Výnos z pronájmu společných prostor

Vložil Jitka Melicharová, 29. Říjen 2015 - 20:12 ::

Naše SVJ umožnilo na základě nájemní smlouvy pronájem prostoru na střeše, kde je umístěna anténa. Tuto anténu využívá společnost s.r.o. k šíření internetového signálu. Je SVJ povinné výnos z pronájmu dělit mezi vlastníky ? Jak správně pronájem společných prostor řešit ?

Děkuji Jitka Melicharová SVJ17581759@s­eznam.cz

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil karelhp (bez ověření), 29. Říjen 2015 - 22:49

    dobrý den, ano výnos se musí rozdělit .

    Vložil lake, 29. Říjen 2015 - 21:10

    Nejde o nájemní smlouvu, nýbrž o smlouvu o užívání střechy.

    Napřed si odpovězte na otázku z jakého právního důvodu SVJ sjednalo smlouvu. Napřed jste to vy, vlastníci jednotek, přece museli odsouhlasit. Bez tohoto souhlasu nebylo SVJ oprávněno nakládat takto s cizím majetkem. Vlastníci snad povolili SV, aby svým jménem sjednalo smlouvu, a nepožadovali, aby jim SVJ odvádělo nějakou úhradu za využívání jejich majetku? Skutečně jsou vlastníci tak naivní? To musíte vědět vy, my to netušíme.

    lake

    Vložil Dejvická (bez ověření), 30. Říjen 2015 - 10:23

    V našem SVJ je situace obdobná, jenže mám asi smůlu. Nenašel jsem skulinku, jak z nich peníze dostat, žádal jsem výbor, aby poskytl k přečtení smlouvy – reakce žádná. Již čtyři roky musím několikrát upomínat účetní, aby mi sdělila částku, kterou mám započíst do daňového přiznání. Zda je správná netuším, smlouvy jsem prostě nečetl. Horší je, že za tu dobu zde došlo ke třem úmrtím – a peníze majitelů – výnosy – jsou stále na účtu SVJ.

    Vložil Jar (bez ověření), 30. Říjen 2015 - 10:09

    LAKE,

    ona je otázka, zda se SVJ zabývalo tím, zda má toto právo. Moje SVJ napsalo do kolonky „právní vztah k nemovitosti:“ „SVJ“ a přenechalo za nás vlastníky k užívání zdarma, firma si natahala kabeláž, vše na základě ankety, 12 vlastníků ze 100 „mělo v anketě zájem“. Právníci panu předsedovi řekli, že to „podepsat může“ , Smlouva se odkazuje na zákon o el. komunikacích, odstavec, kde se jasně říká, že provozovatel uzavře a vlastníkem nemovitosti smlouvu o smlouvě budoucí nebo „jinou smlouvu“, tak naše SVJ prý uzavřelo tu „jinou smlouvu“. Pan předseda zkrátka nechává užívat cizí subjekt naši střechu k podnikání cizí subjekt a tím věc SVJ považuje za vyřízenou. Mohu se obrátit na soud, že?

    Jar

    Vložil lake, 30. Říjen 2015 - 11:06

    Jar, kdo se nestará o svá práva, ten o ně přichází. Souhlasila jste s tím, aby SVJ nakládalo se společnou částí svým jménem. Na soud se můžete obrátit ve věci bezdůvodného obohacení SVJ – právnické osoby, ovšem teprve až uplatníte Vaše právo vůči dlužníkovi. Dosud se tak nestalo. Soud by žalobu zamítl jako předčasnou.

    lake

    Vložil Jar (bez ověření), 30. Říjen 2015 - 16:07

    LAKE, „Souhlasila jste s tím, aby SVJ nakládalo se společnou částí svým jménem.“ Máte na mysli znění stanov? Nebo jak jsem podle Vás vyjádřila souhlas? Já jsem vyjádřila nesouhlas, napsala jsem SVJ, že k nemovitost SVJ žádný vztah ve smyslu, jaký požaduje příslušný zákon, nemá. Není jeho vlastníkem ani ho nemá v nájmu. Na soud se obracet nebudu, SVJ obohatilo nikoli sebe, ale nejspíš několik členů SVJ, nejspíš jim je poskytnut internet zdarma?.-) Každopádně, nechová se s péčí řádného hospodáře, když bez souhlasu vlastníků nechalo SVJ střechu domu k užívání poskytovateli internetu, za toto poskytnutí se obvykle platí.

    Jar

    Jar

    Vložil lake, 30. Říjen 2015 - 17:27

    Jar, jistě víte, že podle zákona o telekomunikacích má být sjednána smlouva mezi vlastníkem nemovitosti a telekomunikační společností. Zákonem předvídaná smlouva dodnes sjednána nebyla. Telekomunikační společnost tedy užívá Váš majetek – a Vy se neobracíte na Stavební úřad, ani nepožadujete sjednání smlouvy, ani nežádáte odměnu.

    Podle § 574 NOZ platí: „Na právní jednání je třeba spíše hledět jako na platné než jako na neplatné.“ Vaše nečinnost hraje proti Vám. Vždyť nikdo z vlastníků jednotek se nedovolal neplatnosti u nezávislého soudu, takže z hlediska veřejnoprávního je vše v pořádku …

    Vůči SVJ v soukromoprávní oblasti je to obdobné. Pokud nechcete bránit Vaše práva, je to Vaše rozhodnutí. Už jsem Vám napsal, že kdo nebrání svá práva, ten o ně přichází. Nemám co dodat.

    Váš názor, že SVJ se nechová s péčí řádného hospodáře, je směšný. Naopak. Řádný hospodář se snaží využít svěřený majetek maximálně. SVJ nečiní nic jiného. Má to dva drobné nedostatky: k využití má pouze konkludentní většinový souhlas vlastníka nemovitosti, a získané výnosy si ponechává. Ale Vám to asi nevadí, jinak byste se starala o Vaše práva od samého počátku.

    lake

    Vložil Dejvická (bez ověření), 30. Říjen 2015 - 11:52

    Máte pravdu, ale když ve vyúčtování nenajdete ani zmínku, že vám patří nějaký výnos – není to vůči vlastníkům mírně řečeno na hraně zákona? Já se to dozvěděl doslova na chodníku.

    Vložil jarazde, 30. Říjen 2015 - 9:13

    Nejen,že by jste měli rozdělit výnos mezi vlastníky,ale oni by to měli zdanit.Na 90% našich vlastníků to nemusí,vejdou se do limitu,ale zbytek částku zahrnuje do svého daňového přiznání.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".