Vymena radiatoru

Vložil Novotna B. (bez ověření), 30. Červenec 2014 - 21:48 ::

Dobry den, prosila bych o radu. Koupili jsme byt do OV a chceme vymenit radiator v obyvacim pokoji. Telefonovala jsem to spravci a ten mi rika, ze to neni mozne, ze musi mit vsichni stejne litinove radiatory. Ja s tim ale nesouhlasim a chci proste novy radiator, jak mam prosim postupovat? Da se tohle resit s nekym jinym nez se spravcem? Dekuji za kazdou radu. Barbora

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Magister, 1. Srpen 2014 - 8:36

    Při výměně radiátoru je nutné si uvědomit, že se jedná o zásah do otopné soustavy celého domu, nikoliv jen do bytu. Proto je nutné, aby nový radiátor splňoval určité parametry (výkon, žebrování, průtok, průměr trubek) – jinak hrozí, že větev otopné soustavy bude pře- nebo poddimenzována, mohou se objevit i mírné vibrace či hluk. Z toho důvodu je vhodné nahlásit výměnu Výboru/správci, či zkonzultovat to s odbornou firmou, která se v domě regulací otopné soustavy zabývala. Ta může poradit ohledně parametrů, nemůže ovšem nikomu nařizovat, jaký vzhled má daný radiátor mít (je-li vlastníkem majitel bytu).

    PS: Kdyby si každý vlastník svévolně vyměnil topení, jak uzná za vhodné, rozhodí se tím celá soustava, pak by byla nutná nová (a drahá) regulace.

    Vložil lake, 1. Srpen 2014 - 9:51

    Pane Magistre, záměna radiátoru není taková věda, jak se domníváte.

    Jediný parametr, který musí běžný radiátor splnit, je výkon. Převodní tabulky náhrad radiátorů má každý topenář. Případné mírné předimenzování tělesa nemá žádný vliv, neboť termostatický ventil reguluje průtok vody podle teploty vzduchu v místnosti.

    Žebrování je naprosto bezvýznamné.

    Průtok (míníte hydraulický odpor tělesa) je bezvýznamný: u běžných radiátorů je zcela zanedbatelný. Největší tlakovou ztrátu vždy způsobuje součástka mimo radiátor – termostatický ventil.

    Průměr trubek samozřejmě zůstává zachován. Zde se bavíme pouze o výměně radiátoru, nikoliv o výměně rozvodného potrubí topné vody.

    Vibrace či hluk, o kterých se zmiňujete, nejsou v žádném případě způsobeny radiátorem! Mají původ v termostatickém ventilu. Na vině je příliš velký tlak na cirkulačním čerpadle, nejspíše z důvodu špatného nastavení, nebo chybějící elektronická regulace čerpadla. Také může být na vině příliš vysoká teplota výstupní vody na kotli/výměníku (chybějící nebo nefunkční ekvitermní regulace objektu).


    Tazatelka dosud neodpověděla na základní otázku: kdo je vlastníkem radiátoru, který hodlá vyměnit. Takže celá tato diskuse je zřejmě zbytečná …

    lake

    Vložil Magister, 1. Srpen 2014 - 10:15

    Souhlasím, pokud trubky zůstanou, je hlavní zejména výkon a hydraulický odpor (ten bude podstatný tehdy, bude-li se měnit více radiátorů). Ovšem z vlastní zkušenosti vím, že lidé namluví topenářům leccos („je mi tu zima, dejte sem velký topení…“) – někteří se nechají přemluvit, nedodrží výkon tady a pak támhle – a po několika letech a mnoha výměnách ve více bytech se může projevit problém a vše je nutné znovu naregulovat (za nemalé peníze).

    Jistě, radiátor za vše nemůže – jenže problémy jsou i s ventily, i to se stává, že najednou topenář osadí nový ventil a člověk se pak nestačí divit… Nicméně nevíme ani čí jsou ventily, ani čí je topení – takže než se vyjasní vlastníci, nemá cenu se tady dál bavit, to je pravda…

    Vložil RadekV, 1. Srpen 2014 - 9:26

    Po pravdě řečeno – stačí dodržet stejný topný výkon a nastavit stejný minimální hydraulický odpor ventilu. A případně nechat znovu namontovat indikátor – „měřič tepla“ a změnit nějaké jeho koeficienty ve výpočtu.

    Vložil aktak1203, 31. Červenec 2014 - 13:49

    Dobrý den, chápu, že staré litinové radiátory jsou nevzhledné a když děláte rekunstrukci celého bytu, úplně si o výměnu říkají. Měla jsem stejný pocit. Radiátory jsme nechali vyměnit za tenké plechové a hezčí. Dopad této chyby jsem zjistila až po vyúčtování tepla v domě. Jediná s plechovými radiátory v domě mám účet za topení cca 2,5× vyšší než ostatní nájemníci, ovšem dodané teplo (vyúčtované=za­placené) jaksi neodpovídá skutečnosti. Podle náměrů indikátorů, které mají všichni v domě bych měla být v bytě cca 36°C! Realita byla ovšem tak maximálně na 19°C. Takže ať vám dodavatel říká co chce, určitě bych výměnu zvážila. Řešili jsme teď tento problém v domě a odborníky nám bylo sděleno, že je opravdu lepší, když mají všichni v domě stejné topení v případě, že při vyúčtování používáte náměry indikátorů. Jestliže rozúčtováváte teplo dle podlahové plochy, tak výměna nevadí. Ještě výměnu zvažte, ale zakázat vám ji nikdo nemůže. Otopný systém je sice majetkem společným všech v domě, otopná tělesa pak pouze majetkem vlastníka bytové jednotky.

    Vložil RadekV, 31. Červenec 2014 - 14:10

    Ve Vašem případě je vyúčtování zjevně vadné a tedy neplatné. Je jen Váš problém, že ho nereklamujete a platíte. Krom toho máte buď špatně navržené radiátory nebo špatně nastavené jejich ventily. Vytopit musí minimálně na 21 stupňů.

    Vložil aktak1203, 31. Červenec 2014 - 16:01

    Dobrý den, já jsem si nestěžovala, jen jsem konstatovala, že výměnou radiátorů mohou vzniknout problémy se kterými někteří neználci(jako já) nemusí počítat, že je vyúčtování špatné a neplatné vím již několik let a dokonce ho několikrát rozporovala. Bohužel jsem byla jediná v domě s 54 byt. jednotkami a byl to velmi tvrdý boj se sousedy. Správce resp. firma Inmes, která zajišťuje vyúčtování tepla v našem domě mne informovala, že nehospodárně vytápím, statutární orgán tuto informaci předal všem ostatním vlastníkům na shromáždění a věřte, že jsem ráda, že jsem odtamtud utekla. Na boje se sousedy, které zahrnovali několikrát poškrábané auto, nadávky a výhružky apod. mi pak došli síly. Je to na dlouhé povídání. Jen jsem chtěla pani výše varovat.

    Vložil RadekV, 31. Červenec 2014 - 17:41

    Vidíte, proto já vedu boj proti nesmyslným metodám rozúčtovávání nákladů na otop.

    Vložil Vložil (bez ověření) (bez ověření), 31. Červenec 2014 - 14:05

    Otopný systém je sice majetkem společným všech v domě, otopná tělesa pak pouze majetkem vlastníka bytové jednotky."

    Odkud tohle plyne? (z 366/2013 Sb. § 6 odst. e) nikoliv).

    Vložil

    Vložil aktak1203, 31. Červenec 2014 - 16:17

    Otopnou soustavu tvoří:

    tepelný zdroj ( domovní kotelna, domovní předávací stanice) včetně všech zařízení, které regulují a zajišťují cirkulaci otopného média (otopné vody): čerpadla, MaR, tlakové regulátory a další dle technického vybavení, páteřní rozvod (vodorovný rozvod), jednotlivé stoupací větve (stupačky), včetně uzávěrů na větvích, případně regulačních armatur zajišťující průtok a tlak v dané větvi, odbočky ze stoupacích větví (stupaček) k jednotlivým otopným tělesům-radiátorům, včetně uzavíracích ventilů před otopným tělesem-radiátorem, jednotlivá otopná tělesa-radiátory.

    Vložil lake, 31. Červenec 2014 - 16:45

    Atak1203, nikdo se zde neptal co tvoří otopnou soustavu. To je přece pro tuto diskusi bezvýznamné. Otázka (na kterou autorka úvodního dotazu dosud neodpověděla) je zcela jiná: kdo je vlastníkem radiátoru v jejím bytě ?

    Na tuto otázku samozřejmě dává odpověď pouze prohlášení vlastníka budovy. Opisování textů z příruček či z norem nikam nevede.

    lake

    Vložil RadekV, 31. Červenec 2014 - 14:14

    Vaší poznámce nerozumím. Vy ano?

    Vložil poradce (bez ověření), 1. Srpen 2014 - 5:49

    pane Radku ,čemu nerozumíte " Co prohlášení vlastníků " ????????? Třeba to, že při převodu bylo odsouhlaseno, že radiátory jsou vlastnictví Společenství ?? A to z důvodu prasknutí radiátoru ??? ( v zimním období- odstávka topného systému)

    poradce

    Vložil RadekV, 1. Srpen 2014 - 6:21

    Nerozumím celému tomu příspěvku. Nejdřív ve větě kurzívou psané něco tvrdí a následně uvádí odkaz na 366/2013 Sb., který říká opak. Ten rozpor nekomentuje. Nerozumím. Vy ano?

    Vložil svjvmt, 31. Červenec 2014 - 13:37

    Paní Barboro, byt do OV neexistuje, jste vlastníkem. Kdo je to správce? Pokud máte termoventily a IRTN, řešte to s tím kdo provádí vyúčtování (nám ISTA), popř. s dodavatelem tepla. Zde je jak litina, plech, tak Korado, bez problémů.

    Vložil vašek (bez ověření), 31. Červenec 2014 - 11:51

    U nás to řešíme přes dodavatele tepla – Olterm. Ti poradí jaké typy radiátorů, protože topná soustava musí zůstat vyvážená a vy byste ji mohli nevhodným radiátorem narušit. Vašek

    Vložil poradce (bez ověření), 1. Srpen 2014 - 5:56

    pane Vašku u Vás to by měl řešit přece výbor Společenství ???? Nebo výbor ROZHODOVÁNÍ, přenechává na OSTATNÍCH?????

    Veškerou manipulací do topného systému,se změní vyvážení topného systém.

    poradce

    Vložil vašek (bez ověření), 1. Srpen 2014 - 11:55

    Kámo, nechytej mě za slovo, samozřejmě, že přes Olterm to řeší výbor SVJ. Často mi připadá, že někteří lidé se zapojují do diskuse jen proto, že se nudí a ne že by chtěli přispět nějakou radou nebo informací. Prostě řeší jen nepodstatné pitominy jako třeba pravopis, slovní skladbu atd. To je i váš případ. Vašek

    Vložil RadekV, 31. Červenec 2014 - 12:16

    Jistě je dobře, pokud to dělá odborník. Topnou soustavu ale rozhodí použitý ventil, ne radiátor. Ten zas třeba hraje roli v rozúčtování.

    Vložil RadekV, 31. Červenec 2014 - 11:33

    Dvě otázky:

    1)Čí je radiátor. Může být součástí bytu a tedy Váš, ale může být i součástí domu.

    2)Co je správce?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".