Vyloučení z hlasování = zdržení se?

Vložil Cottage (bez ověření), 4. Březen 2024 - 16:10 ::

Dobrý den,

jsem předseda výboru a řeším hlasování na shromáždění. V bytovém domě máme vymezenou jednotku podle OZ, podzemní garáže, které vlastní 10 spoluvlastníků. Vím, že se musí ustanovit společný zástupce této jednotky na základě plných mocí, nicméně tato jednotka má téměř čtvrtinový podíl na společných částech celého domu.

Můj dotaz zní:

Protože se do budoucna obávám o usnášeníschopnost shromáždění v případě, že bych tuto jednotku nezařadil do prezenční listiny, ale zase nechci, aby měl kdokoliv tak velké hlasovací právo, je možné jednotku nějak „vyloučit“ z hlasování, aby svou přítomností pouze ovlivňovala usnášeníschopnost shromáždění? Procházel jsem portalsvj a na svou otázku jsem nenašel odpověď.

Nabízí se varianta, kdy by se společný zástupce jednotky vždy zdržel hlasování, ale nikde jsem nenašel exaktní informaci, jak se k takovým hlasům přistupuje při součtu hlasování. Někde je uvedeno, že se tyto hlasy nezapočítávají, někde zase, že se počítají jako by byly PROTI…

Prosím o radu, jak k tomuto přistoupit. Děkuji Vám, Martin.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil § (bez ověření), 5. Březen 2024 - 7:47

  Můžete navrhnout rozdělení jednotky.

  Do té doby postupujte podle práva.

  Vložil Andrej (bez ověření), 4. Březen 2024 - 18:07

  Napsal jste:

  „obávám o usnášeníschopnost shromáždění v případě, že bych tuto jednotku nezařadil do prezenční listiny“

  Není možné nezařadit do prezenční listiny, když je společný zástupce přítomen shromáždění vlastníků.

  napsal jste:

  „ale zase nechci, aby měl kdokoliv tak velké hlasovací právo…Nabízí se varianta, kdy by se společný zástupce jednotky vždy zdržel hlasování,“

  Je lhostejné, že vy nechcete, aby měl kdokoliv tak velké hlasovací právo. Podle NOZ hlasovací právo odpovídá spoluvlastnickému podílu, tak se s tím smiřte. Když za tuto jednotku vybíráte téměř čtvrtinu na celkových příspěvcích na správu, tak musí mít odpovídající podíl na rozhodování, který nemůžete omezit, jak se vám zlíbí. Ze stejného důvodu nemůžete nikoho nutit, aby se zdržel hlasování.

  Vložil Cottage (bez ověření), 5. Březen 2024 - 8:15

  Děkuji Vám za jasnou odpověď.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".