Volba pověřeného vlastníka

Vložil Anonymous, 22. Říjen 2008 - 14:54 ::

Dobrý den,

mám dotaz ohledně volby(určení) pověřeného vlastníka SVJ. Současný pověřený vlastník chce z této funkce odstoupit a ve SVJ není nikdo, kdo by to chtěl dělat. Co dělat v tomto případě? Je nutnost nějakého pověřeného vlastníka mít nebo by stačilo rozhodovat o věcech společenství jen na společných schůzích?

Děkuji za názory

Václav Statečný

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous1 (bez ověření), 23. Říjen 2008 - 19:56

    Díky za cenné rady. Mám ještě jeden dotaz. Pokud by tedy došlo ke zplnomocnění správce, je třeba tuto změnu zapsat do Rejstříku společenství vlastníků jednotek? V.S.

    Vložil Pavel, 23. Říjen 2008 - 22:07

    Určitě ne!

    Jak jsem psal, je rozdíl mezi konáním SVJ statutárním orgánem a konáním zástupce SVJ.

    Zapisovat správce do rejstříku nedoporučuji. Pokud dostane plnou moc dříve než odstoupí pověřený vlastník, tak bude konat na základě této plné moci.

    Navíc pokud správce není vlastníkem v konkrétním SVJ, tak ho rejstřík jako pověřeného VLASTNÍKA nezapíše, protože není vlastník.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil E (bez ověření), 23. Říjen 2008 - 23:21

    V ZoVB nikde není uvedeno, že pověřený vlastník musí být vlastníkem.

    Vložil E (bez ověření), 23. Říjen 2008 - 23:47

    V návrhu návrhu nového ZoVB nikde není uvedeno, že pověřený vlastník musí být vlastníkem.

    Vložil Šárka (bez ověření), 23. Říjen 2008 - 20:58

    Určitě. Statutární orgán je vždy ten, kdo je zapsán v rejstříku. Ale dobře si to rozmyslete, to co udělá váš statutární orgán, bude závazné pro všechny vlastníky (např. smlouvy, které za vás uzavře). Šárka

    Vložil Pavel, 22. Říjen 2008 - 15:47

    Výbor/pověřený vlastník je výkonným a statutárním orgánem SVJ. Mj. tedy podepisuje smlouvy, účetní závěrku etc., což shromáždění podepsat nemůže.

    Pokud by stávající pověřený vlastník zplnomocnil správce, tak by správce mohl konat za SVJ i po odstoupení pověřeného vlastníka. Nedoporučuji, ale možné to je. Pouze bude problém případně vypovědět plnou moc správci. :-))

    SVJ také může „fungovat“ řadu let bez pověřeného vlastníka nebo výboru. Znám takové SVJ, které teprve po 7 letech po vzniku zvolilo výbor. Mezi tím se skoro o vše staral správce stanovený v prohlášení vlastníka původním vlastníkem. Problém byl, že správce nemohl žalovat neplatiče a tak toho někteří úspěšně využívali. Nedoporučuji, ale je to možné. Nyní čekáme až se prekludují roky, kdy se nevedlo účetnictví. :-))

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil E (bez ověření), 22. Říjen 2008 - 16:08

    Shromáždění podepisovat může, je to ale nepraktické. Shromáždění je nejvyšší orgán společenství, tj. může všechno, co výkonný orgán, pokud si to vyhradí (nebo pokud je donuceno konat místo výkonného orgánu, když výkonný orgán nekoná nebo není zvolen, jako v tomto případě). Už zde bylo uvedeno, že nekoná-li výkonný orgán (výbor) ani nejvyšší orgán (shromáždění), za jistých okolností by mohl konat rovněž člen společenství.

    Nevím, zda správce může žalovat neplatiče. Asi ano, pokud neplatí ani jemu za správu. V každém případě mohou neplatiče žalovat ostatní vlastníci.

    Vložil Pavel, 22. Říjen 2008 - 21:22

    Názor, že shromáždění může podepisovat, je podle mého v rozporu s právem a prakticky nelze realizovat.

    SVJ jedná buď osobně nebo svým zástupcem (§ 20 ObčZ).

    SVJ osobně jedná svým statutárním orgánem zapsaným v rejstříku společenství. Statutárním orgánem je výbor nebo pověřený vlastník (§9/13 ZoVB). Do rejstříku se zapisuje jméno pověřeného vlastníka nebo jména členů výboru (§10/1/c ZoVB).

    SVJ může jednat svým zástupcem zákonným (§20/2 ObčZ), smluvním (§31 ObčZ) nebo opatrovníkem (§29/2 OSŘ, § 32 SprŘ).

    Shromáždění není ani statutární orgán a nemůže být ani zástupce SVJ, takže tvrzení o možnosti podepisování ze strany shromáždění je mimo právní rámec. I kdyby tomu tak bylo, jakože není, nedovedu si představit jednání třeba v bance, kde skupina vlastníků honosící se titulem „shromáždění“, který se do rejsříku nezapisuje, projednává úvěr. :-))

    Domnívám se, že pro žalobu na neplatiče nejsou aktivně legitimováni členové SVJ, ale pouze SVJ samo (§ 9a/3 ZoVB).

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Bořivojka42, 23. Říjen 2008 - 9:05

    Pavel to sepsal krásně a hlavně úplně přesně a správně. Díky, to se hodí si okočit a schovat.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".