Volba člena výboru při jeho nepřítomnosti

Vložil jaroslava (bez ověření), 30. Září 2011 - 2:21 ::

Výbor SVJ svolal shromáždění a na něm hodlají podat všichni členové výboru rezignaci na svou funkci.Poté bude zřejmě bezprostředně shromáždění vyzváno k volbě nového výboru. Je to právně v pořádku. Očekáváme, že de nanajde nikdo, kdo by chtěl pracovat ve výboru, nebo spíš aspoň ti nejnutnější 3. Pak tedy nastupuje ze zákona výbor jehož členy jsou členové SVJ, kteří se stali členy v době jeho vzniku. U nás cca 60 vlastníků. Jak a kdo by měl zjišťovat, o koho se jedná, jak a kdo svolá schůzi takového výboru atd. Vím, že to zní nereálně, ale pravděpodobně se to stane. Pak by měl někdo dojít zapsat těchto 60 lidí do OR, všichni budou mít podpisové vzory a práva? Pokud mi někdo chcete radit, že rozumnější je najít 3 lidi do výboru, tak souhlasím, ale nikdo nemá o práci zájem. Ale z cca 80 vlastníků je 60 investorů. Zcela jasně opakují, že oni mají byt jako investici, mají svůj byznys a nehodlají s žádnou podobbnou funkcí ztrácet čas.Jaký navrhujete postup, aby nedošlo ke vzniku naprosto nesmyslné situaci.Je tu namístě postup se zvyšováním odměny pro výbor? Mně se zdá celkem logické, že ano. Dům výbor potřebuje, tak proč si neříci o pár desítek tisíc? Investor má těch pár korun zpátky v jednom nájmu za garsonku 10× a bydlící vlastník si může vstoupit do výboru a na poplatky si přivydělat.Je tot tak správně? Pak dotaz, pokud chce někdo kandidovat, ale nemůže se osobně dostavit na shromáždění, může předložit kandidaturu předem písemně s ověřeným podpisem a být volen? Děkuji za odpovědi.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil svj přerov (bez ověření), 30. Září 2011 - 5:32

    Odpovědi na vaše otázky jsou v ZOVB a ve stanovách. Když nikdo nechce dělat ve výboru máte možnost zvolit si pověřeného vlastníka. Nabídněte mu za to slušnou odměnu a je to. O písemném předkládání s ověřeným podpisem není v dokumentech ani slovo. Hlavně musí se svým zvolením vyslovit souhlas, musí souhlasit, že má vůli uvedené vykonávat.

    Vložil jaroslava, 30. Září 2011 - 10:44

    Číst umím, takže vím, že v zákoně nic není. Ale za nápad stát se pověřeným vlastníkem děkuji. Práci, kterou konec konců dělám už dva roky zdarma si hodnotím na 40 000 Kč. Jsem zvědavám,nakolik si cení mojí práce oststní, kteří si užívají života a tuto práci dělat nechtějí. Co myslíte?

    Vložil . (bez ověření), 1. Říjen 2011 - 16:58

    Odměna 3–4 tisíce měsíčně mi pro pověřeného vlastníka připadá přiměřená (vhodná).

    Problém s nezvolením výboru či pověřeného vlastníka je velmi kuriózní a nemluví se o tom (až na výjimky) v žádné odborné literatuře – myslím si, že to je proto, protože je praktické řešení tohoto problému téměř nerealizovatelné. U nás také dost často balancujeme na hraně bezvládí, resp. vlády vlastníků, kteří se jimi stali v den vzniku SVJ. Navíc u nás Městský soud zapsal do rejstříku chybné datum vzniku, a tím pádem se u nás značně komplikuje i prokazatelnost těch opravdu „původních“ vlastníků. Řešili jsme to už i u právníka, a ten si s tím také moc nevěděl rady. V podstatě by ale funkci výboru (se vším všudy) plnili všichni tito původní vlastníci. To znamená, že pokud by chtěl „výbor“ něco rozhodnout, musel by se sejít a hlasováním většiny o tom rozhodnout. Pokud by se nesešla nadpoloviční většina těch „původních“ vlastníků, pak by „výbor ve složení původních vlastníků“ nemohl nic legálně realizovat. Snad jen s jedinou výjimkou, a to je zajišťování nezbytných služeb či oprav, které předcházejí vzniku nějaké škody. To prakticky znamená, že by některý z těchto původních vlastníků mohl např. proplácet faktury za teplo a vodu i bez řádného pověření – v případě, že by ho dal za to někdo k soudu, by mu soud pravdpěpodobně „neublížil“. Takové jednání je ale samozřejmě problematické a já osobně bych se asi do toho nepouštěl.

    Druhá věc je, jak by se k této situaci postavila banka. Obávám se, že o podobném stavu nemá ani tucha, takže by vám pravděpodobně neumožnila zřídit těmto původním vlastníkům nějaká dispoziční práva k bankovnímu účtu SVJ (to bych viděl jako největší praktický problém). A bez přístupu k účtu byste nemohli nic platit, což znamená, že by vás nejpozději za pár měsíců odstřihli minimálně od tepla a vody.

    Osobně bych vám doporučoval, abyste (tak, jako to děláme my, když hrozí stejný problém) si sepsali, co všechno bude následovat v případě, že se lidé nesejdou nebo se sice sejdou, ale nezvolí nikoho do výboru (ať už z jakéhokoli důvodu). Myslím si, že když lidi dostatečně vystrašíte tímto katastrofickým scénářem odpojení tepla a vody (což se zcela jistě stane, když výbor nebude fungovat či prakticky existovat), tak se snad alespoň jeden člověk do výboru (jako pověřený vlastník) přihlásí a ostatní ho rádi zvolí.

    Vložil Petr82 (bez ověření), 30. Září 2011 - 15:21

    Vím o čem mluvíte.. ostatní jen bydlí a o nic se nestarají a jen kybycují když už…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".