Vytvoření rozvahy a výkaz zisku a ztrát

Vložil KláraŠ, 3. Říjen 2013 - 15:40 ::

Dobrý den,

vedu zjednodušenou daňovou evidenci a jako SVJ jsme si zřídili u banky úvěr a žádají nás, abychom jim zaslali rozvahu a výkaz zisku a ztrát. Tuto evidenci vedu krátce, přebrala jsem ji od bývalého vedení domu a proto nevím, zda je možné z daňové evidence vytvořit požadované dokumenty, když nevedeme účetnictví.

Děkuji za odpověď

Klára

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil KláraŠ, 4. Říjen 2013 - 15:42

  Děkuji za příspěvky, pochopila jsem tedy, že bývalé vedení nejednalo v souladu se zákonem, ale měla bych ještě jeden dotaz, lze tedy sestavit rozvahu a výkaz zisku a ztrát z evidence příjmů a výdajů nebo se musí provést rekonstrukce na účetnictví.

  Děkuji

  Klára

  Vložil Larry (bez ověření), 14. Říjen 2013 - 11:07

  Dobrý den. Nepodléhejte panice. Přesto, že zákony platí, odhaduji na základě vlastní zkušenosti,že vzhledem k absenci jakékoliv kontroly existuje značné množství „účetních“, které vedou pro SVJ prakticky jednoduché účetnictví, z jehož údajů sestaví „účetní závěrku“, kterou vlastníci bez prblému schválí.

  Vložil karelh, 4. Říjen 2013 - 19:07

  Dobrý den Kláro, odpověď na Vaši otázku zní ne.

  Účetní výkazy nelze získat přepsáním něčeho, někam.

  Výkaz zisků a ztrát je tvořen Účtem výsledku hospodaření – 963, resp. konečnými zůstatky nákladových/vý­nosových účtů a informuje o hospodářském úspěchu nebo neúspěchu účetní jednotky za účetní období.

  Rozvaha je přehledem o majetku (aktiva) a zdroji jejich krytí (pasiva).

  Oba účetní výkazy jsou výstupem procesu zvaného účetní uzávěrka a jsou součástí účetní závěrky, kterou dále ještě tvoří příloha k účetní závěrce.

  Jedinou správnou cestou je rekonstrukce účetnictví, neboť od 1. 1. 2005 SVJ musí vést účetnictví (podvojné).

  karelh

  Vložil karelh, 4. Říjen 2013 - 5:10

  Dobry den, predem se omlouvam za psani bez diakritiky nyni nemam cz klavesnici. Pokud vedete jednoduche ucetnictvi je prechod na ucetnictvi resen § 42a vyhlasky 504/2002 Sb. a CUS 414. Nejlepsi bude kdyz se obratite na odbornika. Banky vetsinou pro ucely uveru chteji ucetni vykazy za dva roky zpet. A docela podrobne je zkoumaji. KarelH

  Vložil Pavel, 4. Říjen 2013 - 6:13

  Karle,

  ale přechod z jednoduchého na podvojné účetnictví by měl být uskutečněn k okamžiku, kdy vznikla povinnost vést PÚ, viz např.:

  http://www.portalsvj.cz/…nictvi-v-svj

  V každém případě doporučuji se obrátit na odborníka a neřídit se agresivními pomatenými příspěvky některých zdejších přispěvatelek.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil karelh, 4. Říjen 2013 - 6:58

  Dobry den pane Pavle, toho jsem si vedom. Pokud SVJ existuje delsi dobu je dost problematicke provest rekonstrukci ucetnictvi. Nevim v jakem stavu je to co pani Klara nazvala zjednodusena danova evidence, resp. o co se vlastne jedna.

  Mate samozrejme stoprocentni pravdu, ze SVJ je povinno vest ucetnitvi, jako kazda pravnicka osoba, od sveho vzniku, pokud vedlo jednoduche ucetnictvi, tak melo prejit nejpozdeji k 1.1. 2005 (datem si nejsem z hlavy jist, nemam u sebe UZ, ale vim ze u novely bylo prechodko).

  Pripadna rekonstrukce, resp. zpracovani ucetnictvi dle zakona bude mimo jine financne narocne, proto jsem psal o zpracovani alespon dva roky zpet kvuli bance. Vse zalezi samozrejme na rozhodnuti a moznostech SVJ.

  Timto jsem v zadnem pripade nechtel nabadat k obchazeni ci nedodrzovani zakona.

  Omlouvam se psani bez diakritiky.

  EDIT Nazvu prispevku.

  KarelH

  Vložil Pavel, 3. Říjen 2013 - 18:58

  Kláro,

  nevím co je zjednodušená daňová evidence. Patrně to neexistuje.

  SVJ musí vést (podvojné) účetnictví. Vše ostatní je špatně.

  Vystavujete se sankcím.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil Baruna, 3. Říjen 2013 - 20:31

  SVJ může vést daňovou evidenci, jak uvádí paní Klára.

  zákon č. 563/91 o účetnictví: § 9 Rozsah vedení účetnictví

  (1) Nestanoví-li tento zákon nebo zvláštní právní předpis jinak, účetní jednotky jsou povinny vést účetnictví v plném rozsahu.

  (2) Účetní jednotky uvedené v § 19a a 23a při vedení účetnictví v plném rozsahu použijí metody podle těchto ustanovení.

  (3) Z účetních jednotek podle § 1 odst. 2 písm. a) a b) mohou vést účetnictví ve zjednodušeném rozsahu

  1. občanská sdružení, jejich organizační jednotky, které mají právní subjektivitu, církve a náboženské společnosti nebo církevní instituce, právnickou osobou evidovanou podle zákona upravujícího postavení církví a náboženských společností, obecně prospěšné společnosti, honební společenstva, nadační fondy a společenství vlastníků jednotek

  Zřejmě všechny profesionální účetní řeknou, že jednodušší a přehlednější je pro ně klasické podvojné účetnictví. Žádné sankce nehrozí. Zdravím,Bar

  Vložil Pavel, 3. Říjen 2013 - 21:06

  Baruno,

  prosím vyjadřujte se pouze k těm věcem, o kterých alespoň něco víte. O účetnictví nevíte nic a přesto „citací“ ze zákona se zde snažíte tvrdit, že SVJ „mohou vést daňovou evidenci“. To je samozřejmě blbost.

  Dále tvrdíte, že žádné sankce nehrozí, to je další blbost.

  Klára uvedla, že nevede účetnictví, ale nějakou evidenci resp. zjednodušenou daňovou evidenci. Její tvrzení považují za základní k diskuzi. Pro méně chápavé opakuji, že Klára tvrdí, že nevede účetnictví, ale nějakou evidenci, asi se jedná o jednoduché účetnictví podle předpisů zrušených k 31.12.2003.

  Povinnost vést (podvojné) účetnictví je pro SVJ stanovena v § 1/2/a a § 3 zákona o účetnictví.

  Sankce jsou stanoveny v zákoně o účetnictví a trestním zákoně, může se totiž jednat i o trestný čin.

  Okamžitá sankce asi bude, že jim banka nedá úvěr, protože když SVJ ani nevede účetnictví, tak je banka nebude umět zařadit a sledovat.

  Pavel

  P.S.

  1)účetnictví ve zjednodušeném rozsahu je PODVOJNÉ účetnictví ve zjednodušeném rozsahu

  2)daňová evidence je pojem ze zákona o daních z příjmů a s vedením účetnictví (ani zjednodušeného) nemá nic společného

  Vložil Baruna, 3. Říjen 2013 - 21:10

  Vážený Pavle, jste zřejmě lakeovo dvojče. Ještě před chvílí jste o pojmu „daňová evidence“ nevěděl a teď nabubřele vyskakujete. Informujte se např. u účetních nebo na FÚ, pokud Vám nestačil výklad ze zákona o účetnictví a pak tady někoho slovně osočujte. Jsou tu zkrátka dva Gurové z Orangustánu. A jste o své pravdě bohužel sobecky zapálen a blbnete tu lidem hlavu. Ani paní Klára si daňovou evidenci nevycucala z prstu. Bar

  Vložil Jarek (bez ověření), 3. Říjen 2013 - 21:47

  Prosím Vás, přečtěte si v tom zákoně o účetnictví také § 13a! Účetnictví vedené ve zjednodušeném rozsahu je podvojné účetnictví. Pro SVJ si myslím, že je ale zcela nevhodné, protože potřebujete vést účetnictví v podrobnějším členění než jen podle účtových skupin. Musíte vést třeba pohledávky podle jednotlivých dlužníků nebo i podrozvahovou evidenci k dlouhodobým zálohám. Lepší je vést účetnictví v plném rozsahu na syntetických, analytických i podrozvahových účtech.

  Vložil Pavel, 3. Říjen 2013 - 21:38

  Nevážená Baruno,

  pokud se někdo slušně zeptá, snažím se korektně odpovědět a nikdy neříkám, že otázka je hloupá.

  Pokud mne však opravuje osoba bez znalostí, tak odpovím, jak si taková osoba zasluhuje.

  Evidentně si pletete zjednodušené podvojné účetnictví s daňovou evidencí, to se laikům stává. Ale většina, když je na to upozorním, pochopí rozdíl. Vy rozdíl nechápete, máte na to jako laik právo. Ale prosím nenavážejte se do mých příspěvků.

  Pokud dáte vpravo nahoře do Hledat jméno Pavel, tak zjistíte, že za těch skoro 7 let co zde používám nick Pavel se část mých cca 1 650 příspěvků týkala účetnictví a daní.

  Potom byste takovou stupiditu „Ještě před chvílí jste o pojmu „daňová evidence“ nevěděl“ nemohla vyslovit.

  Pavel

  Vložil Baruna, 4. Říjen 2013 - 6:11

  A pokud má někdo korektní jiný názor, je pitomec, blb a trol. Naše společenství má podvojné účetnictví. Pokud chce někdo vést daňovou evidenci, může. To, že sem 7 let přispíváte, neznamená, že jste portálový pánbůh. Myslela jsem si, že vy jste aspoň na rozdíl od pana laka slušný člověk, ale pokud nejste jeden a ten samý, tak si ve Vašich občas stupidních odpovědí, v nichž urážíte lidi, můžete podat ruce. Nechápající, blbá, pitomá Bar Trollová

  Vložil Petr87, 4. Říjen 2013 - 16:17

  Paní Baruno, Vy jste evidentně člověk, který musí mít pravdu i ve chvíli, kdy ji nemá. S takovými lidmi není žádná diskuse možná.

  Pan Pavel Vám věc naprosto kultivovaně a velmi podrobně vysvětlil, doporučuji přečíst alespoň 10 x a hlavně se nad tím ZAMYSLET.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".