Vystavba a uver na lodzie/nesouhlas jednoho vlastnika

Vložil Radek (bez ověření), 9. Březen 2021 - 23:03 ::

Dobry den, V nasem bytovem dome resime vystavbu lodžií (8 vlastniku/8 lodzii) momentalne nemame zadne. A mame vypracovane cn od stavebni firmy (vypracovani projektove dokumentace, vystavba lodzii, vyrez balkonove sestavy a uprava topeni)

Mame predschvaleny uver, s tim, ze se nam prispevek do FO zvysi o 380 Kc mesicne. Pri hlasovani o tomto navýšeni nam dle stanov staci nadpolovicni vetsina, coz mame. Soucasti teto pristavby lodzii ma byt ale i uprava topeni a oken u kazde bytove jednotky a pozdejsi odkup pozemku od mesta.

1 vlastnik se ale rozhodl, ze v zadnem pripade s timto nesouhlasi. Ze nechce platit vyssi casku, a ze nechce ve sve vlastni jednotce jakekoliv upravy a balkon.

Nekde jsem se docetl ze se stavebnim povolenim musi souhlasit 100 procent vlastniku a vetsinove hlasovani nema v tomto vahu a muze to na tomto bode ztroskotat.

Ve stanovach mame vysi prispevku do fo podle plochy bytu… takze pokud by se uver bral na 7 lidi z 8 byl by to problem i v pripade uplneho nedocerpani uveru.

Moje dotazy:

1* – jak nejlepe danou situaci resit a na co si dat pozor pokud chceme vystavbu lodzii realizovat.

2* – je mozne tedy balkony postavit a v byte nedelat upravu topeni a balkonove dvere, tim padem z bytu nezajistit pristup kdyz si to majitel nepreje. A presto po nem chtit navysenou castku do fo kdyz bude schvalena? A zaroven v tomto pripade hradit z uveru balkonova okna k jednotlivym balkonu a topeni v jednotlivych bytech?

Predem moc dekuji za odpoved

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Michal K. (bez ověření), 21. Květen 2021 - 16:11

  Delaji se i balkony/lodzie, kvuli kterym neni potreba odkupovat pozemek. Projektant si s tim jiste hrave poradi. Tez jsme to resili, v nasem pripade mesto odmitlo prodej pruhu 2m kolem domu, tak jsme lodzie ukotvili na zaklad domu, takze se nikde nedotykaji pozemku mesta. SVJ tim usetrilo nemale penize a trapeni, mimo jine se nemenily podily a nebyl nutny souhlas 100%. Ten je potreba na uver, ale to jiz bylo receno.

  Vložil Justitianus, 10. Březen 2021 - 8:38

  Podáváte zatím málo informací.
  Kdo je vlastníkem pozemku pod domem a pozemku který má být zastavěn lodžiemi?
  Kdo je podle prohlášení vlastníkem oken v bytech a otopných těles v bytech?
  Co máte uvedeno v prohlášení o změně prohlášení a o stavebních úpravách?
  Co máte uvedeno ve stanovách o stavebních úpravách společných částí?

  Justitianus

  Vložil Radek D, 10. Březen 2021 - 8:41

  Dobry den, omlouvam se a doplnuji:

  • Vlastnikem pozemku pod lodzie je mesto
  • vlastnikem oken a topeni je lastnik dane bytove jednotky
  • o stavebnich upravach rozhoduje na schuzi nadpolovicni vetsina pri hlasovani

  Ohledne stavebnich upravach spolecnych casti rozhoduje spolecenstvi vlastniku nadpolovicni vetsinou.

  Snad je to takyo vice upresnujici

  Vložil Justitianus, 16. Březen 2021 - 13:30

  Pane Radku, děkuji za upřesnění informací. K Vašim dotazům uvádím:

  • Na co si dát pozor: Dojde ke změně půdorysu stavby, bude potřebné odkoupit od obce části pozemku pod balkony.
  • Zda je moźné balkony postavit: odpověď závisí na tom zda v domě jsou jednotky(1994) nebo jednotky(2012). Podrobněji to popisuji dole.
  • Financování balkonových dveří a otopných těles ze společných příspěvků by bylo možné jedině pokud bude dosaženo souhlasu všech. Mají–li nové balkonové dveře být ve vlastnictví vlastníka jednotky (stejně jako je to u oken), pak by si ty dveře měl samozřejmě zaplatit každý sám. Vždyť budou jeho!

  Je-li dům rozdělen na jednotky(2012), pak je nutný souhlas všech vlastníků jednotek ke změně prohlášení a k výstavbě nových společných částí které mají být ve výlučném užívání (§ 1169 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb.).

  Je-li však dům rozdělen na jednotky(1994), pak je možná výstavba balkonů i bez souhlasu jednoho z vlastníků. Balkony budou v prohlášení vlastníka budovy uvedeny jako společné části které jsou společné vlastníkům jen některých jednotek. Viz § 4 odst. 2, § 6 odst. 1 a § 8 odst. 1 zákona č. 72/1994 Sb.. Pouze tito vlastníci jednotek se budou podílet na rozhodování, na financování balkonů a na jejich údržbě a opravách. Ke změně prohlášení postačí souhlas většiny hlasů všech vlastníků jednotek, neboť nedochází ke změně spoluvlastnických podílů a zároveň nejde o části ve výlučném užívání vlastníka jednotky (§ 1169 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb.).

  Podotýkám, že společné části které jsou společné vlastníkům jen některých jednotek se nezapisují na listy vlastnictví jednotek. Bude se tedy platit jen 1000 Kč za změnu prohlášení vlastníka budovy.

  Justitianus

  Vložil JaVa, 10. Březen 2021 - 8:56

  Mohl by jste prosím ujasnit, co vlastně chcete budovat?

  Lodžie

  Zastropený prostor, který obvykle nevystupuje ze základního půdorysu budovy. Lodžiová deska (podlaha) je pnuta jako nosník mezi dvě podpory. Laicky bychom mohli říct, že se jedná o „zasunutý“ balkón se třemi stěnami. Nejčastěji se s lodžiemi můžeme setkat v panelových domech, ale nebývají výjimkou ani u domů rodinných.

  Balkón

  Balkón je předsazená konzole se zábradlím, která vystupuje z půdorysu budovy. Má jen jednu nebo dvě pevné stěny. Balkón v podstatě dodatečně nastavuje/rozšiřuje původní plochu stavby.

  Přeji hezký den.JaVa

  Vložil Radek D, 10. Březen 2021 - 12:45

  Diky za vysvetleni, takze jedna se o balkon… smeni se pudorys domu. Bude nutny odkup pozemku od mesta.

  Vložil AndyB (bez ověření), 10. Březen 2021 - 9:22

  Jak to souvisi s dotazem, kdyz dotaz je na to, jak udelat stavebni upravu domu s 7/8 hlasu a zda ten 1/8 bude nucen take hradit uver a koupi pozemku a upravu oken/dveri/topeni.

  Obavam se, ze nikoliv, kdyz je nutny 100% souhlas.

  Vložil JaVa, 10. Březen 2021 - 10:12

  „Vlastnikem pozemku pod lodzie je mesto.“

  Já jsem nereagoval na úvodní příspěvek, ale na ten obsahující výše uvedenou větu a žádal jsem o doplnění informací.

  Přeji Vám hezký den:-)JaVa

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".