Výstavba výtahu bez 100% souhlasu vlastníků

Vložil SVJ Simona, 13. Březen 2023 - 1:11 ::

Dobrý den, náš dům má 4. patra a 1 byt na půdě, čili tedy 5.pater. Vlastníci v horních patrech by rádi výtah měli (2.patro a výše), ale jsme blokováni majiteli bytů v přízemí a 1.patře. Já osobně bydlím ve 4.patře a mám rodinu se dvěmi malými dětmi a výtah by mi moc pomohl. Výtah by byl vystavěn venkovní, čili ne uvnitř domu. Takže přístavba. Možná by se to mohlo brát i tak, že nedojde ke změně vlastnických podílů v domě. Ale to je právě můj dotaz. Je nějaká možnost výstavby bez nutnosti souhlasu 100%? Chceme navrhnout i majitelům bytů v nižších patrech, že za výtah nebudou muset platit a také nebudou muset platit další náklady spojené s udržbou, kontrolami, provozem, atd. Také jsem něco slyšela o formě přídatného spoluvlastnictví. Je tato možnost legální a pokud ano, jak postupovat? A je nějaká možnost, jak legálně postupovat bez souhlasu 100% vlastniků?

Předem moc děkuji Simona A.

  • výtah

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Nagino (bez ověření), 13. Březen 2023 - 4:07

Poku takovou podmínku nemáte ve stanovách, nevidím důvod požadovat 100%. Na základě čeho sama uvažujete o potřebě souhlasu 100%?

Vložil SVJ Simona, 14. Březen 2023 - 0:42

Místopředseda tvrdí, že je třeba 100%. Ale myslím si teď, že zřejmě nemá zcela všechny informace. Ještě si tedy pročtu stanovy.

Vložil Andrej (bez ověření), 13. Březen 2023 - 10:37

Nagino máte pravdu. Podle § 1189 platí:

„…Správa domu a pozemku zahrnuje i činnosti spojené s údržbou a opravou společných částí, přípravou a prováděním změn společných částí domu nástavbou, přístavbou, stavební úpravou nebo změnou v užívání, jakož i se zřízením, udržováním nebo zlepšením zařízení v domě nebo na pozemku sloužících všem spoluvlastníkům domu.

A podle § 1169 platí:

„…(2) Ke změně prohlášení postačí souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek, týká-li se změna
a)společných částí, při které se nemění velikost podílu na společných částech, nejde-li o části ve výlučném užívání vlastníka jednotky,…

Vložil Jakoubek (bez ověření), 14. Březen 2023 - 11:21

Souhlasím s vaším tvrzením:„„…Správa domu a pozemku zahrnuje i činnosti spojené s údržbou a opravou společných částí, přípravou a prováděním změn společných částí domu nástavbou, přístavbou, stavební úpravou nebo změnou v užívání, jakož i se zřízením, udržováním nebo zlepšením zařízení v domě nebo na pozemku sloužících všem spoluvlastníkům domu.“ A podle § 1169 platí: „…(2) Ke změně prohlášení postačí souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek, týká-li se změna a)společných částí, při které se nemění velikost podílu na společných částech, nejde-li o části ve výlučném užívání vlastníka jednotky,…““

Mínusovačů, kteří nedokážou uvést jediný argument, si nevšímejte.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".