Vyúčtování nákladů na správu domu a pozemku ve vyúčtování služeb

Vložil moned, 29. Září 2019 - 15:56 ::

Dle konstantní judikatury pouze vyúčtování, které je řádné a správné je splatné.
Může (u SVJ) být součástí vyúčtování služeb vyúčtování nákladů na správu domu a pozemku?
Pokud ANO či NE proč ANO či NE?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Marina (bez ověření), 11. Říjen 2019 - 20:16

  Vyúčtování služeb a vyúčtování správy musí být samostatná už jenom z toho důvodu, že podle § 1186 občanského zákoníku přechází na nabyvatele pouze dluhy související se správou domu a pozemku, zatímco dluhy na službách na nabyvatele nepřecházejí.

  Vložil Hubert (bez ověření), 5. Říjen 2019 - 21:03

  Ano i NE.

  Zalezi jaka mate stanovena pravidla a co pod touto polozkou uctujete

  ( odmeny vyboru, vedeni ucetnictvi, pojisteni domu a odpovednosti statutaru. naklady na odecty a vyuctovani, uklid, odpad )

  u nas nektere polozky uctujeme zvlast na pocty osob, bytu, neco dle vlastnickych pomeru ( pojistky )

  Vložil Předseda SVJ v Sokolově (bez ověření), 5. Říjen 2019 - 20:44

  Hledáme správcovskou firmu, která dokáže vyhotovit samostatné vyúčtování správy a samostatné vyúčtování služeb, jak je požadováno předpisy.

  Zn. Sokolov a okolí

  Vložil Čmuchal (bez ověření), 1. Říjen 2019 - 20:03
  pro plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty (dále jen „služby“) platí §1/3 zák. 67/2013
  Tento zákon se nevztahuje na služby, které si příjemce služeb zajišťuje bez účasti poskytovatele slu­žeb
  Z uvedeného je zřejmé, že je nutno zcela precizně rozšťourat, CO SLUŽBOU NENÍ VŮBEC, nebo CO JE SLUŽBOU, KTEROU SI vlastník „zajišťuje bez účasti poskytovatele“ resp. co je SPRÁVOU DOMU.Dle §1189 NOZ
  Správa domu a pozemku zahrnuje vše, co nenáleží vlastníku jednotky a co je v zájmu všech spoluvlastníků nutné nebo účelné pro řádnou péči o dům a pozemek jako funkční celek a zachování nebo zlepšení společných částí. Správa domu zahrnuje i činnosti spojené s přípravou a prováděním změn společných částí domu nástavbou, přístavbou, stavební úpravou nebo změnou v užívání, jakož i se zřízením, udržováním nebo zlepšením zařízení v domě nebo na pozemku sloužících všem spoluvlastníkům do­mu.

  Sám nedovedu označit jakoukoli činnost v SVJ, kterou by nebylo možné označit za „službu“, neboť cokoli mi kdo úplatně poskytne, je službou. Dovedu si představit, že rozhodne-li shromáždění o výměně balkónů na společné fasádě (a nebude li to v rozporu s prostorovým vymezením v prohlášení o rozdělení domu na jednotky), o vymalování společných prostor, o šetření na „kotel“, jehož životnost skončí za 20-let … nebo že se musí „šetřit“ na zpomalení budoucího dožívání domu a zařízení sloužící k užívání (…výtah třeba), že taková záloha na příspěvek na správu → není k pokrývání „služeb“.

  Vše ostatní JE služba, na kterou se vztahuje zák. 67/2013

  Z uvedeného přístupu, se pak dožadovat aby „součástí vyúčtování služeb, bylo vyúčtování nákladů na správu domu a pozemku“, mně jeví zbytečné.

  Čmuchal

  Vložil Elf (bez ověření), 2. Říjen 2019 - 8:06

  Pan Čmuchal a několik dalších jedinců zde opakovaně šíří fake news. Postupně se z tohoto užitečného webu stane dezinformační web. Admin by měl zasáhnout.

  Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 1. Říjen 2019 - 21:34

  „Sám nedovedu označit jakoukoli činnost v SVJ, kterou by nebylo možné označit za „službu““

  Zde se diskutuje výhradně o službách ve smyslu zákona o službách a § 2247 občanského zákoníku, tj. o plněních spojených nebo souvisejících s užíváním bytu nebo nebytového prostoru v domě s byty ve smyslu zákona o službách a občanského zákoníku § 2247 (a § 2243, § 2303 a § 2326).

  „cokoli mi kdo úplatně poskytne, je službou.“

  Cokoli mi kdo poskytne (i bezúplatně) je zbožím nebo službou. Pro tuto diskusi to ale není podstatné.

  Vložil Čmuchal (bez ověření), 2. Říjen 2019 - 23:46

  tazatel napsal cit. „Může (u SVJ) být součástí vyúčtování služeb…

  Já v této žádosti nic o nájemním bydlení ani úhradách za nájemní bydlení nespatřuji. Já tam spatřuji „o vztazích v rámci společenství“ a stejně tak „o vyúčtování služeb“. A to jsem tazateli také popsal.

  Rozneste mne fakty. Rozneste mne něčím, co Vy považujete pro tuto diskusi za podstatné. Něčím, co tazateli zodpoví jeho dotaz. Zanechte ubohých a primitivistických osobních výpadů. Já vím že se moje rady, se kterými mám úspěch, někomu nelíbí, ale to neznamená, že se někomu nemohou hodit. Souhlasím, že Admin nebo někdo z jeho družiny by občas mohl zasáhnout, ale mělo by to být proti větvím suchým nebo vykotlaným (příspěvkům prázdným nebo trollovským).

  Hm, jenomže co jste udělal? Odpověděl jste tazateli? Nikoli, namísto toho se utápíte ve vlastní nemohoucnosti rozporováním mých příspěvků.

  Čmuchal

  Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 30. Září 2019 - 18:51

  Právní úprava důsledně rozlišuje úhradu správy domu a pozemku a úhradu plnění spojených s užíváním bytu (služeb), každé se řídí jiným právním předpisem, obě vyúčtování nelze směšovat, jedno nemůže být součástí druhého. Rozlišovat obě vyúčtování je nutné i z daňových důvodů, kdy nájemné vlastník bytu daní, zatímco úhradu za služby vlastník pouze přeúčtuje nájemci a nedaní (k tomu z vyúčtování služeb musí vědět, kolik za služby platí).

  Zatím tu nicméně nebyl judikát, podle něhož by nerozlišené vyúčtování obojího dohromady bylo vadné. Plyne to ale bezprostředně z Vámi zmiňované konstantní judikatury týkající se splatnosti vyúčtování služeb, když vyúčtování služeb nemůže být řádné a správné, zahrnuje-li rovněž něco jiného než služby (totiž vyúčtování správy domu a pozemku).

  Vložil anon1234_ (bez ověření), 30. Září 2019 - 12:03

  vyúčtování nákladů a služeb v jednom vyúčtování může být, protože to zákon nezakazuje (jedná se o zásadu soukromého práva).

  já bych však doporučoval vyhotovovat vyúčtování jednotlivě (tj. vyúčtování služeb zvlášť a vyúčtování nákladů na správu domu zvlášť), protože pokud např. vyúčtování služeb nebude řádné a tedy splatné, pak celé vyúčtování včetně vyúčtování nákladů není řádné, a proto splatné.

  vyúčtování nákladů na správu domu a pozemku se řídí stanovami. pokud stanovy nic neříkají, pak platí, že o vyúčtování nákladů (tj. vyhotovení vyúčtování) a jeho vypořádání (tj. vyplacení nedoplatků/pře­platků) rozhodne shromáždění dle § 1208 písm. d) (Do působnosti shromáždění patří rozhodnutí o vyúčtování nebo vypořádání nevyčerpaných příspěvků.).

  Vložil JarekSVJ, 30. Září 2019 - 11:41

  Každé slušné SVJ má v ročním vyúčtování přehled všeho za co jeho členové zaplatí , kolik vydájí a suma sumárum…

  Vložil Jan77 (bez ověření), 30. Září 2019 - 7:37

  Nejen může, ale často i bývá oboje součástí jediného vyúčtování. Proč může? Protože to žádný předpis nezakazuje. Pro úplnost je třeba ale dodat, že na správu domu se nevztahuje Zákon o službách.

  Vložil Arveno, 29. Září 2019 - 20:21

  Arveno

  Proc by nebylo vyuctovavano? Budte rad/a , ze vyuctovavaji. Tim se dozvite za co byly zalohy /prispevky / prispevky ve formne zaloh vynalozeny. Pokud se jedna o zalohy tak bude bud preplatek ktery. dostanete zpet ci nedoplatek ktery budete doplacet. a vy budete vedet proc. Pokud nevyuctovavaji tak. mate stejne pravo vedet za co byly naklady vydany. Nejsem ucetni, pouze zdravy selsky rozum.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".