Vyúčtování

Vložil Sirná (bez ověření), 23. Duben 2013 - 9:57 ::

Dobrý den, mám 2 otázky. 1.obdrželi jsme vyúčtování služeb, kde mi nesedí záloha na statutární orgány. Pokud si dobře pamatuji byla odhlasována částka 100Kč za byt, kterou pravidelně platím a nyní zde mám nedoplatek a to ve výši cca 8% z měsíční částky. Takže musím ještě uhradit za celý rok navýšení měsíční částky o 8% *12 měsíců. Je těžké si pamatovat co bylo před 4 lety na poslední schůzi neb to byla poslední schůze, která zde byla. Odhlasováno byla odměna a myslím si, že se snad udává v hrubém…zde mi to vychází, že bychom měli mít odměnu v čistém? 2. vyúčtování dlouhodobých přijatých záloh (nazváno analytická evidence pohledávek a závazků), každý byt má svůj účet a zde skládá zálohy, které jsou v předepsaných zálohách nazvány jako fond oprav.Zde na portále čtu, že pokud SVJ nemá dlouhodobý plán oprav, tak nemusí majitel bytu skládat žádné zálohy. My jej nemáme a nikdy se to zde neřešilo, prostě někdo navrhl částku do fondu oprav a odsouhlasilo se to. zde na vyúčtování vidím, že se z těchto záloh platí:nákup lopaty,žárovek,ban­kovní poplatky, revize hasícího přístroje. Mám nárok na vrácení těchto záloh, když není určeno na co se vybírají?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 23. Duben 2013 - 10:14

    Odměna statutárnímu orgánu nepatří mezi služby. Jde o náklad na správu domu.

    Neexistuje žádné „hrubé“ ani „čisté“ vyjádření příspěvků na správu. Hradíte přesně tolik, kolik bylo na daný účel účelně vynaloženo. Výbor je povinen Vám tuto výši prokázat.

    K zálohám: Jestliže jste již uhradil nějaké zákohy bez udání důvodu, nemůžete si zpětně vymyslet že nesouhlasíte s jejich užitím. Uhrazením jste konkludentně souhlasil s tím, že výbor je nějak někdy v budoucnu použije na správu domu podle svého vlastního uvážení.

    lake

    Vložil Frantík (bez ověření), 23. Duben 2013 - 17:37

    „Jestliže jste již uhradil nějaké zákohy bez udání důvodu…“

    …můžete tyto úhrady požadovat zpět, resp. můžete je započíst proti splatným platbám.

    Ani samotné udání důvodu nestačí, rozhodující je použití.

    Frantík

    Vložil lake, 23. Duben 2013 - 21:57

    Frantíku,
    požadovat zpět může kdokoliv cokoliv. Třeba můžete požadovat zpátky loňský sníh. Ale právní realita je ta, že dostanete velké prd.

    Žádné započtení u zálohy složené „naslepo“ provést nelze. Píšete nesmysly. Takovou zálohu lze požadovat zpět, jestliže došlo k bezdůvodnému obohacení příjemce zálohy (SVJ). Tomu by tak bylo pouze v případě, kdyby odpadl důvod pro placení záloh nebo kdyby došlo ke skutečnosti, s níž právní předpisy (nebo smlouva) spojují povinnost vrátit poskytnuté zálohy. Viz rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 11.12.2002, sp.zn. 29 Odo 426/2002.

    Jakmile vlastník dobrovolně zaplatil zálohu na neznámý a neurčitý účel „správy domu“, vzniká vyvratitelná doměnka, že souhlasí s účelem a důvodem ke kterému zálohu poskytl. Zaplacení se tedy považuje za konkludentní souhlas s užitím této zálohy na správu domu kdykoliv v budoucnu, třeba za čtyřicet let. Plátce zálohy by musel tvrdit a prokazovat že došlo k bezdůvodnému obohacení, aby mohl požadovat zálohu zpět.

    Jedinými důvody, s nimiž právní předpisy spojují vrácení „naslepo“ zaplacené zálohy, jsou bezdůvodné obohacení, zánik SVJ, nebo zánik domu.

    lake

    Vložil Frantík (bez ověření), 24. Duben 2013 - 10:02

    Jednou píšete, že musí být prokázán a doložen ze strany společenství dostatečně určitý a nutný účel v rámci pytle označeného „Správa domu“ (například pomocí sestavení 30letého plánu reserv, jak uvádíte), nyní naopak píšete, že plně postačí obecný účel „správa domu“.

    Jak to tedy je?

    Vložil lake, 24. Duben 2013 - 10:45

    Asi si pletete to hlavní o co jde: KOMU to postačí.

    Jestliže za Vámi přijde vymahač a požádá Vás o 4000 Kč, úplně mu postačí, pokud mu peníze hned předáte. Vám ale pouhá taková výzva možná nepostačuje a budete chtít vědět víc: pro koho vymáhá, z jakého právního důvodu máte cosi platit a budete chtít vidět vyúčtování, uznání dluhu nebo soudní rozhodnutí.

    A v tom je ten rozdíl.

    lake

    Vložil Frantík (bez ověření), 24. Duben 2013 - 10:50

    KOMU? Mně, členu společenství vlastníků.

    Mám povinnost platit do pytle nadepsaného „Správa domu“ (bez dalšího upřesnění, ve Vaší terminologii popsáno slovy „přijde vymahač a požádá Vás o 4000 Kč“), a nebo mám povinnost platit až na dostatečně určitý a nutný účel podrobně popsaný v 30leté studii (opět Vaší terminologií, možná ne zcela přesně).

    Pokud bude jasná tato otázka, bude jasná i odpověď na otázku řešenou v tomto vlákně.

    Vložil Sirná (bez ověření), 23. Duben 2013 - 10:24

    Rozumím. Jen jak může výbor prokázat výši svých odměn? když bylo odhlasováno 100kč / měsíc/ byt? A nyní je tu nedoplatek.

    Vložil lake, 23. Duben 2013 - 11:42

    Ale Vy nemáte žádný „nedoplatek“. Odhlasována byla částka 100 Kč na byt a měsíc. To je příspěvek vlastníka jednotky na daný účel. Konečný. Nejste povinen hradit ani o korunu více. Jedině na základě nového hlasování.

    Tuším, že se jedná o daň z odměn výboru placenou společenstvím (zvaná též nesprávně „pojištění“). Ale to Vás přece vůbec nezajímá! Výbor v tom má bordel, česky řečeno nepořádek. Je jejich problém, že čtyři roky nesvolali shromáždění (které má být povinně jednou ročně) a nenechali si odsouhlasit zvýšení. Za to si nezaslouží více peněz. Naopak, jejich odměna musí být nižší, aby se vše vešlo do schválené částky.

    lake

    Vložil Sirna (bez ověření), 6. Květen 2013 - 12:29

    Dobry den,reklamaci jsem podala a bylo mi sděleno, že celkovy roční naklad SVJ je vyšší než předepsana zaloha 100Kč/měsíc/byt. Zaloha je tedy navýšena o zákonný odvod na zdravotní pojištění za org. SVJ ve výši 9%.Evidentně nikoho nezajima, že bylo odhlasovano 100Kč.

    Vložil Frantík (bez ověření), 25. Duben 2013 - 16:56

    „Naopak, jejich odměna musí být nižší, aby se vše vešlo do schválené částky.“

    Opravdu mohu odmítnout hradit daň? Máme schválenou odměnu ve výši 1000 Kč, je předepisováno k úhradě (a dosud hrazeno) 1000 Kč + daň. Mohu tedy začít hradit pouze 1000 Kč? Nebyl by judikát?

    Vložil lake, 26. Duben 2013 - 10:18

    Pane Frantíku, napsal jste: „Opravdu mohu odmítnout hradit daň?“

    Pokud máte na mysli daň z příjmu, pak Váš dotaz je zmatečný. Tuto daň hradí příjemce, nikoliv SVJ.

    Pokud máte na mysli sociální a zdravotní daň hrazenou plátcem odměny (nazývanou nesprávně „pojistné“), pak Váš dotaz je ještě zmatečnější. Nikdy a nikde jsem netvrdil, že SVJ by se této své zákonné povinnosti mohlo nějak zprostit.

    lake

    Vložil Frantík (bez ověření), 26. Duben 2013 - 10:38

    Takže znovu: Máme schválenou odměnu 1000 Kč. Jsem povinen hradit (a) 1000 Kč, a nebo (b) 1000 Kč + zdravotní a sociální daň?

    Zajisté, zdravotní a sociální daň z odměny odvádí společenství vlastníků, ale tato znalost samotná k odpovědi na mou otázku nestačí. (Jinak řečeno, odměnou se rozumí odměna je čistá, hrubá nebo superhrubá?)

    Vložil Pavel, 26. Duben 2013 - 12:14

    Frantíku,

    ZoVB tuto situaci neřeší. Pochybuji, že by tuto situaci řešily Vaše stanovy.

    Nezbývá nic jiného než zjistit, co jste vlastně na shromáždění schválili.

    Z hrubé odměny členů orgánů strhne SVJ daň z příjmu, zdravotní daň a sociální daň, které platí členové orgánů.

    K tomu ještě SVJ pošle z vlastních nákladů zdravotní a sociální daň hrazenou zaměstnavatelem tj. SVJ.

    Jsou tedy asi čtyři základní varianty, které mohlo shromáždění schválit:

    1. odměna je schválena v hrubé výši (obdobně jako mzda či plat v zaměstnání). To je asi nejčastější varianta. K tomu automaticky přistupují daně hrazené zaměstnavatelem, tj. zdravotní a sociální, ty neschvaluje shromáždění, ale Parlament.
    2. odměna je schválena v čisté výši. Potom by se měla brutací dopočítat hrubá výše odměny. Tato varianta se vyskytuje zřídka.
    3. odměna je schválena v superhrubé výši tj. včetně daní hrazených zaměstnavatelem. Také možná varianta, ale často se nepoužívá.
    4. možná je i varianta, že jsou schváleny náklady na činnost orgánů včetně nákladů režijních.

    V pochybnostech, pokud se shromáždění nevyslovilo jasně, bych uvažoval s variantou 1).

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil lake, 27. Duben 2013 - 7:49

    Pan Frantík se ptá: „Jinak řečeno, odměnou se rozumí odměna je čistá, hrubá nebo superhrubá?“

    Na otázku pana Frantíka opět nelze odpovědět, pro její zmatečnost: žádný zákon nedefinuje pojem „čistá, hrubá, superhrubá“. Je třeba držet se definic, uvedených v právních předpisech. Mzdou, platem či odměnou se v českém právu míní částka, kterou zaměstnavatel zaúčtoval ve prospěch pracovníka v daném účetním období. Podrobnosti viz zákon č. 589/1992 Sb. a 586/1992 Sb.

    • Náklad zaměstnavatele je vždy vyšší než odměna. Už jsem uvedl, že navíc jde sociální a zdravotní daň (označovaná „pojistné“), jejímž poplatníkem je zaměstnavatel.
    • Výsledná částka vyplacená příjemci je vždy nižší než odměna (srážka záloh na daň z příjmu a částek na sociální a zdravotní „pojištění“ příjemce odměny).

    Od 1. ledna 2015 nabudou účinnosti změny zákonů, které ruší povinné platby zaměstnavatele na zdravotní a sociální „pojištění“. Zaměstnavateli tedy již nebudou vznikat žádné náklady navíc nad zaúčtovanou částku odměny.

    lake

    Vložil Petr, 23. Duben 2013 - 17:00

    Zkuste si zde v diskusi najít debatu na téma Vyúčtování, hlasování, doklady. Členové společenství platí zálohy služeb (voda, úklid, odpad, osvětlení domu, anténa atd.) a zálohy správy domu a pozemku (z nich se hradí to ostatní vč. odměn výboru a daně z odměn 15 procent + zdravotní pojištění). To jsou povinnosti člena ze stanov. Vyúčtování musí obdržet, to jsou práva člena ze stanov. Vyúčtování lze reklamovat. Dle stanov musí být shromáždění aspoň 1×/ ročně (jak píše Lake) a na něm se odsouhlasuje hospodaření. Ze shromáždění se pořizuje zápis (ve stanovách by mělo být kde je k dispozici), viz stanovy. Pro shromáždění a hlasování je důležité znát vlastníky (aby bylo možné hlasování příp. zpochybnit). Vlastníci mohou zplnomocnit k hlasování někoho jiného (viz Občanský zákoník). V Obchodním rejstříku si můžete ověřit, zda ještě platí mandát vašeho výboru.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".