kubik) se pravdepodobne bude lisit od ceny za m3 vody, kterou fakturuje vodarna. Je to tim, ze soucet odectenych kubiku za vsechny byty se nerovna celkove spotrebe vody, kterou odecte vodarna na domovnim vodomeru. Proc tomu tak je, to by bylo na delsi povidani.

    KLM

    Vložil Rudy (bez ověření), 24. Srpen 2016 - 18:26

    Napsal jste: „Teoreticky muzete rozuctovat faktury za vodne a stocne jakkoli. Dulezite je, aby vsichni souhlasili.“

    V zákoně o službách je uvedeno, že o způsobu rozúčtování rozhodne společenství. Jak jste dospěl k tomu, že společenství musí rozhodnout souhlasem všech?

    Vložil KLM (bez ověření), 24. Srpen 2016 - 18:46

    Mam dojem, ze v zakone je uvedeno neni-li dohodnuto jinak. Nemam moznost nahlednout do zakona, ale dohodnou-li se vlastnici, cili souhlasi-li vsichni, potom je to az na ridke vyjimky vzdy dobre.

    KLM

    Vložil Rudy (bez ověření), 24. Srpen 2016 - 18:53

    Zákon o službách č. 67/2013 § 5 odst.1:

    „Rozúčtování nákladů na služby
    (1) Způsob rozúčtování poskytovatel služeb ujedná s dvoutřetinovou většinou nájemců v domě, nebo o něm rozhodne družstvo, anebo společenství.“

    Vložil KLM (bez ověření), 24. Srpen 2016 - 19:08

    Pane Rudy, pisete spravne, ze o rozuctovani sluzeb rozhodne spolecenstvi. Ale kdo je to spolecenstvi? To jsou vlastnici, respektive shromazdeni. Myslim, ze ve stanovach se mohou vlastnici dohodnout i na jinem kvoru nez 100 %, ale u tak citlive veci jako vodne a stocne bych v pripade odchylky od obecne prijateho rozuctovani podle bytovych vodomeru 100 % dohodu doporucoval.

    Vložil Rudy (bez ověření), 24. Srpen 2016 - 19:49

    Ovšem záleží na tom, kolik máte v domě vlastníků. V takovém panelovém domě je téměř vyloučené získat s čímkoliv souhlas všech, nemluvě o účasti všech vlastníků na shromáždění.

    Vložil Troublemaker (bez ověření), 24. Srpen 2016 - 20:03

    Omlouvám se, příspěvek mimo.

    Vložil Troublemaker (bez ověření), 24. Srpen 2016 - 20:01

    Společenství má 59 bytových jednotek a garantuji Vám, že téměř vždy získají v důležitých hlasování nad 97%

    Vložil Alois Vyskočil (bez ověření), 24. Srpen 2016 - 18:21

    Pan KLM správně napsal:

    byt(i) = Kčdům × plochabyt(i) / plochadům

    Ekvivalentní formule vhodná pro snadné zapamatování:

    byt(i) / Kčdům = plochabyt(i) / plochadům

    přičemž platí:

    dům = Σi Kčbyt(i)
    plochadům = Σi plochabyt(i)

    Vložil KLM (bez ověření), 24. Srpen 2016 - 18:53

    Pane Vyskocile, Vase interpretace meho navodu je bohuzel chybna. Navrhujete chybne rozuctovani podle podilu na spolecnych castech a ne podle nameru na bytovych vodomerech.

    KLM

    Vložil Alois Vyskočil (bez ověření), 25. Srpen 2016 - 10:28

    Pane KLM,

    děkuji za doplnění, samozřejmě máte pravdu, z dotazu tazatele jsem seznal, že se ptá na rozúčtování v případě, že tazatel nemá vodoměry. Vy místo plochy uvádíte náměry bytových vodoměrů, resp. součet náměrů bytových vodoměrů, což je jistě obvyklejší.

    Mnou uvedený postup je nicméně správný vždy, pokud se místo ploch dosadí libovolné kritérium X (počty osob, plochy, náměry, počty psů chovaných v bytě a jejich součty), stejně tak jako Váš s ním ekvivalentní postup, pokud se toto kritérium X použije místo náměrů.

    Vložil KLM (bez ověření), 25. Srpen 2016 - 16:22

    Pane Vyskocile, souhlasim s Vami a je pravda, ze Vami uvedeny postup je obecne platny vzdy, pokud se misto ploch dosadi libovolne kriterium X. Neni vsak pravda, ze kazde kriterium je v danem pripade konkretne pouzitelne. Zjevne nespravedlive by asi bylo zvolit za kriterium pocet psu chovanych v byte, nebo velikost podlahove plochy bytu. Jako zobecneni je to dobre, i kdyz to muze mene zkuseneho „matematika“ zavadet.

    KLM

    Vložil Rudy (bez ověření), 24. Srpen 2016 - 18:37

    KLM vysvětloval rozúčtování podle něměřených hodnot z vodoměrů v m3 (kubících), ne rozúčtování podle ploch.

    Vložil Alois Vyskočil (bez ověření), 24. Srpen 2016 - 17:02

    Rozúčtovávat vodné, stočné a odvod srážkových vod můžete libovolně.

    Pokud rozúčtováváte i teplou vodu, jsou bytové vodoměry vhodné.

    Vložil Svjp (bez ověření), 24. Srpen 2016 - 16:18

    Účtujeme zásadně podle stavu podružných vodoměrů. Spotřeba mezi byty stejné velikosti nebo stejného počtu osob dosahuje běžné rozdílu v řádech tisíců Kč. Jedna rodina dva tisíce, druhá 14 000 Kč. Nemáte podružné vodoměry? Pokud ne, byla by to pro mne první priorita v investicích.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".