vyúčtování energií - změna cen

Vložil Anonymous, 24. Duben 2009 - 22:40 ::

Ahoj, v posledním vyúčtování bytového družstva jsem zjistil nárust u některých položek až o 70%. Pravda, moc se ve vyúčtování zatím neorientuji, ale jde o cenu nějaké jednotky. Můj dotaz zní. Jakou povinnost má dodavatel tepla ( byťák) informovat mne v průběhu roku o tom, že zdražuje TuV nebo topení. Díky !

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous Mrlian Mllan (bez ověření), 5. Červen 2009 - 17:53

    Dobrý den,chtěl bych se Vás touto cestou zeptat,zda představenstvo bytového družstva má právo bez vědomí nájemníka snížit z důvodu vyššího přeplatku zálohu na teplo, s odůvodněním,že je to ve stanovech družstva.

    Děkouji za Váši odpověď.Mrlian

    Vložil Anonyma (bez ověření), 5. Červen 2009 - 18:56

    Zde vpravo nahoře v odd.„Legislativa“ najdete ve vyhl.372/2001

    §3 odst.3) Zálohy na úhradu nákladů na tepelnou energii na vytápění a na poskytování teplé užitkové vody stanoví vlastník přiměřeně k vývoji nákladů ve dvou z klimatického hlediska srovnatelných zúčtovacích obdobích.

    Takže z toho vyplývá, že vlastník domu, t.j. družstvo na to má právo a ani to nemusí mít ve stanovách.

    Vložil Anonymous777 (bez ověření), 5. Červen 2009 - 19:27

    Z téhož vyplývá, že společenství na totéž právo nemá, neboť není vlastníkem domu.

    Vložil Matějka Jaroslav, 6. Červen 2009 - 7:21

    Vážený Anonymous777,

    načti prosím základní dotaz, a toho se týká odpověď.

    Z „téhož nic nevyplývá“, jelikož družstvo se neřídí ustanovením ZoVB. Společenství má PRÁVA dle ZoVB a ujednání stanov daného společenství v návaznosti na další obecně závazné právní normy platné v ČR.

    Nastuduj Anonymousi777 ZoVB v platném znění, např. §9 odst.11. a odst.14, §9a odst.1.a) a odst.2. Dále načti stanovy vašeho společenství, jak jste si dle těchto zákonných ustanovení ujednali pravomoce ve společenství, zda rozhoduje shromáždění nebo výbor či pověřený vlastník. Možná pochopíš systém ve společenství v dané oblasti.

    Matějka

    Vložil Matějka Jaroslav, 5. Červen 2009 - 17:59

    Vážený pane Mrlian,

    máte-li takové ustanovení v platných stanovách, tak je to právo představenstva.

    Matějka

    Vložil romance.uhrineves, 26. Duben 2009 - 13:18

    Náš dodavatel tepla je podle smlouvy Skanska Facility managment.Pro rok 2008 byla ve smlouvě stanovena cena 436,55Kč/GJ bez DPH(519,5 s D­PH).Dle této smlouvy se cena může změnit pouze při změně cen vstupní energie či výše DPH a tuto změnu je povinen prodávající předem oznámit kupujícímu.Nevím zda nám Austis tuto změnu oznámil,ale účtuje nám cenu 782,14Kč/GJ což je nárůst o téměř 50%.Nemáte někdo podobnou zkušenost?Jak postupovat při reklamaci?Výrobní režije je skoro stejná jak odběr plynu pro celý dům.Děkujeme!

    Společenství vlastníků SVJ-Saturnova 1334/31,33 Sa­turnova 1334 Praha 10 – Uhříněves 104 00 IČO 28433653 www.saturnova1334.estranky.cz

    Vložil svj1513, 26. Duben 2009 - 11:12

    Je nutné při vyúčtování TUV vždy respektovat vyhl. 372/2001? Máme vlastní kotelnu a bytové jednotky jsou osazeny vodoměry TUV. Shromáždění vyslovilo 100% přítomných přání, aby výbor jednal se správcem o tom, aby v příštím vyúčtování byly účtovány náklady na TUV pouze podle údajů vodoměrů. Dům je plně obsazen a na shromáždění nebyly přítomny pouze dvě dámy, které byty pronajímají a je jim vše jedno.

    Vložil Ano (bez ověření), 26. Duben 2009 - 11:39

    Vy chcete navýšit spotřební složku (na 100 %), v jiném vláknu jiný diskutér chce navýšit základní složku (nepíše, zda až na 100 %).

    Vzhledem k tomu se 372/2001 Sb. jeví jako rozumný kompromis.

    Vložil Anonymo (bez ověření), 26. Duben 2009 - 13:21

    Nesouhlasím. Žádný rozumný kompromis neexistuje. Základní složka vyjadřuje náklady kotelny při nulovém odběru. Když odeberete 1 m3 TUV, pak do systému musíte dodat 1 m3 SV a teplo na ohřev. Náklady na toto dodání vyjadřuje spotřební složka.

    Z výše uvedeného je zřejmé, že v domě s výrazně malou spotřebou TUV se základní složka blíží 100%. Při rozúčtování podle vyhlašky jsou těžce poškozeni spotřebitelé TUV, protože se jim účtuje i velká část základní složky, přičemž dopředu není jasné jak velká tato část bude.

    V domě s velkou spotřebou se naopak spotřební složka blíží 100%. Zde ale není situace pro odběratele TUV tak kritická.

    Vyhláška je tedy naprostý nesmysl. Kde vzali tvůrci dělení 30/70%. Ve skutečnosti se jedná o „pseudozákladní složku“ a „pseudospotřební složku“, které reálně nic nevyjadřují (pouze hloupost autorů vyhlášky). Vyhláška neobsahuje ani základní pojistky, např. kdo zaplatí pseudospotřební složku, bude-li spotřeba TUV nulová ;-).

    Podle mne není problém vypočítat skutečnou spotřební složku. Ta se pochopitelně pohybuje kdesi mezi 0% a 100%.

    Myslím si, že je legitimní odhlasovat si i jiný poměr než 30/70%, pokud je k tomu racionální důvod. Ale nevím, jestli je vyhláška závazná za každých okolností.

    Vložil Matějka Jaroslav, 26. Duben 2009 - 15:44

    Vážený „Anonymo“,

    nastuduj zákon č.458/2000 Sb., poté vyhlášku č.372/2001 Sb., po té se stav za právníky o radu a cestou se zeptej třeba na ERÚ.

    Vyhláška č.372/2001 Sb. je závazným dokumentem platným na celém územím ČR. Od jejich ustanovení se nelze odchýlit ani dohodou všech, pokud právní norma neumožňuje v dané věci dohodu všech.

    Poznámka k tvé špatné úvaze:

    • základní složka 30% celkových nákladů na ohřev TUV je vždy 30% a rozúčtuje se všem vlastníkům jednotek dle velikosti podlahové plochy jednotky (bytu či nebytového prostoru);
    • spotřební složka 70% celkových nákladů na ohřev TUV je vždy 70% o rozúčtuje se vždy v poměru dle naměřených hodnot podružných vodoměrů TUV (v případě, že nejsou instalovány podružné vodoměry TUV, spotřební složka se rozdělí podle průměrného počtu osob užívajících byt nebo nebytový prostor v zúčtovacím období a nebo v případě dohody všech konečných spotřebitelů podle poměru velikosti podlahové plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové podlahové ploše bytů a nebytových prostor v zúčtovací jednotce. …).

    Matějka

    Vložil Anonymo (bez ověření), 25. Duben 2009 - 12:48

    Cenu tepla se sice můžeš dozvědět (např. 645 Kč/GJ), ale kolik zaplatíš za TUV je ve hvězdách. Může to být 150 Kč/m3, ale také 50000Kč/m3. To je v případě, že jsi jediný trumbera v domě, který si pouští TUV. Platíš v podstatě jako jediný za „koloběh vody v přírodě“. Správce ti pak oznámí, že máš smůlu, vše je podle vyhlášky. A teď babo (pane Matějko) raď.

    Podle mne by každý měl závazně předem objednat určité množství TUV. Pak se to spočítá podle nějakého vzorce, přičemž se vezme v úvahu neodebrání objednaného množství. V extrémním případě nízké spotřeby by se pak základní složka blížila 100% celkových nákladů.

    Nebo by se mohla platit pevná průměrná cena z minul. roku a deficit vyrovnávat ze společných peněz (podle podílu).

    Vložil JarekSVJ, 25. Duben 2009 - 14:24

    Anonymo, myslel jsem , že jsi rozumnější..... , jde vidět, že máš čas vymýšlet a myslet na pi.viny…

    Vložil Anonymo (bez ověření), 25. Duben 2009 - 14:59

    To není pitomina. To se ti klidně může přihodit, když budeš bydlet v prázdném baráku. Všichni se podělí o základní složku (30%). Ty se jednou vykoupeš a zaplatíš celých 70% celkových nákladů. Vše podle vyhlášky, protože ta neřeší okrajové případy.

    Pokud není teplo odpadní a za babku, je rozhodně lepší, když má každý svůj bojler nebo karmu. Každý si ohřeje, co potřebuje, a nemusí financovat nepřetržitý „koloběh“.

    Vložil E56 (bez ověření), 25. Duben 2009 - 15:23

    Pan Anonymo píše:

    „Pokud není teplo odpadní a za babku, je rozhodně lepší, když má každý svůj bojler nebo karmu.“

    Proč by mělo být výhodnějších 100 bojlerů nebo karem, 100 komínů, 100 revizí komínů ročně, 100 revizí karem ročně, čištění 100 komínů, než domovní ohřev vody? (Uvažuji dům s 50 byty, v každém dva bojlery nebo karmy, pro jednoduchost.) Máte na mysli provozní náklady, nebo pořizovací náklady?

    Vložil Anonymo (bez ověření), 25. Duben 2009 - 16:02

    Umíš číst? Mám na mysli poloprázdný barack, kde jsem silně závislý na tom, jakou mají ostatní spotřebu. Vyhláška to neřeší. Jak to mám ksakru udělat, abych neplatil 1000 Kč za 1 m3 TUV. Na nádobí si ohřívám vodu v el. konvici. To vyjde levněji. Já si ten bojler klidně koupím. Na pár m3 ročně je přece levnější mít bojler než platit předimensovanou kotelnu, která jede imrvére. Pro mne by bojler byl ideálním řešením, měl bych to pod kontrolou. Jen nevím jestli to jde. Mám neblahé tušení, že bych někde narazil.

    (pozn. na plyn. karmu zapomeňte, stejně nemám plyn, ale existují i el. průtokáče)

    Vložil vladislav, 25. Duben 2009 - 20:02

    O jaký poloprázdný dům jde? Komu patří,kdo je pronajimatel,správ­ce?Musí existovat nějaký dekret/dřívější terminologie/,smlou­va o pronájmu bytu.Zřejmě u vás musí být topení centrálním zdrojem a ohřev TUV se děje rovněž v teplárně? Jak vypadalo vaše vyúčtování za služby za rok 2008?

    Vložil Anonymo (bez ověření), 26. Duben 2009 - 9:34

    Jde o novostavbu, kde jsem vlastníkem BJ. Část bytů zůstala zatím neprodána. Část zakoupily realitní firmy. Teplo dodává Dalkia, rozúčtování dělá správce podle vyhl. 372/2001. Celková spotřeba TUV je velice nízká, ale voda vesele cirkuluje.

    Dokáži pochopit, že při celkové malé spotřebě TUV, roste cena za m3. Vadí mi ale, že tato cena není předem pevně daná. V tom vyhláška selhává. Není předem známo, kolik spotřebitelů TUV se podělí o „spotřební“ složku, která ve skutečnosti NENÍ spotřební složkou.

    Dělit náklady na 30% (ZS) a 70% (SS) je hloupost. ZS vyjadřuje fixní náklady na ohřev, ale ty se mění od 0 do 100%, v závislosti na spotřebě. Lepší řešení by bylo stanovit pro dům předem cenu za ohřev TUV podle předchozího roku a teprve případný deficit považovat za jakousi „ZS“, rozúčtovanou podle plochy nebo na byt.

    Hádanka pro znalce vyhlášky:

    Kdo teplárně zaplatí „spotřební“ složku, když bude spotřeba TUV v domě nulová.

    Vložil iveta (bez ověření), 13. Květen 2009 - 19:03

    Když bude spotřeba v domě 0m3,tak buďto všichni podvádíte a tím pádem kradete vodu anebo pokud je spotřeba opravdu 0,tak i od dodavatele TUV přijde fa na 0,–Kč.Když se voda nespotřebovala,tak se logicky ani nemělo co ohřívat,či-li 0GJ a 0m3.

    Vložil Matějka Jaroslav, 13. Květen 2009 - 19:15

    Vážená paní Iveto,

    nemáte pravdu!

    Součástí nákladů ohřevu TUV jsou jednak náklady na teplo, které se ztratí z TUV díky cirkulaci TUV v systému rozvodu TUV, ikdyž nebude v domě žádný odběr, náklady za elektrickou energii oběhového čerpadla, provádění pravidelných technických prohlídek, servisu a revizí, správní a výrobní režie, případně mzda „obsluhy“ za provádění pravidelné kontroly zařízení ohřevu TUV v souladu s návodem výrobce zařízení či „Provozním řádem“ tepelného zařízení.

    Matějka

    Vložil Anonymoussda (bez ověření), 25. Duben 2009 - 10:03

    Ahoj, v našem SVJ pravidelně oznamuji ceny tepla za 1GJ, porovnání celkových spotřeb za různé období , porovnání nákladů v našem domě a ve stejném kde nemají poměrové indikátory atd. Je otázka jestli to u nás v domě někoho zajímá. JarekSVJ.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".