Výbor SVJ nepnlní svoje povinnosti

Vložil MM (bez ověření), 22. Červen 2012 - 12:55 ::

Náš výbor SVJ nečiní už minimálně půl roku žádné zápisy o schůzi výboru ani kontrolní komise, na dotazy týkající se vyúčtování vybraných příspěvků na fond oprav a další nedokáže nikdo z členů výboru uspokojivě odpovědět. V případě závad v domě reaguje až s cca několika týdenním zpožděním.Nevíme jaké opravy nebo akce týkající se správy domu se chystají na co jsou vynakládány finance SVJ atd. Zajímalo by mne, je-li možné tuto nečinnost respektive neschopnost výboru řešit soudní cestou a pokud ano jaká je pro takový případ právní kvalifikace. Děkuji. MM

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil PatrikV (bez ověření), 25. Červen 2012 - 6:11

    Poměrně často se zde objevují podobné příspěvky o špatné činnosti výboru a jak je donutit k odpovědné práci. Proč si ale takový výbor shromáždění neodvolá a nezvolí výbor nový? Ptáte se tady, jak tuto nečinnost řešit právní cestou. Proč takové komplikace. Ve stanovách máte určitě uvedeno, jak postupovat při odvolání výboru. Zvolte si nový výbor a pokud zjistíte nějaké porušení zákonů, tak až potom bych se obrátil na soud.

    Vložil Anonymousssss (bez ověření), 25. Červen 2012 - 7:08

    Patriku, problém je v tom, že každý moula ví jak by měl, pokud možno zadarmo, pracovat výbor. Ale když se volí členové výboru, tak kibicové nemají čas, protože chtějí jen kibicovat. A vo tom to je.

    Vložil null (bez ověření), 23. Červen 2012 - 10:57

    Uveďte, který §§ ukládá výboru Vámi zmíněné povinnosti.

    Vložil DD (bez ověření), 22. Červen 2012 - 14:04

    Bohužel,v podobné situaci se nachází i naše SVJ. Vámi zvolení členové Výboru mohou dělat i nedělat, co chtějí. Pokud se Vaše Shromáždění(nej­vyšší orgán SVJ) nesejde (obvykle 1×/ročně) tak, aby bylo usnášeníschopné a neodvolá Výbor, budete muset přihlížet po celou dobu mandátu členů Výboru, jak nakládají se svěřenými prostředky. Neboť ani Vaše upozorňování na Zákony, ani žádosti, snad ani dovolávání se zdravého rozumu nebude k ničemu, pokud ho budou „Výboři“ ignorovat. Vy jako vlastník-jednotlivec nemáte nikde dovolání, ani žádný nástroj obrany.

    Vložil hay (bez ověření), 24. Červen 2012 - 7:36

    To, co uvádíte není pravda, můžou se bránit občanskoprávní žalobou nebo trestním oznámením.

    Vložil J.T. (bez ověření), 24. Červen 2012 - 13:10

    jo. Tak popište co by bylo uvedeno v té Vaší žalobě. Ať máme jasno také my kdo nejsme tak zběhlí jako Vy. A uveďte i příklad tretního oznámení – samozřejmě ve smyslu a znění dorazu tazate „Vložil MM (bez ověření), 22. Červen 2012 – 12:55“

    OK?

    Vložil Krobot (bez ověření), 22. Červen 2012 - 14:16

    Například kontrolou vyúčtování záloh, kde v nejasnostech můžete vyžadovat vysvětlení a pokud zjistíte chybu vyúčtování reklamovat. Pokud by snad byly Vaše prostředky užívány v rozporu s usneseními shromáždění vlastníků můžete pozastavit platbu příslušné rozporované části záloh popř. ji ukládat do notářské úschovy, žádat o vyplacení chybně použité částky atd.

    Vložil Anonymoussss (bez ověření), 22. Červen 2012 - 13:20

    MM, pokud výbor nepracuje podle vašich představ, tak ho odvolejte na shromáždění, nechte se do výboru zvolit a je to!

    Vložil sába (bez ověření), 23. Červen 2012 - 17:50

    Podle představ koho, má pracovat výbor?

    Vložil PKK1 (bez ověření), 23. Červen 2012 - 21:26

    Výbor SVJ by měl pracovat dle představ (v rámci usnesení nadřízeného orgánu) a je odpovědný nejvyššímu orgánu SVJ. Shromáždění vlastníků.

    Vložil PatrikV (bez ověření), 25. Červen 2012 - 8:50

    Dle mého názoru nemůže výbor pracovat podle něčích představ (ty jsou u každého rozdílné), ale podle platných stanov odsouhlasených shromážděním.

    Vložil Anonymousssss (bez ověření), 25. Červen 2012 - 8:57

    Patriku, rozdílné představy jednotlivců se právě na shromáždění mění a jsou ve formě usnesení závazné pro výbor. Stanovy mohou dát jen nějaký rámec, ale co se bude např. opravovat příští rok na tom se musí shodnout shromáždění.

    Vložil lake, 23. Červen 2012 - 7:06

    Výbor není ani právnická, ani fyzická osoba. Není tedy nositelem žádných práv ani povinností. Ze stejného důvodu výbor jako orgán nenese právní odpovědnost. Případnou žalobu "na výbor" by soud odmítl jako zmatečnou pro neexistenci žalovaného. Takové prkotiny řešte na shromáždění volbou jiných osob do výboru.

    Pokud Vám jde o běžné povinnosti jednotlivých členů výboru při správě domu, ty nejsou stanoveny žádným zákonem. Mohli jste je stanovit soukromoprávně v písemné smlouvě o výkonu funkce člena statutárního orgánu SVJ. Nejsou-li písemné smlouvy, pak neexistuje žádná odpovědnost statutárů: jednotliví členové výboru nejsou odpovědni za škodu způsobenou v souvislosti s výkonem funkce a nejsou postižitelní ani podle Trestního zákoníku (nejběžněji § 220 Porušení povinnosti při správě cizího majetku, § 221 Porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti).

    Pokusíte-li se žalovat člena výboru o náhradu škody, soud žalobu odmítne pro nedostatek pasivní legitimace žalovaného: za škodu způsobenou při výkonu funkce neodpovídá člen výboru, nýbrž SVJ - právnická osoba.
    ---------------------------------------------------------
    Takže to shrnu: Členové výboru nemají žádnou odpovědnost.
    • nemají zákonem uloženu povinnost spravovat cizí majetek s péčí řádného hospodáře,
    • nejsou povinni uhradit škody vzniklé v souvislosti s výkonem funkce,
    • nejsou trestně postižitelní za neřádné hospodaření.

    Mají tedy prakticky imunitu větší, než je imunita poslanecká. Tato imunita je trvalá: nemůže se stát, že by byli vydáni trestnímu stíhání, jak se občas stává u poslanců.

    lake

    Vložil PetrM (bez ověření), 3. Duben 2013 - 13:48

    Dobrý den, „lake“, zajímala by mne vaše rada, co dělat, pokud předseda sám podepíše smlouvu, i když dle stanov musí podepisovat s dalším členem výboru? To, že ho mohou členové výboru odvolat z pozice předsedy a Shromáždění i ze samotného výboru vím, nicméně je možné se do té doby nějak bránit? Konrétně takto podepsal pojistnou smlouvu na dům a já se obávám, že kdyby došlo k pojistné události s výraznou škodou pojišťovna jednoduše z plnění vycouvá s odůvodněním, že smlouva je díky podpisu pouze předsedy neplatná. Ten však na toto nechce slyšet a podepsat smlouvu i s dalším členem opakovaně odmítl.

    Děkuji za radu a názor!

    Případně máte s tímto zkušenosti někdo jiný?

    PetrM

    Vložil lake, 3. Duben 2013 - 15:22

    Mohlo by jít o absolutní neplatnost. Záleží ovšem na tom co máte uvedeno ve sbírce listin o podepisování jménem právnické osoby.

    Můžete se dovolat neplatnosti a přestat hradit pojistné.

    lake

    Vložil PetrM (bez ověření), 3. Duben 2013 - 17:57

    Děkuji moc za rychlou reakci! Ve sbírce listin na OR máme založeny stanovy, kde je přesně uvedeno: „Jde-li o písemný právní úkon, který činí výbor, musí být podepsán předsedou nebo v jeho zastoupení místopředsedou a dalším členem výboru. Podepisuje-li předseda spolu s místopředsedou, je podpis místopředsedy považován za podpis dalšího člena výboru.“ Přesto všechno toto předseda odmítá brát na zřetel a respektovat. Shodou okolností jsem mu toto opět říkal dnes a de facto se mi vysmál s tím, že pokud to druhá strana nevyžaduje, není to důležité. Snažil jsem se mu to vysvětlit asi 50×, ale výsledek je stále stejný… Pokud by se jednalo o jakoukoliv smlouvu, kde průbněžně platíme a průběžně čerpáme služby (úklid, energie atd.), tak by mě to tolik nezneklidňovalo, protože za zaplacené peníze dostaneme službu, i kdyby se platnost smlouvy v budoucnu napadla. U pojistky je to ale jiné – průběžně platíme, ale plnění bychom čerpali až v momentě škodní události. Pak samozřejmě může dojít ze strany pojišťovny k prohlášení „absolutní neplatnosti“ smlouvy, jak píšete, a budeme nahraní. Ještě si dovolím 2 otázky: Pokud se dovoláme neplatnosti smlouvy (nejspíš tedy místopředseda spolu s dalším členem, když to předseda nehodlá řešit), je pojišťovna povinna vrátit nám již zaplacené pojistné (roční pojistné již bylo uhrazeno)? Pokud přijdeme například o část uhrazeného pojistného za poměrnou dobu od podpisu smlouvy k prohlášení její neplatnosti, je možné se nějakým způsobem domáhat náhrady na předsedovi? Vím, že nemá povinnost se chovat jako řádný hospodář apod., nicméně zde jde o porušení stanov a jestli se nepletu i samotného zákona o vlastnictví bytů – paragraf 9, článek 13. Jsem laik „se selským rozumem“, takže se chci raději zeptat, než se pustím do nějaké sporu…

    Děkuji moc za informace!

    Petr M

    Vložil lake, 3. Duben 2013 - 18:30

    Pane Petře, omlouvám se za nesprávné vyjádření. Jde o to, co má SVJ zapsáno v rejstříku ohledně způsobu jednání statutárního orgánu společenství. Ve výpisu na webu jde o rubriku „Způsob jednání“. Najdete ji pod seznamem členů výboru.

    Pokud Vás zajímá jaké právní následky může mít jednání statutárního orgánu v rozporu se skutečnostmi zapsanými v rejstříku, najdete to podrobně stanoveno v Obchodním zákoníku. Je tam řešena i platnost či neplatnost právních úkonů.

    lake

    Vložil PetrM (bez ověření), 3. Duben 2013 - 18:47

    V rejstříku není o způsobu zastupování žádná zmínka. Je zde uveden statutární orgán, kde je vyjmenován předseda, místopředseda a člen výboru. Dál nic (samozřejmě mimo názvu, sídla, právní formy, IČ…)…

    Můžete mě, prosím, trochu nasměrovat, co v Obchodním zákoníku prostudovat, nebo na co se nejvíc zaměřit – paragrafy, články apod.?

    Ještě jednou moc děkuji za Váš čas!

    PetrM

    Vložil PetrM (bez ověření), 3. Duben 2013 - 17:59

    Omlouvám se za jednolitý nepřehledný text.

    V editačním okně to vypadalo jinak a bohužel jsem si nejdřív komentář neprohlédl :o(

    Díky!

    Vložil rancupka, 25. Červen 2012 - 7:48

    Dobrý den. …výbor jako orgán nenese právní odpovědnost. A co pověřený vlastník? Jaký je rozdíl mezi výborem a pověřeným vlastníkem? Díky.

    Vložil Anonymousssss (bez ověření), 25. Červen 2012 - 9:12

    Rancupko, pověřený vlastník má stejnou odpovědnost jako členové výboru. Opakováním, že členové výboru nejsou za nic odpovědní, se zde začínají vynořovat dotazy jak zpronevěřit peníze SVJ. Čekám na nějakého pomatence, který přijde s tím, že i za vraždu by neměl být člen výboru odpovědný, protože se to píše na nějakém webu. :-))

    Vložil PatrikV (bez ověření), 25. Červen 2012 - 6:19

    Pane Lake, měl bych na Vás dotaz. Nejsem znalý zákonů a právních předpisů, proto bych se Vás rád zeptal na tuto problematiku. Pokud pracuji ve výboru, mám přístup na účet společenství a převedu neoprávněně peníze na jiný účet, nebo provedu jiný, prokazatelný podvod, tak ani v těchto případech nenesu žádnou odpovědnost a nemohu být trestně stíhán? Podle Vašeho příspěvku mi to tak vyznívá, ale nechci dělat ukvapený závěr.

    Vložil lake, 25. Červen 2012 - 11:55

    Pane Patriku,
    odpověděl jsem na konkrétní úvodní dotaz a myslím, že srozumitelně (cituji doslova):
    • nemají zákonem uloženu povinnost spravovat cizí majetek s péčí řádného hospodáře,
    • nejsou povinni uhradit škody vzniklé v souvislosti s výkonem funkce,
    • nejsou trestně postižitelní za neřádné hospodaření.

    Co na tom je pro Vás nejasného? Nikde jsem se nezmiňoval o krádeži, podvodu, zpronevěře, znásilnění, vraždě. Snad dokážete rozeznat co má souvislost s výkonem funkce člena statutárního orgánu a co nikoliv.

    Váš případ s podvodem nespadá pod trestné činy spáchané v souvislosti s výkonem činnosti člena statutárního orgánu. Sám jste napsal, že by šlo o výběr NEOPRÁVNĚNÝ. Nemá-li tedy člen statutárního orgánu oprávnění vybírat peníze z účtu SVJ (nemá podpisové právo), nejspíše musel pracovníka banky uvést v omyl a vydávat se za jinou osobu. Dopustil se podvodu jako kdokoliv jiný a nese trestní odpovědnost jako kdokoliv jiný. S jeho funkcí to samozřejmě nemá žádnou souvislost.

    lake

    Vložil juras, 24. Únor 2015 - 13:20

    ..pozor, zde uvedené tvrzení se nezakládá na pravdě a bez jakékoliv snahy dále o tom diskutovat s přispívajícím členem, který opak.takto vyjadřuje svůj názor jen uvedu: !!!Vždy se jedná o odpovědnost občansko právní – viz NOZ, zejm.par.159 a pokud je naplněna skutková podstata trestného činu, tak i odpovědnost trestní – viz Trestní zákoník a k tomu v neposlední řadě i platné stanovy SV !!!
    konec diskuze! juras

    Vložil Návštěvník (bez ověření), 24. Únor 2015 - 14:07

    Juras,

    všiml jste si, že reagujete na příspěvek z r.2012, kdy NOZ ještě neexistoval?

    Vložil PatrikV (bez ověření), 25. Červen 2012 - 13:03

    … já jsem ale nepsal o neoprávněném výběru, ale o neoprávněném převodu peněz. Uvedu tedy příklad. Dejme tomu, že jsem v roli podvodníka, který pracuje ve výboru a má oprávnění disponovat s účtem společenství. Převedu cca 15 000,–Kč na účet mého známého řemeslníka, který nám např. u kolárny vyměnil pouze kliku. S odstupem několika měsíců se na to přijde a logicky se bude žádat vysvětlení. Já budu samozřejmě dělat blbého, vymlouvat se atd. atd. atd. Pokud si jako laik přes právo přečtu Vámi uvedené body:

    • nemají zákonem uloženu povinnost spravovat cizí majetek s péčí řádného hospodáře,
    • nejsou povinni uhradit škody vzniklé v souvislosti s výkonem funkce,
    • nejsou trestně postižitelní za neřádné hospodaření.

    … tak mi to jako projde?

    PV

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 25. Červen 2012 - 13:27

    …jiný, prokazatelný podvod, tak ani v těchto případech nenesu žádnou odpovědnost…

    • „vidíte“ to moc jednoduše. Proč si myslíte, že podvodníci ve Výboru jsou hloupé trubky, u kterých bude jednoznačné a lehké prokázat nějaký „podvod“? Co si zkusit přečíst definici „Podvodu“ v §209 TrZ. Seznáte ten kdo podvedl se musel „obohatit“. Takže neúčelně vydat za kliku vod dvéří 15 chechtáků je nehospodárné ale netrestné. Třeba jste chtěli chromované kliky reagující na hlas s měřením tepu osob jíž se jí dotknou. Nikdo neví.

    • příklad: jste „chytrý“ člen ve Výboru: navrhnete a přesvědčíte vlastníky, že je třeba vyměnit všechny staré kliky v domě. Slíbíte jim, že vyberete nejlepší řešení a vzhledem k bagatelnosti zakázky je pouze na výboru jak podle něj vypadá „ekonomická optimalizace“ výběru dodavatele.

      Po schválení vyberete firmu svého kamaráda, kterému ji bez dalšího dáte přestože je možné výběrem v okolí sehnat u kterékoli jiné firmy stejnou zakázku 3× levněji. …no a dohodnutý %-tní podíl z nedůvodného navýšení Vám dodavatel („kamarád“) vrátí dohodnutou (třeba naturální) formou. Na to Vy jako ne-člen Výboru vůbec nepřijdete a nic s tím nenaděláte. Kapišto?
      • Je uvedené jednání nemorální. Bezpochyby. Je trestné. Ne, není.

    N.

    Vložil Janek1 (bez ověření), 3. Prosinec 2014 - 0:42

    Tohle je popis klasickeho tunelovani, vyvadeni penez bokem:-)

    Trestne by to bylo, kdyby mu to plneni, v podstate uplatek, nekdo nejak prokazal…

    Vložil lake, 25. Červen 2012 - 20:43

    Pane Patriku,
    neoprávněný výběr se nijak neliší od neoprávněného převodu peněz. Obojí je neoprávněné.

    Co popisujete nyní je úplně jiný případ. Nemá to vůbec nic společného s podvodem. Jde naopak o naprosto běžnou činnost v rámci údržby a oprav domu. Rozhodování o této věci je ze zákona svěřeno statutárnímu orgánu, pokud si rozhodování v této věci pro sebe nevyhradilo shromáždění. Viz § 9 ZoVB.

    Nevidím v čem spatřujete nějaký trestný čin, ani o jaký TČ by se vlastně mělo jednat. Až to vyřešíte, zkuste si položit otázku jak budou orgány činné v trestním řízení tento TČ prokazovat tak, aby věc obstála před soudem.

    Několik pěkných případů ze života jsem shrnul zde: http://www.portalsvj.cz/…y-organu-svj#…. Příspěvek je neviditelný, zřejmě proto, že některým čtenářům se velmi nelíbí, když poukazuji na skutečné příběhy zdařilých „odklonů“ společných peněz.

    Myslím, že je dobré o těchto věcech psát, i když to nejsou časté případy a většina členů výborů SVJ jsou jistě poctivci. Ale alespoň víte, na co si dát pozor.

    lake

    Vložil Anonymoussssss (bez ověření), 25. Červen 2012 - 7:05

    Patriku, pokud máte poslaneckou imunitu tak se Vám nic nestane, pokud jste člen výboru SVJ, tak Vás zavřou.

    Vložil PKK1 (bez ověření), 23. Červen 2012 - 21:30

    Stále zřejmě zůstává trestní odpovědnost výboru (a členůvýboru) za:

    • krádež
    • deftaudaci
    • pletichy

    (neznám úplně trestní právo abych jmenoval činy dle jejich ustáleného názvosloví)

    O budoucí doby (příští rok?) padá v úvahu i trestní odpovědnost právnické osoby (SVJ) ?

    Vložil Pavel, 23. Červen 2012 - 23:02
    Vložil Milosg (bez ověření), 23. Červen 2012 - 16:33

    A hrome, to jsou mi věci! V právních věcech se vyznám trestuhodně málo, ale vždycky jsem měl tak nějak intuitivně nahnáno, že mě členství ve výboru může přijít i docela draho. Jsme jako členové výboru i pojištění na zodpovědnost (ale jen na omezenou částku – třeba na výbuch plynu po zanedbané revizi by to nestačilo). Co jsem slyšel a četl, tak tohle pojištění je hodně běžné. Určitě by tato otázka stála za podrobnější vysvětlení. Jsou všichni ti, co se pojišťují, ustrašení právní analfabeti a vyhazují peníze oknem?

    Miloš

    Vložil lake, 24. Červen 2012 - 4:16

    Miloš napsal: "Jsou všichni ti, co se pojišťují, ustrašení právní analfabeti a vyhazují peníze oknem?"
    Ano, samozřejmě. Pane Miloši, divím se, že se divíte. Agent pojišťovny vám prodal pojistku. Cíle bylo dosaženo: SVJ platí a o to hlavně šlo. Vaši pojistku neznám, ale dám vám tři otázky:

    • Sdělil Vám agent pojišťovny při uzavírání "pojištění členů výboru na zodpovědnost", že člen statutárního orgánu SVJ nenese zákonnou odpovědnost, kterou Obchodní zákoník ukládá členům statutárního orgánu právnické osoby? Řekl vám agent na rovinu, že neexistuje právní předpis, který by takovou odpovědnost členům výboru SVJ ukládal?
    Samozřejmě vám to neřekl, že ano.

    • Sdělil Vám agent pojišťovny, že člen statutárního orgánu SVJ nenese právní odpovědnost za způsobenou škodu při výkonu funkce? Při škodě vzniklé činností členů výboru při výkonu funkce platí, že tuto škodu vždy způsobilo přímo SVJ - právnická osoba (§ 420 odst. 2 ObčZ). Škůdcem tedy není člen statutárního orgánu SVJ a náhradu škody podle ObčZ na něm nelze vymáhat.
    Řekl Vám to agent pojišťovny při uzavírání smlouvy?

    • Z pojistky členů výboru nebude pojišťovna nikdy nic hradit, protože škodu vždy způsobil někdo jiný. Pojištěna proti škodě by musela být přímo právnická osoba - společenství vlastníků jednotek. Nikoliv členové výboru SVJ.
    Řekl Vám toto agent při uzavírání pojistné smlouvy?

    Pro pojišťovnu jde tedy o velmi výhodnou pojistku: peníze dostává pravidelně, ale plnit z takové pojistky nikdy nebude. V reálu se toto (zbytečné) pojištění někdy kombinuje s pojištěním odpovědnosti SVJ - právnické osoby a s pojištěním domu (tato pojištění samozřejmě nejsou zbytečná).

    Podrobnější vysvětlení, které Vás zajímá, jsem napsal v příspěvku Člen výboru neodpovídá za škodu způsobenou při výkonu funkce.

    lake

    Vložil Pojišťovák (bez ověření), 23. Červen 2012 - 17:24

    Miloši, nejedná se o ustrašené právní analfabety, pouze mají jiný právní názor než nick lake. To je celé.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".